Native Instrument Traktor Kontrol S4 - all-in-one DJský kontrolér se zabudovanou zvukovou kartou

Native Instrument Traktor Kontrol S4 - all-in-one DJský kontrolér se zabudovanou zvukovou kartou
Native Instrument Traktor Kontrol S4 - all-in-one DJský kontrolér se zabudovanou zvukovou kartou

Traktor (internacionalismus z latinského tractor = tahač, a to z trahere = táhnout) je stroj sloužící především k tahu, ale také k nesení, tlačení a pohonu zemědělských strojů. Je určen pro práci i dopravu zejména v zemědělství, na poli, v lese nebo jiném nerovném nebo nezpevněném terénu. Tak traktor popisuje zdroj veškerého pozemského vědění - Wikipedie. Nicméně zeptejte se na Traktor nějakého DJe...

... než usoudíte, že jsem se asi zbláznil, rád bych vás představil jednomu z předních Dj softwarů, jež nese jméno Traktor.

 

Na svědomí jej má společnost Native Instruments, která se zabývá vším okolo produkce pro DJe. Ta samá společnost na trh uvedla třeba plug-iny Massive, Razor nebo virtuální syntezátor Absynth a zmiňovaný Traktor Pro. Pro ten vyrábí také celou řadu hardwarových kontrolérů.

 

Traktor Kontrol S4 - předmět našeho testu

Už na první pohled S4 zaujme líbivou krabicí, která je tou nejméně podstatnou částí, ale například ve světě airsoftu platí nepsané pravidlo: „Čím prostší balení, tím kvalitnější obsah,“ což zde ale neplatí. Její obsah je vcelku prostý: USB propojovací kabel, krabička se síťovým adaptérem a vidličkami do každé zásuvky, a to nejdůležitější - samotný kontrolér.

 

Traktor S4 je all-in-one DJský kontrolér primárně určený pro software Traktor Pro, ale bude hrát v podstatě s jakýmkoliv softwarem, ke kterému ho připojíte. Po chvilce brouzdání internetem (zjednodušeně www.djtechtools.com) naleznete mapování pro ostatní software jako Serato nebo Virtual DJ.

 

Při zběžném ohledání na zadní části objevíme všechny vstupy a výstupy. Zprava jsou to: tlačítko On/Off, zdířka pro síťový adaptér, zdířka pro USB připojení k počítači, MIDI In/Out pro připojení dalších kontrolérů, kdyby vám snad S4 byl málo, jack 6,3 mm pro připojení pedálu, dva vstupní kanály RCA pro připojení CD nebo gramofonů, jack 6,3 mm pro připojení mikrofonu s vlastním potenciometrem g Gain a hlavní RCA/jack 6,3 mm výstup s přiřazeným ovládáním hlasitosti (absence XLR konektoru naznačuje, že kontrolér je zamýšlen pro připojení do „velkého mixu“), a k tomu všemu zemnicí bod pro gramofony. Vpředu pak najdeme jack 6,3 mm vstup pro sluchátka a tři knoflíky pro Cue Mix, Cue Volume a hlasitost mikrofonu, které mají navíc hezké provedení; dají se zamáčknout do těla, aby o ně náhodou nikdo nezavadil nebo je neurazil při transportu. To nejdůležitější je pak vše umístěno shora. Jmenovat veškeré čudlíky, hejblátka, kroutítka a funkce jim přiřazené by vydalo na knihu (a že nejedna taková určitě existuje), tak zmíním než základy a nějaké ty zajímavé vychytávky, kterých rozhodně není málo.

Native Instrument Traktor Kontrol S4 - all-in-one DJský kontrolér se zabudovanou zvukovou kartou
Native Instrument Traktor Kontrol S4 - all-in-one DJský kontrolér se zabudovanou zvukovou kartou

„Pracovní plochu“ lze rozdělit do několika částí

Střed tvoří čtyřkanálový mix s třípásmovým ekvalizérem (výšky, středy a basy), Low Pass/Hi Pass filtrem, tlačítkem Cue pro odposlech do sluchátek a faderem volume pro každý kanál a crossfaderem mezi decky A/C-B/D (či jejich kombinací v závislosti na preferencích uživatele). Zcela veprostřed je pak ještě loop recorder a tlačítko Browse, jehož stiskem se SW přepne do browser modu, který zmíněným tlačítkem a nebo Jog Wheels umožňuje listovat v knihovně médií.

 

Po stranách pak jsou jednotlivé decky. Jejich nejvýraznějším prvkem jsou na dotyk citlivá Jog Wheels sloužící pro listování v knihovně a klasickému přetáčení právě přehrávaného tracku - jako u vinylu nebo CDJ. Pod nimi se nachází tlačítka pro loopování, remix sloty, Hot Cues, tempo fadery a tlačítka Play/Pause, Cue, Sync a Shift pro přepínání funkcí některých tlačítek. Nahoře jsou ještě přepínače mezi decky A/C, B/D a tlačítko Load do právě zvoleného decku.

 

Horní lištu pak tvoří sekce efektů, gain a aktivace efektů pro jednotlivé decky a master volume.

 

Při pohledu na celkový layout je jednoznačné, že S4 je primárně určen pro Traktor; všechna tlačítka jsou přesně tam, kde jsou i v SW, což je pro dlouhodobější uživatele Traktoru jednoznačná výhoda. Ergonomicky vše dobře padne do rukou, vše je tam, kde by jste očekávali. Celá konzole navíc budí velice bytelný dojem. Tělo je vyrobeno z hliníku, jog kolečka jsou mají vršek z kartáčovaného hliníku a pogumované boky. Všechny knoby velmi dobře padnou do ruky, stejně tak jako fadery, které vypadají, že snesou i hrubší zacházení. Tlačítka jsou pak podobná drumpadům, jaké nalezneme třeba na Maschine nebo launchpadu od Novation.

 

Přes, a nebo možná díky použití hliníku a pevných plastů konzole neváží víc než 3,5 kila. A při rozměrech VxŠxH: 7,2 cm 50 cm 33,8 cm jde o vcelku kompaktně řešený nástroj.

 

Přelomem v DJingu bylo uvedení gramofonu Technics SL1200, který vyráběla společnost Panasonic. Ten v roce 1972 stanovil a unifikoval parametry pro všechny DJské gramofony, co přišly po něm. Následoval jej vylepšený model SL1210, kterým v roce 2010 výroba skončila (což je s více jak třemi miliony prodaných kusů dosud považováno za největší chybu, kterou společnost mohla udělat). Na webu change.org byla proto nedávno spuštěna petice za znovuobnovení výroby tohoto legendárního gramofonu.

 

Kromě obvyklých funkcí...

Od takového lze nástroje očekávat funkce, které snad ani není třeba jmenovat. Dále nabízí Traktor S4 i něco navíc.

 

Zmínit musím plnohodnotné ovládání čtyř decků; kde jindy potřebujete čtyři přehrávače, zde stisknutím tlačítka přepnete mezi dvěma decky. Tuto funkci už dnes ale nabízí i ostatní konkurenční kontroléry.

 

Co je pro Traktor unikát, jsou jeho Remix Decks, které umožňují živé „skládání“. Zvláště pro ně byl vytvořen Traktor F1, ale i na S4 naleznete čtyři tlačítka určená pro ovládání této funkce. Co to jsou ty remix decks? Jde o šestnáct slotů z nichž lze stiskem tlačítka triggerovat jednotlivé zvuky, či části tracků a tím do mixu vložit element živého hraní. Můžete tedy své hraní okořenit fanfárami, sirénami nebo finger-drummingem.

 

Další Traktor „exclusive“ vychytávkou je Flux Mode. Ten stisknutím tlačítka umožňuje manipulovat s přehrávaným trackem, zatímco ten po přerušení hraje z místa, odkud by hrál, kdyby nebyl nikdy přerušen.

 

Co nikdo další nenabízí jsou tzv. efekty Makro. Ty umožňují otáčením jednoho knoflíku ovládat více parametrů jednoho efektu. Navíc nefungují jen v kladných hodnotách (0 až 100 %) jako ostatní efekty, ale ovládat je lze i do záporných hodnot (-100 až 0 až 100 %).

Tou poslední funkcí, kterou chci zmínit je Loop Recorder. Díky němu lze nahrát loop z právě přehrávaného setu a ten rovnou použít. Navíc tyto loopy, stejně jako vaše kreace z Remix Decks lze uložit pro příští použití.

Native Instrument Traktor Kontrol S4 - all-in-one DJský kontrolér se zabudovanou zvukovou kartou
Native Instrument Traktor Kontrol S4 - all-in-one DJský kontrolér se zabudovanou zvukovou kartou

A jaký je život s Traktorem?

Všechno je postaveno s fortelem. Všechna tlačítka, kroutítka a šoupátka běhají jak mají. „Setting-up“ S4 není o nic těžší než zapojení mikrovlnné trouby. Pokud ještě Traktor Pro nemáte, jednoduše si s pomocí přiložených sériových čísel SW stáhnete, nainstalujete a hrajete. Pokud SW již máte, jediné co musíte je připojit konzoli k počítači. Při stisku tlačítka On se na nástroji přehraje efektní barevné světelné intro a vy pak můžete rovnou hrát.

 

Ke konzoli je sice dodáván napájecí adaptér, nicméně může být napájena jen přes USB. S tím rozdílem, že podle výrobce „bude podsvícení nepatrně méně jasné“, ve skutečnosti bude na světle zcela nerozeznatelné. V prostředí tmavého klubu to však nepředstavuje žádný problém.

 

Dávno pryč jsou doby, kdy DJ s sebou na tři čtvrtě hodinový set přivezl dodávku aparatury a k tomu kamion vinylových desek nebo cédéček. Dnes bohatě stačí laptop a zařízení jako S4 a jste připraveni odehrát celý maratón. Jeho kompaktnost je jednoznačně jeho největší výhoda. Není větší ani těžší než kabelka vaší přítelkyně a naleznete v něm obdobné množství funkcí a vychytávek.

 

Ta samá kompaktnost je však zároveň i nevýhodou. Právě pro jeho velikost jsou některé jeho prvky vměstnané na až nepohodlně malém prostoru, a zde přichází má největší výtka, a to je velikost zmiňovaných Jog Wheels. Ač jejich citlivosti a práci s nimi nelze nic vytknout, pro beatmatching jsou ideální, díky jejich velikosti můžete docela zapomenout na nějaké scratchování a podobné blbnutí jako u vinylu. Velikost pak bývá také častým důvodem, proč si jej nepořídí pokročilí DJové; ti jednoduše chtějí něco, co je vidět a co vypadá dospěle, zatímco S4 se dospěle nechová. Musím také zmínit vcelku nedomyšlené potenciometry Gain. Ty nemají žádný začátek, ani konec; točí se do nekonečna a jejich hodnotu lze jejich stiskem vyresetovat. Což by nebyl vůbec problém, kdyby neměly tak nesmyslně dlouhý chod, než se vůbec nějakého gainu doberete. Mnohem raději bych tedy viděl klasické knoflíky 0-100 %.

 

S4 je určen především pro pokročilé DJ

Začátečník by se mohl ztrácet ve všech jeho funkcích, a tak si s funkčností a především cenou vystačí s menším bratříčkem S2. Nicméně i s jeho primárním určením, díky přehlednosti a jednoduchosti jeho ovládání, si s ním i začátečník užije spoustu zábavy. Limitujícím faktorem by mohla být cena S4. Ta u českých prodejců začíná někde přes osmnáct tisíc. Za tyto peníze dostanete velice konstrukčně zdařilý nástroj vhodný na cesty, s nímž si zajisté vy, i ti pro které budete hrát, užijete hodně zábavy.

Native Instrument Traktor Kontrol S4 - all-in-one DJský kontrolér se zabudovanou zvukovou kartou
Native Instrument Traktor Kontrol S4 - all-in-one DJský kontrolér se zabudovanou zvukovou kartou

Jak si S4 stojí oproti konkurenci, a že ta není v tomto segmentu malá? Proti S4 lze postavit DDJ-SR od Pioneeru, který je sice o pár tisícovek levnější, ale také o pár funkcí chudší, naproti tomu nabízí o něco větší jog kola. Dalšími konkurenty mohou být výrobky od Reloopu, Numarku a Vestaxu, ke kterým je však nutno navíc pořídit software. V rámci kvality stavby se pak S4 může rovnat než Vestax, který si vydobyl nálepku „nezničitelných“ kontrolérů. Paradoxně S4 konkuruje i jeho menší bráška S2, jehož cena startující na dvanácti tisících je povážlivě nižší a za tento obnos se při o něco menším komfortu pořídí skoro stejně muziky.

 

Záleží tedy hlavně na tom, co hledáte. Pokud je to kompaktní řešení pro ovládání čtyř decků naráz za rozumné peníze, se kterým lze odehrát celou noc v klubu, nebo řešení na cesty, pak S4 může být to, co hledáte. Ode mě dostává velice solidní 3,5 hvězdičky z pomyslných pěti.

 

Info:

Traktor Kontrol S4 je 4 + 1 kanálový all-in-one DJský kontrolér se zabudovanou zvukovou kartou. Poskytuje plnohodnotné ovládání přibaleného softwaru Traktor Pro, včetně funkcí Flux Mode, Remix Decks a nebo efektů Traktor Pro Makro. Cena je 18 500 Kč.

 

Plus:

kompaktnost

kvalita stavby

zabudovaná zvuková karta

přibalený software

flux mode/Remix decks

 

Mínus:

malá Jog Wheels

absence XLR output

cena

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Systémové požadavky Windows: 7/8, 2,0 GHz Intel Core 2 Duo nebo AMD Athlon 64 X2, 2 GB RAM (4 GB)
Systémové požadavky MacOS: X 10.7 nebo 10.8, Intel Core 2 Duo, 2 GB RAM (4 GB)
Rozměry: 33,8 x 7,2 x 50 cm
Hmotnost: 3,4 kg
Podporované formáty: mp3, wav, aiff, Audio-CD, flac, Ogg Vorbis, non-DRM wma, non-DRM aac
Audio vstupy (A/D): 5 kanálů
Audio výstupy (D/A): 4 kanály
Vzorkovací frekvence: 44,1; 48; 88,2 a 96 kHz
Rozlišení: 16, 24 bitů
Převodník: Cirrus Logic

 

www:

www.native-instruments.com

Psáno pro časopis Muzikus