Yamaha KX8 - masterkeyboard nové generace
Po dlouhých třiadvaceti letech od uvedení předcházející řady firma Yamaha obnovila vývoj a produkci masterkeyboardů. Řadě klávesistů dodnes slouží legendární KX88, často hodnocený jako jeden z nejlepších nástrojů této kategorie.
Doba se pochopitelně hodně proměnila, a tak design původních KX ve stylu DX7 s dotykovými membránami a kovovou bytelností nahradily velmi lehké typy z plastových materiálů. V segmentu řídicích klaviatur se také objevila řada nových výrobců - M-Audio, CME a další - s produkty cenově dostupnými pro široké vrstvy klávesistů.
Yamaha reaguje novou řadou KX25/KX49/KX61, kde čísla odpovídají počtu kláves. Záměr je jasný, trendem je velký rozvoj softwarových syntezátorů a samplerů v počítači a jejich ovládání pomocí klaviatury, která uživateli vyhovuje podle rozsahu. Navíc přidává i prvky pro ovládání různých DAW software - Cubase, Logic, Digital Performer, Sonar...
V tomto testu se budu věnovat KX8 s vyváženou klaviaturou, která by měla na velmi úspěšnou KX88 navázat.
Ovládací prvky masterkeyboardu
Pomocí KX8 můžete řídit řadu funkcí ve vašich VST plug-inech. Dokonce si můžete přímo navolit ten, který používáte, a nástroj si nastaví jeho základní parametry, jež poté pohodlně ovládáte. Myšleno je na produkty firem Steinberg, Native Instruments, Korg, M-Audio, Arturia, IK Multimedia, Spectrasonic a dalších. Předpokládá se i zařazení dalších s novými verzemi OS.
Všechny čtyři otočné kontroléry a další tlačítka jsou ideálně přizpůsobeny pro řízení parametrů plug-inů, ale i externích zvukových generátorů. U těch by dle mého názoru práci při volbě programů výrazně ulehčila možnost přímých tlačítek s čísly, jako například u Motifu XS.
Nejlépe propracované je spojení s DAW Cubase - zde se nabízí kromě standardního ovládání transportu, navolení stop a programů i řada speciálních funkcí. Nicméně pokud pracujete například s Logicem nebo jinými, přizpůsobí se jim KX8 pochopitelně také.
Pomocí malého dvouřádkového podsvíceného LCD displeje máte přehled o aktuálních parametrech masterkeyboardu. Nechybí ani kontroléry pitch bend a modulation v klasickém odděleném provedení, tentokrát netradičně umístěné v levém horním rohu.
Konektivita
K nástroji připojíte počítač pomocí USB nebo standardního MIDI. Pokud máte externí zvukový generátor nebo další syntezátor, využijete běžného MIDI připojení a k počítači použijete ideálně USB MIDI. Obě možnosti MIDI mohou být připojeny současně. Uživatel si mezi nimi přepíná ve funkcích.
Klaviatura
U modelu KX8 se jedná o vyváženou klaviaturu s plným klavírním rozsahem. Hraje se na ni příjemně, i když nepatří k těm nejlepším, jako je tomu například u Clavinovy. Trochu mně mrzí absence funkce aftertouch, na kterou jsem byl zvyklý u KX88. Ten by v řadě případů pomohla oživit styl hry na různé nástroje, ale při kombinaci s modulačním kolečkem dosáhnete podobného výsledku. K nástroji se dá připojit sustain pedál, který však není součástí nástroje.
Arpeggio
Velmi příjemně překvapí propracovaný arpeggiator s 342 typy patternů a 540 frázemi, řada z nich je zaměřena na bicí nástroje. Nastavení arpeggiatoru lze editovat.
Praktické využití
V KX8 naleznete masterkeyboard ideálně připravený na spojení s počítačem, bonusem jsou přednastavené prvky pro práci s plug-iny, bez problémů připojíte jakékoliv externí zařízení s MIDI. Tudíž je určen jak pro studio, tak pro live, kde oceníte jeho velmi nízkou váhu - oproti původní KX88 je poloviční!
Celkový dojem
Jedná se o řídicí klaviatury moderní koncepce, s velkou možností výběru modelů podle priorit hráče. Potěší i příznivce vážených klaviatur solidním pocitem ze hry. Nástroj KX8 je v černém plastovém provedení a v decentním designu. Na původní legendární KX88 si určitě také zahrajte, abyste měli možnost posoudit, v čem bylo a je její kouzlo.
Info:
Yamaha KX8 je řídicí klaviatura moderní koncepce, s velkou možností výběru modelů podle priorit hráče.
Plus:
po dlouhé době nový masterkeyboard
variabilita modelové řady
funkce pro řízení DAW, ale i plug-inů
váha modelu KX8
celkový koncept
USB MIDI
Mínus:
schází aftertouch
povrchová úprava plastu
absence tlačítek s čísly programů
Technická specifikace:
klaviatura: 25-61 kláves s dynamikou a 88 kláves s vyváženou klaviaturou a dynamikou
arpeggiator: 342 typů, 540 frází
řízení DAW: Cubase, Logic, Sonar, Digital Performer
kontrolery: pitch bender, modulation wheel, 4 x control knob
displej: dvouřádkový, LED podsvícený
konektory: USB MIDI, MIDI, foot switch
rozměry/váha: KX25 - 508 x 286,6 x 92; 2 kg
KX49 - 830 x 286,6 x 92; 3 kg
KX61 - 937 x 343,9 x 114,6; 4,3 kg
KX8 - 1340 x 445 x 157; 15,1 kg
Yamaha KX88 se vyráběla řadu let od roku 1985, ve svém arzenálu ji měli ve své době všichni přední klávesisté, včetně Stevie Wondera, Davida Paiche, Chicka Corey a dalších. Kromě tohoto modelu se vyráběl i typ KX76 s polovyváženou klaviaturou a také KX5 k zavěšení na krk. Yamaha KX88 byla ve své době prvním a dlouho téměř jediným profesionálním masterkeyboardem. Vybavena byla dokonce i dechovým (breath) kontrolérem.