Freeware - To není obyčejný orgán - Je to je jOrgan
Občas se dá i mezi freeware narazit na neobvykle rozsáhlý projekt, který udiví svými možnostmi za nulovou cenu. Mám na mysli třeba ImproViser, o který se stará rozsáhlá komunita. Dalším z nich je jOrgan, který si v dnešním dílu představíme.
jOrgan je prostředí, či chcete-li, nadstavba (SW vývojáři by řekli „case“ nebo „tool“), ve které si můžeme vytvořit virtuální varhany. Umožní nám vytvořit různé volby přepínání, táhel, rejstříků atd., víceméně všech prvků, které mají reálné varhany. Vše je plně ovladatelné prostřednictvím MIDI. Tenhle prográmek je v několika ohledech hodně výjimečný.
První zvláštností je, že při jeho vývoji byla využita Java. Podle mnohých se jedná o jazyk se zářivější budoucností i třeba v porovnání s „hvězdným“ C++. Hračičkové s chytrými mobily vědí, o čem je řeč. Pro nás to má zásadní výhodu, že jOrgan běží jak pod Linuxem tak pod Windows nebo Mac OS.
Další zvláštností je, že se jedná spíš o projekt než o „pouhý“ program. Tedy existuje komunita, jež čas od času vydává aktualizace s opravenými chybami, vylepšuje jej, podporuje uživatele v rozšiřování a vytváření doplňků. Zkrátka se o něj někdo stará. A konečně, není to prostý „softvér“, kde se během minuty prokoušeme možnými volbami, kde a jak kliknout, a program máme zmáknutý. jOrgan je rozsáhlý co do možností a také co do nároků na uživatele z pohledu učení se jej využívat.
Ale pojďme pěkně popořádku. Nejprve si stáhneme instalační balík o velikosti 3,4 MB. Během instalace si vybereme, které komponenty chceme nainstalovat (implicitně všechny). Vlastní instalace je rychlá a bez potíží. Po spuštění programu doporučuji nejprve vyzkoušet předpřipravené „sestavy“ (v této fázi ještě nelze o varhanech hovořit) nazvané disposition (rozložení, rozmístění). Jsou umístěné v instalačním adresáři a mají poměrně neobvykle dlouhou příponu .disposition(!). Po jejich vyzkoušení se doporučuji podívat na web a stáhnout nějaké hotové kompletní varhany. Mně se líbil třeba Wurlitzer, se kterým se dalo dosáhnout zajímavých zvuků. V propojení s MIDI ještě více vyniknou možnosti (a také určité zapeklitosti) programu.
Třetí fází pak je navrhnutí vlastních varhan. Zkoušel jsem vytvořit něco pokročilejšího podle doporučení vývojářů z blogu. Nejprve jsem se slepě prokousával nastaveními, ale pak to najednou nějak přišlo a ono to začalo (alespoň částečně) fungovat. Holt to chce čas. Komu se nechce se učit nástroj vytvářet, nebude ztrácet čas a využije některý z nástrojů, které jsou na webu (třeba ty od autora Bruce Milese). Pak už „jen“ stačí jej nakonfigurovat a můžeme hrát. Odměnou nám budou více než dobré zvuky a zajímavě řešené prostředí.
Jak asi plyne z textu, jOrgan má jednu - v zásadě jedinou - nevýhodu. Program je náročnější na pochopení a na naučení se s ním pracovat. Na druhou stranu dostaneme, pokud se rozhodneme se jím prokousat, „bonus“ v podobě skutečně jedinečných výsledků, kterých bychom jinak jen stěží dosáhli. Pokud chceme rovnou hrát, stáhneme si některý z hotových nástrojů. Za ty prachy zní fakt slušně.
Prostě, všechno má svoje...