Historie, legendy, klasika, rarity... - léčebný prostředek
Bicí mají blahodárný vliv na tělo i na mysl. To už roky tvrdí mnoho psychologů, psychiatrů i speciálních pedagogů. S tím určitě souhlasí i každý bubeník. A na světě je jeden, respektive jedna, která tvrdí, že díky bubnování prožila krásný život téměř bez nemocí. Viola Smith letos koncem listopadu oslaví úctyhodných sto tři let (*1912). Za požehnaný věk vděčí prý dvěma základním věcem: pravidelnému hraní na bicí a čtyřem deci vína denně.
Profesionální hráčkou se Viola stala už počátkem minulého století a na bicí hraje dodnes. Slibnou kariéru odstartovala se svými sestrami v rodinné kapele Schmitz Sister Family Orchestra. Tu založil její otec, který jí jako šesté narozené dceři vybral bicí (celkem měla sedm sester). Velký zlom kariéry přišel už v roce 1930, kdy Viola vystupovala v rozhlasové show a dostala nabídku z kapely The Coquettes. To je další čistě dámská kapela, která sklízela velký úspěch po celé Americe.
Později se ještě více proslavila s dívčím orchestrem Spitalny’s Hour of Charm, po něm přešla do Kit Kat Band, který byl v šedesátých letech jedním z pilířů Broadwaye. Kromě toho se stala Viola i vzorem pro mnoho bubenic, zejména ve Spojených státech, kde byla pro svůj swingový groove nesmírně ceněna, někdy se jí dokonce přezdívalo „Gene Krupa v sukni“. Ženy ale nebyly zrovna v lehkém postavení. Většinou je diváci brali pouze jako náhradu za skutečné muzikanty - muže, kteří byli verbováni do války a později do války v Korejia dalších. I tak ale Viola za ženy bojovala. Po druhé světové válce se snažila o rovnoprávnost hudebnic. Publikovala například články s titulky „Nechte ženám místo mezi muzikanty“. Ty vzbuzovaly rozruch nejen mezi hudebníky, ale i ostatními muži.
Viola se nikdy nevzdala a celý svůj život zasvětila hudbě. Donedávna učila na bicí a stále si drží práci na půl úvazku. Výjimečná není pouze v hraní. Je také nejdelší dobu aktivně vystupující firemní hráčkou činelů Zildjian a ve firmě visí její portrét na čestné zdi slávy.
Za povšimnutí stojí rozhodně i atypická souprava, kterou Viola používá. Celý set vypadá jako z vesmíru. Je složený z tomů a činelů. Je tam také xylofon a přidané jsou i tympány. Viola také nehraje obyčejnými paličkami. Používá tympánové paličky. Ale právě videa z doby její největší slávy ukazují, že Viola byla prostě „střelec“.