NI Guitar Rig 2 - ryk nadšeného kytaristy

NI Guitar Rig 2 - ryk nadšeného kytaristy
NI Guitar Rig 2 - ryk nadšeného kytaristy

Stále častěji můžete vidět kytaristy, kteří používají počítač nejen ve studiu, ale i na pódiu. Zatímco ve studiové praxi se většinou používají samostatné efektové zásuvné moduly v DAW nahrávacím programu, pro pódiové řešení a běžnou kytarovou praxi je nejjednodušší použít specializovaný balík programů přímo pro kytaristy. Guitar Rig je jednak jedním z nejlepších programů tohoto typu, jednak nabízí i řadu možností, které jsou velmi problematicky (zdali vůbec) realizovatelné s klasickými hardwarovými efektovými procesory. Nabízí osm simulací klasických kytarových zesilovačů, dvacet jedna simulací kytarových a basových reprobeden, čtyři verze reproduktorů s rotujícím zvukovodem, třicet osm efektů, ladičku, metronom, dva rekordéry, loopery, ale ještě mnohem víc... Jednou z unikátních vlastností Guitar Rigu jsou modulátory - modifiers, které vám umožňují snadno ovládat jiný ovládací prvek programu. Díky tomu, že Guitar Rig obsahuje VCA zesilovače a generátor obálek, pomaloběžné oscilátory a krokové sekvencery, umožňuje vám naprosto jedinečně modifikovat tón v průběhu znění. Díky tomu můžete vytvářet nevídané zvukové kreace i se přiblížit některým syntezátorovým zvukům.

 

Guitar Rig existuje ve formátu pro většinu současných systémů v samostatné aplikaci (mac/pc - CoreAudio/ASIO/Direct Sound) i jako zásuvný modul (VST/RTAS, Dxi, Audio Units). Hardwarové požadavky nejsou na dnešní dobu nijak přehnané - 1,4 GHz CPU/512 MB RAM. Velikost paměti považuji za dostatečnou, u výkonu procesoru bych se přeci jenom přikláněl k výkonnějším typům - aby byla rezerva pro jakékoliv kreace... Obsazené místo na disku je zanedbatelné, těch cca 200 MB volného místa najde každý. Pochopitelně pro správný chod jakéhokoliv kytarového programu pro hru v reálném čase musí být vlastní počítač v pořádku a správně nastaven, ale to je na samostatné pojednání, protože to není specifické pro Guitar Rig. Při správném nastavení a volbě počítače najdete v Guitar Rigu velmi schopného pomocníka. Guitar Rig umožňuje provoz ve dvou režimech rozlišení lo/hi, je to rozdíl asi jako mezi samplovací frekvencí 33/44,1 kHz, vyšší frekvence (hi rozlišení) hraje pro mé ucho výrazně příjemněji, ale na slabších počítačích se musíte občas spokojit jenom s nižším rozlišením, a tedy nižší zátěží procesoru. Při dosažení výkonového stropu se ozve lupání nebo se signál zcela odmlčí - to je jeden z důvodů, proč mít počítač s výkonem, který umožní hrát bez omezení.

 

Guitar Rig můžete koupit jako samostatný program, jako levnější verzi pro školy, ale pokud nemáte zatím žádné další muzikantské vybavení k počítači, je výhodné si zvolit verzi s nožním pedálem Rig Kontrol 2. Ten pracuje jednak jako MIDI ovladač pro přepínání zvuků, ovládání efektů a modulů programu, ale také jako zvuková karta se dvěma vstupy a výstupy s parametry vhodnými pro provoz Guitar Rigu. Rig Kontrol se připojuje pomocí jednoho USB kabelu, odpadá tak větší množství kabeláže, kterou jinak pro zapojení všech těchto zařízení potřebujete. Rig Kontrol obsahuje šest nožních spínačů a jeden nožní kontrolér, například pro ovládání kvákadla, hlasitosti, harmonizéru nebo jiného přiřazeného parametru. Konfiguraci Rig Kontrolu provádíte přímo v programu, na vlastním Rig Kontrolu musíte nastavit vstupní citlivost podle síly signálu.

Sami již z předchozího textu vidíte, že se mi Guitar Rig velmi líbí, pojďme se nyní podívat na Guitar Rig detailněji očima testera - kytaristy...

 

Simulace zesilovačů

Škála nabízených simulací je více než dostatečná, firma ale připravuje další modely a aktualizace, takže registrovaní uživatelé se mají na co těšit. V diskuzích o Guitar Rigu na internetu je často slyšet názor, že high gain zvuky by chtělo ještě vylepšit. V tomto ohledu mi nezbývá, než souhlasit, jestli jste hráli na Mesa/Boogie Rectifier a pak na Rectified v Guitar Rigu, jistě víte, co mám na mysli, pokud ne, tak ani při mohutných úpravách softwarového biasu na zadní straně simulace tohoto zesilovače zvuk tak úplně netáhne a nejde tak dobře za rukou. Native Instruments již připravili nový high gain model, takže se máme na co těšit. I pro modely Marshall znám zvukově lepší simulace... Celkově jsou zvuky simulací zesilovačů slušné a běžně použitelné, ale kupodivu nejsou to, co se mi na programu nejvíc líbí. Kdybych měl hodnotit tuto sekci školními známkami, tak by to bylo

maximálně na dvojku.

 

Efekty

NI Guitar Rig 2 - ryk nadšeného kytaristy
NI Guitar Rig 2 - ryk nadšeného kytaristy

Obrovská baterie efektů obsahuje kompresory, ekvalizéry, kvákadla, zkreslovače, echa, reverby, harmonizéry, whammy - nabídka je nepřeberná. Velmi se mi líbí (abych uvedl alespoň jeden z mnoha výborných) například tube compressor (používám ho často i za skutečným lampovým pre-ampem), u flangeru bych přivítal lepší simulaci Electric Mistress flangeru - ale jako by mne NI vyslyšeli, v nové verzi již bude přidána... Celkově jsou i další efekty kvalitní a kytarista nemá problém s jejich kvalitou. Přivítal bych (když to má Roland v procesorech) ještě simulace klasických nástrojů, například akustické kytary. V této sekci je nabídka a kvalita na jedničku. Jistě jste si všimli, že zmiňuji možnost nahrání nových modulů - to je velká výhoda oproti hardwarovým efektovým procesorům, kde se většinou musíte spokojit s nabídkou efektů, které máte při koupi, nahrání nového firmwaru pouze upraví drobné detaily, ale na zvuku to již nic nezmění - u Guitar Rigu máte jako registrovaný uživatel možnost stažení dalších nových modulů, i když možnost načíst některý z VST plug-inů jiného výrobce, než NI, by mne také potěšila.

 

Modifiers a další možnosti ovládání a modulace

Jestli jsem předchozí body známkoval jako ve škole, tak tady nemohu. Stupnice nestačí, jednička je příliš málo i s několika hvězdičkami. Jelikož znám kouzla, které jdou dělat v Reaktoru, už se nemohu dočkat další verze Guitar Rigu s tím, že se ještě dočkáme i v této sekci zvětšení náskoku před konkurencí. O co jde? V Guitar Rigu máte řadu modulů, které neupravují vlastní zvuk, ale generují signály na základě oscilátorů nebo tónu z kytary, a tyto signály můžete použít k řízení jiného parametru. A jelikož nejsou všechny zdroje jenom jedna sinusoida nebo obálka signálu z kytary, můžete zapojit fantazii při hledání pulzujících rytmů z krokových sekvencerů a dalších zdrojů. Na prvek, který chcete řídit, si kliknete pravým tlačítkem myši (PC) a zvolíte kontrolér, který bude tento prvek ovládat. A nemusí prvek ovládat jenom jeden zdroj signálu - můžete míchat signál z nožního kontroléru se signálem z LFO a dalšími a docilovat skutečně originálních barev a kouzel. Tyto možnosti jsem zatím v žádném kytarovém programu nenašel, a i když by se to dalo udělat pomocí MIDI za použití samostatných plug-inů, zde je to vše krásně v jednom s perfektně intuitivním ovládáním, takže čas na přípravu podobného zvuku je zlomkem času, který bych musel vyzářit pro přípravu podobného zvuku za použití MIDI kontrolérů a většího množství plug-inů a hostitelských aplikací. Klobouk dolů - tohle je zbraň těžkého kalibru, kterou v této kvalitě nenajdete nikde jinde.

 

Další moduly a vlastnosti

Jak vidíte, tak jsem se zase nějak rozepsal, a na některé moduly zbývá méně místa - looper vám kvalitně pomůže vršit vrstvy kytar, simulace reproduktorů jsou celkem dobré, ale když si zapnu v Guitar Rigu pouze simulaci reproboxu s celestiony a mikrofonem shure, pustím do linky a pak porovnám se skutečným, není to úplně ono - interní simulace reproduktorů jsou přizpůsobeny pro použití s interními modely zesilovačů. Celkem slušná ladička by podle mne neměla být v racku na jedné polovině obrazovky, ale těsně pod horním okrajem přes celou obrazovku, protože i když se na pódiu ohlédnu - a to mám sedmnáctipalcový LCD v racku - tak je ta ladička příliš malá... Rekordéry umožňují nejenom nahrávat to, co hrajete, ale fungovat i jako jednoduchý sampler, kde máte načtený nějak wav či mp3 a třeba stiskem tlačítka na MIDI kontroléru můžete tento zvuk spustit.

Guitar Rig má také dva vstupy, a může tak jeden počítač ve stejném okamžiku používat třeba baskytarista nebo druhý kytarista.

Systém ukládání zvuků a bank je velmi jednoduchý a velmi snadno si uděláte záložní kopii pro případ problému nebo pro hraní na druhém Guitar Rig systému.

 

Slovo šéfredaktora:

Už je to zase moc dlouhé!

O Guitar Rigu se dá psát dlouho. Je to fantastický efektový procesor s možnostmi, které jinde nenajdete, a slušný simulátor zesilovačů a reproboxů. Pokud potřebuje jenom čistý - zkreslený - delay - hall, tak je ho skoro škoda na tak málo práce, ale pokud chcete mít skutečně neotřelé barvy a vytvářet nové kreace - jen do toho, máte moje doporučení, protože Guitar Rig je na tomto poli králem. Verze s kontrolérem Rig Kontrol je ekonomickým řešením pro ty, kteří nemají kvalitní speciální zvukové karty a MIDI kontroléry.

 

Info:

Native Instrument Guitar Rig 2 je kompletní softwarové řešení pro kytaristy pro studiovou i pódiovou praxi. Doporučená maloobchodní cena je 13 590 Kč.

 

Plus:

obrovská nabídka modulů

rozšiřování modulů výrobcem

vynikající a snadná ovladatelnost i správa presetů

snadné řízení kteréhokoliv prvku a funkce MIDI learn

modifiers!

 

Mínus:

ne zcela dokonalé high gain zvuky

některé specialitky v MIDI implementaci (ovládání rekordérů z jiného něž NI zařízení)

málo nožních spínačů na Rig Kontrol 2

nepodporuje VST plug-iny (jste omezeni pouze na NI moduly)

 

Požadavky na systém:

Mac OS X 10.4.x, G4 1 GHz nebo Intel Core Duo 1,66 GHz,

512 MB RAM

Windows XP + Service Pack 2 nebo Windows Vista (32 bitů),

P III 1 GHz, Athlon XP 1,4 GHz, 512 MB RAM

USB 2.0

podporovaná rozhraní: samostatný program, VST&, Audio Units, RTAS& (Pro Tools 7), ASIO&, Core Audio, DirectSound

Psáno pro časopis Muzikus