Elektrofony XXI - do historie elektromechanických nástrojů

Elektrofony XXI - do historie elektromechanických nástrojů
Elektrofony XXI - do historie elektromechanických nástrojů

V 60. letech 20. století se trumpetista orchestru Utah Symphony a elektrotechnik Nyle Steiner začal zabývat myšlenkou na konstrukci elektronického nástroje, který by bylo možné ovládat dechem podobně jako trubku. Při svých experimentech na počátku 70. let nejprve vyvinul jednoduchý snímač intenzity dechu, který fungoval pouze jako dechem ovládaný spínač, později se mu podařilo dosáhnout kontinuálního snímání tlaku. Doplněním trojice tlačítek, která určovala výšku tónů podobně jako ventily trubky, a krátkého otočného válce pro volbu oktávy vznikl první dechový ovladač. V roce 1975 postavil Steiner funkční prototyp použitelný pro koncertní hru. Svůj nástroj nazval Electronic Valve Instrument - EVI. Ve druhé polovině 70. let Steiner doplnil náústek EVI o snímač tlaku rtů, který ovládal portamento. Pro generování zvuku Steiner zpočátku používal upravené syntezátory různých firem, později se rozhodl vyvinout syntezátor vlastní. Na vývoji spolupracoval s Dickem Parkerem a roku 1975 ve městě Salt Lake City ve státě Utah společně založili firmu Steiner-Parker, Inc. Spolupráce Steinera s Parkerem trvala však jen krátce a v roce 1979 se firma Steiner-Parker rozpadla.

 

Na přelomu 70. a 80. let spolupracoval Nyle Steiner na výrobě svého dechového elektronického nástroje EVI s italskou firmou Crumar. Její vývojář Luciano Jura zkonstruoval s využitím principu EVI monofonní syntezátor s klaviaturou a dechovým ovládáním určený pro napodobení dechových nástrojů. Jeho Synthaphone má dvojoktávovou klaviaturu s malými klávesami, osm spínačů volí rejstříky Tuba, Horn, Trombone, Trumpet, Sax, Clarinet, Oboe a Flute. Potenciometrem a dvojicí spínačů se řídí portamento, posledním ovládacím prvkem je regulátor hlasitosti. Přes připojenou hadičku s náústkem se dechem ovládá artikulace tónů. Rozměry jsou jen 50 x 17 x 8 cm. Firma Crumar zpočátku neměla o vývoj nového nástroje zájem, nakonec se však rozhodla zahájit výrobu a v roce 1982 byl nástroj uveden na trh. Rozhraním pro připojení dechového ovladače byly následně vybaveny i polyfonní syntezátory Crumar Stratus a Trilogy z té doby. Synthaphone vzbudil při prezentaci značnou pozornost, nakonec se však prodalo jen asi sto exemplářů.

 

V roce 1979 se Steiner podílel na nahrávání hudby k filmu Francise Forda Coppoly Apocalypse Now, zvuk EVI v Holywoodu zaujal další filmové tvůrce a Steiner se začal více věnovat filmové hudbě. Na výrobu EVI dostal v té době několik objednávek, někteří hudebníci žádali také nástroj s ovládáním podobným saxofonu, klarinetu nebo jiným dřevěným dechovým nástrojům. Steiner proto vyvinul nový ovladač Electronic Wind Instrument (EWI) a v polovině 80. let postavil ve verzích EVI i EWI několik nových nástrojů, které nazval Steinerphone.

 

V roce 1987 uvedla na trh komerční verzi Steinerphonů japonská firma Akai. Ovladače mají označení EVI1000 a EWI1000, analogový zvukový modul EWV2000. Výrobu ovladače EVI firma Akai po čase zastavila, nové nástroje EWI pro ni vyvíjí Nyle Steiner do současnosti. Řada EWI pokračovala modelem EWI3000 se zvukovým modulem EWI3000m. K následujícímu modelu EWI3020 byl k dispozici analogový zvukový modul EWI3020m a digitální modul se samplovanými zvuky EWI3030m. Model EWI4000S, který se objevil na konci roku 2005, je již plně digitální. V řadě EWI (Electronic Wind Instrument) je to první model spojující dechový ovladač a virtuální analogový syntezátor. Konstrukce jeho ovladače vychází ze starších modelů řady EWI, má formu dechového nástroje s tlakově citlivými klapkami a senzory reagujícími na sílu dechu a intenzitu nátisku. Je vybaven MIDI rozhraním a jednoduchým displejem. Digitálně je modelován analogový syntezátor se dvěma VCO a dvěma VCF. Oscilátory mají běžné základní vlnové průběhy (pila, trojúhelník a obdélník s proměnnou šířkou), filtry lze sdružit a vytvořit tak filtr čtvrtého řádu se strmostí 24 dB/okt. Nástroj obsahuje také generátor šumu s vlastním filtrem. Syntezátor může pracovat ve dvojhlasém módu, kdy k jednomu drženému tónu (sostenuto) lze hrát jednohlasou melodii. Efektová jednotka obsahuje chorus, delay a reverb. Pro napájení EWI4000S lze použít síťový adaptér nebo baterie. Při bateriovém napájení a použití bezdrátového přenosového systému se může hudebník zcela volně pohybovat a není omezen propojovacími kabely. Nástroj má rozměry 67 x 4 x 7 cm, váží necelý jeden kologram.

 

Nyle Steiner pokračoval na dalším vývoji ovladače EVI i po ukončení výroby ve firmě Akai. V roce 1998 představil jeho novou verzi s MIDI výstupem.

 

Snímače intenzity dechu použil Steiner také v doplňku pro elektronické nástroje Master’s Touch, který sloužil pro modulaci a artikulaci přiváděného signálu a ovládání vybraných parametrů připojeného nástroje.

Psáno pro časopis Muzikus