Galerie nejtypičtějších ovladačů aparátů - Gain
No vida, jeden seriálek nám skončil a na jeho místo se vrací Galerie. Ano, zde jsme od ledna 2000 uváděli kytary, aparáty a komba, krabičky, multiefekty, syntezátory, předzesilovače, modelery a přídavná zařízení, abychom se po menší přestávce s tímto tématem na čas vrátili. A to tentokrát tak, že zde představíme některé ovládací prvky zesilovačů, prostě ty knoflíky, kterými se kroutí. Že by stará vesta, jak říkali správní foglarovci? Ale ne, kdepak. Opakování je za prvé matka moudrosti, za druhé neuškodí si řadu věcí přiblížit a za třetí - proč ne?
Takže pojedeme ve stejném duchu jako u předchozích galerií, s tím rozdílem, že text doplníme i nahrávkami, ukázkami. A také to znamená, že nepůjde o kurz elektrotechniky, ale o běžný, uživatelský pohled.
Takže, co je to gain? I když se zesilovače různých firem od sebe liší, u většiny z nich otočením knoflíku gainu doprava znamená, že se zvětší míra zkreslení.
U lampových zařízení jde o sekci „malých“ lampiček, to znamená 12AX7, ECC83, 7025 a dalších (mnohdy při označení záleží na zemi výroby), které si mezi sebou svým počtem „rozloží“ zkreslení vstupního signálu (kdyby to bylo jen na jedné, tón by nedosáhl potřebných parametrů).
U čistých kanálů jde o spolupráci gainu s celkovou hlasitostí. V podstatě tak jde o regulaci výstupní úrovně předzesilovače. Můžeme celou problematiku chápat i jako pre-amp volume, kdy nejdříve máme předzesilovač, kterým naregulujeme silnější signál a ten pak posíláme do zkreslovacího obvodu.
V ukázkách si ukážeme několik variací otočení knoflíku gainu při zachování stejné hodnoty master volume. A abych nezapomněl - chtěl bych poděkovat za odbornou expertízu Vláďovi Volkmanovi z Praha Music Center.