Tech 21 Fly Rig 5 - Všehoschopný trpaslík z Nového Yorku

Tech 21 Fly Rig 5 - Všehoschopný trpaslík z Nového Yorku
Tech 21 Fly Rig 5 - Všehoschopný trpaslík z Nového Yorku

V tomto testu se podívám na zoubek krabičce, kterou svět neviděl. Teda skoro, protože je tak malá, že to snad ani není možné. Počkat, teď jí nevidím, jo aha, zapadla mi mezi parkety. Uf, mám pinzetu, tak jsem ji zas vytáhl. Sakra, při spínání se mi zasekla do vzorku podrážky mých dřeváků.

Ok, trošku jsem to přehnal, ale alespoň jsem upoutal vaši pozornost. Když už jste to dočetli sem, je škoda s tím přestávat.

 

Firma Tech 21 z New Yorku není žádným nováčkem. Jejich analogová, lampáče napodobující, technologie SansAmp se stala klasikou a mnozí na ni nedají dopustit.

 

S nyní testovanou novinkou s názvem FlyRig 5 se rozhodli vzít to nejlepší, co se jim za poslední léta podařilo vymyslet, nacpat to do jedné malé baksničky a vytvořit tak plně analogový multiefekt/pre-amp, který by mohl vytáhnout trn z paty velké spoustě brnkálistů.

 

Vo co gou?

Jak už jsem naznačil, FlyRig5 je spojením pěti základních a téměř nezbytných zařízení, která by běžný kytarista mohl potřebovat a se kterými by měl moci odehrát koncert, i kdyby měl hrát  třeba jen přímo do PA. Spojuje totiž pre-amp s technologií SansAmp, laděný do „fenderovských“ čistých a nakřáplých zvuků, zkreslovač na bázi pedálu Hot-Rod Plexi, který, jak název napovídá, nabízí zkreslení „marshallovského“ typu, analogový delay vycházející z krabičky Boost DLA a k tomu všemu ještě clean boost a decentní reverb.

 

U nenápadného stánku Tech21 na letošním Musikmesse celou dobu postával a s návštěvníky si povídal ještě nenápadnější pán. Byl to samotný velký Andrew Barta, který vymyslel technologii SansAmp a před dvaceti pěti lety založil tuhle firmu. A další mimochodem, on žádnou firmu vůbec zakládat nechtěl. Snažil se nejdřív tu technologii někomu prodat. Ale to se mu nepovedlo, tak tu firmu teda založil, no.

 

Vše je zabaleno v malé podlouhlé kovové krabičce s pěti solidními nožními přepínači a čtrnácti drobnými potenciometry. Indikace zapnutí každé sekce je vyřešeno tím, že poťáčky jsou podsvětlené, a to každá sekce jinou barvou. Takže když například zapnu sekci delaye, rozsvítí se všechny ovladače této sekce, v tomto případě modrou barvou. Přehledné a jednoduché. Na zadní straně najdeme pouze jackový vstup, výstup a konektor na přiložený dvanáctivoltový napájecí adaptér. Ten je údajně takzvaně „samopřepínací“, takže ho se správnou redukcí můžete zapojit do sítě kdekoliv na světě a on už si nějak poradí s tím, kolik to do něj teče elektřiny.

 

Celkové zpracování je tradičně bezvadné, snad jen ty drobné plastové poťáky bych raději nezkoušel rozšlapávat.

 

Moc se mi líbil přiložený manuál, kde je všechno hezky vysvětleno a popsáno a je tam spousta šikovných rad třeba i k tomu, jak používat korekce, které se občas chovají jinak, než je obvyklé. Je prostě vidět, že u Tech21 dělají muzikanti, kteří rozumějí svým zákazníkům..

 

Tož hrajte, vy šmidlikáči!

Na radu návodu jsem vyzkoušel FlyRig zapojit několika způsoby - klasicky, před aparát s čistým zvukem, potom do returnu efektové smyčky toho samého aparátu a do aktivní bedny.

 

Všechny tři metody fungovaly dobře, po drobných úpravách korekcí jsem se vždy jednoduše dobral k podobnému výsledku.

Efekt jsem testoval s kytarou Fender Stratocaster a Fender Telecaster.

 

Začnu prostřední sekcí, sekcí pre-ampu, což je v podstatě srdce efektu. Nabízí klasický zvuk SansAmpu, který se mi velmi líbí. Když uvážím absenci jakékoliv lampy, zvuk je barevný, dynamický, dravý a vzhledem k možnostem ovládání má dost široké spektrum od ve středech vykouslého zvonivého funky zvuku à la twin až po nakouřený tlustý zvuk à la SRV. V této sekci se nachází i reverb, který má pouze ovladač jeho množství, ale je příjemný a použitelný.

Tech 21 Fly Rig 5 - Všehoschopný trpaslík z Nového Yorku
Tech 21 Fly Rig 5 - Všehoschopný trpaslík z Nového Yorku

I když má sekce SansAmp zabudovaný speaker simulátor, který nelze nijak vypnout a často dělává v kombinaci s dalším prea-mpem (třeba právě při zapojení přímo do komba) neplechu, v tomto případě jsem na žádný problém nenarazil a prostě je jenom potřeba trochu ubrat výšky a hraje to prostě v pohodě. Není problém tuto sekci využít jako lehký overdrive, který třeba jen přikrmí čistý zvuk vašeho aparátu.

 

Sekce zkreslení, ve virtuálním řetězci zařazena před pre-amp, nabízí víceméně stejný zvuk jako krabička Hot-Rod Plexi, jejíž test jsem pro Muzikus psal nedávno. Oproti ní zde pouze chybí ovladač Punch, takže je zde k dispozici o něco méně možností nastavení. Název Plexi zde mluví za vše, ten charakter tam je. Znělo to prostě dobře, šťavnatě, a ten zvuk mi byl nějak povědomý. Trochu jako kdybych plul v Hendrixovských vodách a odkudsi z dálky zněli AC/DC. Sakra! Jak jsem čekal, reakce na otáčení potenciometrem Volume je příjemná, zvuk je možné „vyčistit“, jako se to dělávalo u starých Maršálů. Ještě „před“ tímto zkreslením se nachází spínač Hot, což je již zmíněný clean boost.

 

Oproti krabičce Hot-Rod Plexi je zde tato funkce nezávislá na zapnutí samotného zkreslení, takže jde nakopnout i čistý zvuk. Lajk!

 

Dostáváme se „za“ pre-amp, kde se nachází sekce DLA neboli delay. V podstatě je to opět jen o pár funkcí osekaná verze pedálu Boost DLA, jehož test lze v historii tohoto časopisu také nalézt.

 

Pro nás, křehké kumštýřské duše, bude stačit fakt, že jde o analogový delay, simulující zvuk páskového echa s možností nastavení tempa pomocí nožního spínače tap tempo.

 

Zvuk je příjemně měkký a teplý, zároveň však není zahuhlaný, takže využitelnost je prostě široká. Za zmínku stojí ovladač Drift, který nastavuje míru nedokonalosti a rozladění jednotlivých ozvěn. S jeho pomocí lze docílit třeba, jak nás k tomu i manuál lišácky nabádá, lehkého chorusu.

 

Reverb a Delay jsou v interním řetězci zapojeny paralelně, takže se vzájemně neruší. Příjemná drobnost je indikace přebuzení - poťák Level v sekci delaye může začít blikat červeně, což je známka toho, že efekt začíná „klipovat“. Praktické.

Tech 21 Fly Rig 5 - Všehoschopný trpaslík z Nového Yorku
Tech 21 Fly Rig 5 - Všehoschopný trpaslík z Nového Yorku

Tak jak?

FlyRig 5 může fungovat jako samostatný pre-amp, který kompletně utvoří celý váš zvuk, jako multiefekt na dobarvení zvuku vašeho aparátu, i jako cvičítko na cesty (manuál nabádá, abyste zkusili do outputu zapíchnout sluchátka), možností je dost. Jediné, co mi trochu vadilo, byla titěrnost potenciometrů, na nějaké rychlé kroucení během koncertu to není.

 

Další věc, kterou by mohl někdo oplakat, je nemožnost napájení bateriemi. Ale tyto věci jsou daň za malé rozměry, které jsou ale opravdu malé.

 

Celkově se krabice chová příjemně. Bez zbytečných kudrlinek umí špičkově obstarat všechny základní věci, které by mohl běžný kytarista na koncertě chtít. Celkový zvuk je laděn spíš „vintejč“, metalista by si asi s cleanem a tak trochu retro „drajvem" nevystačil. Ale co my víme, třeba za nějakou dobu přijde i FlyRig666, který uspokojí i jeho.

 

Cena okolo osmi tisíc mi přijde velmi přívětivá - podívejte se, kolik byste dali za jednotlivé efekty, které zde najdete pohromadě. Potlesk.

 

Info:

Tech21 Fly Rig 5 je analogový kytarový multiefekt, slučující simulátor aparátu, zkreslovadlo, clean boost, reverb a delay. Jeho cena je 9800 Kč.

 

Plus:

zvuk!

rozměry

jednoduchost

 

Mínus:

titěrné potenciometry

nutnost použití adaptéru

 

Technická specifikace:

vstup Mono, 6,3mm jack
výstup Mono, 6,3mm jack
napájení 12V adaptér, přiložen
přepínání Buffered Bypass

 

www:

www.tech21nyc.com/products/sansamp/flyrig.html

Psáno pro časopis Muzikus