Sony PCM-D100 - rekordér pro záznam zvuku v terénu
Lineární rekordér firmy Sony PCM-D100 je již čtvrtou generací přístrojů High-Resolution Audio určených pro záznam zvuku v terénu.
PCM-D100 je nejnovějším modelem v kategorii přenosných rekordérů Hi-Res Audio firmy Sony, který vychází z úspěšného modelu PCM-D1, který představoval světovou referenci v oblasti mobilních záznamových prostředků. V dnešním testu se podíváme, kam se u Sony posunuly možnosti mobilního záznamu.
Co najdete v balení
Po odstranění barevného přebalu a otevření horního víka černé krabice na mne vykoukl samotný rekordér PCM-D100. Ten byl uložen v samostatné krabičce vypolstrované látkou, což svědčí o tom, že přístroj nebude žádná laciná hračka. Po vyjmutí krabičky s přístrojem najdete zbytek obsahu balení. Další samostatná krabička ukrývá vícejazyčné manuály k rekordéru, DVD-ROM se Sound Forge Audio Studio LE a vícejazyčné mini manuály, jak používat tento software. Pod touto druhou krabičkou najdete pouzdro na přístroj, ve kterém je uschován USB kabel, dálkové ovládání a čtyři baterie typu AA. Vedle pouzdra je uložena protivětrná ochrana mikrofonů (windscreen).
Musím říci, že balení na mne zapůsobilo luxusním dojmem a jeho rozbalování se stalo skutečným zážitkem. Je jen škoda, že tento dojem mírně kazí absence adaptéru v základní výbavě. Očekával bych, že přístroj těchto kvalit jej bude mít automaticky ve výbavě.
První seznámení
Rekordér je proveden ve stříbrno-černé kombinaci. Konstrukce přístroje působí již na první pohled masivním dojmem. Šasi přístroje je vyrobeno z lehkého hliníku tak, aby dobře chránilo přístroj při práci v terénu. Nemusíte se tedy bát nějakého toho bouchnutí.
V horní části přístroje je umístěna dvojice nastavitelných mikrofonů, které jsou chráněny masivní kovovou konstrukcí. Na čelním panelu pod pravým a levým mikrofonem jsou ve stříbrné části umístěny dvě LED diody. Jedna indikuje -12 dB a druhá Over (přebuzení). V černé části předního panelu je uspořádání následující: vystouplé logo Sony, velký displej, pět kulatých tlačítek (Play/Enter, Rec, Pause, Stop, T-Mark), čtyři půlkulatá tlačítka (F1, F2, Home/Back, Option) spojená s kruhovým ovladačem a jedna LED dioda s názvem Access. Ta je umístěna uprostřed čtyř kulatých tlačítek. Tlačítka jsou stříbrná a v černo-bílé a černo-červené kombinaci a jsou přehledně uspořádána do dvou skupin. Pod tlačítky najdete ještě logo Hi-Res Audio a název modelu.
Pravá boční strana přístroje ve stříbrné části nabízí dva přepínače Hold a Power, oba s možnostmi On/Off, a žluté tlačítko Light. Pod odklopnou ochranou je umístěno kombinované kolečko Record Level a dva vstupy v provedení stereo jack 3,5 mm - Line Input (Optical) a Mic (Microphone).
V černé části pod vstupy je umístěna krytka šachty pro externí karty (Memory Stick / SD).
Levá boční strana ve stříbrné části přístroje nabízí jackový vstup s označením Remote pro připojení přijímače dálkového ovládání, úchyt pro řemínek na ruku (není součástí balení), kolečko nastavení hlasitosti poslechu a 2x stereo jack 3,5 mm - Phone a Line Out (Optical). Pod výstupy jsou v černé části umístěny dva přepínače: Mic/Line a přepínač mikrofonní citlivosti - 0/20. Hned vedle je USB konektor a vstup pro adaptér.
Spodní strana přístroje obsahuje čtyři protiskluzové podlepky, závit pro uchycení přístroje na stojan, přepínač Lock /Release pro odemknutí šachty baterií a šachtu s výsuvným výklopným víčkem pro vložení baterií.
Ve spodní části je otvor, pod kterým je umístěn reproduktor. První pohled na přístroj každému jasně řekne, že se nejedná o žádnou lacinou bakelitovou hračku, ale o skutečně profesionální přístroj. O tom také svědčí jeho výbava a designové zpracování. Při práci v terénu obzvlášť oceníte jeho robustní zpracování. Abych řekl pravdu, po prvním seznámení není PCM-D100 co vytknout.
První zapnutí přístroje
PCM-D100 zapnete přepínačem Power, který je umístěn na pravém boku přístroje. Při prvním spuštění vás přístroj vyzve k nastavení data a času. Potom se zobrazí úvodní nepodsvícená obrazovka. Náběh celého operačního systému trvá pár vteřin. To stejné platí pro vypnutí. Musím říci, že spuštění OS patří k těm nejrychlejším, co jsem kdy viděl. Co se týče displeje, doporučuji tlačítkem Light aktivovat podsvícení. Na modře podsvíceném displeji se vám bude pracovat daleko příjemněji než na displeji nepodsvíceném. Pokud nebudete delší dobu rekordér používat, displej se automaticky přepne do klidového režimu a bude šetřit baterie v přístroji. Je to vlastně podobné jako u notebooku, tabletu nebo mobilního telefonu.
Úvodní obrazovka po zapnutí nabídne základní informace. Level metr L/R, aktuální stav provozu (Stop), uplynulý čas nahrávání/přehrávání, zbývající čas záznamu dle zvoleného režimu nahrávání, název složky, režim záznamu (základní nastavení je LPCM 44/16) a stav baterií. Během práce s přístrojem se samozřejmě zobrazují další údaje podle toho, jak je přístroj používán a nastavován.
Po displeji přišla na řadu nabídka OS přístroje. Do nabídky vstoupíte podržením tlačítka Home/Back po dobu jedné vteřiny. Na displeji se zobrazí okno s názvem Home, které nabídne pět položek: Record, Record Files, Music, Settings a Return to Rec. V nabídce se pohybujete šipkami s označením nahoru a dolů. Ke skoku ze začátku na konec a obráceně slouží tlačítka vpřed a vzad. Pro vstup do nabídky použijete tlačítko Play (Enter) v kruhovém ovladači, to slouží jako potvrzovací. Tlačítko Back využijete pro návrat do nabídky.
Nejpreferovanější položkou bude určitě Setting. Ta v základu nabízí tři možnosti volby: nastavení záznamu (Recording Settings), přehrávání (Playback Settings) a běžné nastavení (Common Setting). Pokud zvolíte některou z těchto položek, zobrazí se vám další bohatá nabídka a můžete si „stovku“ nastavit dle svých vlastních požadavků. A věřte, že bude co nastavovat. Jen namátkou. Chcete nastavit jiný formát nahrávání? Můžete si vybrat jeden ze tří následujících: LPCM, mp3 nebo DSD. Nebo lze také zvolit režim Dual Recording, ve které můžete nahrávat rovnou dva formáty: LPCM a mp3. Je libo Limiter, LCF (Low Cut) nebo S/N 100 dB? Žádný problém. Potřebujete při poslechu změnit třeba rychlost přehrávání (DPC - Speed Conrol), tóninu (Key Control) nebo upravit EQ (Effect)? Ani to není problém. Potřebujete změnit nastavení tlačítek F1 a F2, opravit čas a datum nebo zjistit, jakou verzi firmwaru váš rekordér má? To vše je možné. A to byla pouze malá ochutnávka z nabídky Setting.
Pokud bude nutné změnit rychle v reálném čase nějaké nastavení při nahrávání či přehrávání, stačí zmáčknout tlačítko Option (volba). Před nahráváním je k dispozici devět položek: Recording Folder, Rec Mode, SBM (Super Bit Mapping), Peak Hold, Limiter, S/N 100 dB, LCF (Low Cut), Pre-Recording, Erase a File. Při nahrávání čtyři položky: Peak Hold, Limiter, S/N 100dB a LCF (Luw Cut). A při přehrávání je jich dokonce celkem patnáct: Go To Rec, Start A-B Repeat Mode, DPC (Speed Control), Key Control, Effect, Easy Search, Play Mode, Protect, Erase a File, Erase Track Mark, Divide, Combine, Fade, Move/Copy File, File Information.
Dovolím si tvrdit, že nabídka a možnosti tohoto přístroje jsou skutečně bohaté a plně odpovídají požadavkům profesionálních „kapesních“ rekordérů.
DSD (Direct Stream Digital)
Digitální audio technologie, která se používá také pro Super Audio Compact Disk (SACD). Konvenční digitální audio systémy, jako jsou CD, DVD a PC zvuku používají formát LPCM. DSD je digitální zvukový formát, který je zcela odlišný od formátu LPCM (Linear Pulse Code Modulation - digitalizace zvukového signálu bez komprese dat). Jedná se o jednobitový A/D a D/A převod zvukového signálu, využívající velmi rychlého vzorkování (2,8 MHz) a delta sigma (ΔΣ) modulátoru. Slouží k vytvoření zvukového záznamu v co nejvyšší dosažitelné kvalitě.
Poznámka: Čerpáno z internetového zdroje firmy Sony.
Přístroj v praxi
Přístroj jsem vzal do školy a provedl jsem několik nahrávek. Jak mikrofony (stereo metodou 90 ° i 120 °), tak linkou analogovou i digitální. Při nahrávání jsem také nezapomněl vyzkoušet dodávané bezdrátové dálkové ovládání (wireless remote control), které je v základní výbavě přístroje. Protože tento přístroj je také vhodný pro záznam ruchů v terénu, pár jsem jich také nahrál. Zde jsem využil i protivětrnou ochranu. Ta je totiž také součástí základní výbavy.
Musím říci, že vše fungovalo bez sebemenších problémů, tak jak má. Přístroj je díky svým možnostem velmi flexibilní. Můžete skutečně nastavit vše dle svých představ a požadavků. Tomu také odpovídaly výsledky záznamu. Základní úpravy můžete provést i na rekordéru. Pokud byste potřebovali nahrávku více upravit nebo ji finalizovat, můžete využít služeb dodávaného editačního softwaru Soud Forge Audio Studio Le. Co se týče výdrže baterií, tak ty přibližně odpovídaly hodnotám, které v manuálu uvádí výrobce. Proč říkám přibližně? Protože záleží na několika základních věcech: Jaké baterie používáte, jak správně je přístroj nastaven, a to hlavní, jaký režim nahrávání zvolíte.
Sound Forge Audio Studio Le
K rekordéru je dodáván také editační software, který naleznete na přiloženém DVD s názvem Soude Forge Audio Studio LE - Application Disc. Tato instalace je určena pouze pro platformu Windows. Je škoda, že firma Sony nedává na výběr volbu platformy. Software Sound Forge (SF) již také existuje nějaký ten pátek pro platformu Mac OS X. Uživatelé Maců však nemusí zoufat. Pokud používají Parallels s Windows nebo Windows přes Boot Camp, mohou si Soud Forge nainstalovat také.
Software lze nainstalovat od Windows XP až po Windows 8.1. Přesné požadavky na hardware a OS se dočtete v tištěné příručce, která je součástí balení (Using Sound Forge Audio Studio LE). Tu můžete také stáhnout v elektronické podobě na adrese pdf.crse.com/manuals/4475417111.pdf. Kromě samotné instalace na DVD ještě najdete zvukové efekty (101 Sound FX) a také video manuál (Tutorial Videos).
Ti, kteří o Soud Forge nikdy neslyšeli, si určitě kladou otázku, co vše mohou s tímto programem dělat. Program umožňuje přehrávat a upravovat nahraná data z rekordéru, importovat audio data z CD nebo třeba vypálit finální audio CD. Soud Forge nabízí řadu užitečných funkcí, které se vám při úpravě nahraného materiálu budou určitě hodit.
Přesto že Sound Forge Le podporuje různé formáty (wav/mp3/aac další), nepodporuje formát DSD (dsf/dff/wsd), což je velká škoda. Bohužel to neumí ani verze Sound Forge Pro. Pokud tedy budete chtít editovat tento formát, budete muset zvolit software jiného výrobce.
Program jsem si nainstaloval a vyzkoušel. Přesto že se jedná o Light Edition, byl jsem s ním naprosto spokojen. Je to vlastně takový malý bonus od Sony navíc.
Komunikace s počítačem
Připojení k počítači je jednoduché. Vezmete přiložený kabel a propojíte PCM-D100 s počítačem přes USB. Potom počkáte, než se na ploše (u Mac OS X) nebo v nabídce (u Windows) zobrazí ikona disku s názvem PCMRecorder. Pak stačí kliknout na disk a v okně se zobrazí dvě složky: Music a Voice. Do složky Music můžete přesunout svoji hudbu z počítače. Tato složka slouží pouze k přesunu nahrávek, které jsou určené k poslechu. Ve složce Voice najdete pět složek (Folder 1 až 5), ve kterých jsou všechny vaše záznamy. Složky můžete přidávat nebo přejmenovávat. Vše je pouze otázkou kapacity úložiště. Interní úložiště nabízí cca 31 GB. Veškeré svoje záznamy můžete přesouvat do počítače k archivaci nebo další úpravě.
Pokud budete používat externí kartu v přístroji propojeném s počítačem, zobrazí se mimo ikony PCMRecorder ještě ikona vložené karty (například TEST SD). Pokud kliknete na ikonu karty, otevře se okno a v něm najdete složku Private, v ní složku Sony a v ní složky Music a Voice. Co jsem popsal výše o složkách Music a Voice platí i zde. Kartu také můžete vyjmout z přístroje a vložit do čtečky karet, bez nutnosti připojovat PCM. Zobrazení a nabídka budou úplně stejné.
Externí karty mají jediný úkol. Rozšířit úložnou - záznamovou - velikost přístroje. Používat můžete karty SD, SD-HC, SD-XC, Memory Stick Pro Duo a Memory Stick Pro-HG.
Volitelná výbava
K přístroji můžete dokoupit další výbavu, kterou nabízí jak Sony, tak výrobci třetích stran. Mé doporučení je koupit si dostatečně velkou paměťovou kartu (64-128 GB), protože místa není nikdy dost. Osm dobíjecích baterií Ni-MH typu AA s nabíječkou. Čtyři kusy budete potřebovat pro přístroj a čtyři poslouží jako náhradní. Z praxe doporučuji baterie Ni-MH nejméně s kapacitou 2500 mAh. Určitě se vám bude pro vaše nahrávání v terénu hodit reportážní stojánek na stůl, držák s pěnovou rukojetí do ruky a klasický mikrofonní stojan s adaptérem pro uchycení přístroje. Pro monitoring doporučuji nějaká slušnější sluchátka. Volbu ponechám na vás.
Volitelnou výbavu, kterou jsem výše uvedl, budete určitě k PCM-D100 potřebovat a časem se bez ní neobejdete. Zdali do ní investujete či nikoliv, bude záležet pouze jen a jen na vás.
Závěrečné resumé
PCM-D100 na mne působila od samého začátku profesionálním dojmem. Od rozbalení, přes první seznámení s rekordérem, až po samotnou práci s ním. Jednou větou řečeno: :Pécéem stovka“ splňuje všechny profesionální požadavky pro záznam zvuku v terénu. Svědčí o tom jak její výbava a možnosti, tak její masivní konstrukce, která je přímo předurčena pro práci v terénu. Pokud toto vše podtrhnu a sečtu, budou rázem zapomenuty drobnosti, které jsem uvedl v mínusu.
Kdybych si měl dnes vybrat přístroj pro záznam zvuku v terénu, byla by PCM-D100 mým horkým favoritem. Uvažujete-li i vy o koupi podobného přístroje, neváhejte a běžte si jej určitě vyzkoušet. Určitě nebudete litovat.
Info:
Aktuální cena rekordéru Sony PCM-D100 v době testu byla 19 499 Kč i s DPH.
Plus:
hliníkové šasi přístroje
profesionální vzhled a výbava
dodávaný editační software v ceně přístroje
funkce Dual Recording
široká nabídka příslušenství
Mínus:
absence adaptéru v základní výbavě
absence řemínku na ruku
dodávaný software nepodporuje platformu Mac OS X ani formát DSD
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Formáty nahrávání | DSD, wav, mp3, Dual Recording |
Formáty přehrávání | DSD, wav, mp3, FLAC, wma (bez DRM), AAC-LC (bez RDM) |
Samplovací frekvence | DSD – 2,8 MHz,
LPCM – 192 kHz/24 bitů, 176,4 kHz/24 bitů, 96 kHz/16 bitů, 88,2 kHz/24 bitů, 88,2 kHz/16 bitů, 48 kHz/24 bitů, 48 kHz/16 bitů, 44.1 kHz/24 bitů, 44.1 kHz/16 bitů mp3 – 320 kbps, 128 kbps |
Displej | podsvícený LCD |
Interní paměť / podporované karty | 32 GB / karty SD (2 GB), SD–HC (4–32 GB), SD–XC (48, 64, 128 GB) Memory Stick Pro Duo a Memory Stick Pro-HG |
Vstupy | mikrofonní, linkový (analogový i optický), |
Výstupy | linkový (analogový i optický), sluchátkový, |
Interní mikrofon / reproduktor | ano – electretové kondenzátorové směrové mikrofony, 2 polohy 90 °a 120 °, vstupní úroveň 128 dB SPL, frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz/ano |
USB/podpora OS | ano (USB 2.0)/ano |
Další výbava | Sound Forge Audio Studio LE software, USB kabel, 4 ks baterií AA, ochranné pouzdro, windscreen a dálkové ovládání |
Volitelná výbava | podporované karty, Sony Alkaline Battery LR6, stojánek pro postavení na stůl VCT–PCM1 |
Rozměry | 72 x 156,8 x 32,7 mm (šířka, výška, hloubka) |
Hmotnost | 395 g (včetně baterií) |
www: