Galerie nejtypičtějších ovládačů aparátů - Chorus

Galerie nejtypičtějších ovládačů aparátů - Chorus
Galerie nejtypičtějších ovládačů aparátů - Chorus

Pokračujme v naší Galerii, a to uvedením ovládacích prvků dalšího efektu, chorusu. Tyto krabice, patřící obecně do modulačních efektů, této kategorii z hlediska všeobecného užití zcela jednoznačně vévodí už jenom pro svou univerzálnost - můžeme je nalézt v řadě i zcela rozdílných hudebních stylů.

 

Tyto footpedály, u nichž jde z hlediska té nejelementárnější charakteristiky efektu v podstatě o míru smíchání původního signálu se signálem lehce zpožděným se změněnou výškou dozvuku, je ovládání postaveno na závislém nastavení dvou základních knoflíků . Jsou to Rate (u řady značek tuto funkci do jisté míry zastávají knoflíky Speed) a Depth. První z nich nastavuje rychlost vlastní modulace zvuku, jeho tempo, knoflík Depth ovládá intenzitu či, chcete-li, hloubku průběhu úpravy zvuku.

 

Nejrůznější výrobci se od sebe často i výrazně liší v počtu ovládacích prvků na těchto krabičkách. Často zde nalezneme i knoflíky, určující vlastní mix nastavených parametrů vzhledem k čistému signálu včetně výstupní hlasitosti (např. Level), ekvalizaci průběhu vlastního signálu (EQ), různé, většinou již přednastavené, filtry (High, Low) atd. Nemluvě o modelerech.

 

Existují ovšem firmy, které se snaží maximálně zachovat původní, přirozený tón nástroje a „neposkytnout“ uživateli možnost si ho užitím mnoha ovládacích prvků tohoto efektu „zkazit“. Patří sem třeba Electro-Harmonix Small Clone (mnou preferovaný chorus). Zde najdeme jen jeden knoflík - Rate -, funkce Depth je přednastavena ve dvou modech v přepínači. A úplně to stačí...

 

Z dalších značek si jmenujme mj. Boss (CH-1 Super Chorus, CE-5 Chorus Ensemble - stereo), DigiTech XMC Multi Chorus, Marshall (SV-1 Supervibe), DOD (FX-65), HardWire (CR-7)...

Psáno pro časopis Muzikus