MOTU 8pre - FireWire audio rozhraní
Americkou firmu MOTU jako výrobce řady špičkových zvukových karet, MIDI převodníků, zařízení pro synchronizaci a hudebního softwaru asi není nutné zvlášť představovat. Firma byla založena už v roce 1980, vývojem hudebního softwaru se zabývá od roku 1984. Svoji popularitu si v poslední době udržuje především díky zvukovým kartám řady 828, případně Traveler, které jsou připojitelné k počítači pomocí rozhraní FireWire. Jedním z jejích posledních modelů FireWire přístrojů je typ 8pre.
Koncepce
MOTU 8pre je 24 bitů/96 kHz FireWire FireWire audio rozhraní s osmi analogovými vstupy s vestavěnými mikrofonními předzesilovači, dvěma linkovými výstupy, stereo sluchátkovým výstupem, optickým digitálním osmikanálovým vstupem a výstupem ADAT (s podporou až 96 kHz/8 kanálů) a MIDI vstupem a výstupem. Celé je to vyřešeno jako 1U/19" rack krabice s typickým MOTU designem, tedy černý lesklý panel a bílé popisy ovládacích prvků. Účelné, přehledné a decentní.
Analogové vstupy jsou vybaveny kombinovanými konektory XLR/jack na zadním panelu, každý vstup má kromě regulace vstupní citlivosti i vypínač fantomového napájení mikrofonů a přepínač PAD -20 dB. Na čelním panelu už dále najdete jen indikátory vybuzení vstupů, konektor pro sluchátka s multifunkčním regulátorem hlasitosti a vypínač.
Zadní panel pak obsahuje všechny vstupní i výstupní konektory, tedy analogové vstupy, linkové výstupy, MIDI, FireWire a dvě dvojice optických konektorů pro vstup i výstup ADAT. Přístroj umožňuje mix a routing signálů s minimální latencí, díky vestavěnému DSP procesoru. Zároveň jej lze použít i samostatně bez počítače, jako převodník z analogových vstupů do digitálního výstupu. Softwarové ovladače jsou dostupné pro Windows XP/MacOs 10.3 a lepší a podporují standardy ASIO/WDM/CoreAudio a GSIF.
Zvuk
Po stránce zvuku není co vytknout, na kvalitní zvuk jsme si ostatně u MOTU zvykli. Velmi slušná je i kvalita mikrofonních předzesilovačů, které v této cenové kategorii patří k tomu lepšímu, co jsem měl možnost posoudit. Celkově lze zvuk hodnotit jako velmi dynamický, žádné problémy se šumem, značná je i přebuditelnost vstupů.
Technika a ovládání
Koncepce přístroje je jednoduchá a s tím souvisí i relativní jednoduchost ovládání. Instalace softwarových ovladačů je bezproblémová, nicméně jako u všech zařízení MOTU, které jsem měl možnost posoudit, poněkud nestandardní. Rozhodně není na škodu přečíst (výborně napsaný) anglický návod. Ovladače se instalují před připojením přístroje. Po instalaci, připojení a zapnutí jsou automaticky doinstalovány.
Přístroj jsem testoval na počítači s procesorem Intel P4, 3 GHz a WinXP, kde již byla nainstalována zvuková karta MOTU 896HD. S jistou škodolibostí jsem zkusil připojit 8pre na stávající ovladače od 896HD, když už je to obojí na FireWire. Podle očekávání to neprošlo. Po instalaci ovladačů pro 8pre už bylo všechno v naprostém pořádku a obě karty fungovaly společně, kdy jednotlivé vstupy a výstupy byly vidět společně i v ovládacím panelu.
Kromě ovladačů se nainstaluje i softwarový ovládací panel, ve kterém je možné nastavit mix a routing vstupních signálů do jednotlivých výstupů. Software podporuje čtyři stereofonní "monitorovací" sběrnice, které je možné směrovat libovolně do analogových nebo digitálních výstupů. To vše s minimální latencí a přístroj si konfiguraci pamatuje i po vypnutí, takže jej lze použít samostatně bez počítače.
Ovládání přístroje je intuitivní až na jednu věc, která je také u karet MOTU standardem. Vedle sluchátkového výstupu se nachází multifunkční ovladač, prostě "nekonečný" potenciometr. Standardně funguje jako regulátor hlasitosti sluchátkového výstupu, ale jeho použití je daleko univerzálnější. Lze jej využít i pro řízení výstupní úrovně analogových výstupů (2 x zmáčknout), případně pro regulaci výstupní úrovně v digitálních výstupech (chvíli držet). Na tyto možnosti intuitivně nepřijdete a je rozumné si přečíst návod.
Karta může běžet jako master nebo slave pomocí SMPTE synchronizace. Synchronizační kód je přijímán nebo vysílán pomocí některého analogového vstupu či výstupu.
Mechanické i technické řešení odpovídá ceně. Není to levná karta, i technické řešení je solidní, bez nějakých zásadních kompromisů.
Závěr
Kvalitní zařízení rozumně jednoduché koncepce od osvědčeného výrobce. Ideální pro domácí studio, určitě aplikovatelné i ve větším studiu díky možnosti použití více podobných zařízení současně. Ke kartě je dodávaný i software AudioDesk pro Mac. Zdánlivě vysoká cena zařízení odpovídá kvalitě přístroje.
Info:
FireWire audio rozhraní, 24 bitů/96 kHz, osm analogových vstupů s vestavěnými mikrofonními předzesilovači, dva linkové výstupy, stereo sluchátkový výstup, ADAT vstup a výstup s podporou až 96 kHz/8 kanálů, MIDI. Cena 18 490 Kč s DPH. Pro účely testu zapůjčil: DISK Multimedia s.r.o., 516 454 769, disk@disk.cz, www.disk.cz
Plus:
zvuk
koncepce
mechanické i technické řešení
Mínus:
ovládání výstupů multifunkčním ovladačem vyžaduje přečíst návod...
Technická specifikace:
převodník: 24 bitů/96 kHz
analogové vstupy: 8 x mikrofonní/linkový
(Combo XLR/jack)
analogové výstupy: 2 x linkový (jack), stereo sluchátkový
digitální vstupy: 8 kanálů ADAT (až 96 kHz)
digitální výstupy: 8 kanálů ADAT (až 96 kHz)
další rozhraní: MIDI in/out
připojení k počítači: FireWire rozhraní
fantomové napájení mikrofonů: ano, separátně pro každý kanál
možnost synchronizace: SMPTE
odstup signál/šum: 96 dB (linkový vstup), 74-91 dB (mikrofonní vstup, podle nastavení regulace citlivosti)
rozměry: 1U/19`` rack, hloubka 180 mm