Minnetonka Mx51 Native 3.0.16 - DAW na PC (3)
Název Minnetonka by v někom mohl vzbuzovat dojem, že se firma zabývá výrobou suvenýrů ze života původních Američanů. Ale s indiány kromě pískových barev připomínajících Arizonu nemá Mx51 nic společného. Tedy alespoň pokud to nejsou oni, kdo ve firmě vyvíjí audio aplikace.
Mx51 vznikl ve své první verzi bez surroundu (MxTrax), původně jako aplikace určená výhradně pro karty typu Yamaha DSP Factory. U jejího třetího pokračování se ale dočkali ti, kdo na sílu DSP čipů nevěří, verze využívající pouze CPU hostujícího počítače - Mx51 Native.
Uživatelé jsou různí. Někdo od své multitrack aplikace vyžaduje, aby uměla naprosto všechno (včetně občasného uvaření kávy), jiného zase široký záběr, jaký má například Sonar, doslova stísňuje. Pro takové je Mx51 doslova oázou. Je to program pro digitální záznam a míchání. Nic víc, ale také nic míň.
Tomu také odpovídá velikost, jakou instalace zabere na disku - 7 Mb. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, je to, jako byste ořezali Windows a nechali pouze ty součásti, které jsou esenciální pro chod systému. Ten pak není zaměstnáván zbytečnými procesy (jako jsou animace menu, oken...), neshromažďuje v paměti přebytečné možné úkony, soustředí se plně na jednu věc a výkon počítače rapidně stoupá. Všimněte si, že konfigurace doporučená výrobcem se velice podobá minimálním nárokům nejnovějších DAW programů. K čemu ale Mx ten výkon potřebuje? Především pro operace v reálném čase.
Editace pro nenáročné
Mám-li být upřímný a zároveň diplomatický, musím říct, že Wave Editor, jeden ze dvou módů Mx51, je jeho slabou stránkou. Tahle část programu slouží pouze jako záznamové médium -vícestopý digitální magnetofon, který s opravdovou editací nemá tak docela moc společného. Úkolem tohoto okna je nahrání a playback, což stvrzují tři osamocené ovládací prvky v záhlaví stop - tlačítka mute, solo a record. Možnosti úprav zvukových klipů by se daly shrnout do krátkého výčtu, jenž by obsahoval kopírování a pohyb v čase, fade in/out, přestřihávání klipů a jejich zkracování. Jediným opravdovým editováním wavu je změna gainu a normalizace.
Pokud chcete zasahovat do zdrojového souboru nebo aplikovat nějaké efekty přímo na klip, čistit, retušovat nebo odšumovat, musíte tak udělat v nějakém externím editoru (Minnetonka má pro tento případ editor Fast Edit).
Co mě ale velice zaujalo a s čím jsem se u podobných programů dosud nesetkal, je způsob exportování audio souborů. Označené tracky Mx51 zbouchne do jednoho wav souboru takovým způsobem, že má třeba patnáct kanálů. Pro ostatní aplikace je pak sice prakticky nepřehratelný, ale Mx51 ho pak při zpětném importování rozstrká do patnácti stop, a nemáte tak problém se synchronizací.
Mixpult pro náročné
Důvodem, proč někteří uživatelé nedají na multitrack výrobky Minnetonky (ať už MxTrax nebo Mx51) dopustit, je rozhodně jejich mixpult. Když založíte nový projekt, je jeho okno docela prázdné. Přichází chvíle pro kutily. Na rozdíl od jiných programů totiž u Mx neplatí, že co stopa editoru, to šavle na mixpultu. Jak bude signál vaším studiem putovat, záleží pouze na vás, protože mixák si sestavujete sami z jednotlivých komponent. Z volně plovoucí lišty (Component toolbox) jen přetahujete na šavle zařízení, která si přejete. A tak se může stát, že v celém projektu nejsou žádné dvě identické.
Základem je volume fader, z něhož zpravidla pošlete signál do stereo nebo surround panneru. Další součásti už jsou jen na vaší fantazii. Z toolboxu můžete přetáhnout tolik ekvalizérů (dva potenciometry - jeden pro frekvenční pásmo, druhý pro gain), kolik jen chcete, kompresor či gate, nebo DirectX pluginy (v základní instalaci jsou pouze tři). Pokud cítíte nutnost, může být šavle bohatší ještě o výstup na subbass nebo auxilary.
"Dobrovolná" je také sada tlačítek, mezi nimiž najdete mimo jiné i ovládání automatizace. S výjimkou DirectX pluginů můžete nahrávat automatizaci kteréhokoli potenciometru mixpultu od hlasitosti po frekvenci ekvalizéru s jediným malým nedostatkem. Chybí linky, které by pohyb faderů zachycovaly a daly se dále editovat. Tuhle funkci supluje pouze Automation scrub mode, v němž můžete sledovat, jak se mixpult chová, když pomalu přejíždíte po časové ose kurzorem.
Výhodou mixpultu Mx51 je možnost prakticky neomezeného propojování komponent. Zvuk tracku Wave Editoru lze vytáhnout do několika šavlí zároveň a jejich různým efektováním můžete dosáhnout výborných mixů. Ale to ještě není všechno. Z jedné šavle se totiž signál může poslat ještě do dalších deseti destinací zároveň - do masteru externích efektů připojených na výstupy zvukovky, do dalších šavlí nebo třeba do některé ze stop editoru, která je připravena pro nahrávání, což nahrazuje absenci možnosti aplikovat efekt přímo na zvukovou vlnu.
Surround
Mezi vlastnostmi, které se dají automatizovat, je samozřejmě také putování v surroundu. Zaujalo mne, že výrobce možnosti prostorového zvuku v manuálu demonstruje na klasickém (a dostupném) herním zařízení - joysticku Microsoft SideWinder, jehož prostřednicvím můžete v Mx51 ovládat surround bez toho, abyste se vůbec dotkli myši nebo klávesnice. Dokonce s ním můžete přepínat mezi šavlemi, přepínat mód automatizace a přirozeně ji zapisovat. (A pak že hry jsou k ničemu.)
Pomocí programu (Minnetonka) Surcode, který funguje jako součást Mx51 i jako samostatná aplikace, lze výsledek velice rychle a jednoduše zakódovat do dts nebo Dolby Surround (podle verze Surcodu).
Závěrem
Těžko říci, jaký bude osud tohoto programu. Současné počítače jsou už na takové výkonnostní úrovni, že se už nemusí šetřit každý hertz CPU, a tak budou uživatelé chtít od programů asi pořád víc. Mx51 se ale v poslední době nijak zvlášť nevyvíjely. Oproti demu MxTrax, které jsem měl stažené před více než rokem a půl, přibyl akorát surround a ASIO drivery. Možná proto, že v Minnetonce mají jiné zájmy, nebo indiáni připravují nějakou velkou bombu.
Info:
-Minnetonka Mx51 je audio aplikace určená pro HD záznam a surroundové míchání 5.1. Jeho cena je 29 990 Kč.
Plus:
- velký výkon a nízké nároky na PC
možnost sestavovat si libovolný mixpult s rozsáhlými možnostmi automatizace
libovolný routing tracků
Mínus:
-omezené možnosti editace
mixáž jen v reálném čase
Doporučená konfigurace:
W9x/NT/2k/ME/XP, PIII 500 MHz, 128 MB RAM, zvukovka(-y) se šesti a více výstupy, (velmi) rychlý hard disk
Další info:
Výrobce: Minnetonka - www.minnetonkaaudio.com, distributor: Disk - www.disk.cz