Strymon Delay El Capistan - analogový duch s digitálním srdcem

Strymon Delay El Capistan - analogový duch s digitálním srdcem
Strymon Delay El Capistan - analogový duch s digitálním srdcem

Je tu další kousek z rodiny Strymon. Digitál, který dává analogové echo.

... a sluší mi to dneska?

Neboj se, sluší, a moc! Elegantní tělo, pečlivé provedení, radost pohledět. Retro knoflíky jsou nejen pěkné, ale hlavně se s nimi bezva otáčí. Signalizační LED dioda zapnutí je nelogicky označená Bypass, tak jak to mají všechny Strymony. Přitom pokud svítí, znamená to, že je efekt zapnutý. DIoda Tap signalizující tempo svítí celkem agresivně, pro hraní v šeru bylo vhodné ji přelepit.

Výhody téhle mašinky oproti analogovým pradědečkům jsou samozřejmé: mechanická odolnost, malé rozměry, úspora energie, možnost naklepání tempa.

 

... a k čemu mám tolik toho ovládání?

To se blbě popisuje... Jak jen začít? Kroutítek je hned pět a k tomu dva přepínače. A aby to nebylo tak jednoduché, každý z pěti potenciometrů ovládá ještě jednu, tzv. skrytou, funkci. Takže ve skutečnosti s nimi nastavujeme deset parametrů. Uf, uf...

 

Ale ne, není to tak složité, jak to vypadá. Nebojte, popisovat to nebudeme. To by byly tuny písmenek a výsledek by byl přinejmenším diskutabilní. Nejsnazší je se podívat na obrázky a na videa, no ne?

 

Z nich vyplývá, že je dobré začít oběma přepínači Mode a Tape Head a pak už je to normálka. Nastavit se toho dá opravdu spousta, vyřádí se i ti největší hračičkové.

 

Koukal jsem do španělského slovníku, co že to El Capistan znamená. Ale nebyl tam. Portugalština taky nic. Ale stačí se mrknout na stránky výrobce na F.A.Q. a hned je jasno!

 

... a mám nějaké vychytávky?

No jéjej, to se ví, že máš. U novějších modelů můžeme interním jumprem zvolit, zda bude vstup mono nebo stereo. Výstup je stereo už v základu.

Hodně zajímavý je vstup pro expression pedál. Sem můžeme zapojit buď pedál nebo spínač (výrobce doporučuje zakoupit jeho Tap Favorite). Pedál může ovládat libovolný parametr. Který to bude, se dá nastavit velmi snadno (odkazuji na manuál).

 

No a k čemu ten spínač? To se podržte - ten totiž slouží pro uložení zvuku do paměti. Takže ejhle, máme tu rázem možnost využívat dvě různá nastavení. Se zapnutým spínačem to uložené v paměti, pokud je vypnutý, pak hraje to, co máme právě nastavené.

 

Nápad s pamětí je chvályhodný, ona by byla věčná škoda mít s tak nabitou krabičkou jen jeden zvuk. Ale popravdě, ona by bodla ještě rozsáhlejší paměť. Vždyť těch možností je tu tolik...

 

... a hraju teda jako jak?

Hraješ fakt moc dobře. Ale to se dalo čekat, no ne? Hned na začátku upřesním, že si tady nechci hrát na vševěda. Nedovedu stoprocentně posoudit blízkost k předloze - taky kdo z nás má doma funkční originál, nějakou tu „dvěstějedničku“ od Rolanda? Takže uvedené postřehy prosím berte z pohledu, jak to hraje v porovnání s různými zpožďovadly, co člověku už prošla ušima.

 

Ovladač Tape Age pěkně měnil barvu zvuku, s přibývajícím věkem byl výsledný tón jakoby víc a víc pod dekou. Jen na maximu už to znělo nepřirozeně. Ovladač Repeats umí zvyšovat opakování až na nekonečno. Zvuk je použitelný skoro v celém svémrozsahu, někam do polohy „třetí hodina“, pak už toho bylo moc. Další ovladače asi nemá cenu popisovat, ale vězte, že vliv na zvuk mají všechny a variant a kombinací je nepočítaně.

 

Zvuk je hezky měkký, moc pěkně se váže původní signál s opakováním. Není to žádný přesný odlitek původního signálu. Je přímo cítit ta špína a zápach něčeho staromileckého. Nedokonalost - to je to pravé slovo. Ale právě tahle nedokonalost je to, co dělá El Capistan dokonalým (probůh, neopsal jsem tuhle větu od někoho?).

 

Nesmím zapomenout zmínit režim C, kde si můžeme nastavit nekonečnou opakovačku. A co je ještě lepší, můžeme k tomu jamovat. Zvuk se vrství na sebe, vzniká kaše, ale má to něco do sebe.

 

... a když to sečteš?

El Capistan dostává svému očekávání. Zvuk, komfort ovládání, vzhled, všechno odkazuje do nejvyšší ligy. Díky šikovným rozměrům nezabere v pedalboardu místo. Pokud hledáme normální delay, je pro nás asi zbytečným luxusem. Pokud ale máme vyšší nároky a máme rádi ten analogový pocit, pak stojí přinejmenším za vyzkoušení.

 

Info:

Strymon El Capistan napodobuje zvuk analogového echa. Nabízí rozsáhlé možnosti nastavení a možnost uložit jeden zvuk do paměti. Doporučená cena 9050 Kč.

 

Plus:

zvuk!

rozsáhlé možnosti nastavení

zpracování a vzhled

adaptér v ceně

true bypass

vstup expression

možnost uložit nastavení do paměti

 

Mínus:

nejede na baterie

agresivní svit signalizace Tap

pouze dvě paměti

slušelo by mu MIDI

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Maximální zpoždění 1,5 s (Fixed Head C)
Konektory 1x In (TR nebo TRS, viz text), 2x Out TR, 1x epression pedál
Ovládací prvky – potenciometry Time, Mix, Tape Age, Repeats, Wow & Flutter
Ovládací prvky – přepínače Tape Head, Mode
Zpracování zvuku digitální, 24 bitů/96 kHz, přímý signál jde na výstup bez průchodu A/D převodníkem (tzv. „analog dry path“)
Odstup signálu od šumu 115dB
Napájení 9 V/250 mA, adaptér v ceně
Výroba USA (doslova „vyrobeno s láskou v USA“ :-))

 

www:

www.strymon.net

Psáno pro časopis Muzikus