Studiologic Numa Compact 2 - MIDI klaviatura se zvuky
Lehká nudle, solidní zvuky, snadné ovládání. Takto jednoduše lze charakterizovat nový nástroj od tradičního italského výrobce, společnosti Studiologic. Jde o nástroj Numa Compact 2, který navazuje na svého předchůdce. Obsahuje celkem slušné zvuky aefekty, i přesto zůstává především masterkeyboardem pro široké využití. Pojďme se mu podívat nikoli na zoubek, ale pod klávesu.
Každému je asi jasné, že do sedmikilového nástroje skutečně příjemných, drobných rozměrů nelze „narvat“ kladívkovou mechaniku, aby fungovala podobně jako u klavíru. Koneckonců, stěhovali jste někdy pianino nebo křídlo? Ne, popisovaný nástroj je velmi odlehčenou verzí piana, má jedním slovem gumovou mechaniku, je plastový, jednoduchý. Osobně mi ta mechanika vůbec nevadí, protože nástroj není určený primárně pro pianistu. Využití Numa Compact 2 se nabízí u lidí, kteří aranžují muziku v počítači a občas potřebují plný klavírní rozhlas. Pak samozřejmě pro nadšence, kteří nechtějí utratit tolik peněz, a i přesto chtějí hrát. Dovedu si Numu představit i ve spojení kupříkladu s iPadem jako alternativu pro záznam momentálního hudebního nápadu.
Co se týká MIDI, tak jde o plnohodnotný masterkeyboard s možností ukládání vlastních nastavení (až 99). Ovládat pak lze různé platformy, nástroje apod. Součástí výbavy je také paměť pro přehrávání samplů.
Filozofie
Nebudu citovat Sokrata ani Nietzscheho, nebojte. Zamyslím se ale trochu nad tím, co to vlastně je za přístroj. 88 kláves, to už bylo řečeno. Mechaniku TP/9 najdeme kupříkladu u Kurzweilu PC3 6 LE, ale jistě nejenom tam. Jde v podstatě, jak už uvádím výše, o gumovou klaviaturu, na kterou se dá hrát jako na piano, zároveň je příjemá pro neškolené ruce všech klávesáků. Nástroj výrobce prodává bez sustain pedálu, což je trochu škoda, na druhou stranu to signalizuje využití.
Na hlavním panelu najdeme zleva dva joysticky. Podobné ovladače jsou u modelu SL88. Jeden z nich funguje jako pitch band, druhý je programovatelný. Pitch band není v tomto případě úplně stoprocentní, zvuk je malinko nepřirozený. Na čem si ale výrobce dal záležet, to je displej. Byť malý, tak vysoce kontrastní displej, na který je dobře vidět. Následují tlačítka pro volby režimů, zvuků, ovládání. Co mě zaujalo, to jsou efekty. Jen málo nástrojů umí zcela v reálném čase ovládat množství nastaveného efektu. Umí to Nord, Kurzweil, Hammond, umí to ale i mnohokrát levnější Numa Compact 2. K dispozici jsou dvě efektové sběrnice a reverb. Efekty vůbec nepůsobí lacině, v rozumné míře (asi ne úplně naplno) je možné je využít. Je hezké si třeba decentně zkreslit piano Rhodes nebo zvuk varhan, popř. lehce „ohallit“ klavír. Lze nastavit i rezonanci strun u zvuků klavírů.
Zadnímu panelu vévodí dvojice reproduktorů. Ze vstupů a výstupů to je audio výstup, dvojice pedálů, sluchátka, MIDI in/out, USB a zdířka pro napájecí trafo. Ještě jsem nezmínil to důležité: Numa Compact 2 je poměrně hezký nástroj. Dáte-li na design, tak jste jistě rádi, že jsem to napsal.
Zvuky
Je otázka, co považoval výrobce za prioritu. MIDI a možnosti ovládání skrze tento nástroj, nebo zvuky? Nechme to bez odpovědi. Nástroj Numa Compact 2 má celkem 88 zvuků. Obecně lze říci, že kvalita odpovídá ceně, ale nikoho rozhodně neurazí. Akustická piana jsou s použitím reverbu velmi slušná, stejně tak piana elektrická (Rhodes + DX). Následují kytary, basy a varhany. Zvuky elektrických varhan (Hammond) jsou velmi dobré, chrámové varhany jsou horší.
Info:
Studiologic Numa Compact 2 je master keyboard osazený základními zvuky. Cena je 11890 Kč.
Plus:
koncepce nástroje
design
efekty a některé zvuky
Mínus:
chybějící sustain pedál
nedokonalý pitch band
Technická specifikace
nástroj | MIDI keyboard se zvuky |
klaviatura | 88 kláves, aftertouch, mechanika TP/9 |
zvuky | 88 zvuků |
MIDI | in/out, ukládání specifického nastavení (99 možností) |
vstupy/výstupy | audio výstup, sluchátka, 2x pedál, USB |
rozměry | 127 x 23 x 10 cm |
hmotnost | 7,1 kg |
příslušenství | napájecí trafo, CD s manuálem |
Web