Muse Research Receptor - VST? Na pódium!

Muse Research Receptor - VST? Na pódium!
Muse Research Receptor - VST? Na pódium!

Muse Research Receptor je řešením pro všechny, kteří by chtěli používat své virtuální syntezátory nebo efekty na pódiu, ale dosud se bojí (nejčastěji nestability systému počítače).

Receptor je v podstatě speciálně postavený počítač. Jednotlivé komponenty jsou pečlivě vybírány a prověřovány tak, aby byl celý systém spolehlivý a co nejstabilnější. Operační systém stojí na linuxovém jádru. I krabice počítače je "optimalizována pro hudbu". Vejde se do 2 HU racku a přední panel obsahuje osm funkčních tlačítek pro řízení zobrazování na displeji, tři tlačítka pro modifikaci a tlačítko Power; dva otočné potenciometry pro řízení vstupní a výstupní úrovně signálu, čtyři krokové otočné potenciometry pro ovládání parametrů zvuku a dva krokové otočné potenciometry pro práci se zobrazením na displeji; displej, konektory jack 6,3 mm pro vstup (nástrojový, mikrofonní nebo kytarový) a výstup na sluchátka a naposled USB konektor. Na první pohled byste tedy neřekli, že se jedná o počítač. Ale co všechno vlastně dnes počítač je a co není? Zadní strana se počítači podobá více. Najdete zde dvojici PS2 konektorů pro myš a klávesnici, VGA výstup na monitor, čtveřici konektorů USB 2.0 a zdířku pro ethernetový kabel. Co se zvukové části týče, je zde dvojice linkových výstupů (L/R) a vstupů, S/PDIF vstup a výstup a ADAT Optical. Inženýři nezapomněli ani na MIDI trojici In/Out/Thru. Aby byl výčet kompletní, je třeba uvést ještě zdířku pro napájení a dva větráky.

 

Architektura

Receptor je šestnáctinásobný virtuální zvukový modul a efektová jednotka. Kromě těchto šestnácti kanálů jsou k dispozici ještě dva efektové kanály Insert a jedna sběrnice Master Bus. Každý z prvních šestnácti kanálů může fungovat jako zvukový zdroj, a to buď importováním VSTi nebo díky audio vstupu, jenž je do této stopy nasměrován. Každá stopa má k dispozici vlastní trojici efektů VST, které mohou být zapojeny v kterékoli kombinaci sériové/paralelní. Odsud může signál směřovat buď do dalších dvou bus sběrnic (pre- nebo post-fader), nebo do sběrnice Master, či přímo na výstup.

 

Uvnitř

Jako ostatní počítače i Receptor sestává z řady klasických komponentů. V základním vybavení najdete 40GB hard disk. Samozřejmě je možné použít i větší disk, ale v takovém případě musí výměnu provést přímo výrobce, aby byla zaručena kompatibilita a stabilita. Hard disk je nutné výrobcem také speciálně naformátovat. V tuto chvíli jsou největší hard disky, které se do Receptorů montují, velké 160 GB. Paměť je v základní sestavě 256 MB PC2700 DDR RAM, s možností rozšíření až na 2 GB (dva moduly s 1 GB RAM).

 

Zapojení

Vzhledem k různým možným způsobům práce s Receptorem a k jeho značné univerzálnosti může být zapojení různé. Zvukové vstupy a výstupy jsou jasné. Nejlepší jsou digitální, pokud to však není možné, lze použít i analogové zapojení. Zapojit lze jak libovolný linkový vstup, tak i mikrofon nebo kytaru. Receptor lze tedy použít jako univerzální efektovou jednotku pro syntezátory, kytary, ale i zpěváky a ostatní akustické nástroje snímané mikrofonem.

Pokud však chcete Receptor použít jako virtuální zvukový modul, tedy jako VSTi hostitelskou aplikaci, potřebujete vysílat a přijímat MIDI data. Díky MIDI trojici In/Out/Thru to není problém. Z kteréhokoli nástroje nebo řídící klaviatury, majícího MIDI výstup, můžete vysílat MIDI data do Receptoru, a tak řídit virtuální nástroje naimportované v Receptoru.

Pro komunikaci mezi nástroji a pro komunikaci s počítačem lze použít i USB rozhraní. Propojení s počítačem (ať PC nebo Mac, Receptor pracuje s oběma platformami) přináší veškeré výhody, jako je možnost editace zvuků na počítači, která bývá vzhledem k velké zobrazovací ploše monitorů mnohem snazší než editace přímo na nástroji s malým displejem, řízení zařízení ze sekvenceru počítače... Receptor však nemusí být k počítači připojen pouze pomocí USB.

Od verze 1.5 umí Receptor fungovat i jako UniWire zařízení. V takovém případě nepotřebujete žádné MIDI ani audio kabely. K propojení postačí jediný ethernetový kabel, díky kterému lze provádět například i dnes velice časté registrace VST produktů přes internet. Po ethernetu umí Receptor komunikovat rychlostí až tisíc megabitů za vteřinu. Při zapojení UniWire se Receptor chová naprosto stejně jako staré externí zvukové efekty nebo zvukové moduly. Daný plug-in stačí mít nainstalován v počítači, který je propojen s Receptorem. Veškeré procesy však může počítat právě Receptor, takže nezatěžujete CPU počítače. Zároveň je v tomto případě možné Receptor použít jako další MIDI a audio interface, takže funguje i jako kvalitní externí zvuková karta se vzorkovací frekvencí až do 96 kHz.

Muse Research Receptor - VST? Na pódium!
Muse Research Receptor - VST? Na pódium!

Spojení s počítačem však není jediná možnost jak efektivně s Receptorem pracovat. Díky možnosti připojení klávesnice, myši a monitoru s rozlišením až 1024 × 768 lze pracovat i přímo s Receptorem jako s klasickým počítačem a využívat tak veškerých výhod snadné a přehledné editace zvuků pomocí myši a klávesnice a navíc zobrazení velkého množství parametrů najednou díky monitoru. Právě tento způsob práce s ním mi připadal nejefektivnější. Nikdy dříve jsem se necítil při práci s hardwarovým zařízením tak pohodlně a jistě jako u Receptoru. Prostředí je přehledné a v podstatě známé ze softwarových zařízení. Každou stopu lze editovat samostatně, nejpřehlednějším možným způsobem přímo z matrice nebo okna mixu. Zde zvolíte virtuální nástroj, který chcete v dané stopě použít. Ten je samozřejmě možné zobrazit v jeho standardním provedení, vybrat preset nebo nastavit potřebné parametry včetně řízení parametrů přes MIDI. V mixeru se vybírají efekty pro jednotlivé stopy včetně sériového nebo paralelního zapojení (přesné nastavení všech parametrů efektů je opět možné v samostatném okně), Insert efekty a Master. Veškerá nastavení lze samozřejmě ukládat jako své vlastní patche, a to dvěma způsoby. Single Patches ukládají nastavení každého jednotlivého kanálu samostatně, tedy zvolený VSTi (nebo vstup) včetně nastavení, všechny tři Insert efekty daného kanálu včetně nastavení a další směrování signálu. Multi Patches ukládají nastavení celého Mixu. Kromě uložení všech dat shodných se Single Patche tedy ukládá i celkovou transpozici, nastavení tempa, zdroj tempa (synchronizace), směrování všech vstupů a výstupů atd. Patche lze pak snadno a rychle volit přímo z panelu Receptoru bez připojených periférií, což se skvěle hodí na koncerty. V klidu domova je možné připravit veškeré nastavení použitých VST nástrojů, efektů, presetů, parametrů, řízení pomocí MIDI kontrolérů... To vše si pak uložíte a na koncertě již vybíráte pouze z těchto patchů podle jejich jmen.

 

Závěr

Muse Research Receptor je univerzální DAW zařízení, které umí importovat VST efekty a pracovat s VST nástroji. Může tak být kvalitní efektovou jednotkou libovolného zvukového zdroje, VSTi hostitelskou aplikací, ale i kvalitní zvukovou kartou počítače. S Receptorem jsem se opravdu nebál vystoupit na pódium a odehrát celý koncert na virtuální softwarové nástroje.

 

Info:

MuseResearch je hardwarové zařízení schopné pracovat jako VST a VSTi hostitelská aplikace. Základní cena (40GB disk, 512 MB RAM) je 43 390 Kč. Cena testovaného kusu (160GB disk, 1 GB RAM) je 51 890 Kč.

 

Plus:

spolehlivá VST a VSTi hostitelská aplikace

díky UniWire je možné s Receptorem pracovat jako s externím zařízením, které šetří CPU počítače, je hostitelskou aplikací i zvukovou kartou

intuitivní ovládání podobné softwarovým aplikacím, hezký design předního panelu

možnost připojit klávesnici, myš a monitor

na webových stránkách výrobce je rozsáhlá diskuse, kde vám poradí se všemi případnými problémy

 

Mínus:

v ČR je zatím pouze jediný uživatel

zhruba nějakých 15 kg je na nošení na koncerty asi moc

maximální vzorkovací frekvence by dnes snesla i 192 kHz

postrádal jsem více výstupů, aby bylo možné vytvořit i prostorové ozvučení

zařízení, které používá HDD a jemná elektronika jsou náchylné na otřesy a hrubé zacházení

Psáno pro časopis Muzikus