Zvex Vexter Series Box of Rock - vytavený Marshall JTM45 do kapsy

Zvex Vexter Series Box of Rock - vytavený Marshall JTM45 do kapsy
Zvex Vexter Series Box of Rock - vytavený Marshall JTM45 do kapsy

První distortion pedál specializující se na simulaci nastavení „vše doprava“ na Marshallu JTM 45 bez Master Volume, a aby to někoho nemátlo – není to simulace, ale standardní analogový overdrive nebo distortion, jak chcete... nakonec to je vlastně „distortion engine“, jak to popisuje samotný autor krabičky v manuálu.

Úvod

A máme tu opět něco před aparát, něco čím můžeme možná až překrmit náš lampáč, protože Box of Rock disponuje až padesáti násobným gain-boosterem. To už je opravdu úctyhodné číslo a byl bych s nastavením na maximum opravdu opatrný. K tomu je v krabičce ještě druhý kanál – Distortron Engine – čtěte opravdu dobře, není to chyba tisku. Takže máme dvě možnosti využití:

 

1. Vytvoření základního zkreslení podobného vytavenému Marshallu JTM45.

2. Boost a Volume Jumper pro ještě větší nakrmení zesilovače a zvýšení hlasitosti.

 

Popis

Jedná se o miniaturní cihličku z vyleštěné oceli s naprosto ojedinělým malovaným designem, mající čtyři otočné potenciometry Boost, Volume, Tone a Drive a dva nožní true bypass přepínače. Jeden pro spínání funkce Boost a jeden pro Distortron Engine. Zmíněný netradiční design spočívá v ručně malovaném a pestrobarevném popisu celé krabičky stylem vyvolávajícím dojem, že krabičky od firmy Zvex jsou určeny pro děti. Zvukem jsou však efekty zaručeně dospělé.

Signál prochází krabičkou standardně zprava doleva a stejně tak jsou na bocích umístěny i příslušné jackové konektory. Konektor pro napájení z adaptéru je umístěn celkem netradičně u vstupního jacku. Ovšem při uváděné spotřebě tři miliampéry bych to neřešil, pokud nemám krabičku trvale propojenou v pedalboardu, a používal bych baterii. Pak samozřejmě odebírá energii, i když se nehraje.

Spodek je odšroubovatelný, což je i nutné při výměně baterie, na čtyřech čtvercových gumových nožičkách. Jednoduché, malé, lehké a účinné!

 

Zvuk

Spodobnými krabičkami, jako je tato a nebo třeba ty od Xotic, už si dokážu představit setup v podobě většího či menšího množství krabic na podlaze, kde už by se mimo různé modulační efekty a delay rovnou tvořil zkreslený zvuk jak pro doprovod, tak pro sólo. Stačilo by pak mít před bednou jednoduchý lampový, nijak zvlášť nekreslící zesilovač.

 

Snad jen potenciometr Tone mi přijde zbytečně dimenzovaný do basového spektra, prakticky od poloviny do leva mě už zvuk přišel dost „pod dekou“. Ideální byl mezi třemi čtvrtinami a plným rozsahem vpravo.

 

No, a tím jsem vlastně řekl vše. Nažhavíte zesík klidně s čistým zvukem, zapojíte Box of Rock, zvolíte úroveň zkreslení a barvu zvuku a smažíte. Potřebujete-li na sólo více pozornosti publika, sešlápnete Boost a vaše sólo vystřelí z pódia jak smrtící šíp. K tomu skvělé dynamické vlastnosti při různých stylech hry a rolování volume na kytaře. Pokud se vypravíte někam si zadrnkat a nevíte, co tam bude za výbavu, tak s touhle cihličkou v kapse nemusíte mít strach.

 

Podle výrobce je „the best way“ použít Box of Rock s Marshally s nastaveným téměř čistým zvukem (volume kolem trojky, vše ostatní tak na šestku pro začátek).

 

Info:

Zvex Box of Rock je jednoduchý kytarový stompbox pre-amp zvukově nejbližší Marshallu JTM45 při plné palbě „vše doprava“. Taky si s marshally nejlépe rozumí. Disponuje speciálním obvodem Distortron Engine a až padesátinásobným zesílením. To už jistě dokáže hezky nakrmit i clean kanál lampového zesilovače. Cena je 5350 Kč.

 

Plus:

přirozený zvuk a dynamika

malé rozměry, váha, spotřeba energie

pevná a odolná konstrukce

jednoduché ovládání

mechanický true bypass

 

Mínus:

nutnost rozebírání při výměně baterie

poměrně vysoká cena

 

Technická specifikace:

rozměry: 115 x 60 x 50 mm

váha: 280 g včetně baterie

napájení: 9 V z baterie nebo adaptéru, 3 mA

bypass: true

Psáno pro časopis Muzikus