Historie, legendy, klasika, rarity... - postavy na pomezí bubnování a byznysu
Důležitými postavami bubenické komunity nejsou pouze nejlepší hráči, ale také lidé na pomezí bubnování a obchodu - bubeníci, kteří vyrábějí paličky či blány nebo vydávají časopisy a učebnice. Dvě zásadní postavy si představíme dnes a dvě příště.
George Lawrence Stone se proslavil hlavně jako autor nejpoužívanější bubenické učebnice všech dob, Stick Control. Narodil se roku 1886 a s hudbou a bubny byl ve styku od dětství, jeho otec totiž vlastnil obchod s hudebními nástroji zaměřený na perkuse (což v té době znamenalo mimo jiné vyrábět vlastní blány či paličky). Studoval hru na soupravu, tympány a také hudební teorii, a již v raném věku vystupoval s předními orchestry jako hráč na xylofon, tympány nebo zvony. Velmi brzy začal také učit a po celou dlouhou a intenzivní kariéru pedagoga ho provázela slova jeho otce: „Když přijmeš studenta, přijímáš také zodpovědnot. S každým musíš uspět, i když cesty jsou různé. Neexistuje výmluva.“ (Toliko k otázce nezbytnosti talentu od jednoho z největších učitelů bubnování.) V roce 1933 založil Národní asociaci rudimentálních bubeníků (NARD), jejímž byl patnáct let prezidentem. V roce 1935 konečně vychází Stick Control, v roce 1961 následovaný navazujícím bestsellerem Accents and Rebounds. Poté se stává skutečnou pedagogickou hvězdou a mezi jeho žáky patří takové osobnosti jako Gene Krupa, Joe Morello nebo Vic Firth. Aktivním učitelem byl do konce čtyřicátých let, zemřel v roce 1967. „Můžete si vzít do ruky kladivo a dláto a tvářit se, že jste sochař. Ale pokud nemáte technické schopnosti, tak z toho kamene nic kloudného nevytlučete.“
Značku paliček Vic Firth zná asi každý. A když přidáme ještě slova Everett Joseph, tak máme celé jméno výtečného bubeníka a zakladatele firmy. Jakožto syn profesionálního trumpetisty byl Vic Firth vystaven hudbě od raného dětství, učil se na kornet, trombon, klarinet, piano a později bicí nástroje (vibrafon, tympány a soupravu). V šestnácti letech již vedl osmnáctičlennou kapelu a v šestadvaceti, v roce 1956, se stal tympanistou Bostonského symfonického orchestru, kterým byl až do roku 2002. Paličky začal vyrábět nejdříve pro sebe z důvodu nespokojenosti s běžně dostupnou produkcí (dva první modely SD1 a SD2 se vyrábějí dodnes) a přes své žáky a okolní hudební obchody se postupně dostal až ke dnešní produkci v objemu dvanáct milionů párů paliček ročně. Vic Firth zemřel 26. 7. 2015.