M-Audio Solaris
Při testu studiového kondenzátorového mikrofonu Luna americké firmy M-Audio (Muzikus č. 2) jsem se nestačil divit, jak levný může být velmi kvalitní neasijský výrobek, kterému se navíc nedalo téměř nic vytknout. A když, tak jen absence větší univerzálnosti... A než se člověk stačí rozkoukat, už je tu bratříček jménem Solaris, vybavený právě těmi páčkami a přepínači, které postrádal jeho méně vybavený starší sourozenec. Ta rychlost se zdá až šikmooce podezřelá. A taky že ano - podrobnější pohled na přepravní krabici prozrazuje, že hlava firmy M-Audio je sice americká, ale ruce pracují v Číně.
Vraťme se zpátky k Solarisu - má vše, co chybí Luně, tedy třípolohový přepínač směrových charakteristik (koule, ledvina, osmička), a další dva dvoupolohové přepínače - první na potlačení citlivosti o 10 dB, druhý na redukci basů o 6 dB od 125 Hz. Ostatní klady zůstávají - je to především nezvykle vyrovnaná frekvenční charakteristika s tolerančním rozsahem ą1 dB v udávaném rozsahu 20 Hz-20 kHz, třímikronově zlacená membrána 1,1" široké kapsle, fetová elektronika A třídy, masivní litinový odpružený držák mikrofonu, elegantní nerozbitný přepravní kufřík a podle mého názoru velmi pěkný vintage vzhled, při kterém vás už nepřekvapí to nejpodstatněnjší - měkce příjemný, neagresivní, ale brilantně pevný zvuk, jenž řadí tohoto stříbrošedého krasavce o několik cenových tříd výše.
U tohoto modelu mě opravdu nadchly obě "prostorovější" směrové chararkteristiky, tedy kulová a osmičková, které jak u zpěvu, akustické kytary a především elektrické amplifikované kytary (výborně se zde uplatňují jeden či oba skokové attenuátory) produkují překvapivě hotový, plný, jakoby lehce zkomprimovaný zvuk bez nutnosti dalších korekčních úprav. Příjemným překvapením je sejmutí hlasitějších zvukových zdrojů, jež včetně odrazů znějí plně a nemají tendenci zvýraznit nebo potlačit středové pásmo. Ledvinová směrová charakteristika svou pevností (tedy neochotou snímat zvuk z jiných než přímých směrů) podle mého názoru lehce potlačuje citlivost mikrofonu a zabarvuje zvuk na basech s dramatickou závislostí na vzdálenosti a vyšších frekvencích v oblasti sykavek, což je však u ledvinových směrových charakteristik běžné.
Podobně jako lacinější Luna je i Solaris v této cenové kategorii tak trochu zjevením, a s tím, co umí, se může směle a čelem postavit i těm nejnáročnějším studiovým aplikacím. Cena mikrofonu je 12 390 Kč.