Elektrofony XXVI - do historie elektromechanických nástrojů
Casio DH a DG
V polovině 80. let vyráběla japonská firma Casio několik elektronických nástrojů ovládaných dechem. Mají plastové tělo tvarem připomínajícím saxofon, v ústí je zabudovaný reproduktor. Senzor v náústku snímá intenzitu dechu a ovládá hlasitost a barvu hraných tónů. Modely DH-10 a DH-100 jsou stříbrné, DH-20 a DH-200 černé. Modely DH-500 a DH-800 s přidanými funkcemi byly dostupné pouze v Japonsku. Model DH-280 má tělo odlišného tvaru, které vzdáleně připomíná klarinet, reproduktor je umístěn na jeho spodní straně. Nástroje byly někdy označované jako Zanzithophone.
Tlakový senzor pracuje na indukčním principu - intenzita dechu ovládá polohu železného jádra cívky, vznikající změny indukčnosti se převádějí na řídicí napětí. Zvukový generátor je monofonní, u nejrozšířenějších modelů DH-100 a DH-200 má šest zvuků: Saxophone, Trumpet, Synth Reed, Oboe, Clarinet a Flute. Zvukové barvy nelze upravovat, jediným efektem je pevně nastavené zpožděné vibraáto. Generování zvukového signálu s obdélníkovým průběhem a řízení dalších obvodů zajišťuje číslicový integrovaný obvod μPD78C11 firmy NEC. Signál prochází přes analogový VCA a analogový VCF LPF čtvrtého řádu.
Základní výškovou polohu nástroje lze volit v rozsahu dvou oktáv. Pro ovládání slouží osm klapek s uspořádáním a hmaty odpovídajícími flétně. Model DH-280 má místo klapek tlačítka. Oktávové polohy přepíná oktávová klapka, celkový rozsah je asi dvě a půl oktávy, při použití alternativních hmatů lze dosáhnout rozsahu čtyř oktáv. Samostatná klapka ovládá portamento. Zvukový signál je vyveden linkovým výstupem, vestavěný zesilovač má výkon 2 W. Nástroje mají MIDI výstup, informace velocity odpovídá počáteční intenzitě dechu, následné změny intenzity vyjadřuje aftertouch. Vysílají se i data pro portamento. K napájení slouží pět baterií AA 1,5 V nebo externí zdroj. Rozměry jsou 52 × 19 × 10 cm, váha 0,8 kg.
Model DH-500 má dvě oktávové klapky, přidané klapky Echar2 a H a dozvukovou jednotku, modely DH-280 a DH-800 mají generátor automatických doprovodů, které se přehrávají z paměťových karet.
Počátkem druhé poloviny 80. let uvedla firma Casio na trh svou „digitální kytaru“ DG-1 (Digital Guitar). Brzy následoval zdokonalený model DG-10 a verze DG-20 vybavená rozhraním MIDI.
Nástroje mají plastová těla tvarem připomínajícím kytary. Všech šest nylonových strun má stejný průměr, krk je bez ladicích mechanik, pro nastavení tahu strun je třeba použít imbusový klíč. Struny jsou připevněny k senzorům snímajícím okamžiky drnknutí, od nichž jsou odvozeny spouštěcí signály. Senzory jsou tvořeny mosaznými válečky, na nichž jsou navlečené šroubovicové pružiny z tenkého drátu. Válečky a pružiny fungují jako kontakty, které se spojí při pohybu struny.
Pod povrchem hmatníku z vodivé gumy jsou zabudované uhlíkové kontakty, které snímají polohy prstů odpovídající běžným kytarovým hmatům. Nástroj nezjišťuje frekvenci kmitů strun, zvuky jsou proto spouštěny okamžitě a MIDI data se vysílají bez zpoždění obvyklého u běžných kytarových MIDI převodníků. Nástroj však nereaguje na vytahování strun, vibráato a další herní techniky. Pro zatlumení znějících zvuků slouží tlačítko Mute, umístěné na těle poblíž potenciometrů pro řízení hlasitosti.
Model DG-1 má dvanáct zvukových barev a dvanáct rytmů, pro jejich volbu slouží dvě řady tlačítek. Další tlačítka ovládají tempo, spouštění generátoru rytmů a funkci Fill. Hlasitost melodické a rytmické sekce řídí dvojice potenciometrů. Nástroj má vestavěný zesilovač a reproduktor o průměru 10 cm. Zvukový signál je vyveden na sluchátkový a linkový výstup. DG-1 se napájí šesti 1,5 V bateriemi AA. Rozměry jsou 88 × 25 × 8 cm, váha necelé 3 kg.
Novější model DG-10 má pozměněný tvar těla, ovládací tlačítka byla přesunuta na bok, reproduktor má průměr 12 cm. Byla doplněna dozvuková jednotka. Tlačítko Solo přepíná mezi šestihlasým a jednohlasým režimem. Zdrojem zvuku je integrovaný obvod μPD931C se syntézou Vowel-Consonant. Nástroj napájí šest 1,5 V baterií typu D. Rozměry jsou 100 × 34 × 10 cm, váha 3,4 kg.
Model DG-20 má v melodické sekci dvacet zvukových barev, v rytmické sekci spouštějí čtyři malé pady zvuky malého bubnu, činelu a dvou tomů. Nástroj vybavený rozhraním MIDI může vysílat řídicí data ve dvou režimech. V režimu Mono jsou všechna data z kytary na MIDI kanálu 1 a data z generátoru rytmů na kanálu 4. V režimu Poly se vysílají samostatně data pro každou strunu na kanálech 1 až 6, data z generátoru rytmů jsou na kanálu 16.
Podrobné informace o mnoha nástrojích Casio najdete v druhém dílu knihy Elektrofony. Ukázky si můžete prohlédnout na www.uvnitr.cz/knihy.html.
DH-100, DH-280, DH-500, DH-800 (26-01abcd)
Snímač chvění struny (26-02)
DG-1 (26-03)
DG-10 (26-04)
V dubnu 1946 založil japonský technik Tadao Kashio firmu Kashio Seisakujo, která vyráběla mechanické díly. V 50. letech začal Kashio se svými bratry Toshiem, Kazuem a Yukiem pracovat na vývoji elektrického kalkulátoru. Roku 1954 dokončili první prototyp a v roce 1957 uvedli kalkulátory na trh. V témže roce byla také založena firma Casio Computer, Ltd. V 60. letech již vyráběla plně elektronické kalkulátory, v 70. letech zahájila výrobu elektronických hodin a hodinek. Roku 1980 vstoupila firma Casio na trh elektronických hudebních nástrojů a začala vyrábět levné syntetizéry Casiotone určené především jako dětské nástroje.