M-Audio Black Box - kytarový multiefekt/zvuková karta
Mám rád firmu M-Audio. Jednak vyrábí velmi kvalitní převodníky, monitory a další spoustu audio harampádí profi kvality za lidové (skoro) ceny a druhak mi splnila můj sen a umožnila mi používat doma Pro Tools. Digidesign - firma, jež je autorem tohoto pro mne stále nepřekonaného softu - opustil do nedávné doby striktně dodržovanou strategii, že ProTools běží jedině na svém vlastním hardware, portoval svůj systém na celou řadu převodníků M-Audio pod názvem M-Powered ProTools. Myslím, že tímto je o kvalitě převodníků M-Audio řečeno vše.
Fundamentální analýza
Black Box je krabice, která funguje jako externí USB převodník a současně obsahuje dnes tolik oblíbenou simulaci zřejmě všech lampových aparátů a efektů, co jenom svět spatřil. Stejně tak jako simulátory ostatních, v daném oboru se činících firem. A aby toho nebylo málo, je přítomen i automatický bubeník a ladička. To vše do značné míry editovatelné i ukládatelné. Protože je to i zároveň zvukovka, výsledný sound lze rovnou zaznamenávat v plné verzi přiloženého software Live 4GT LE (mimochodem, hnusnější a nepřívětivější uživatelské rozhraní jsem za svůj bohatý zvukařsko-digitální život opravdu ještě neviděl...). To vše použitelné na platformě Mac OSX i Windows, zaplať bůh i s jakýmkoli normálním hudebním softem, protože krabice se v systému uhnízdí jako USB audio device.
Technická analýza
Mono jack vstup pro kytaru, mikrofonní vstup na XLR, stereo výstup pro sluchátka, stereo výstup line jack, výstup SPDIF, USB do počítače, 3x vstup pro externí pedál ovládající libovolně přiřaditelný parametr. Samplovací frekvence 44,1 kHz. Pro zájemce o další parametry je na CD Muzikus technický manuál v PDF. Lze si vybrat z mnoha simulací zesilovačů s možností regulace gainu a korekcí, zvuk obohatit libovolnými efekty z bohaté nabídky obsahující veškeré myslitelné i nemyslitelné kombinace a výsledný produkt uložit do jedné z 99 pamětí. Veškeré vaše editovací aktivity lze sledovat na černobílém LCD displeji, který svou velikostí potěší opotřebovaný rockerův zrak. V levé sekci je deset tlačítek, jejichž funkce nemá smysl detailně popisovat, neboť fungují jak samostatně, tak v kombinacích. Nicméně logicky, takže jejich zvládnutí je otázkou několika minut i bez manuálu. Přepínají a zapínají veškeré editační funkce, spouští a zastavují bicí, zadávají tempo doprovodu, ukládají, vyvolávají, listují, atd. Bicí lze spustit v přesně daném tempu, příp. ho zadat funkcí tap, tj. naklepat. 99 paternů pokrývá širokou škálu žánrů, i když nejvíce jsou asi zaměřeny na taneční rytmy. Ale ani rockeři či jazzmani nepřijdou zkátka. Pod displejem jsou čtyři točítka pro editaci parametrů zobrazovaných na displeji, v pravé sekci pak hlasitost vstupní i výstupní, item mix direct - playback. Vše je vyvedeno docela bytelně a funguje spolehlivě a důvěryhodně. Instalace driverů pro oba systémy proběhla bezproblémově (konečně!), po restartu (pouze ve Windovs) je krabice připravena fungovat. V manuálu je uvedena rozsáhlá MIDI implementace, jejíž funkci, vzhledem k tomu, že zařízení neoplývá žádným MIDI in ani out, jsem, přiznám se, ne zcela pochopil. Zřejmě lze řídit nějaké parametry po MIDI z jiného zdroje nebo čert ví... To nechám těm hloubavějším z vás. V příslušenství USB kabel, napájecí trafo.
Medle, co s tím?
Nejlépe to asi vystihl jeden můj kolega, když prohlásil: "Jé, to je pěkná krabička a těch knoflíků..." Vzal jsem ji totiž do studia a předváděl ji různým kolegům i muzikantům. Názor měli v podstatě jednotný - je to moc krásná hračka, hraje to za ty peníze pěkně, ale nechtěl bych to. Nikdo totiž nevěděl, na co by to mohl vlastně použít. Zvukovku má dnes už každý a se stereo vstupem, na simulaci aparátů i na efekty jsou pluginy, na bicí jsou samplery... Prostě zmlsaní profíci.
Ale prozradím vám, co s tím. Já jsem na to totiž přišel. Je to výborné cvičítko, které se snadno edituje díky tomu, že efekty se samy přizpůsobují tempu bicího doprovodu a s nesmírnou variabilitou jak čistých, tak zkreslených zvuků. Ty arpeggiatory, autowahy, multimelotróny, delaye... Když to jednou spustíte, zaručuji vám radost až do rána. Je to celé nesmírně inspirativní, hudební myšlenky se v hlavě rojí jako včely. A hned jak můza zapracuje, šup s tím jednoduše do počítače, kde to posléze za použití téže krabice dotáhneme. Než si totiž v Cubase nastavíte zvuk a tempo a simulaci a efekty a bicí a všechno, můza se může naštvat a sednout za krk někomu jinému.
K tomu navíc prima zvukovka, i když bohužel jenom s mono in. Na demáče dokonalé a levné zařízení typu vše v jednom. Jen do studia bych to už asi nevzal. Ale berte to tak, že já jsem stará struktura. Pro kytaristu okolnostmi přinuceného používat počítač a zoufalého z drahého a složitého systému může být tohle zařízení definitivním řešením noční můry.
M-Audio Black Box je kytarový multiefekt s mikrofonním vstupem kombinovaný s externí ASIO kompatibilní zvukovou kartou. Jeho cena je 7990 Kč včetně DPH.
Plus:
cena
logicky řešená editace
provedení
inspirativní, přenosné atd.
přiložena plná verze Live 4GT LE
Mínus:
pouze mono in
babička říká, že její starej lampáč hraje líp...
APARÁTY:
Fender Bassman
Fender Deluxe
Fender Twin
Vox AC-30
Marshall JTM-45
Marshall Plexi
Marshall JCM-2000
Hiwatt DR-103
Soldano SLO-100
Mesa Boogie Maverick
Mesa Boogie Dual Rectifier
Bogner Uberschall
EFEKTY:
tremolo
flanger
chorus
random filters (1/8, 1/8 triplets and 1/16)
tremolo sequences
filter sequences
wah wah
auto wah
talk box
arpeggiators
MIDI effects
různá další nepojmenovatelná mňoukadla