Yamaha PSR-A2000 - digitální workstation
Jako každý rok na podzim uvedla firma Yamaha na trh nové keyboardy. Letošní novinky se týkají řady PSR. V té přibyly dva modely PSR-S650 a PSR-A2000. Právě druhou jmenovanou novinku si dnes představíme.
V úvodu se pojďme podívat na nabídku keyboardů firmy Yamaha. K dispozici je čtrnáct různých modelů, které jsou rozděleny do několika řad. Vlajkovou lodí je řada Tyros s modelem Tyros 4. Další modelové řady jsou PSR-E, Piaggero NP-V, Portable Grand DGX a PSR-S. Právě v poslední jmenované řadě najdete kromě stávajících modelů i dvě výše uvedené novinky PSR-S650 a PSR-A2000.
Na první pohled
V krabici naleznete nástroj PSR-A2000, adaptér PA 300C s napájecí šňůrou, notový pultík a manuály k nástroji. Model je proveden v klasické černé barvě. Čelnímu panelu vévodí klaviatura s 61 klávesami. U tohoto modelu budete marně hledat klasická „yamahácká“ kolečka Pitch Band a Modulation. Ty nahradil joystick.
Hned nad ním je sekce Scale Setting, která má podobu miniklaviatury, a Scale Memory. Sekce má k dispozici celkem devatenáct tlačítek (osmnáct s led indikací). Nad touto sekcí ještě najdete kolečko Master Volume, vypínač pro zapnutí a vypnutí nástroje a samostatné tlačítko Demo.
Horní části předního panelu vévodí velký zapuštěný LCD QVGA displej. Kolem něj je rozmístěno celkem šestatřicet funkčních tlačítek - tlačítka A až J, Balance, Mixing Console (Part), Channel On/Off (Part), Direct Access, Function, USB, Scale Tune, Exit a dvojice tlačítek pro číslo 1 až 8. V pravé horní části zapuštění jsou ještě dvě tlačítka TAB. V levé horní části zapuštění je umístěn knob LCD Contrast, tak jak je tomu u modelu PSR-S710.
Na levé straně od displeje je umístěno devětačtyřicet tlačítek, z nichž je jedenáct bez podsvícení. Všechna tlačítka jsou rozmístěna v sekcích Song, Style a Style Controle.
Pod zapuštěním displeje je umístěna jediná sekce - Registration Memory. Ta má k dispozici dvanáct tlačítek, z nichž tři jsou bez podsvícení.
Na pravé straně od displeje je umístěno alfa dial kolečko a dvaačtyřicet tlačítek, z nichž je šest bez podsvícení. Uspořádání tlačítek je následovné: Samostatná jsou čtyři tlačítka - 1x Music Finder, 1x Enter a 2x Upper Octave. Zbývajících osmatřicet tlačítek je rozmístěno v sekcích Part Select, Voice, Multi Pad Control, One Touch Setting a Voice Control. Všechna tlačítka na nástroji jsou provedena v trojbarevné kombinaci černá, světle šedá a bílá.
V levé a pravé horní části čelního panelu je pod mřížkou umístěn dvoupásmový reproduktorový systém. V levé přední části pod joystickem je umístěn stereo jack 6,3 mm pro připojení sluchátek.
Zadní část nástroje obsahuje všechny zbývající vstupy a výstupy, které jsou rozmístěny ve dvou řadách nad sebou. V horní řadě najdete zleva doprava USB - To Device a To Host, MIDI In/Out a Foot Pedal 1,2. Ve spodní řadě jsou zleva doprava vstup pro adaptér, 2x jack 6,3 mm Output R - L/L+R a 2x jack 6,3 mm Aux In R - L/L+R. Pod spodní řadou a částečně i vedle je umístěna odvětrávací mřížka nástroje. Tu najdete i ve středu spodní části nástroje. V pravé a levé spodní části jsou také velké krytky, které slouží servisním technikům ke vstupu do nástroje.
Všechna tlačítka a ovládací prvky PSR-A2000 jsou rozmístěny přehledně a logicky, tak jak je tomu u keyboardů firmy Yamaha dobrým zvykem. U tohoto modelu jsme se dočkali jedné změny, která je patrná hned na první pohled: Místo klasických koleček Pitch Band a Modulation se zde objevil joystick. Je to poprvé v historii keyboardů firmy Yamaha, kdy se tak stalo! Co se týká celkového designu a rozmístění všech ovládacích prvků, vychází nástroj z modelové řady PSR-S. Nejblíže je modelu PSR-S710.
Na první dojem
Po zapnutí nástroje se zobrazí logo firmy Yamaha, název modelu a jméno uživatele, které si můžete libovolně nastavit. Poté se ocitnete se na úvodní obrazovce. Vše trvá cca jedenáct vteřin.
Tradičně jsem si prošel nejdříve operační systém nástroje. Do nabídky vstoupíme tlačítkem Function. Na displeji se zobrazí okno Function Menu, které obsahuje tuto nabídku - Master Tune/Scale Tune, Song Setting, Style Setting/Split Point/Chord Fingering, Controller, Regist Sequence/Frezze/Voice Set, Digital Rec Menu, Harmony/Echo, MIDI, Utility a Expansion Pack Installation. Protože se jedná o žhavou novinku, měl nástroj k dispozici operační systém ve verzi 1.01. Do budoucna je samozřejmě počítáno s aktualizací firmwaru. Update OS se provede klasickým způsobem přes USB flash disk.
Function Menu nabízí dostatečně široké možnosti nastavení všech dostupných parametrů nástroje. Stačí si tedy projít výše uvedenou nabídku a poté si nastavit požadované parametry. Myslím si, že nabídka je dostatečně bohatá a plně vás uspokojí.
OS systém je graficky zpracován podobně jako u PSR-S710. Jeho ovládání pomocí funkčních tlačítek je bezproblémové a dá se zvládnout i bez použití manuálu. Tak jak jsem psal v minulém testu řady PSR-S, uvítal bych osobně raději ovládání přes dotykový displej. To je ale pouze můj osobní názor.
Co se týče celkové provázanosti softwaru a všech ovládacích prvků nástroje, tak ta je vymyšlena na výbornou. Vše funguje bez sebemenšího problému. Ovládací prvky nástroje jsou přehledně seřazeny do jednotlivých sekcí a samotné ovládání je intuitivní.
Klaviatura nástroje
Dvoutisícovka má k dispozici varhanní klaviaturu se 61 klávesami s rychlostní úhozovou dynamikou. U klaviatury lze také nastavit citlivost úhozu. Můžete si vybrat Hard1, Hard2, Normal, Soft1 a Soft2. Nástroj má k dispozici následující režimy klaviatury. Upper - Right1, 2 vám umožní hrát jedním nebo dvěma navrstvenými zvuky v rozsahu celé klaviatury a také s automatickým doprovodem. Pokud využijete nastavení Lower - Left, klávesnice se rozdělí na dva díly (Split) a v ní můžete použít další zvukovou barvu. K dispozici je také funkce Left Hold. Ta umožní podržet vámi zmáčknuté tóny. Split je využíván i při hře s automatickým doprovodem. Standardní nastavení dělicího bodu (Split Point) je v režimu Left i Style F#2, což je v hudební mluvě malé fis. Dělící bod můžete libovolně nastavit sekci Function menu - třetí položka Split Point.
Zvukový modul nástroje
PSR-A2000 má k dispozici celkem 1078 zvukových barev. Z toho je 565 zvukových barev panelových (včetně 43 Oriental, 15 Mega, 23 Sweet!, 33 Coll!, 19 Live! a 10 Organs Flutes!), 33 bicích sad/SFX, 480 XG zvukových barev. Nástroj podporuje standardy GM, GM2, GS (pouze pro Song Playback), XG, XF. Nenajdete zde bohužel zvukové barvy zpracované technologií Super Articulation. Ty jsou k dispozici pouze u nástrojů PSR-S910 a Tyros4.
Maximální polyfonie zvukového modulu nástroje je 128 hlasů. Všechny zvukové barvy jsou zpracovány technologií stereofonního samplingu AWM.
Data List bohužel není součástí uživatelského manuálu. Můžete si jej však stáhnout z firemních stránek. V tomto dokumentu se dozvíte všechny potřebné informace ohledně Category, Voice Name, Voice Number i Voice Type. Například: Category - Piano, Voice Name - GrandPiano, Voice Number - Prg 1, MSB 0, LSB 113, Voice Type - Live!. Nechybí zde ani speciální mapy Mega Voice. Ty vám prozradí, jak jsou vrstveny jednotlivé vzorky v dynamické úrovni.
Co se týče panelových zvuků, tak ty jsou uspořádány v sekci Voice v patnácti kategoriích - Piano, E. Piano, Strings, Guitar & Bass, Saxophone, Flute & Woodwind, Organ & Accordion, Trumpet, Brass, Choir & Pad, Organ Flutes, Oriental, Perc. & Drum Kit a Expansion/User.
U poslední jmenované skupiny se na chvíli zastavíme. Dvoutisícovka umožňuje rozšířit nástroj o nové zvukové barvy, které jsou pro vás připraveny v balíčcích Voice & Style Expension. O nich si povíme ale až později.
Všechny zvukové barvy jsem si hezky prošel a žádné velké překvapení se nekonalo. Hodně zvukových barev bylo totiž shodných s modelovou řadou PSR-S. Co se týče orientálních barev, tak ty zněly pro mé ucho velmi zajímavě. K dispozici byly také zvukové barvy předinstalované v balíčku Best of Europe. I zde bylo z čeho vybírat.
Hudební styly
Nástroj má k dispozici celkem 351 různých hudebních stylů, které jsou přehledně rozděleny do dvanácti skupin - Pop & Rock, Ballad, Dance, Swing & Jazz, Latin & Ballroom, Entertainment, Arabic & Maghrebi, Khaligi, Iranian, Turkish & Greek, World a Expansion/User. V poslední jmenované skupině najdete uživatelské nebo rozšiřující hudební styly z vybraných balíčků. Hudební styly jsou zpracovány technologií Pro (339) a Session (12).
Všechny mají k dispozici osm partů: Rhytm1-2, Bass, Chord 1-2, Pad, Phrase1-2. Kterýkoliv z partů můžete dle potřeby zapnout, vypnout či upravit. Nástroj je tak jako modely PSR-S vybaven funkcí Style Creator. Pomoci ní můžete vyrobit vlastní hudební styl.
Model PSR-A2000 má k dispozici následující formální části - 3x Intro, 4x Main Variation, 4x Fill, 4x Break a 3x Ending. Nechybí ani funkce ritartando a Fade In/Out. Akordy můžete zadávat těmito způsoby - Single Finger, Fingered, Fingered On Bass, Multi Finger, Al Finger, Full Keyboard a Al Full Keyboard.
Co se týče formátu souborů hudebních stylů (SFF GE) nebo OTS, tak to je stejné jako u řady PSR-S.
Seznam všech interních hudebních stylů najdete v dokumentu Data List, který, tak jak jsem psal, bohužel není součástí tištěného manuálu. Můžete si jej ale stáhnout z firemních stránek ve formátu pdf.
Vše jsem si pečlivě prošel a musím říci, že i zde byla ke slyšení spousta hudebních stylů z modelové řady PSR-S. Velmi zajímavé hudební styly obsahovaly „orientální“ skupiny. K dispozici jsem měl také jeden rozšiřující balíček Best of Europe, ve kterém bylo dalších devětatřicet hudebních stylů. Mezi nimi jsem našel Bohemian Waltz a Czech Polka. Valčík sice česky zněl, ale polka byla spíše německá. Celkově páni programátoři od Yamahy odvedli kus dobré práce.
Rozšiřující balíčky zvukových barev a stylů
Firma Yamaha nabízí pro nové modely také rozšiřující balíčky světové hudby (World Music Expansion Pack). V evropské kolekci je momentálně celkem pět balíčků - Celtic (severní Evropa), Latin (jižní Evropa), Balkan (východní Evropa), Oriental (Řecko & Turecko) a Evropa (Best of kolekce). Tyto rozšiřující balíčky obsahují nové hudební styly, zvukové barvy a sadu registrací , které jsou charakteristické pro danou oblast.
Při zakoupení nástroje dostanete propagační kód (Promotion Code), který vás opravňuje ke stažení prvního rozšiřujícího balíčku dle vlastního výběru zcela zdarma. Pokud budete chtít další balíčky, ty jsou již zpoplatněny. Cena jednoho balíčku pro PSR-A2000 je 91,45 eur.. Podrobnosti, jak vše udělat, najdete na firemních stránkách. Co se týká hudebních stylů, je Česko zastoupeno v sekci Celtic. Najdete zde hudební styly Czech Polka, Bohemian Waltz, Skoda Lasky, Stara Lipa. Slovensko je zde zastoupeno písní Ej Macejko. Do budoucna se počítá s dalšími rozšiřujícími balíčky. Uvidíme tedy, co firma uživatelům nabídne.
Ladění
PSR֪-A2000 umožňuje jednoduše každému uživateli nastavit ladění nástroje. Veškeré nastavení se provádí v sekcích Scale Setting a Scale Tune. Vše pak můžete uložit do pěti banků Scale Memory, ze kterých se dají kdykoliv dle potřeby vyvolat. Nastavení můžete ukládat do interní flash paměti nebo na externí USB paměťová zařízení jako je třeba USB flash disk.
Ladění lze měnit kdykoli i během hry. Pokud se chcete rychle vrátit k základnímu nastavení, můžete využít tlačítka Reset. Nástroj má k dispozici několik nejznámějších světových ladění, které jsou uloženy jako presety - Equal Temperament, Bayat, Rast, Pure Major, Pure Minor, Pythagorean, Mean-Tone, Weckmeister a Kirnberger. Díky nim se dá hrát jakýkoliv hudební žánr. Nastavit a uložit si můžete dokonce i vlastní ladění.
Další možnosti nástroje
V této části se okrajově zmíním o dalších možnostech nástroje, které jsou nejvíce shodné s modelem PSR-S710, jejž jsem před časem testoval. Nebudu se tedy podrobně těmito věcmi zabývat a dovolím si vás odkázat na test PSR-S910-710, který vyšel v letošním čtvrtém čísle Muzikusu.
Nejdříve si řekněme, co z výbavy u nástroje zůstalo. U dvoutisícovky najdete všechny podstatné věci, které měla k dispozici sedmsetdesítka - vlastní varhanní rejstříky, režim Song, Multi Pad, Music Finder, registrační paměti, možnost nahrávání a přehrávání audio souborů (wav), efektové procesory, mixážní pult, datové úložiště nebo připojení k počítači pomocí USB.
Dvoutisícovce ale také něco ubylo. Marně zde budete hledat třeba přípojku RJ45 pro přímé internetové připojení, což je škoda. Nenajdete zde ani některé další věci, které měla k dispozici děvětsetdesítka - zvukové barvy Super Articulation, Vocal Harmony, vstupy Mic/Line In nebo Video Out.
Závěr
PSR-A2000 je koncepčně zajímavý nástroj. Filozofií tohoto nástroje je mísení kultur a migrace lidí, o čemž svědčí různorodý výběr jak hudebních stylů, tak zvukových barev. I přesto že najdete pod nápisem PSR-A2000 nápis v arabštině Oriental, nejedná se o čistokrevného zástupce orientálních modelů.
Nástroj přináší také zajímavé novinky a nápady jako jsou joystik, Flash ROM 64 MB, rozšiřující balíčky nebo možnost tvorby různých typů ladění. Pokud k výše uvedenému přičteme 1078 zvukových barev, 351 hudebních stylů, 128hlasou polyfonii provázanou s dalšími možnostmi, které nabízí OS nástroje, dostává každý hráč ke své práci širokou škálu vyjadřovacích prostředků. Myslím si, že tento nástroj určitě stojí za zkoušku. Tak neváhejte a přesvědčte se na vlastní oči i uši.
Info:
Digitální Workstation Yamaha PSR-A2000 je žhavou novinkou na trhu. Cena tohoto modelu dle dostupných zdrojů je 36 990 Kč i s DPH.
Plus:
joystick
množství a kvalita zvukových barev
velký výběr hudebních stylů z celého světa
paměť 64 MB Flash ROM
rozšiřující balíčky - Voice & Style Expansion (jeden v ceně nástroje)
Mínus:
absence přípojky RJ45 pro přímé připojení na internet
absence tištěné příručky Data List
Joystick je vynálezem 20. století. Svoje uplatnění našel v různých technických oblastech, od letectví přes počítače až po hudební nástroje. První dvouosý joystick byl zkonstruován někdy kolem roku 1944 v Německu, jak jinak než pro vojenské účely v oblasti letectví. U keyboardů tento ovladač používá hlavně firma Roland a Korg. Nyní se díky modelu PSR-A2000 připojila svým prvním joystickem i firma Yamaha.
klaviatura: 61 kláves s rychlostní úhozovou dynamikou
polyfonie: 128 hlasů
zvuková banka: 1078 zvukových barev - 565 panelových zvukových barev, 33 bicích sad/SFX, 480 XG zvukových barev, GM2, GS (pouze pro Song Playback), XF
hudební styly: 351-339 stylů Pro, 12 stylů Session, zahrnuto je také 146 stylů Oriental
možnosti stylů: formální části - 3x Intro, 4x Main Variation, 4x Fill, Break, 3x Ending, funkce Fade In/Out, OTS nastavení - pro každý styl 4
efektové procesory: Reverb - 42 předvoleb + 3 uživatelské, Chorus - 71 předvoleb + 3 uživatelské, DSP1 - 271 předvoleb + 3 uživatelské, DSP 2 až 4 - 128 předvoleb + 10 uživatelských, Master EQ - 5 předvoleb, Part EQ - 28 partů (Right1, Right2, Left, Multi Pad, Style pro 8 partů, Song pro 16 partů)
rozšiřitelnost: možnost instalace rozšiřujících balíčků s hudebními styly, zvukovými barvami a registracemi
displej/funkce: černobílý LCD QVGA, možnost seřízení kontrastu na předním panelu, zobrazení textu a notace, zobrazení textů, zobrazování txt souborů
nastavení jazyka displeje: angličtina, němčina, francouzština, španělština, italština
funkce skladeb: 5 předprogramovaných skladeb, počet skladeb při nahrávání - bez omezení (dle kapacity paměťového média), počet stop - 16, kapacita songu 300 kB, funkce nahrávání - rychlé nahrávání, vícekanálové nahrávání, krokové nahrávání, podporované formáty přehrávání - SMF 0/1, ESEQ, XF, podporované formáty nahrávání - SMF 0
další funkce: registrační paměti, lekce/asistent - Follow Lights, Any Key, Karao-Key, funkce Performance Assistant (P.A.T.), Demo/Help, demo,
USB Audio Recorder - přehrávání/nahrávání wav 16 bitů/44,1 kHz
metronom, tempo 5-500 BPM, vyklepávané tempo, transpozice -12 - 0 - +12, rozsah ladění - od 414,4 do 466,8 Hz, různé typy ladění
datové úložiště: 64 MB paměť tipu flash ROM pro Voice, 2 MB pro Style & Voice Set
vstupy a výstupy: DC IN 16 V, Output 2x jack 6,3 mm R - L/L+R, aux in 2x jack 6,3 mm R - L/L+R, USB - To Device, To Host, Midi In/Out, Foot Pedal 1 a 2 jack 6,3 mm, sluchátka stereo jack 6,3 mm
ozvučení nástroje: 2x 12 W, 2x (12 cm + 5 cm)
dodávané příslušenství: notový pultík, adaptér, uživatelské manuály
volitelné příslušenství: sustain pedál FC4 nebo FC5, nožní ovladač FC7, klávesový stojan Yamaha L-7, rozšiřující balíčky pro PSR-A2000 - Celtic (Severní Evropa), Latin (Jižní Evropa), Balkan (Východní Evropa), Oriental (Řecko a Turecko), Evropa (kolekce Best of)
rozměry: 1003 x 433 x 148 (šířka, hloubka, výška)
hmostnost: 11 kg