12 největších chyb, které děláme v domácím studiu - Jak si vybrat převodník (pokrač.)
4. Vazba na nahrávací software
Při nákupu můžeme také zohlednit, zda daný převodník nabízí nějakou odlehčenou verzi nahrávacího softwaru. To představuje dvě výhody: Za prvé lepší propojenost převodníků s programem. A za druhé možnost koupit nahrávacího softwaru v ceně převodníku. Některé firmy nabízejí i jiné softwarové doplňky jako plug-iny.
5. Ostatní příslušenství
Na co ještě dát pozor? Ujistěte se, že převodník má fantomové napájení. To umožňuje připojení kondenzátorových mikrofonů. (Většinou je to ale součást základní výbavy všech karet.) Fantom bývá u jednodušších převodníků centrální - tedy pro všechny vstupy najednou. (To by nám ale nemělo vadit. Pokud máme dobré kabely a běžné mikrofony, můžeme fantomem napájet i dynamické mikrofony.)
Další užitečná funkce je otočení fáze. Ta vám pomůže dofázovat signál v případě multináběru stejného zdroje. Převodníky také umožňují připojit MIDI nebo digitální SPDIF. U těch větších najdeme i ADAT. Ten umožňuje zvětšit objem vstupů připojením dalšího zařízení.
Praktickým pomocníkem je také velký knob na ovládání výstupní hlasitosti. S tou budeme pracovat ve studiu často, a pokud má převodník nějaký malý, špatně přístupný ovladač, jistě nás to bude dlouhodobě při práci zdržovat.
Další užitečná funkce je potenciometr na míchání poměru mezi výstupem z DAW a vstupem z převodníku. To je funkce, která nám umožňuje monitorovat signál bez latence. Jedná se o trochu jinou funkci, než je direct monitoring. Tímto potenciometrem většinou pouze mícháme poměr signálu jdoucího ze vstupu převodníku přímo na výstup se zvukem z nahrávacího softwaru. Není to ale funkce, kdy můžeme zvuk dále upravovat. (Například nahallovat pro lepší pocit při nahrávání.) Může se stát, že vám nepůjde do sluchátek žádný signál, i když víte, že se jinak zvuk přehrává. Viníkem může být tento potenciometr, který je nastavený pouze na jednu stranu signálu.
Velmi praktická je také vizuální indikace signálu. Sílu signálu můžeme samozřejmě řešit i z nahrávacího softwaru. Ale pokud máme možnost vidět sílu signálu i na převodníku, je to pomocník pro rychlé nastavení správné intenzity signálu.
6. Kompatibilita
Pokud kupujete starší převodník z druhé ruky, ujistěte se, zda nemá exkluzivní vazbu na konkrétní nahrávací software. Dnes už tato praxe tolik nepřevládá, ale u starších typů karet na to můžete stále narazit. Pak bez příslušného DAW převodník nerozběhnete.
7. Driver
Pro chod převodníku je třeba nainstalovat tzv. driver. Software, který řídí komunikaci mezi kartou a DAW. Ten naleznete buď na instalačním CD při nákupu nové karty nebo na webu výrobce. Vždy stojí za to zkontrolovat, zda máte aktuální driver, a případně ho aktualizovat. Někdy se ale může stát, že nový driver nefunguje správně. Pak je naopak lepší zkusit přeinstalovat na starší driver. Ten se dá najít a stáhnout na webu výrobce karty. Většinou starší drivery najdeme v části webu support nebo download v sekci legacy.