Schecter Hellraiser-5 - pětistrunná basová kytara s originálním gotickým motivem

Schecter Hellraiser-5  - pětistrunná basová kytara s originálním gotickým motivem
Schecter Hellraiser-5 - pětistrunná basová kytara s originálním gotickým motivem

Pokud se vám líbí moderní tvary a koncepce baskytar od firem Ibanez či ESP/LTD, tak s nástupem firmy Schecter dochází k zahuštění konkurenčního boje. V dnešním testu si představíme pětistrunnou novinku Hellraiser-5.

Za málo peněz hodně pekla

Začneme samozřejmě vzhledem nástroje. Musím říct, že na první dojem působí Schecter opravdu impozantně. Respekt budící velikost nástroje podtrhuje efektní tmavě třešňová barva laku (Black Cherry) ve vysoce lesklé úpravě. Palisandrový hmatník má místo klasických teček rovnou gotické kříže z černé perletě a hardware je vyveden v černém lesklém chromu. Tak tenhle design určitě není pro jazzmany. Cítím síru pekelnou, džísku s nášivkami, zatuchlý rokáč a mastnou řepu na hlavě :-) To jsem ale opravdu přehnal... Basa sice dává najevo své metalové srdce, ale svým elegantním provedením a nádhernými detaily jako by upozorňovala na to, že sice rock‘n’roll ano, ale za to na úrovni! Tělo nástroje je pořádný kus mahagonu s vrchní deskou z fládrovaného javoru. Charakteristickým detailem Hellraiser série (Schecter dělá i stejnojmennou kytarovou sérii) je perleťové lemování nejenom těla, ale i hlavy baskytary. Originální prvek, který se moc často nevidí. Samostatnou kapitolou je vyfrézování těla. Okraj je ostrá hrana, která ale dává vyniknout vystouplému javorovému vrchu s postupně se svažujícím vyfrézováním směrem ke tmavým okrajům. Pro snadný přístup do vysokých poloh je umožněno extra vybráním u dolního rohu. Ale i horní roh nástroje má takové vybrání, abychom mohli hrát i za dvanáctou polohou na H struně. Vyloženě libůstkou je pak zafrézování jednotlivých potenciometrů. Celek tak i přes svou mohutnost a hranatost působí odlehčeně a aerodynamicky. Musím říct, že jsem dlouho neviděl tak vkusnou a přitom i praktickou práci s frézováním (a určitě i „šmirglpapírem“!).

 

Po čertech dobré...

Hellraiser má některé konstrukční atributy baskytar stojících o cenovou kategorii výše. Zaprvé průchozí krk složený z několika kusů javoru a plátu ořechu. Další specifikací krku je jeho prodloužená menzura (35”), která zásadním způsobem ovlivňuje artikulaci struny H. Vše osazeno čtyřiadvaceti (rozsah dvě oktávy) jumbo pražci. Nultý pražec je vyroben z grafitu. Důležité upozornění: Pokud budete kupovat struny na Hellraisera, tak se ptejte po Super Long Scale. Standardní basové struny jsou na něho prostě krátké. Zadruhé mohutná kobylka umožňující dvojí způsob uchycení strun. Klasicky přes vrchní část anebo skrz tělo. Uchycení strun skrz tělo má největší vliv na sustain (délku, výdrž) zahraného tónu. Ladicí mechanika je vlastní Schecter výroby ve stylu Gotoh. Zatřetí snímače od EMG. Dva pasivní humbuckery (označení Hz) podpořené aktivní dvoupásmovou elektronikou. Potenciometry ovládají hlasitost, poměr mezi snímači, basy a výšky. Začtvrté perfektní dílenské zpracování. V této cenové kategorii je to jedna z nejlépe zpracovaných a i designově dotažených baskytar. Vše je dokonale osazené, slícované, začištěné a zapasované. Samozřejmě otázka vzhledu je vysoce subjektivní záležitost, ale v případě Hellraiseru je uznání na místě.

 

Belzebub disco

Jak tahle pekelná kráska hraje? Stručná odpověď zní: hustě. Všechny výše uvedené specifikace se podílí na opravdu hutném, plnotučném basovém zvuku. Prostě velký nástroj s velkým zvukem. Barva tónu má temnější charakter, který je tak typický pro mahagon. Na druhou stranu vyloženě středový (navrčený) tón z něho nedostanete. Na začátku testu jsem měl niklové struny, které hodně potrhly nižší středy a hutné basy nástroje. Zvukové ukázky na CD příloze jsou již natáčené na ocelové struny, které na tuhle basu podle mého názoru vyloženě patří. Výškové pásmo je krásně brilantní a nebolí z něho uši, basy jsou méně hutné a lehce se zvýrazní tolik potřebné pásmo vyšších středů. EMG snímače jsou ve své pasivní verzi daleko dynamičtější než jejich aktivní a populárnější provedení. Pokud máte rádi agresivnější hraní prsty ve stylu Flea nebo Robert Trujillo, tak budete nadšeni. Humbuckery se místy chovají jako singly, nekomprimují tón a krásně „střílí“. Krk s jumbo pražci umožňuje pohodlné nastavení dohmatu, takže i vysoce technické hraní není problémem. Baskytara je výborně vyvážená jak pro hraní vsedě, tak i vestoje. Zápory jsou vysoká váha a při hraní vsedě může někomu vadit hranatý profil těla. Nástroj jsem měl opravdu dlouhou dobu (přibližně pět měsíců) a mohl si ho tak vyzkoušet ve všech možných herních situacích. Moje očekávání byla díky zdařilému designu a zpracování vysoká a čekal jsem možná více, než bylo reálné. Vše, co jsem výše popsal, musíte zohlednit cenou. Za dvacet tisíc dostáváte všechny moderní vymoženosti, které můžete u nástroje najít. Číem se tedy liší nástroje, které jsou dvakrát, třikrát i víckrát dražší? Moje odpověď je dřevem. Hellraiser má sám o sobě výborný zvuk, ale při jeho použití v kapele jsem narazil na určité limity. Basa je položena do nižších středů a výborně tak podporuje hmotu a tlak kapely. Problém ale nastává paradoxně u vás, baskytaristy, protože ztrácíte ze zřetele jednotlivé tóny a basa vám doslova „uteče“ do kopáku a kytary... Musíte si na to buď zvyknout anebo si dát větší práci s odposlechem.

 

S čerty nejsou žerty

Schecter Hellraiser-5 je v dané cenové kategorii výjimečná baskytara s originálním gotickým designem, kvalitním zpracováním, výbavou a skvělou hratelností. Svým zvukovým charakterem se hodí především do progresivních metalových stylů, ale to je pouze moje doporučení. Samozřejmě by ladila i v popu, rocku, funku. Moc si ji ale nedokážu představit v hudebních stylech, které stavějí na dřevním zvuku baskytary, jako je blues, jazz, ale i punk.

 

Info:

Schecter Hellraiser-5 je pětistrunná basová kytara s originálním gotickým motivem a kvalitním zpracováním. Doporučená maloobchodní cena je 19 990 Kč včetně DPH.

 

Plus:

design, zpracování

poměr cena/výbava

pasívní snímače EMG

výborná hratelnost

alternativa k Ibanez, ESP/LTD...

 

Mínus:

váha (pro slabší nátury)

zvukové posazení do nižších středů (pro někoho to může být naopak plus)

 

konstrukce: průběžný krk

tělo: mahagon s javorovým topem

krk: multi-laminace javor-ořech

menzura: 35”

hmatník: palisandr

pražce: 24 jumbo

elektronika a snímače: 2 x humbucker EMG HZ s aktivní dvoupásmovou elektronikou (18 V)

hardware: Schecter (černý chrom)

barva: Black Cherry

Psáno pro časopis Muzikus