TC Electronic Smorgasbord of Tones - dynamika a zkreslení
V říjnu minulého roku představila dánská firma TC Electronic novou řadu třinácti kytarových pedálů. Pedály vám představím ve třech článcích, testovat vždy budu spolu krabičky stejného typu efektu. V prvním testu, kde bude navíc obecný úvod k produktové řadě, se podíváme na dynamické a zkreslující pedály.
TC Electronic je firma známá velmi kvalitními výrobky. Začínali s kytarovými pedály, později rackovými efektovými jednotkami a dnes už mají celou spoustu dalších zařízení pro basu, zpěv, ale také produkci a živé vysílání. Jsou to špičkové produkty, navrhované a některé stále ještě vyráběné v Dánsku. Nové pedály Smorgasbord of Tones jsou o polovinu až dvě třetiny levnější než většina pedálů série TonePrint. Jak to je možné? Fakt je, že nové krabičky nemají funkcionaltu řady TonePrint, která možnosti pedálů obrovsky rozšiřuje a jistě není zadarmo. Na internetu se ale dočtete o spekulacích, zda to nesouvisí spíše s faktem, že v dubnu 2015 koupila TC Electronic spolu s dalšími společnostmi firma Music Group, mateřská společnost i Behringeru. Takových akvizic přibývá a vznikají poměrně velké nadnárodní firmy, týká se to většiny značek. V tomto případě Behringer získal zajímavé know-how a TC Electronic kapacitu, infrastrukturu a zázemí mezinárodního giganta. A to by přece mohlo být win win pro všechny, včetně nás, zákazníků.
Občas narazíte na různě psaný název firmy. T. C. Electronic, TC Electronics, T.C. Electronics, TC Electronic... Správně je ta poslední varianta.
Ano, pedály jsou vyráběné v Číně, ovšem ostatní kytarové efekty TC Electronic, včetně rackových (s vyjímkou vlajkového TC G-Force), jsou vyráběné v Thajsku. Dle Gearnews.com Tore Mogensen z TC na přímý dotaz potvrdil, že v jedenácti ze třinácti krabiček jsou upravené obvody Behringer. Úpravy prý zahrnovaly přidání zapojení true bypass, ubrání nebo přidání ovládacích prvků, změnu některých součástek i úpravu obvodů. Zcela nové jsou Rush Booster a Fangs Metal Distortion. No ale dost mudrování, pojďme se podívat, jak hrají.
Popis pedálů
Všechny pedály jsou analogové (mimo digitálního delaye) a mají konektory na čelní straně, což jsou dva hlavní rozdíly proti modelům jiných řad. Umístění konektorů na čelní stranu krabičky umožňuje nasázet pedály hned vedle sebe, takže zaberou méně místa a i propojovací kabely uspořádáte elegantněji a snáz. Všechny mají také charakteristický design, podle kterého řadu, která jinak není označena, poznáte. Otočné potenciometry jsou shora ploché, nemají tedy vystouplý nos. Krabičky jsou ze silného plechu o rozměrech 58 x 74 x 132 mm, jsou určeny pro živé hraní a vypadají, že by měly něco vydržet. Všechny pedály mají zapojení true bypass, pokud nejsou zapnuté, neovlivňují signál. Je možno je napájet externím adaptérem nebo 9V baterií. Zapnutí vždy indikuje červená LED dioda. Jednotlivé pedály se liší barevným provedením a počtem ovládacích prvků. Co se ovládání týče, mají od jednoho otočného potenciometru (booster), po čtyři (distortion a flanger), některé mají ještě posuvné přepínače (distortion, reverb, delay). Všechny pedály mají jeden vstup a jeden výstup.
Dynamika a zkreslení
V prvním testu začneme dynamickými a zkreslujícími efekty. V nejmenší skupině dynamických procesorů nabízí TC Electonic booster Rush Booster a kompresor Forcefield Compressor. Skupinu kreslítek tvoří čtyři pedály: Cinders Overdrive, Rusty Fuzz, Grand Magus Distortion a Fangs Metal Distortion.
Booster nabízí zesílení až 20 dB bez jakéhokoliv zkreslení. Jsou boostery, které mají vlastní charakter, Rush je zcela čistý, prostě zesílí bez zabarvení to, co do něj pustíte.
Forcefield Compressor
Ovládací prvky jsou tři: Sustain, Attack a Level. Sustain je vlastně compression ratio, tedy o kolik kompresor vstupní signál zmáčkne, Attack reguluje dle očekávání rychlost náběhu, Level kompenzuje snížení hlasitosti zkomprimovaného signálu. Srozumitelné, jasné, a ani mi nevadí označení prvního potenciometru Sustain. Ono svým způsobem skutečně komprese jakoby signál prodlužuje, až se táhne jako med. Efekt je podobně jako booster poměrně čistý, nekreslí, jeho účinek není dramaticky slyšitelný, což asi bude většina hráčů považovat za výhodu. Tón prostě ztloustne a nabyde.
Cinders Overdrive
Ovládací prvky Tone, Volume a Drive. Co dělají, je jasné. Velice zábavná a muzikální krabička. Jak má overdrive být, zkresluje od jemného mroukání po hezky chlupaté zkreslení. Stejně jako předchozí pedály nekazí barvu, stále je všemu rozumět, je jasné, co hrajete. Výrobce tvrdí, že se chová jako lampový zesilovač, s čímž nemám problém, protože opravdu určitou dynamiku má. Jemnější brnknutí, třeba bříškem prstu, zahraje skoro čistě, až na silnější agresivnější trsnutí pěkně zazpívá.
The Rusty Fuzz
Ovládací prvky Fuzz, Volume a Tone. Co dělají, je jasné. Poznámka: Logičtější sekvence ovládacích prvků než na overdrivu, nechápu, proč tam není vlevo nahoře Drive, ale Tone. Fuzz mě baví silně, třepí, kvílí, trhá. Ale opět neničí tón. Přidá divokost a uječenost, tak jak od fuzzu čekáte.
Grand Magus Distortion
Ovládací prvky Gain, Volume a Tone. Co dělají, je jasné. Tento efekt mě bavil ze zkreslovadel nejméně a důvodem je jakási zahuhlanost, zahlcoval se na basech, kterých má dost. Je to věc osobního vkusu, ale z mého pohledu nejméně muzikální efekt.
Fangs Metal Distortion
Jako jediný má čtyři potenciometry a ještě posuvný přepínač. Není to Metal Zone, ale kreslí hodně. Má spíše hrubší barvu a připomíná klasické rockovometalové barvy à la Metallica, Zakk Wylde, Megadeth a podobně. Posuvný přepínač nabízí volby Raw (syrový), Fat (tlustý) a Scoop (vykouslý). Mění charakteristiku středů, Scoop jako véčko netřeba popisovat, Raw přidává vyšší středy, takové hrubé papírově zlé trashové středy, zajímavá poloha.
Závěr
Muzikální efekty, které působí sebevědomé a stabilně. Líbí se mi velké a dostupné ovládací prvky a to, že se dají krabičky dát těsně vedle sebe.
Info:
TC Electronic Smorgasbord of Tones je nová řada třinácti kytarových pedálů. Ceny je pro všechny krabičky stejná 1490 Kč.
Plus:
cena
barvy
jsou velké
Mínus:
Řada není nijak vydělena z ostatních krabiček, což mi nedává úplně smysl. Na webu jsou pak uvedeny všechny, ačkoli nabízí jiné funkcionality a charaktery.jsou velké
Technická specifikace
zpracování signálu | analog |
typ efektu | různé |
ovládací prvky | potenciometry, posuvné přepínače a spínač funkce efektu |
napájení | baterie/adaptér (není součást balení) |
konstrukce | kov |
true bypass | ano |
rozměry | 58 x 74 x 132 mm |
hmotnost | 0,5 kg |
Web