Yamaha APX 9C
Série akustických a elektroakustických kytar APX patří již více než deset let mezi nejznámější a nejvyhledávanější výrobky z katalogu firmy Yamaha. Mnoho hráčů si je oblíbilo pro jejich menší, štíhlé tělo a "rychlý" hmatník. V únoru loňského roku bylo na trh uvedeno několik vylepšených modelů této značky a my dnes máme možnost podrobněji se podívat na jeden z nich - elektroakustiku Yamaha APX 9C.
APX 9C je vlastně inovací staršího typu APX 10A. Na rozdíl od něj je nová Yamaha nepatrně hlubší a má užší, oválnější otvor v ozvučnici. Mezi další vylepšení patří tvar krku a především nová elektronika, umožňující dvojí snímání zvuku (piezo snímačem a kondenzátorovým mikrofonem). Aby byl výčet novinek úplný, je třeba se také zmínit o nových povrchových úpravách. Barva testované kytary měla název Black Burst (mezi další patří například Natural Matte, Dusk Sun Red či Black Cherry Finish).
Vzhled a hardware
Tělo s výřezem (cutaway) je až na vrchní smrkovou desku vyrobeno z platanu. Na krk, který svým tvarem připomíná spíše krky elektrických kytar, byl použit orientální javor. Kobylka je z ebenu, stejně jako hmatník, do kterého je zapuštěno dvaadvacet jumbo pražců a typické kulaté orientační značky. Ladící mechaniky a knoflíky určené pro popruh jsou zlatě pochromované.
Velkou předností této kytary je "elektrika", která je rovněž výrobkem firmy Yamaha. Kontrolní panel, který se nachází na boku kytary, obsahuje třípásmový ekvalizér (basy, středy, výšky), AMF Control (to je tzv. MID ekvalizér s rozsahem 80 Hz-10 kHz) a dva potenciometry Volume. První z nich ovládá hlasitost piezo snímače, který je v kobylce, druhý zase hlasitost kondenzátorového mikrofonu, umístěného na pohyblivém držáku uvnitř ozvučnice. Vše je napájeno 9V baterií, jejíž kontrolka se nachází rovněž na ovládacím panelu. Vedle ní je spínač Phase (najdeme jej i na dražších akustických kombech), s jehož pomocí se dají otáčet fáze. Tato funkce dokáže (společně s AMF Control) eliminovat zpětnou vazbu během živého hraní. Z tohoto důvodu je ke kytaře přidáván také tzv. "poklop" na otvor v ozvučnici (Sound Hole Cover).
Zvuk
Na to, že je kytara konstruována především pro elektrickou hru, zněla na sucho překvapivě dobře. Její zvuk byl celkem vyrovnaný s příjemně měkkými středy. Přesto měl nástroj nepatrně "krabicový zvuk", což je pochopitelné vzhledem k velikosti a tloušťce těla. Měl jsem možnost vyzkoušet více kusů tohoto modelu a musím konstatovat, že všechny měly podobný charakter (jde přece jenom o přesnou asijskou strojovou práci).
Hrát na tuto kytaru přes elektriku bylo příjemné a pohodlné. Kombinace obou snímačů a ekvalizérů totiž nabízí velkou flexibilitu v hledání "optimálního zvuku". Ať už jsem hrál přes akustické kombo nebo rovnou do P. A. systému, byl jsem pokaždé spokojený.
Snímače jsem kombinoval podle místnosti či sálu, přičemž většinou stačilo použít piezo; pouze v některých případech jsem k němu přimíchával kondenzátorový mikrofon, který dodával výslednému zvuku větší hloubku.
Díky tvarování krku a výřezu na těle se kytara hodila jak pro doprovod, tak pro sóla a navíc po celou dobu držela perfektně naladěná.
Závěr
Kytaru bych doporučil především těm hráčům, kteří hrají na elektrickou kytaru a uvažují ještě o koupi elektroakustiky. Díky shodným prvkům s "elektrikou" (štíhlejší tělo, tvar krku) bude pro ně přechod na "akustiku" pohodlnější a o hodně snazší.
Yamaha APX 9C nikdy na sucho nenahradí zvuk velkých masivních akustických kytar a ani se o to nesnaží. Výborně však může posloužit na koncertech či ve studiu a to rozhodně není málo.
Info:
Yamaha APX 9C (29 900 Kč) je masivní elektroakustická kytara, osazená jedním piezo snímačem v kobylce a kondenzátorovým mikrofonem v ozvučnici.
Plus:
snímání zvuku + jeho ovládání
tvar krku
pohodlné hraní
Mínus:
absence jakéhokoliv obalu