Stagg BA703 - Tagg si to přeber...

Stagg BA703 - Tagg si to přeber...
Stagg BA703 - Tagg si to přeber...

Na začátku tohoto testu se chci nejprve omluvit nejmenovanému přispěvateli do webové diskuze na nejmenovaném hudebním bazaru, jehož hlášku jsem si vypůjčil do nadpisu. Přišla mi vtipná a v podstatě vystihující to, co jsem prožíval při testování basy Stagg BA703.

Všímavějšímu čtenáři basových testů jistě neušlo, že trpím náklonností k levným basám a logo na hlavě nástroje pro mě rozhodně nehraje rozhodující roli. Snad proto jsem svolil k testování nástroje od výrobce, jenž jest na straně prvé ve "fundovaných" diskuzích proklínán do horoucích pekel a na straně druhé jeho výrobky patří k nejprodávanějším na našem trhu. Zde můžete samozřejmě namítnout, bodejť by se to neprodávalo, když je to levný, páč to "seká jak Baťa cvičky", proti tomu ani popel. Snad jen drobný přípodotek, že mít možnost zakoupit za pár šupů nástroj, na který si začátečník může zkusit, zda ho muzika baví a zda se jí začít věnovat, je rozhodně výhoda, kterou bych ve svých začátcích také byl býval rád využil. A to rozhodně nepatřím ke kdovíjakým pamětníkům, ale to jen tak na okraj.

Stagg BA703 je, pokud jsem to správně pochopil, nástroj, který má vyšší ambice než jen být ohrán uhrovitým adolescentem, následně odložen nebo vyměněn za pytel kvalitního matroše. Již cena, která se šplhá kamsi k devíti tisícům dává tušit, že tímto chce výrobce oslovit i pokročilejší hráče. Na první pohled, u Stagga ne úplně tradiční, průchozí krk naznačuje, že v rámci internacionální pomoci se nám nabízí "dospělý" nástroj. O tom, zda se to povedlo, se pokusí informovat tento test.

 

Popis nástroje

Jak jsem již naznačil, basa vypadá o poznání lépe než jiné kousky této asijské stáje. Na první pohled upoutá kresba dřeva na těle, nebojte se, není to masivní mahagon, pouze dýha na javorovém těle. Krk je průchozí, splátovaný z javoru a ořechu, hmatník je palisandrový, vykládaný umělou perletí. Basa je osazena neznačkovou tovární mechanikou, kobylka typu monorail je sympatickým pokusem o kvalitnější hardware, jenže ouha: není kdovíjak masivní a nedejbože, abyste udělali podobnou chybu jako já, a to abyste se pokusili vyměnit struny jinak než v horizontální poloze basy kobylkou nahoru. V každém jiném směru vám kameny vylítnou jako pilné včelky, což při rychlé výměně během kšeftu není zrovna plus. Na base na první pohled upoutají snad už jen dvě mejdlíčka, snímače humbuckery, rovněž tovární, a pět potenciometrů. Nepotěšil špatně zapracovný jack - je utopený v těle, protáčí se, oprava možná jen skrze šachtičku na drátky na zadní straně těla.

K celkovému designu basy snad jen to, že mám pocit, že výrobce použil detaily jiných nástojářů a slepil dohromady jakýs takýs vzhled, který na první pohled ukazuje, že se nejedná o nic nového. Basa vypadá jako z osmdesátek, bohužel. Mně osobně se nelíbí, hokejkovitá hlava a ostré rohy mi příjdou jako dost fujtajbl, ale proti gustu...

Plusem je poměrně příjemný krk, který po několika tazích imbusem dovolil i příjemný nízký dohmat, je tak akorát široký, prostě použitelný krk.

 

Zvuk

Basa nasucho hraje. Pro někoho možná nečekané zjištění, ale tenhle kousek rezonoval a byl slyšet poměrně ucházejícně. Basa hraje ostře, má výrazné výšky a skoro zvonivé středy, ovšem díky velmi nekvalitním fabrickým strunám byl trochu problém v basech, ale po výměně za .045 se i basy celkem ozvaly. Nebyl to žádný zázrak, ale nasucho basa hrála. Po pověšení na hrb lehce přepadala na hlavu, možná před tím požila, nevím.

Prsty a trsátkem se hraje celkem slušně, rozteče strun jsou přiměřené. Drobný problém nastal při pokusu o slap. Buďto mám volšový megapracky, nebo udělali soudruzi v ČLDR někde chybu, ale ke krkovému snímači jsem se prostě pohodlně nevlezl. Nu což, zřejmě jsem akromegalik na tlapy.

Basa je aktivní, jak jsem zjistil nejen díky přiložené baterce. Po zapnutí do aparátu se to stalo: Kroutil jsem knoflíky do omrzení, hledal, ladil a nastavoval, a už to lezlo. Ta basa hraje jinak. Opravdu jinak, než kousky co jsem za posledních pár let slyšel. Nečekal jsem u letošního modelu tolik vintage. Po chvíli hraní jsem měl nutkání oprášit džísku s nápisy Saxon a W.A.S.P. a natáhnout mrkváče. Že já vůl před lety shodil mařenu, budu muset nahradit chemlonovou paručkou...

Jak jsem napsal výše, basa má silné výšky, poměrně slušné středy a kdesi basy. Po zapojení se ozve velmi silná aktivka a nedobře spojené snímače. Kobylkový je slabý a pro jistotu krkový je silný až moc. Base by víc slušel jeden humbucker umístěný na sweetspot, ale dva snímače asi vypadají dospěleji. Basa hraje velmi hlasitě, to ano, ale basy se hltí a netlačí, výšky jsou možná až moc ostré, já osobně jsem je musel stahovat. Zvuk rozhodně není medový a vyvážený, tohle není basa pro jazzové hráče.

To nejlepší, co jsem z ní dostal, byl opravdu osmdesátkový zvuk, trsátko do ruky, hřívu k ventilátoru a hobluj!

 

Závěr

Stagg BA703 je zajímavý nástroj. Výrobci se možná nechtěně povedlo vyrobit zajímavý relikt. Řemeslné zpracování je slušné, zvolené komponenty odpovídají místu výroby a zvuk je prostě jiný. Basa stojí za vyzkoušení a určitě se najdou tací, jednotlivci nebo skupinky, jejich šálkem čaje se stane. Doporučuju metalovým revivalům, staromilcům a všem hledačům zvuku.

 

Info:

Stagg BA703 je aktivní basová kytara, která je k dostání za doporučenou maloobchodní cenu 8800 Kč.

 

Plus:

krk

zajímavý pokus

 

Mínus:

elektronika

jiný zvuk

 

Technická specifikae:

barva: natural

konstrukce. průchozí krk

tělo: masivní javor s mahagonovou dýhou

krk: javor, ořech, javor, ořech, javor

hmatník: palisandr

počet pražců: 24

snímače: 2 x humbucking tovární soapbar

elektronika: aktivní, 1 x master volume, 1 x PU mix, 1 x bridge PU tone, 1 x neck PU tone a 1 x master tone

kobylka: monorail, chromovaná

ladicí mechanika: tovární, uzavřená

menzura: 867 mm

Psáno pro časopis Muzikus