Mesa/Boogie Stiletto - celolampový obr

Mesa/Boogie Stiletto - celolampový obr
Mesa/Boogie Stiletto - celolampový obr

Pohleďme tváří v tvář do vintage obličeje rozměrného a hmotného komba Stiletto Ace od Mesa/Boogie. Dvoukanálové celolampové kombo, osazené 5 x 12AX7 v předzesilovači a 2 x EL34 v koncovém stupni s usměrňovací elektronkou 5U4G, čili má jmenovitý výkon 50 W, prakticky však mnohem více.

Popis

Nikde, ani po sejmutí zadního krytu, není uveden typ reproduktoru, kterým je kombo osazeno, ale podle stránek výrobce se jedná o 1 x 12 " Celestion Vintage 30.

Kromě běžných ovládacích prvků Gain, Treble, Mid, Bass a Master pro každý kanál najdeme na předním panelu ještě speciální funkce: hned vlevo u vstupu má každý kanál třípolohový minipřepínač pro úroveň a charakter gainu. Hlavní spínač má tři polohy, kromě On a Off ještě Spongy. Tato funkce redukuje vstupní napětí pro optimální dosažení opravdového "vintage feelingu" (a výjimečného hnědého zvuku "brown soundu", jak psáno v manuálu - rozuměj prostě měkčí vintage), dále zajišťuje delší životnost lamp, celkovou spolehlivost a umožňuje snažší dosažení zkresleného "power soundu" při hlasitosti dostatečné pro běžné hraní i nahrávání. Jedná se vlastně o vestavěný Variac. Při nutnosti silného výkonu na velkých pódiích pak použijme polohu On.

Další zvláštní funkcí je Rectifier, kterou obstarává pro každý kanál zvlášť třípolohový minipřepínač vpravo od korekcí, kterým volíme usměrňovač (rectifier) pro koncový stupeň, a to buď diodový - Diode (odolná křemíková dioda), nebo lampový - Tube (elektronka 5U4).

Diode - pro pevný, silný, nekompromisní zvuk, zejména pro razantní basové tóny při podladěném hraní, při extrémním hi-gainu a vysoké hlasitosti (sejdeme se na ORL), dále pro extra čistý, silný clean zvuk.

Tube - obstará poddajný, dynamický, komprimovaný zvuk, přičemž se prosadí střední frekvence pro expresivní "power sound". Doporučeno pro sólové hraní, kdy tón je dynamický a zpívá.

Oba kanály lze přepínat nožním přepínačem, vstup pro footswitch je umístěn na čelním panelu, poněkud nevhodně pod vstupem pro kytaru (po pár panácích se může umělec divit, že mu to nehraje). Dvojitý footswitch přepíná také změnu hlasitosti na Solo, jež se nastaví na čelním panelu. Pro jiné typy přepínačů jsou dva vstupy na zadním panelu.

 

Zvuk a náhrávky

Při testování a nahrávání jsem použil kytaru Kramer Pacer De Luxe (made in USA) osazenou snímači Seymour Duncan SH-1 u krku, SH-4JB u kobylky a singlem J. Janecký uprostřed. Celé ukázky jsou v mp3, zkrácená verze ve WAV.

 

Hi-gain

2. kanál, nastavení: přepínač gainu dolů na Fluid Drive, Gain na maximum, Presence velice opatrně, tak na 8-9 hodin, jelikož tento aparát má až kovový charakter, nutno "odželeznit", jinak zvuk až bolí a piští. Ale někoho to může bavit.

Powerchordy - zvuk tvrdý, trošičku papírově bzučivý, tento "mesa" charakter spousta hráčů jistě ocení.

Obraty durových akordů krásně vrčí, zní kompaktně, neroztřepaně.

Sólo - výsledek též výborný, i při rychlém hraní zvuk srozumitelný, konkrétní, kompaktní, sustain ok, líbí.

Celý track nahrán při stejném nastavení kanálu, různé barvy jsou dány jen přepínáním snímačů a dynamikou hry, eventuelně konečným efektováním (hall, echo).

Mesa/Boogie Stiletto - celolampový obr
Mesa/Boogie Stiletto - celolampový obr

Crunch

2. kanál, horní poloha přepínače gainu - Crunch.

Velice pevný, tvrdý, rychlý zvuk, jaký známe z "opravdových" nahrávek - výborný.

Při přepnutí na zvonivější kombinace snímačů a stažení potenciometru hlasitosti na kytaře (správně zapojeného s kondenzátorem!) máme krásně brilantní, až čistý, dynamický zvuk. Velká škoda, že nelze na tomto 2. kanále také přepínat nohou mezi Crunch a Fluid Drive, ale zkušený "pyrotechnik" by jistě dokázal tuto funkci na nožní ovládání vyvést.

 

Clean

1. kanál, prostřední poloha přepínače na Tite Clean, vhodným nastavením poměru mezi Gain a Master dosáhneme mírného nakreslení a komprese. Prima dynamický zvuk.

Opět celá stopa nahrána při jednom nastavení zesilovače. Dodatečně byl použit hall, echo, eventuelně chorus.

 

Fat clean

1. kanál, horní poloha přepínače gainu na Fat Clean.

Zvuk jemnější, sytější. Opět bude záležet na citlivém nastavení poměru Gain-Master, je třeba jinak nastavit korekce. Pěkné.

 

Závěr

Stiletto Ace má pevný, silný a průrazný zvuk, určitě se v kapele dobře prosadí. Na kluby a na menší pódia je možná až moc silný, bylo by nutno řešit nějakým attenuátorem jako Power Break (potlačí hlasitost, zachová barvu a zkreslení).

 

Info:

Stiletto Ace je 50 W dvoukanálové celolampové kombo, osazené 5 x 12AX7 v předzesilovači a 2 x EL34 v koncovém stupni s jedním dvanáctipalcovým reproduktorem (k dostání je i ve verzi 2 x 12 "). Cena byla stanovena na 69 900 Kč.

 

Plus:

výkon

razantní, pevný zvuk

 

Mínus:

váha

jenom jedno ucho

nelze nohou přepínat nastavení gainu na 2. kanále

ventilátor chlazení trochu hlučný

 

Technická specifikace:

výkon50 W v třídě A/B

reproduktory1 x 10 " Celestion Vintage 30

výstup pro ext. reproano (4 nebo 8 ?)

výstup pro sluchátkane

počet kanálů2

efektová smyčkasériová

ovládací prvkyGain, Treble, Mid, Bass, Presence, Master, Solo, Output, přepínáč On/Off/Spongy (Variac), přepínač Diode/Tube, Ch1/Ch2, Fat Clean/Tite Cln/Crunch, Crunch/Tite Gain/Fluid Drive

footswitchano

lampy/solid state/mosfet5 x 12AX7, 2 x EL34, 1 x 5U4G

efekty analog/digitalne

Psáno pro časopis Muzikus