Tonebone North-Star - overdrive a power booster

Tonebone North-Star - overdrive a power booster
Tonebone North-Star - overdrive a power booster

Radial North-Star je podle stránek výrobce designován pro rockově smýšlející country hráče. Nerad bych hned na začátku efekt nějak nešikovně zaškatulkoval, ale... Vždyť to je přesně pro mě!

Radial snad známe každý. Kanadská firma se mezi zvukaři a hudebníky proslavila nekompromisním přístupem ke zpracování audio signálu. Jejich DI boxy, splittery, pre-ampy, výkonové brzdy, re-ampy, signálové distributory, a já nevím co všechno, v bytelném, nezničitelném provedení jsou zaměřené především na profesionální použití a najdeme je v riderech nejvýznamnějších světových umělců zvukařů a kapel. Já chtěl uvést třeba jen nejznámější jména, která jsou s touto značkou spojená, což je ale nakonec nemožné, protože tam jsou snad všichni. Stejnou charakteristiku lze přenést i na nástrojovou odnož Radial Tonebone, jejíž North-Star budeme testovat dnes.

Tonebone North-Star - overdrive a power booster
Tonebone North-Star - overdrive a power booster

North-Star

North-Star kombinuje zkreslení typu overdrive se samostatně spínatelným boostem, kterým získáme až +24 dB. Sekce Overdrive je nastavitelná ovladači Drive, Tone a Level, tahovým třípolohovým přepínačem můžeme vybrat ze tří možností Tone Shapingu - Low, Normal a High. Samostatná sekce Boost nabízí prostě nastavení zesílení potenciometrem Boost. Obě funkce signalizují zelená a červená LED dioda vedle každého switche. Na čelním panelu najdeme čtyři konektory TRS - pro vstup kytary, výstup do aparátu a send a return efektové smyčky, kam můžeme připojit jakýkoli další pedál nebo pedály, které se budou aktivovat stisknutím switche Boost na North-Staru, což je ale vynikající řešení na sóla. U nikoho jsem to před tím neviděl. Pětici konektorů doplním vstupem pro připojení napájecího 9V adaptéru (mínus uprostřed), doplněným o držák pro dodatečné uchycení kabelu adaptéru, která zabrání jeho nechtěnému vypadnutí. I takovéhle maličkosti dělají ten dobře fungující celek. S povytaženým konektorem napájení prostě nehraje najednou nic. V případě, že se vám to při koncertě stane, jednoduše si klekněte k pedalbordu a... hledejte prostě problém jinde, než u Radialu. V tu chvíli k nezaplacení... Šasi pedálu je z více než dvoumilimetrového ocelového plechu, osazené nekvalitnějšími možnými spínači i konektory. Celkově si Radial vymiňuje neosazování svých výrobků jinými součástkami než Class A. A to se samozřejmě pozitivně odráží na výsledném zvuku a celkové spolehlivosti. Apropos, slyšel jsem, že v Radialu je zaměstnaný pouze jeden jediný servisní technik, což mluví asi samo za sebe...

Tonebone North-Star - overdrive a power booster
Tonebone North-Star - overdrive a power booster

Zvuk

North-Star hraje moc dobře. Jak v případě kytar, tak i aparátů a efektů oceňuju, když nelze nastavit špatný zvuk. Když i při nesmyslném nastavení je stále funkční a zajímavý. North-Star přesně tohle splňuje, i přes to, že možnosti nastavení jsou opravdu velmi široké. Zvuk je i při větším zkreslení stále konkrétní a srozumitelný. Jedná se o regulérně tvrdé zkreslení v tom smyslu, že signál není na první pohled zabarvený nějakou „dehonestující“ součástí, která přidává onu kytarovou špínu a signál jako by změkčí a ztenčí. Líbí se mi taky, že efekt ctí a nechává hrát použitou kytaru i aparát. Samostatnou kapitolou je pro mě boost, který je tak čistý, jak jsem u ničeho jiného nikdy neslyšel. Při sepnutí máte pocit, že vzrostla opravdu pouze hlasitost a síla, aniž by se signál dál zkreslil a rozpliznul. Palec nahoru podle mě určitě zaslouží nápad se zařazením dalších efektů do efektové smyčky efektu. Není třeba přemýšlet jen o jednom, před delay jsem při testování zařazoval ještě kompresor, vše fungovalo s nevelkým překvapením - prostě tak, jak má. Chtě nechtě musím jakýkoli overdrive srovnávat se svými dvěma favority, kterými jsouWay Huge Overrated a J. Rocket Archer. I v porovnání s těmito pro mě naprostými špičkami vychází North-Star bez jakékoli ztráty. Jen je zvukově prostě jiný, a to je dobře. Díky tomu bude perfektní volbou pro hráče, kterým právě jeho charakter sedne a ocení jeho další možnosti a na jednoduchou kytarovou krabičku jedinečnou výbavu. A v neposlední řadě, díky tomu jaký je, se neztratí v dnešní džungli kytarových efektů, čínských mamutů i amerických nebo evropských výrobců butikových efektů. Já mu to moc přeju.

 

Já vím... Celou dobu se tady nad tím Radialem rozplývám a těžko budu komukoli rozmlouvat jakoukoli nepodjatost. Věřte mi, prosím, že jsem se snažil být opravdu objektivní. Nejvíc jak jen mi to jde. A jde v tomhle případě špatně... K objektivnosti testu: Prosím přihlédněte k tomu, že já Radialu fandím. S jejich produkty mám dobré zkušenosti. Pomohly mi nejednou vyřešit složitě řešitelné aplikace a problémy v racku nebo pedalboardech. Povedlo se mi konečně asi odrůst hledání kompromisů a oceňuju to, co funguje a je na to v neposlední řadě spolehnutí. Radial svými výrobky prostě spadá do kategorie výrobců, kteří vědí, co dělají. Vědí, proč to dělají. Protože vědí, pro koho to dělají. A vědí, co ten, pro kterého to dělají, potřebuje a co je jenom zbytečně nafouknutá bublina.

 

Info:

Tonebone North-Star je podlahový efekt pro elektrickou kytaru kombinující zkreslení typu overdrive s clean boostem, který je vybavený vlastní efektovou smyčkou pro další efekty, které se dají sepnout současně s boostem. Cena je 7243 Kč.

 

Plus:

kompaktní design

kvalita zvuku

vynikající Clean Boost

zabudovaná efektová smyčka pro další efekty

široké možnosti využití

 

Mínus:

Na nic jsem prostě nepřišel...

 

Technická specifikace

typ efektu overdrive a boost
zesílení Boost 24 dB
vstupy/výstupy In, Out, Send, Return
napájení 9 V DC

 

Web

www.tonebone.com/northstar.php

Psáno pro časopis Muzikus