Yamaha Motif XS - workstation, jehož úspěch pokračuje

Yamaha Motif XS - workstation, jehož úspěch pokračuje
Yamaha Motif XS - workstation, jehož úspěch pokračuje

Když se po diskutabilní, ale zároveň v lecčems revoluční řadě Yamaha EX objevila v roce 2001 novinka Motif, byla s nadšením přijata, neboť přinesla vyváženost hardwaru i softwaru, a tedy očekávanou stabilitu. Na úspěch první generace nástrojů Motif navázala po čase další, s označením ES, a na loňském frankfurtském veletrhu byla uvedena novinka s označením XS.

Nástroj přinesl oproti přecházejícímu modelu značná vylepšení - nový vynikající pokročilý systém generování zvuku Expanded Articulation a další zvuky, nové VCM efekty, rozšíření ovládacích prvků, nový barevný displej, zálohovanou paměť flash RAM, pokročilou počítačovou integraci s novou generací mLAN propojení a řadu dalších novinek. Nástroj provází skvělé ohlasy jak studiových, tak pódiových klávesistů, kteří ho zařadili do svého vybavení, ať už si vybrali syntezátorovou klaviaturu, či verzi s kladívkovou mechanikou.

 

Tónový generátor řady XS

To, čím novÝ Motif zaujme nejvíce, je téměř dokonalý zvuk; velká 355MB paměť přináší pestrou škálu barev od akustických nástrojů s Mega Voice a Expanded Articulation technologií po elektronické simulace. Nově navzorkované zvuky mohou nyní obsahovat až osm elementů, díky nímž jsou živější a dynamičtější. Expanded Articulation jim potom dodává nečekaně věrnou podobu s akustickými nástroji včetně efektů, které doprovázejí autentickou hru na ně. Pokud jste hráli na Yamahu Tyros 2, tak jste měli možnost otestovat tuto technologii o něco dříve, v Motifu XS je však dotažena ještě dál. V ostatních směrech je Yamaha tradičně velmi silná u zvuků akustických klavírů, ale i wurlitzerů, clavinetů a DX nástrojů, klasických varhan i hammondek, velmi se podařily také dynamické smyčcové nástroje a skvěle znějící banky bicích. Rovněž příznivci elektronické hudby najdou v novém Motifu velké množství syntetických barev a vintage syntezátorů.

 

Efektový blok

Insertní či master efekty využívají technologii VCM (Virtual Circuitry Modeling) převzatou z digitálních pultů Yamaha a hardwarových efektů. Je tu padesát tři hlavních kategorií a přes tři sta dvacet jednotlivých efektů, které obsahují kompresory, ekvalizéry, phasery, wah-wah či reverby a dodávají tak zvuku nástroje další rozměr. Rovněž je možné přes mikrofonní vstup pracovat s programovatelným vokodérem. Sílu efektové jednotky využijete v režimu Performance a Song, kde můžete najednou zapojit osm insertních a dva master efekty. Rovněž stojí za zmínku možnost Motif využít jako výkonnou efektovou jednotku pro externí nástroje připojené linkou.

 

Tvorba písní a aranžování

Arpeggia, režim Pattern a Song

Pro práci s arpeggii je Motif XS velice dobře vybaven více než šesti tisíci frází, které vystihují styl hry na různé hudební nástroje. Je s nimi radost pracovat a pomáhají jak při živém hraní, tak při aranžování. Stávají se tak velkou inspirací, rozšířením a obohacením hráčských možností. U každého voice i performance můžete přímo zapínat až pět přednastavených typů arpeggií, taktéž je možné je přenášet do režimu Pattern nebo Song a dále s nimi pracovat.

Režim Pattern nabízí skvělou formou záznam hudebního materiálu, z jednotlivých sekcí můžete v Chain Editu poskládat celou píseň a vyexportovat jí do režimu Song. Pattern je velmi dobře využitelný i na živé hraní, kde máte pod kontrolou přepínání jednotlivých sekcí patternu, které mohou nést různorodý hudební materiál. Sekce se přehrávají tak dlouho, dokud nepřepnete na další.

Song, jádro aranžérské tvorby workstationu, je díky ergonomii ovládání jednotlivých parametrů a velkému barevnému displeji velmi přehledný a dobře kontrolovatelný. V tomto režimu naleznete vše, co při tvorbě a editaci aranžmá potřebujete. Výsledek můžete navíc ještě "oživit" pomocí play FX nastavením citlivé post kvantizace.

Paměť sekvenceru však tvoří jeho nejslabší část - je totiž nepochopitelně vybavena jen 1024 kB, což v mém případě stačí na cca dvacet pět písní. Problém by odstranilo buď přímé přehrávání z USB flash bez nutnosti songy natahovat, nebo zvětšení kapacity paměti sekvenceru. Výhodou oproti řadě ES je však fakt, že vám MIDI data po vypnutí ze sekvenceru nezmizí, ale udržuje je vnitřní flash paměť. To se pochopitelně netýká samplů, které jste v Songu použili. Ty se musí znovu nahrát do RAM, kde si je Song najde a přiřadí.

 

Sampling

Další mocnou zbraní Motifu XS je integrovaný sampling sekvencer, který kombinuje MIDI a audio nahrávání 16 bitů/44,1 kHz. Můžete nainstalovat až 1 GB paměti pomocí dvou DIMM modulů a nahrávat audio materiál přímo do jednotlivých stop nástroje. Pomocí vstupů lze připojit jakýkoliv nástroj linkou (baskytaru, kytaru) a kombinovat ho s vnitřními zvuky. Taktéž lze pracovat se samply ve formátu wav a aiff ze samplovacích CD.

 

Interface, ovládání nástroje a klaviatura

Díky grafice s vysokým rozlišením na velkém barevném displeji (kde můžete nastavovat parametry, ale i sledovat pohyby virtuálních sliderů a kontrolérů) se Motif ovládá intuitivně. Osm pogumovaných sliderů a kontrolérů pro přímé řízení je možné nastavit dle potřeby na ovládání nejrůznějších funkcí - od ovládání filtrů, efektů až po simulaci varhanních táhel a funkce digitálního mixu. Taktéž dvě přiřaditelná tlačítka rozšiřují výrazové možnosti XA Expanded Articulation zvuků.

Vyhledávání zvuku podle kategorií patří u Motifu k velice propracovaným, neboť můžete rychle hledaný nástroj nalézt nejen podle typu, ale například u kytary i podle toho, zda je akustická, clean, nebo distortion.

Ovládací tlačítka sekvenceru, ale i dalších funkcí jsou kvalitně provedená s předpokladem intenzivní zátěže, pracuje se s nimi velice dobře.

Motif XS 6 a 7 má novou FSX syntezátorovou klaviaturu, XS 8 má skvělou balanced hammer effect klaviaturu.

Computerová integrace

Velice dobře je nástroj vybaven pro integraci s počítačem, a to hned několika způsoby. Obsahuje MIDI, S/PDIF, Ethernet, dva USB 2.0 konektory a hlavně skvělé připojení mLAN. Přes USB to host můžete nástroj propojit s počítačem a vaším sekvenčním programem.

U mLAN, která je specialitou značky Yamaha a ke které se postupně přidávají i další výrobci, je třeba zastavit se déle. Pokud plánujete pořízení Motifu XS 6 nebo 7, určitě myslete i na rozšiřující kartu mLAN16E2, ta je u verze XS 8 standardem. Jedním FireWire 1394 kabelem připojeným k počítači získáte možnost šestnácti audio kanálů z Motifu, šesti kanálů zpět, taktéž tří MIDI portů po šestnácti kanálech. Než jsem měl možnost pracovat s Motifem XS, tak jsem se s technologií mLan setkal jen v různých fórech na internetu. mLAN měla v dobách minulých problémy s tím, že ač měla propojovat dobrý hardware, nebyl vyvinut dostatečně stabilní softwarový driver - to se v poslední době změnilo, a tak kvalitní driver jak pro Windows, tak zejména MacOsX Leopard zajišťuje skvělý a bezproblémový chod.

Pokud je Motif připojen přes mLAN, chová se navíc jako audio terminál, výkonná zvuková karta. Pokud do Motifu připojíte mikrofon, signál přes mLAN prochází do počítače, kde si tento vstup navolíte v audio stopě a nahráváte. Zároveň přes výstupy v Motifovu máte zařízen poslech jak audio, tak i veškerého MIDI materiálu. Opravdu musím po měsíci testování vřele doporučit, protože je to prostě výborně fungující záležitost.

Motif XS je koncepčně postaven na jiné bázi než Korg Oasys, kde maximum funkcí má na starost přímo nástroj. Motif přenáší řadu úkonů do počítače, který rozšiřuje jeho možnosti a je k tomu velice dobře vybaven.

 

Softwarová integrace - Cubase, Logic

Nástroje Motif XS 7 a 8 jsem odzkoušel s dvěma nejrozšířenějšími audiosekvencery Cubase (verze AI4) a Apple Logic 8. Cubase AI4 mimochodem dostanete společně s nástrojem a po zaregistrování máte k dispozici plnohodnotný sekvencer, který pokryje potřebu tvorby jak na PC tak Apple. Vzhledem k firemnímu spříznění je větší pozornost v otázce integrace upřena na Cubase. Studio Connections software usnadňuje navolení zvuků, jejich editaci a přímé začlenění do jednotlivých projektů. Cubase dokonce importuje i songy vytvořené přímo na Motifu.

Pokud pracujete s Logicem, Digital Performerem nebo Sonarem, můžete využít režim Remote Control, který umožňuje ovládat funkce těchto sekvencerů přímo z Motifu XS.

K software Logic 8 jsem si stáhl script jednotlivých zvuků a mohu je také navolit přímo na jednotlivých stopách, tudíž necítím při práci s Motifem žádné omezení. Uživatelům Cubase však určitě integrace s nástrojem v maximální možné míře ještě více usnadní práci.

 

Live koncertování s Motifem XS

Vzhledem k tomu, že Motif XS 8 intenzivně využívám při akcích s koncertním programem, kladu velký důraz na jeho maximální využití na pódiu. Mám připravených cca čtyřicet podkladů a skladeb, z nichž je část nově připravena ve formě MIDI na tomto nástroji, část pochází z minula, kdy jsem pracoval na jiných nástrojích - ty jsem si zálohoval ve formě audio. Pokud skladby v sekvenceru obsahují audio, musíte ho převést na 16 bitů/44,1 kHz a potom vložit jako Sample Voice do tracku. Zde je pak nutné vytvořit MIDI impuls, který spustí přehrávání samplu (zálohované písně). K tomu lze na ostatních stopách nastavit zvuky, které budete hrát live, vše lze prohnat kvalitními insert a master FX.

Je to trocha alchymie, zejména proto, že Motif XS neobsahuje HD recording ani USB recording jako nová řada Clavinov nebo PSR S900 či digitální pult LS9.

Nástroj je v otázce audio-zpracování koncipován pouze jako sampler s pokročilými funkcemi editace. Vše tudíž musíte natáhnout do vnitřní RAM. V mém případě mám repertoár ve velikosti 948 MB, jeho natažení do RAM pak trvá cca sedm minut z USB flash, z externího hardisku je to o něco rychlejší.

Ideální pro živou hru je také označení voice nebo performance presetů jako Favorities - potom je máte seřazené v kategoriích. Rovněž především pro pódiové nasazení je určena sekce Master, kde si na 128 presetů můžete navolit Song, Voice, Performance, či Pattern.

 

Základní technická specifikace nástroje

Motif XS 6,7,8 jsou nové klávesové workstation firmy Yamaha, používají AWM2 syntézu s XA Expanded artikulací. Wave ROM 355 MB, voice presetů 1024 + 64 bicích, 128 GM presetů, 384 uživatelských voice, performancí je celkem 384, polyfonie je 128 not. Sekvencer má kapacitu 130 000 not, až 64 skladeb, 64 patternů, čte SMF formát 0 a 1. LCD podsvětlený displej má rozměry 5,7" a rozlišení 320 x 240. Výkonná efektová jednotka s VCM efekty.

Vstupy a výstupy - 4 výstupy jack, A/D input L,R, digital out, sluchátka, foot kontrolér, MIDI in, out, thru, USB (to host, to device), ethernet, mLAN. Váha nástroje je 14,8 kg - Motif XS6, 17 kg - Motif XS7 a 28,6 kg - Motif XS8.

 

Rozšiřující příslušenství a internetová podpora

Nejucelenější informace o nástroji Yamaha Motif XS a jeho příslušenství naleznete na stránkách www.motifator.com, nejrůznější drivery a aktuální OS pak na stránkách www.yamahasynth.com.

Doporučuji také instruktážní DVD Motif XS, kde se příjemnou formou praktických ukázek seznámíte s ovládáním nástroje - řada ukázek je však na internetu již nyní.

 

Závěrečné shrnutí a ceny

Nejprve jsem mohl otestovat a prakticky v různých situacích vyzkoušet Yamahu Motif XS7, poté model Yamaha Motif XS8 s mLAN, který se pro mne stal špičkovým workstationem pro každodenní práci. Vyjma malé paměti na songy a absencí HD recordingu k němu nemám žádné výhrady. Nástroj nejde cestou experimentů, které neúměrně zatěžují DSP funkce, a jako kdysi EX, disponuje obrovskou zvukovou bankou, funguje bezproblémově, stabilně a mohu ho potenciálním zájemcům vřele doporučit.

 

Info:

Yamaha Motif XS je workstation s vyváženým vybevním hardware a software...

 

Plus:

zvuk s Expanded Articulation

příjemné ovládání - klaviatura, kontroléry

vylepšený displej

výborné VCM efekty

mLAN rozhraní

 

Mínus:

malá paměť na songy, i když je zálohovaná

absence HD recordingu, k dispozici pouze sampling

 

Technická specifikace:

Motif XS6: 61 kláves

Motif XS7: 76 kláves

Motif XS8: 88 kláves s vyváženou mechanikou

 

wave ROM: 355 MB

sample RAM: až 1 GB

zvuková struktura: 8 elementů, XA mód (Expanded Articulation)

zvuky: 1536 zvuků, 97 bicích sad, 384 performancí, 128 master nastavení

song/pattern: 64 skladeb, 64 patternů

kontroléry: 8 otočných, 8 tahových, pitch bend, modulace, ribbon kontrolér

displej: 320 x 240 pixelů, barevný LCD

digital audio: S/PDIF výstup, mLAN (standardně s XS8, jinak nutno dokoupit)

připojení: USB to host, to device, ethernet

 

Motif XS 7 si nedávno pořídil jeden můj žák, a tak jsem zavzpomínal na dobu, kdy mně bylo stejně jako jemu a nadšen jsem přivezl domů bazarovou Yamahu DX 27 - bez dynamiky, multitimbralu a s minimální polyfonií. Zvuky jsem sháněl tak, že se opisovalo nastavení FM syntézy z kartiček... myslím, že přestože by v dnešní době neuspěl, tak ji mám neustále v paměti jako první a pro mne tehdy skvělý nástroj.

Psáno pro časopis Muzikus