Galerie slavných krabiček - Ada Flanger, Elektro-Haromonix Electric Mistress
ADA FLANGER
První uvedení: 1977. Drtivá většina obdivovatelů vintage zvuků vám potvrdí, že tato krabice americké firmy ADA je patrně nejproslulejším flangerem všech dob. Není totiž divu. Flanger nabízel takové parametry, k nimž se efekty ostatních firem ani zdaleka nepřibližovaly. Když pomineme přepínač harmonických frekvencí a třicetisekundový sweep, tak už jenom poměr 35:1 u sweep range byl dvojnásobně větší než např. u konkurenčních pastiček MXR Auto Flanger či Tycobrahe Pedalflanger.
Firmě se také povedla konstrukce a celkové nastavení funkce threshold, která skvěle vystihovala dynamiku hry. Při jemnějším úhozu efekt pracoval takřka neznatelně, při silnějším hrábnutí do strun se jeho úloha v celkovém spektru tónu prosazovala více. Neboli další výrazné plus vzhledem k víceméně statickým možnostem nastavení flange-efektu jiných firem tohoto období. Hodně kytaristů sedmdesátých let litovalo, že se tato krabice neobjevila podstatně dříve.
ELECTRO-HARMONIX ELECTRIC MISTRESS
První uvedení: 1977. Robustní konstrukce s jednoduchými ovládacími prvky, navrženými pro intuitivní ovládání při maximálním zachování původního spektra kytarového soundu - ano, to jsou atributy většiny krabic firmy Electro-Harmonix. V tomto případě se navíc ukázalo, že jde o neobyčejně všestranné zařízení, které, ač má v podtitulu uvedené Flanger/Filter Matrix, dokázalo i přesvědčivě zvládnout parametry phaserů, chorusů včetně velmi zajímavých zvuků leslie. Význam a šíři použití této krabice pak nejlépe dosvědčí její úloha na formování feelingu celé řady výrazných osobností. Patří mezi ně např. Andy Summers (Police), Kurt Cobain (Nirvana), Alex Lifeson (Rush), John Squire (Stone Roses) či Robert Fripp z King Crimson.