Roland GO:LIVECAST - live streamovací studio pro mobilní telefony
Již nějaký ten pátek je cool živé vysílání na internetu do různých sociálních sítí. Obzvlášť v dnešní „covidové“ době je to jedna z mála cest, jak dostat svá vystoupení k divákům. To samé platí například pro odborné semináře, kterým se dnes moderně říká webináře. Právě k tomu vám může dopomoci krabička firmy Roland s výše uvedeným názvem. Co vše tento malý přístroj ve spojení s mobilním telefonem či tabletem umí, si řekneme v dnešním testu.
Co najdete v balení
Malou krabičku s názvem GO:LIVECAST, tři kabely k propojení přístroje s mobilem nebo tabletem, dokumentaci, rychlý návod k zapojení a
registrační kartu produktu. Nic víc a nic míň.
Ovládací prvky GO:LIVECAST
Přední panel přístroje nabízí hlavní ovládací prvky. Dva potenciometry, deset tlačítek, interní mikrofon a indikátor napájení. Pravý bok disponuje vstupem pro mikrofon a přepínačem fantomového napájení 48 V pro kondenzátorový mikrofon. Levý bok nabízí dva vstupy s potenciometry zesílení. Do prvního vstupu můžete připojit například externí mp3 přehrávač, malý mixážní pultík nebo třeba nějaký klávesový nástroj typu workstation. Druhý slouží k připojení sluchátek, odposlechových monitorů, nebo jej můžete použít k přímému připojení do mixu. Zadní strana má dva vstupy. Konektory microUSB B slouží k připojení mobilního telefonu nebo tabletu. Vstup s označením 5 V slouží k připojení externího adaptéru, mobilní baterie (powerbanky) nebo jakéhokoliv zdroje energie. Je jen škoda, že adaptér není součástí výbavy. Že by se Roland inspiroval u výrobců mobilních telefonů? :-)
Aplikace GO:LIVECAST
Součástí balíčku GO:LIVECAST je stejnojmenná aplikace. Na krabici najdete slogan hlásající „made for iPhone & iPad“, což ledacos napoví. Aplikaci si tak můžete zdarma stáhnout z App Storu. Díky ní se dá tak celý set využít hezky naplno.
Vše jsem odzkoušel na svém iPhonu. Hlavní obrazovku aplikace lze používat jak na výšku, tak na šířku. Zobrazení na šířku nabízí následující možnosti: V horním řádku indikátor hlasitosti zvuku, stav nahrávání a čas. Hned vedle v bílém poli pětici ikonek. Po zmáčknutí čtyř čtverečků zobrazíte nabídku šesti virtuálních tlačítek, která se shodují s tlačítky na krabičce. Označeny jsou číslicemi 1 až 6 a obrázky. Díky tomu bude každému okamžitě jasné, k čemu dané tlačítko slouží. Každé virtuální tlačítko má v pravém horním roku tři tečky. Právě zde můžete upravit a rozšířit základní nabídku a vytvořit si tak svoji vlastní. Ikonka kamer umožňuje pracovat se dvěma kamerami. Můžete tak dle potřeby kamery otáčet, střídat je na jedné obrazovce nebo využít funkce obraz v obraze. Samozřejmě tento režim lze kdykoliv vypnout. Ikonka mikrofonu umožňuje nastavit úroveň efektu reverb. Bublina umožňuje zobrazení textového komentáře na obrazovce. Poslední vodorovná ikonka vysílače znázorňuje stav online vysílání nebo start nahrávání přímo do mobilu.
K dispozici jsou ještě čtyři svislé ikony. Pomocí rotujících šipek se dá například přepínat z přední na zadní kameru nebo měnit jejich pozici v nastavení obraz v obraze. Ikonka kouzelné hůlky s hvězdičkami umožňuje pomocí filtru vylepšení obrazu. Čtverec s řádky vám dovolí připravit si různá nastavení setů. Jediným zmáčknutím pak lehce vyberete ten, který budete zrovna potřebovat. Poslední ikonka v podobě ozubeného kola slouží k základnímu nastavení aplikace. Tady si nastavíte například nahrávání do mobilu místo živého vysílání. K dispozici je i uživatelský manuál v elektronické podobě, ale pouze v angličtině.
Po prvním spuštění aplikace zjistíte, že všechno je velmi jednoduché, logické a intuitivní, takže nebudete potřebovat ani manuál, který je součástí apky. :-)
Android
Přesto že je komplet vytvořen pro applovská iZařízení, podporuje i chytré telefony s Androidem, které zvládají funkci USB OTG (on the go). V rolandovském seznamu najdete celou řadu kompatibilních modelů předních světových značek, jako je Samsung, Huawei, Sony, Sharp nebo Google. Podporovány jsou přístroje s operačním systémem Android 9.0 a výše. Pokud ale budete chtít nainstalovat aplikaci GO:LIVECAST pro Android, budete potřebovat dle informací z Google Play OS Android ve verzi 11. Při testování jsem bohužel neměl po ruce žádný takový mobil s Androidem, kde bych mohl jeho plnou funkčnost otestovat. Dle mých dostupných informací je apka pro iOS a iPad OS na tom o trochu lépe.
GO:LIVECAST v praxi
Krabička ve spojení s iPhonem fungovala zcela bezproblémově. Zapojení a spuštění bylo otázkou chvilky. Aplikace GO:Livecast ve spojení s hardwarovou krabičkou nabídla nejzákladnější možnosti, které se dají dobře použít jak pro živé vysílání, tak pro přímé nahrávání. K dispozici jsou jednoduché nástroje, které se ukrývají pod tlačítky jedna až šest. Pomocí nich můžete ke svému streamu či videu kdykoliv přidat hudbu, zvukové efekty, fotografie, video předěly, nápisy nebo různý text. A to i ze svého archivu. Kompletní nastavení tlačítek si pak uložíte do Live Setu. Budete je tak mít rychle po ruce. Díky těmto možnostem získá vaše internetové vysílání nebo natočené video profesionální vzhled.
Jak už sám název přístroje napovídá, byl stvořen hlavně pro živé vysílání na internetu. Pokud tak chcete učinit, stačí se přihlásit do účtů Facebook Live, Twitch, YouTube či dalších streamovacích služeb a můžete začít vysílat. Během streamu je možné ve speciálním okně také sledovat reakci vašeho publika v podobě komentářů.
USB OTG (On-The-Go) je standard z roku 2001, který umožňuje snadno připojit k mobilnímu telefonu další periferie, jež disponují konektorem USB. Můžete tak připojit například USB flash disk, počítačovou myš, klávesnici, digitální kameru nebo také GO:LIVECAST. Zařízení, která tento standard podporují, mají buďto logo OTG nebo takovou popisku, jak je to například u „goučka“. Na krabičce se dočtete Android device with USB OTG function (zařízení Android s funkcí USB OTG). Většina mobilních telefonů dnešní doby OTG podporuje, ale pro klid duše je vždy dobré si prověřit podporu u svého telefonu.
Poznámka: zdroj informací Wikipedia
Jedinou drobností, která mi u přístroje vadila, byl interní mikrofon. Ten byl svou kvalitou bohužel nepoužitelný. Pokud ke „goučku“ připojíte jakýkoliv jiný externí mikrofon, získáte daleko kvalitnější zvuk. Celou dobu jsem používal svůj starý dobrý Shure SM58 a s výsledkem jsem byl naprosto spojený.
Streaming (z anglického stream - proud) je technologie kontinuálního přenosu audiovizuálního materiálu mezi zdrojem a koncovým uživatelem pomocí datového proudu. V současné době se streamingu využívá především pro přenášení audiovizuálního materiálu po internetu (webcasting).
Poznámka: zdroj informací Wikipedia
Při testování jsem využil i dalších rozšiřujících možností. Do audio vstupu jsem připojil malý mix Notepad 12FX s dalšími nástroji a přístroji. Pro odposlech jsem používal sluchátka JBL a monitory Tanoy. K napájení hardwaru mi dobře posloužila moje stolní lampa s USB napájením.
Apka nabízí také jednu skvělou vychytávku v podobě streamování dvěma kamerami. Použijete-li například dva iPhony, pak bude sloužit jeden jako hlavní a druhý jako satelitní kamera. Díky tomu tak lze přepínat různé úhly pohledu, což je taková malá frajeřinka. Pokud použijete pouze jeden mobil, můžete využít služeb přední i zadní kamery. Při troše fantazie tak získají vaše videa na atraktivitě.
Osobně jsem byl s hardwarem i softwarem GO:LIVECAST spokojen. Video, zvuk i možnosti, které komplet nabízí, se staly výborným pomocníkem jak při živém vysílání, tak při záznamu videa do mobilu. Vše fungovalo skvěle, jednoduše. a hlavně bezproblémově.
Závěr
GO:LIVECAST je zajímavá malá krabička, ve které získáte miniaturní vysílací studio do kapsy. Můžete ho mít tak kdykoliv a kdekoliv po ruce. Ve spojení se stejnojmennou aplikací nabídne zajímavý set všem zájemcům, kteří chtějí živě vysílat na internetu nebo si předtáčet svoje videa do mobilu. Výsledkem pak budou profesionálně vypadající streamy či videa bez ohledu na to, zdali se bude jednat o hudební vystoupení, webinář nebo cokoliv jiného.
Firma Roland tak naplňuje svoje cíle poskytovat lidem inovativní nástroje pro podporu jejich kreativity. V tomto případě se jedná o inspiraci v oblasti livestremingu a natáčení videí. Pokud vás tato témata zajímají neměl by GO:LIVECAST určitě uniknout vaší pozornosti.
Info:
GO:LIVECAST je live streamovací studio pro mobilní telefony do kapsy, které se prodává na českém trhu za 5890 Kč.
Plus:
kapesní rozměry
aplikace Go:Livecast
streamování dvěma kamerami
možnost vytváření vlastních setů
možnost použití vlastní hudby a videí
Mínus:
absence adaptéru
nepoužitelnost interního mikrofonu
Technická specifikace
kompatibilní iZařízení | iPhonu 8 a výše, iPad mini 5 generace, iPad Air 3 generace |
kompatibilní operační systémy | iOS 12 a vyšší, iPad OS 13 a vyšší; Android 9.0 a vyšší |
mobilní aplikace | GO:Livecast pro iOS (App Store), Android (Google Play) |
rozměry | 100 x 138 x 53 mm |
hmotnost | 180 g |