PreSonus Faderport 16 - kontrolér k nahrávacím programům

PreSonus Faderport 16 - kontrolér k nahrávacím programům
PreSonus Faderport 16 - kontrolér k nahrávacím programům

První noc vůbec nepůjdete spát. V pravém slova smyslu vás uhrane.

Skutečně nerad píšu příliš superlativní recenze, žádný výrobek není zcela ideální, tak jak by si jednotlivec představoval. Nakonec i Faderport (také FP) od americké firmy PreSonus není úplně ideální, ale má k tomu docela blízko. Při práci se softwarem pro DAW zastane řadu funkcí, zbaví vás opakovaného překlikávání, obzvláště pokud před sebou nemáte dva monitory, abyste mohli mít třeba mixpult oddělený od prostředí nahrávání a editace. Pojďme se mu podívat... třeba na šavle.

Filozofie

Faderport 16 vychází z klasických kontrolérů, jak je známe z dřívějších dob. Má motorické fadery, které se vždy vrátí zpět do nastavené scény. Jejich pomocí je možný mix vašich aranží v různých softwarech pro DAW. V krajním případě je využitelný také k ovládání jiných hardwarových zařízení, a případně si jej dovedu představit i při zvučení.

Firma vyrábí několik verzí Faderportu. Testuji verzi 16, která má logicky 16 šavlí, kromě toho existuje verze 8 a verze 1, starší jako Faderport, novější jako Faderport V2.

Cílem výrobce bylo vytvořit zařízení, které nám výrazně ulehčí studiovou práci. Zařízení, které je přehledné, při pohybech fadery nebo myší v počítači velmi přesné, intuitivní, a navíc - jste-li na design jako já -dobře vypadá. Řekl bych, že ty motorické fadery jsou taková frajeřina, ale velmi užitečná.

PreSonus Faderport 8 - kontrolér k nahrávacím programům
PreSonus Faderport 8 - kontrolér k nahrávacím programům

Stopy PreSonus

Kroky firmy PreSonus jsou při navrhování a výrobě FP celkem logické. Tlačítka a celý design totiž přesně odpovídají jejich vlastnímu softwaru Studio One. Existuje ve čtvrté verzi, a jak jsem napsal, svým provedením, nápisy na tlačítkách atd. jsou si s Fader Portem hodně podobné. Nakonec pro provoz se softwary PreSonus je toto zařízení také určeno. Ale samozřejmě nefunguje jenom s nimi.

Co se týká ovladačů, které jsou potřebné pro provoz FP 16, zařízení využívá kromě vlastního ovladače také univerzální ovladač Mackie Control (pro Cubase, Logic, Ableton, Sonar atd.) a také HUI pro ovládání softwarů Pro Tools (verze 12). Mohu zodpovědně říci, že i jiné softwary, které umějí pracovat s ovladačem Mackie Control, by mohly s FP pracovat. Úmyslně se ale vyhýbám jasné odpovědi. Důvod hned vysvětlím: K dispozici je skutečně velké množství platforem a softwarů a není úplně jisté, že právě tahle volba s touto si budou rozumět. Navíc se často aktualizují ovladače, firmy přicházejí s novými firmwary. Proto doporučuji dotázat se prodejce (lépe dovozce, který má velké množství zkušeností a také vlastní znalostní bázi). Příkladem může být software od Apple Garageband. Podle dostupných informací si tento multitrack rozumí s ovladačem Mackie Control, ovšem nemám možnost to fyzicky otestovat.

K tomu existuje řada hardwarových zařízení, se kterými by FP mohl fungovat. Příkladem jsou třeba vysoce kvalitní zvukové karty RME, které už roky využívají mixovací konzoli TotalMix. I toto rozhraní, které je jen tak mimochodem ovladatelné i třeba z tabletu (iPAD), také si rozumí s Mackie Control. Nic ale není tak, jak by se na první pohled zdálo, a v té branži operačních systémů, ovladačů a firmwarů se může stát, že pohoříte. Proto je třeba vždy řešit aktuální verze. Dobré je také číst všemožné diskuse na internetu, kde o tom lidé z různých studií (třeba i malých domácích studií) píšou své poznatky.

PreSonus Faderport 16 - kontrolér k nahrávacím programům
PreSonus Faderport 16 - kontrolér k nahrávacím programům

Studio One

Softwary třetích stran jsou z pohledu výrobce pořád jen softwary třetích stran a samotný PreSonus by byl asi hloupý, kdyby příliš podporoval ostatní platformy než jen tu svou, tedy Studio One. Něco se v oficiálních kanálech samozřejmě najde, ale jen něco.

Jak už jsem napsal, Faderport 16 fyzicky vypadá podobně jako DAW Studio One. Přesně reaguje na stisknutá tlačítka, pohyby šavlemi, na tlačítka Play, Stop, Record apod. V praxi to funguje tak, že nainstalujete zařízení do systému (Studio One/Options/External Devices), ono si ihned osahá otevřený projekt a nastaví si motorické fadery do svých poloh. Při jakýchkoli změnách se to ihned projeví na obou místech. Svým způsobem to supluje druhý počítačový monitor, na kterém osobně mívám právě mixpult, případně efekty atd. Faderport je podle mě extrémně přesný, co se pohybů faderů týká i celkové odezvy. Zároveň si jednoduchou kombinací tlačítek můžete ukládat scény. Zároveň si můžete otevřít třeba efekty, popř. ekvalizéry, a pomocí faderů je upravovat. Může se vám ale stát, že budete mít hodně velký ekvalizér, který bude mít víc šavlí, než máte na faderportu. Pak musíte použít myš. Čistě teoreticky by bylo možné propojit více Faderportů dohromady, ale jen teoreticky, tak daleko mé poznatky, přiznávám se, nesahají,. Co se verzí Studio One týká, tak aktuálně testuji na verzi 4.0 Pro.

Zařízení má také programovatelná tlačítka označená F1-F8. Těmto tlačítkům můžete skrze Studio One přiřadit nejrůznější funkce. Je to jednoduché a praktické.

Co je ale méně praktické, je řešení balance (panoramy). Chcete-li z FP změnit tyto hodnoty na jednotlivých šavlích, musíte stisknout tlačítko, pak sledovat displej nad šavlí a točit malým nekonečným otočným faderem. Jde to i pomocí tlačítka Pan na pravé straně a potom hýbat šavlemi. Vše je vidět na displejích. A co mě trochu naštvalo, je to, že FP nemá fyzicky očíslované šavle (což by šlo vyřešit jednoduše nálepkami), ale nemá ani master fader.

PreSonus Faderport V2 - kontrolér k nahrávacím programům
PreSonus Faderport V2 - kontrolér k nahrávacím programům

Produkty třetích stran

Jak už jsem napsal, Faderport umí spolupracovat i s jinými aplikacemi pro DAW. Jednoduše proto, že umí využívat univerzální drivery Mackie Control a HUI. Mám možnost testovat s Cubase 9.0, dále je na YouTube video přímo od PreSousu, kde to předvádí s Logic Pro. Dále je možné ovládat Ableton a Sonar. U ostatních softwarů pro DAW (Ignite od Air Music Technology, Garageband apod.) je to informace bez záruky a obávám se, že také bez podpory ze strany výrobce. Ten uvádí pouze ty velké komerční softwary.

V Cubase se FP chová, řekněme, velmi přátelsky. Nastaví se pomocí Mackie Control (Device/Device Setup/Add Device). Doporučuji stáhnout z internetu nejnovější ovladač od PreSonusu. Potom zařízení funguje zcela bez problémů. Na displejích nad šavlemi vidíte nastavení - panoramu a názvy šavlí. Pomocí tlačítek Track, Pan, Sends a Edit Plugins můžete přepínat jednotlivá nastavení, ke kterým opět využijete fadery. Konzole si všechno pamatuje, což je dobré, fadery vždy najedou do své původní polohy.

 

Pocity uživatele

Kromě technických informací, informací posbíraných v různých diskusích na internetu a kromě dat z manuálů je důležitý také pocit uživatele. Pokud k takovému zařízení usednete poprvé a podaří se vám vše nastavit správně, jsem přesvědčený, že budete úplně paf. Přeci jen mixovat něco jinak než myší na počítači je naprosto úžasné. Najednou získáte úplně jinou kontrolu nad svou aranží, nad svou prací. Budete-li pracovat v softwaru Studio One, tak můžete využít komplet celý kontrolér včetně jeho programovatelných funkcí, tlačítek atd. Navíc při koupit FP získáte verzi programu Artist Studio One (aktuálně verzi 3), což je program, který na základní míchání a tvorbu stačí, nebudete-li chtít utrácet další peníze.

Na trhu je pochopitelně více takových kontrolérů a při hlubším studiu se dozvíte, který má jaké výhody a naopak nevýhody. U PreSonusu je ale nutné ocenit několik faktů: provázanost s vlastní platformou Studio One a precizní zpracování. Neříkám, že ostatní výrobky jsou špatné, toto je ale podle mě zásadní. K mínusům naopak patří absence hlavního faderu, někdy trochu nelogičnosti.

Víc než prospěšný je fakt, že FP pracuje i s jinými softwary. Na portálu YouTube je celá řada videí z různých prostředí, kde je možné se také inspirovat. Také vás odkážu do už několikrát zmíněných diskusí na internetu, kde se spolu potkávají užitečné poznatky.

 

Info:

PreSonus Faderport 16 je šestnáctikanálový kontrolér kompatibilní s většinou aplikací pro DAW na platformách Mac a Windows. Cena je 24 390 Kč.

 

Plus:

koncepce a filozofie

přesné motorické fadery

jednoduchost nastavení

 

Mínus:

pro někoho cena

úplná kompatibilita pouze v DAW PreSonus

chybí hlavní fader

 

Technická specifikace

PC konektivita USB 2.0
fadery 16, motorizované
rozlišení faderů 10bitové (1024 kroků)
napájení 12 V DC, 1,2 A (adaptér je součástí balení)
rozměry 54 x 303 x 498 mm
hmotnost 3,63 kg

 

Web

https://www.presonus.com/products/FaderPort-16/

 

Faderport a Apple Logic Pro

https://www.youtube.com/watch?v=aHiqApPcUpw

 

Nastavení v Cubase

https://www.youtube.com/watch?v=gCehe5U69H4

 

Nastavení v Sonaru

https://www.youtube.com/watch?v=1vkHFi-6J24

Psáno pro časopis Muzikus