Native Instruments Guitar Rig 3 - evoluce díky schopnosti naslouchat

Native Instruments Guitar Rig 3 - evoluce díky schopnosti naslouchat
Native Instruments Guitar Rig 3 - evoluce díky schopnosti naslouchat

Co je to Guitar Rig?

Pro ty z vás, kteří nečetli Muzikus 12/2007, přidám pár základních informací, ale bylo by nejlepší si Muzikus kupovat častěji, nebo dokonce předplatit, ušetřili byste mi trochu práce :-)

 

Guitar Rig je kompletní softwarové řešení kytaristova zvuku pro studio, cvičení i pódium. Stačí vám počítač, třeba notebook (aby se to dobře přenášelo) s dostatečným výkonem a kvalitní zvuková karta - a máte k dispozici nepřebernou zásobárnu zvuků ve velmi dobré kvalitě efekty, simulace zesilovačů, reproboxů a snímacích mikrofonů - a můžete hrát. Guitar Rig můžete zapojit do mixážního pultu, kytarového zesilovače, domácího zesilovače, při nahrávání ho můžete zapojit jako VST/RTAS efektový zásuvný modul.

 

Guitar Rig 3 umí dvanáct simulací kytarových a basových zesilovačů, sedmnáct reproboxů, devět simulací mikrofonů a čtyřicet čtyři efektů. Ohromení čísly ale není na místě; není podstatné, kolik desítek modulů máte k dispozici, ale kolik z toho je dobře použitelných a výborně hratelných. A velmi dobře použitelných modulů dostáváte v GR3 vrchovatou měrou.

 

Kytarista, který potřebuje používat Guitar Rig na pódiu, může s výhodou zakoupit verzi s nožním kontrolérem Rig Kontrol. Tento kontrolér neslouží pouze k ovládání programu pomocí osmi spínačů a jednoho pedálu (pro kvákadla, hlasitost, ladění a další parametry), ale funguje také jako zvuková karta s velmi dobrými parametry (24 bitů/192 kHz). Má dva vstupy, v jednom okamžiku tak můžete hrát dva přes jeden program.

 

Co umí Guitar Rig 3 nového?

Oproti Guitar Rigu 2 přibyly čtyři modely zesilovačů (hi-gain model Ultrasonic, variace na téma Orange s názvem Citrus, na téma Hiwatt s průhledným názvem High White), a tak určitě uhodnete, jaké kombo od Fendera má napodobovat nový model Tweed Delight. Byl přepracován systém přiřazování odpovídajících reproboxů a mikrofonů. Mezi efekty je šest novinek: Tape Echo je parafrází slavného Rolanda, Delay Man zase neméně slavného Memory Mana od EH. Kromě několika dalších, je zde i nový typ efektu: kruhový modulátor, se kterým v sedmdesátých letech v Čechách dělal kouzla třeba Radim Hladík. Mezi podstatná vylepšení řadím i úpravu uživatelského rozhraní, které mi výrazně zlepšilo práci na notebooku s malým LCD.

 

Změnilo se i občas kritizované přiřazování kontrolérů, tak aby bylo možno lépe ovládat Guitar Rig (nejen) s nožního kontroléru Rig Kontrol. Je možné přiřadit nyní více funkcí na jednotlivé nožní spínače a tak si zjednodušit obsluhu. Můžete také míchat kontroléry z ovladače Rig Kontrol se signály z dalších MIDI zařízení a můžete tak rozšířit počet ovládacích prvků, které máte k dispozici při hře, pomocí dalších MIDI nožních kontrolérů. Toto je také velmi užitečné rozšíření, osobně jsem se cítil omezen u starší verze počtem nožních ovladačů. Můžete pochopitelně použít pro ovládání i MIDI ze sekvenceru.

K dalším důležitým změnám se dostanu vzápětí, protože právě začíná vlastní...

 

... evoluce díky schopnosti naslouchat

Tak. A jsme u toho nejpodstatnějšího. Konec popisu vlastností a obecného popisu vylepšení. Pojďme se podívat na to, proč mluvím o evoluci.

Ti, kdo byli na semináři, možná slyšeli moje lamentace nad USB a ne zcela bezproblémovou latencí (zpožděním signálu). Toto byla jedna z mých výtek vůči starším systémům - netýkala se jen GR, je to obecný problém. A říkal jsem, že evidentně Native Instruments to slyší z různých stran a bude to řešit. Ano - je to tady! Guitar Rig 3 podporuje vyšší vzorkovací frekvence - až do 192 kHz. Ve spojení s novými převodníky od NI - třeba právě nožním Rig Kontrol 3 nebo Audio Kontrol 1 se dostanete nejen na lepší kvalitu, ale zejména na podstatně nižší latenci. Už nemáte pocit, že vám zvuk nejde za rukou - od 96 kHz je to velmi dobré, 192 kHz je super. Guitar Rig 3 je i v tomto vysokém rozlišení jako ryba ve vodě. Vše mi fungovalo tak, jak mělo, a já jsem jenom mohl říci: klobouk dolů. Native Instruments to vyřešili k mé spokojenosti, přes nové ovladače a přes Rig Kontrol 3 se mi hrálo výborně.

Dalším nářkem bylo málo ovládacích prvků nožního kontroléru. Rig Kontrol 1 měl čtyři spínače, Rig Kontrol 2 jich měl šest, ale to bylo pořád málo. Rig Kontrol 3 jich má osm (a ještě můžete připojit další dva externí, jako u Rig Kontrol 2). A to už je pro řadu kytaristů dostatečné.

 

Měl jsem výhrady k absenci fixace USB kabelu u nožního kontroléru. To je zatím stále na půli cesty, je tam sice ohnutý hák pro zajištění před vytržením za hry, ale toto ještě čeká na chytřejší řešení.

 

A jestli jsem já (a další recenzenti) připomínkoval tyto vlastnosti, všichni jsme ještě měli jedno přání: vylepšit hi-gain zvuk. Vysoce zkreslený zvuk byl tím, který byl často kritizovaný, protože nešel úplně dobře za rukou, byl takový neohebný. U NI nás vyslyšeli a jejich hi-gain model Ultrasonic dává zbraně do rukou i kytaristům z tvrdě rockujícího světa.

 

Nová funkce snapshot umožňuje snadno ukládat různá nastavení pro určitý preset, můžete tak rychle vyvolávat lehce odlišná nastavení bez nutnosti přepínat presety.

 

Spolu s dalšími vylepšeními tak Guitar Rig 3 není revolučním programem, ale ukázkovým příkladem evoluce, kdy výrobce správně reaguje na podněty zvenčí a pečlivě odstraňuje připomínky.

Native Instruments Guitar Rig 3 - evoluce díky schopnosti naslouchat
Native Instruments Guitar Rig 3 - evoluce díky schopnosti naslouchat

Licence a piráti

Guitar Rig 3 můžete zakoupit buď jako kompletní balík včetně nožního kontroléru nebo "pouze" jako program. To využijete jednak ve studiové praxi, jednak pokud již veškerý potřebný hardware máte. A zde si dovolím odbočit a udělat malou pauzu.

 

Po článku o Guitar Rigu 2 a po semináři mne kontaktovala řada lidí přes mail, ICQ i Skype s dotazy ohledně zvukových karet, jejich minimálních parametrů i ohledně dalších vlastností a nastavení počítačů. Neříká se mi to lehce, ale dotazy jsem zjistil, že 100 % z nich nemělo Guitar Rig legálně. Ale jak neustále opakuji: pokud nemáte ke Guitar Rigu odpovídající hardware, nebude hrát dobře. Když k němu koupíte tu nejlevnější USB zvukovku na trhu, nemůžete očekávat zvuk, který zde recenzuji. Musím říci, že zvukové převodníky od Native Instruments jsou to, co by vás mělo přilákat k nákupu celého balíku. Vyřešíte si tím zpoždění, protože i když se řada levných karet pyšní údajem 192 kHz samplovací frekvence, někdy je to pouze pro přehrávání, takže pro naše potřeby nepoužitelné. Rig Kontrol i Audio Kontrol jsou výborné zvukové karty, a pokud to s hraním přes Guitar Rig myslíte vážně, určitě se investice do kvalitní karty vyplatí. Rig Kontrol vám vyřeší i nožní ovládání. Nedegradujte takto kvalitní systém použitím mizerné zvukové karty. Výhodný balík Guitar Rigu 3 s ovladačem Rig Kontrol 3 je podle mne přesně to, co se vyplatí pořídit a zvýhodňuje používání legálního programu.

 

Hrajeme si celý den

Myslím, že od počátku je zřejmý můj názor na Guitar Rig 3. Vylepšení byla namířena správným směrem a hrál jsem přes Guitar Rig 3 s mnohem větší chutí než s jeho předchůdcem. Díky nižší latenci máte pocit, že je zvuk přilepený ke kytaře, díky upraveným a novým modelům zesilovačů Guitar Rig nyní oslovuje další skupinu kytaristů. Ovládání a uživatelské rozhraní usnadnilo obsluhu. U Native Instruments jdou správným směrem, určitě alespoň směrem ke mně. Jelikož preferuji lampové zesilovače, nehrál jsem s GR3 pouze do linky, ale otestoval ho přes řadu lampových zesilovačů. Jsem s tímto spojením digitálního a lampového světa nadmíru spokojen a mohu jen doporučit.

 

Kniha přání

Jelikož u Native Instruments umí naslouchat, musím přidat i nějaká přání na další vylepšení.

 

Určitě musím přidat jedno, které vzniklo díky delšímu live používání Guitar Rigu. Je tím další úprava uživatelského rozhraní tak, aby ladička byla zobrazována přes celou šíři obrazovky. U GR 2 i u GR 3 je pouze v racku s jednotlivými moduly, tedy široká přibližně jako polovina obrazovky. Kdo znáte například rackové ladičky Korg, víte, jak příjemné je vidět ladění i z větší dálky. U GR to bohužel není možné a vždy i pro rychlou kontrolu jsem musel jít až k LCD monitoru. Podle mne ladička nemusí být v racku se zesilovači a efekty, může být hned nahoře pod lištou nástrojů přes celou šíři obrazovky. Nový systém zobrazení Live View má být sice právě pro pódiovou hru, ale i zde bych ladičku uvítal podstatně větší - přes celou šíři obrazovky.

 

Dalším přáním je lepší řešení ukotvení USB kabelu k ovladači Rig Kontrol. Bohužel stále nemohu provedení s kovovým hákem, za který máte chytit USB kabel, označit za profesionální. Je mi jasné, že problém je ve vlastním USB konektoru, ale možná by se dalo vymyslet něco podobného, jako používá Line 6 u svých kytar Variax. Tam je křehký datový konektor schován do kovového krytu a nedá se snadno vytrhnout či poškodit. Přítomnost křehkého USB konektoru na scéně, kde se vám kromě kolegů z kapely může probíhat i stádo fanoušků, hodnotím stále jako mínus a podnět k dalšímu vývoji.

Efektů je v nabídce opravdu hodně, ale přivítal bych třeba kvalitní simulaci akustické kytary.

 

Závěr není třeba, hrát ano

Guitar Rig 3 mi skutečně udělal radost. Vylepšení jsou učebnicovým příkladem správné reakce firmy na ohlasy ze světa. Samozřejmě, že každý má jiné zvukové představy a někdo dá přednost skutečnému jednoduchému lampovému zesilovači před počítačovými simulacemi s obrovským množstvím parametrů, ale to nic nemění na tom, že Guitar Rig 3 je profesionální kytarový systém nejvyšší kvality, přes který je radost hrát. Díky výraznému vylepšení Rig Kontrolu je zvuk a hra přes GR3 skutečně bezproblémová, na svém notebooku s procesorem Intel DuoCore jsem si malého zpoždění při 192 kHz skutečně užíval. Native Instruments navíc připravili dobrou nabídku pro uživatele, kteří si v posledním půl roce objednali Guitar Rig 2 - a to upgrade na Guitar Rig 3 zdarma.

 

Info:

Native Instruments Guitar Rig 3 vám umožní vydávat kytarový ryk z vašeho počítače ve vynikající kvalitě. A díky Rig Kontrolu 3 ho udržíte i lépe pod kontrolou. Doporučená maloobchodní cena je 13 590 Kč včetně DPH.

 

Plus:

vynikající možnosti a množství modulů

rozšíření počtu spínačů Rig Kontrolu

vzorkovací kmitočet až 192 kHz

nízká latence

 

Mínus:

ne zcela dořešená ochrana USB konektoru

 

Technická specifikace:

systémové požadavky

- operační systém Mac OSX 10.4.x na počítači s procesorem G4 1.4 GHz nebo Intel Core Duo 1.66 Ghz a vyšším, alespoň 512 MB RAM nebo operační systém Windows XP se service packem 2 nebo Windows Vista (32 bitová verze) na počítači s procesory Intel Pentium nebo AMD Athlon XP s frekvencí alespoň 1,4 Ghz a pamětí minimálně 512 MB

- rozhraní USB 2.0 pro připojení Rig Kontrolu 3 (není kompatibilní s USB 1.1!)

 

vybrané vlastnosti

12 modelů kytarových a lampových zesilovačů

44 kytarových efektů

17 kytarových a 6 basových reboboxů, 4 reproboxy s rotujícími zvukovody a 9 simulací mikrofonů

nový systém přiřazování odpovídajících reproboxů

nový nožní ovladač Rig Kontrol 3 s integrovaným audio a MIDI rozhraním

integrovaná ladička, metronom a 2 virtuální magnetofony s možností nahrávání vaší hry

upravený "loop machine" pro snadné vrstvení zvuků a práci se smyčkami

výborné ovladače "modifiers" pro tvorbu zvukových kreací bez hranic

Live View režim zobrazení pro rychlejší práci s programem na pódiu

Psáno pro časopis Muzikus