Tama Camco - návrat legendy
Historie tohoto pedálu začala již v roce 1981, kdy byl představen na veletrhu NAMM Show. Nápad a patent na použití řetízku a ozubení na vačku pedálu však byl zaregistrován již v roce 1974. Po smrti Franka Ippolita patent číslo 3797356 koupila právě firma Tama.
Dobří holubi se vracejí
V době, kdy jsem se začal věnovat bubnování, byly na našem trhu nejdostupnější bicí tuzemské výroby Amati a samozřejmě i mechanika stejné značky, včetně pedálů. Byla zde samozřejmě možnost pořídit si něco ze zahraniční produkce, ale přece jen to bylo poněkud problematické. Jednou z dostupnějších variant byl právě pedál od firmy Tama Camco. Ten byl ve své době velký unikát. Patřil tehdy k naprosté špičce mezi pedály a jeho řetízková vačka se stala standardem, který například převzala při výrobě pedálů firma DW u pedálů řady 5000, které se staly i díky tomuto patentu velmi populárními. Jak už to bývá dobří holubi se vracejí a firma Tama usoudila, že nastal čas vyrobit tento unikátní pedál znovu. Bylo to jako déjà vu, když se mi dostal po letech do rukou.
Konstrukce
Jedná se na dnešní dobu o velice jednoduchý pedál. Avšak právě z jeho konstrukce vychází řada dnešních profesionálních pedálů. Co se nastavení týká, možnosti jsou pouze v nastavení pružiny, nastavení výšky a úhlu beatru. Poněkud složitěji se dá nastavit i úhel šlapky pedálu posouváním řetízku na vačce pedálu. Avšak právě zde platí, že méně je více. Další na tuto dobu již dost nezvyklou záležitostí je připevnění paty pedálu k tělu pedálu. Jedná se o uchycení přes ocelové dráty, které je k vidění dnes pouze u low-end modelů některých značek. Pokud budou tento pedál vyrábět dál, snad využijí řešení použité na dvoupedálu. Jedná se o pevné uchycení paty pedálu přes kovový plát základny
pedálu. Současné řešení sebou nese drobné neduhy v uvolněné patě pedálu, avšak na funkčnost pedálu to nemá žádný vliv. Přece jen však
může docházet časem vlivem hlavně razantní hry k postupnému uvolnění šlapky pedálu. Pokud si přečtete poznámku v rámečku, zjistíte jaká je však skutečnost :-)
Pojďme si hrát
Pedál jsem vybalil z velmi povedeného koženkového obalu, namontoval beatr, připojil k velkému bubnu a nic dalšího nebylo nutné. Tovární nastavení mi naprosto vyhovovalo.
Pedál reagoval velmi citlivě a rychle na úder i pohyb nohy, včetně dvojitých nebo opakovaných úderů. Velmi dobře se osvědčil právě při hře pouze kotníkem, tzv. flat foot technikou. V dnešní době je právě pro tuto techniku používána delší šlapka pedálu, jelikož dochází k lepšímu využití úhlové rychlosti a tím pádem jednodušší a rychlejší hře. U tohoto pedálu musím konstatovat, že mi klasická krátká šlapka pro tuto techniku naprosto nevadila. Nepatřím sice mezi dvoušlapákové střelce, ale mezi svými žáky jich pár mám a jejich hodnocení se s mým naprosto shodlo.
Závěrem
V každém případě se jedná o velice kvalitní pedál za velice příjemnou cenu, která je ještě umocněna dokonalou funkčností pedálu. Pokud se firma Tama rozhodne i pro výrobu dvoupedálu, řekl bych, že ostatním značkám naroste na tomto poli velká konkurence. Součástí balení je také vizitka ve tvaru legendární ozubené vačky, na které je uveden login a heslo na exkluzivní webovou stránku věnovanou pouze tomuto pedálu.
Info:
Jedná se o pedál značky Tama Camco HP35B, který byl velkým hitem v 80. letech minulého století, kdy se také vyráběl. Doporučená maloobchodní cena je 2530 Kč vč. DPH.
Plus:
velice dobrý chod
výborná reakce na nohu a úder
jednoduché nastavení
Mínus:
Vzhledem k tomu, že se jedná o pedál vyráběný už před třiceti lety, je těžké něco vytknout.
Na tehdejší dobu to byl unikát.
Možná jen by se hodil pevný kovový plát jako základna pedálu k celkovému zpevnění.
beatr: filc
materiál: kovové odlitky, ocel
převod: řetěz
vačka: ozubená
Když se výborný bubeník Klauda Kryšpín dozvěděl, že Tama opět vyrábí tento pedál, hned projevil zájem o dvojpedál, který sám používá více než osmnáct let a nedá na něj dopustit. I to samo svědčí o tom, že se jedná o výjimečný výrobek.