Jak se kupuje… Audio PC (2. část)
V minulém čísle Muzikusu jsem se zabýval vhodným výběrem počítačové skříně, základní desky, procesoru a paměti pro stavbu kvalitního a stabilního audio PC. Druhá část bude věnována výběru ostatních komponentů, které sice nemají, na rozdíl od výše jmenovaných, kritický vliv na stabilitu a funkci audio počítače, ale u nichž také platí určitá pravidla, kterých je dobré se držet.
Důležitých parametrů pro výběr pevného disku není mnoho. Nejdůležitějším kritériem je kapacita disku. Ideální v poměru cena/kapacita je 120 GB, což je pro běžnou práci s audiem více než dost. Volba kapacity disku je na zvážení každého uživatele a je těžké zde nějak radit. Za zmínku snad stojí fakt, že jedna minuta jednostopého (mono) záznamu ve formátu wav v kvalitě 16 bitů/44,1 kHz, zabere přibližně 5 MB. Ideální harddisk by měl mít minimálně 7200 otáček, což je běžný standard na současném trhu, a plně to postačuje pro rozumnou práci i s vyšším počtem stop. Pro výkon disku je významná také velikost vyrovnávací paměti (cache). Vzhledem k zanedbatelnému rozdílu v ceně nemá vůbec smysl uvažovat o nižší než 8 MB cache, což je opět standard, který stačí. Disk k základní desce připojíte pomocí rozhraní S/ATA. Při nákupu tedy dejte pozor, abyste nekoupili kousek se starším portem U/ATA, které jsou stále na trhu. Pevné disky se liší ve spoustě dalších parametrů, ale všechny značky na trhu jsou dnes již na takové úrovni, že se vlastně ani nemusíte ohlížet na výrobce disku, v podstatě nemůžete udělat chybu. Příjemná je záruka 3 nebo dokonce 5 let, kterou někteří výrobci poskytují, což je rozhodně silný argument při výběru. Při vyšších nárocích na výkon a kapacitu lze použít dva a více harddisků (včetně externích), a to hned v několika způsobech využití a konfigurace. Na jejich popis zde však není prostor.
Pokud jste zakoupili základní desku s integrovanou grafickou kartou, jak jsem psal v minulém čísle, máte vystaráno. Problém může nastat, pokud budete chtít používat dva a více monitorů, kdy například na jednom monitoru máte aranžovací okno a na druhém mixer a plug-iny. V takovém případě je nutné dokoupit grafickou kartu se dvěma a více výstupy. Není třeba brát ohledy na výkon v 3D aplikacích, úplně stačí základní low-endové modely, nad kterými by sice "pařani" ohrnuli nos, ale nám chudým muzikantům bohatě postačí. Dnešním standardem pro připojení k základní desce je rozhraní PCI-Express.
Od grafické karty je jen kousek k monitoru. Klasického CRT monitoru bych se vyvaroval, toto řešení má jisté výhody pro profesionální grafiky a hráče her, pro nás je jasnou volbou LCD panel. Jednak nezabere tolik místa na stole, a když už máme mít ráno krvavé oči, tak raději z proflámované noci než z blikajícího CRT monitoru. Minimem je 17palcový monitor, ideálních je 19 palců. Pokud chcete pracovat komfortněji, tak není nic lepšího, než mít dva (tři, čtyři ...) LCD panely pěkně vedle sebe a rozmístit si okna podle potřeby. Ušetříte si spoustu klikání a prohrabování se okny. Všechny dnes dostupné modely LCD splňují parametry pro práci v audio aplikacích a není třeba si příliš lámat hlavu nad výběrem značky a typu.
Poslední důležitou součástí audio počítače je optická mechanika. Za dva tisíce i méně jsou dnes k mání mechaniky s kompletní podporou zápisu i čtení všech běžných formátů CD a DVD. Opět si dovolím tvrdit, že i ten nejlevnější model stačí pro vytvoření audio cédéčka, zálohy audio projektů na DVD a další běžné výstupy. Neustále se opakující testy mechanik v počítačových časopisech sice vyzdvihují či zatracují ten či onen model, ale ruku na srdce, opravdu je důležité, jestli mi mechanika načte médium za 5,4 nebo 6 vteřin? Takže se při výběru podle recenzí zaměřte na spolehlivost a minimální chybovost při zápisu a čtení, popřípadě na hlučnost.
Závěr už jen velmi stručně: klávesnici a myš nejlépe klasickou do PS/2 portu. Vyvarujte se USB řešení. Pokud za každou cenu toužíte po bezdrátovém řešení, vymlouvat vám je nebudu, ale ani je nedoporučím (zátěž systému, rušení, ...). Operační systém Windows XP berte jako samozřejmost, i když Billa bytostně nesnášíte, zde opravdu zatím není na výběr.
Cílem mého dvoudílného článku bylo poskytnout alespoň základní vodítko pro výběr komponent pro audio počítač. Na tak malém rozsahu nelze rozebrat všechny detaily, přesto doufám, že i takto obecné informace budou pro mnohé z vás užitečné. Tak ať jsou vaše harddisky plné skvělé muziky!