Line 6 HX Stomp - kytarový pedál používající firemní technologií DSP a HX Modeling

Line 6 HX Stomp - kytarový pedál používající firemní technologií DSP a HX Modeling
Line 6 HX Stomp - kytarový pedál používající firemní technologií DSP a HX Modeling

Malý, ale šikovný... pedalový preamp a multiefekt

Už pár let na trhu se objevují zařízení, které umožňují ukládat otisky slavných zesilovačů a jejich reprobeden. Navíc tyto zařízení začínají být čím dále více univerzální nejen pro kytary a baskytary, ale třeba i pro klávesové nástroje a menší studiovou práci.

V první řadě, co vás zaujme na Line 6 HX Stomp, že se vám vejde téměř do kapsy. To je vykoupené určitou nevýhodou, že zdroj je separátní, ale u tak malého zařízení je to asi pochopitelné. Důležité je, že ačkoliv má kapesní velikost, neztrácí nic na celkové kvalitě zvuku a jeho efektů a

rovněž na snadnosti jeho ovládání a editace. Můžete vyrazit kamkoliv se svým nástrojem a pedál se vám jednoduše vleze například do postranní kapsy vašeho futrálu (soft casu) a tak si nesete s sebou svůj kompletní nastavený zvuk. Nemusíte mít ani svoji standardní kytarovou aparaturu. Stačí se připojit do koncového zesilovače, aktivních beden a můžete hrát živé nebo nahrávat ve studiu. Výsledkem jsou ty samé zvukové možnosti, které jste si předem připravili. Kytarový pedál HX Stomp používá technologií DSP a HX Modeling vyvinutou firmou Line 6 a ta je totožná s tou, kterou používají větší pedáloví sourozenci v řadě Helix.

Line 6 HX Stomp - kytarový pedál používající firemní technologií DSP a HX Modeling
Line 6 HX Stomp - kytarový pedál používající firemní technologií DSP a HX Modeling

Základní popis

V nabídce HX Stomp najdete více než 300 různých modelu zesilovačů, reproboxů a efektů, které jsou ve stejné kvalitě, jak již bylo výše napsáno, jako u Helixe. Základní rozdíl je v tom, že v HX Stomp můžete dát vedle sebe maximálně šest bloků, naproti tomu u Helixe je to až třicet dva bloků. Blokem je myšleno cokoliv, co chcete dát do signálového řetězce. Pro lepší představu je to stejné jako byste si sestavovali signálovou cestu a každý blok by představoval například zesilovač, reprobox, nebo jakýkoliv efekt. Bloky se můžou řadit nejen do série, ale i paralelně. Z toho vyplývá, že vzhledem ke stejné kvalitě zvuku jako u Helixu, Line 6 využil podstatně menšího výpočetního výkonu u HX Stomp, díky tomu zvládne pouze šest bloků, ale co je potřeba opět zdůraznit, byla zachována stále stejná zvuková kvalita jako u jejich vlajkových lodí. To je asi také jediná možná cesta, jak se dostat na výrazně nižší pořizovací cenu.

 

Vnější popis

Na HX Stompu dohromady najdete pouze tři přepínače, šest otočných knoflíků a čtyři tlačítka. Kromě toho jsou ze tří bočních stran umístěny vstupy a výstupy. Z čelního pohledu na levé straně najdete vstup pro sluchátka, vstupy a výstupy MIDI In a Out. Na zadní straně pedálu je toho už podstatně více. Zleva začínáme vypínačem celého HX Stompu, ten je umístěn trochu nešťastně, příliš blízko vstupu pro napájecí konektor od trafa, je to škoda, mohl být na jiném místě pedálu. Dále je tam vstup pro kabel USB, následují výstupy s možností hrát ve stereu, dva vstupy, a vstup pro expression pedál nebo další footswitch. Poslední pravá boční strana má vstupy a výstupy pro efektovou smyčku. Pohled se shora nabízí velký barevný LCD displej, který je dostatečně přehledný a čitelný pro editaci.

Line 6 HX Stomp - kytarový pedál používající firemní technologií DSP a HX Modeling
Line 6 HX Stomp - kytarový pedál používající firemní technologií DSP a HX Modeling

Popis funkcí

Tři nožní přepínače můžou mít přiřazeny čtyři různé funkce. V první variantě jde o vypínání a zapínání jednotlivých efektů/funkcí v jednom presetu. Další funkce se týká posouvání jednotlivých presetů nahoru a dolů plus třetí přepínač zůstává buď v módu TAP (nožní nastavení rychlosti opakování delaye) nebo možnosti zapnout ladičku. Třetí varianta využívá přepínání v jednotlivých presetech, které jsou rozděleny vždy na tři další varianty označené písmeny A, B a C. Poslední je režim snapshot, který vám umožní v každém presetu další individuální nastavení jednotlivých parametrů a jejich vyvolání pomoci třech nožních přepínačů. Prostě si zkopírujete svoje nastavení a změníte třeba hlasitost a míru zkreslení, ale při přepínání se vlastně pohybujete pořád v jednom a tom samém presetu. Stejně jako u Helixu reagují přepínače také jen na dotek, což je dobré pro rychlou editaci. Kdykoliv se ztratíte v nastavovaní stačí stisknout tlačítko se symbolem domečku (home) a vrátíte se zpátky do základního režimu. Ovládací prvky jsou rozmístěny logicky a navazují na zobrazení na displeji. Přepínače mají osvícený kroužek, který je barevně odlišený pro lepší orientaci. Celkově máte továrně nastavených 100 presetů, zbývajících 26 je volných. Každopádně všechny presety jsou editovatelné.

Line 6 HX Stomp - kytarový pedál používající firemní technologií DSP a HX Modeling
Line 6 HX Stomp - kytarový pedál používající firemní technologií DSP a HX Modeling

Popis efektů a simulací

Asi nejdůležitější blok Amp + Cab nabízí celou řadu simulaci zesilovačů a reproboxů. V manuálu najdete tabulku s vyčerpávajícím popisem i s originálními názvy. Můžete měnit řadu parametrů a zároveň kombinovat i jiné reproboxy k různým zesilovačům.

Efektová část zahrnuje všechny základní typy efektů od různých typu zkreslení po modulační efekty, delaye a reverby. Vše je opět popsáno v tabulkách v manuálu, který je ke stažení na stránkách Line 6. Sympatické je, že kondenzovaný jednostránkový návod je přiložen v tištěné podobě přímo v krabici a je zde i verze v českém jazyce.

 

Popis propojení

Pomoci USB propojení s počítačem můžete udělat update software nebo ho propojit se software HX Edit, který umožňuje editaci, řazení bloků a import IR (viz níže) z počítače s OS Windows a Mac OS. Rovněž lze použít HX Stomp jako zvukovou kartu a pomocí USB propojení nabízí rovněž tolik populární re-amping. Díky němu můžete nahrát kromě originálního zvuku rovněž stopu bez jakýchkoliv efektů a ten zpětně zeditovat na jiný zvuk. To je skvělé například když zjistíte, že v mixu původní zvuk nesedí k nahrávce.

 

Popis IR

Velmi stručně lze popsat IR jako soubor dat vycházejících ze snímání zvuku z reproboxu. Signál je přehráván přes skutečný reproduktor(y), nahraje se a slouží ke generování profilu, který je pak uložen jako soubor. Zjednodušeně se to dá přirovnat k sampleru, máte třeba vzorek basového bubnu a v určitém okamžiku ho spustíte. U kytarového zvuku to znamená, že se přehraje záznam tisíckrát za sekundu v různých amplitudách. Jeden z velkých benefitu je možnost importovat IR od různých nezávislých výrobců. V dnešní době je nabízí mimo jiné i legendární výrobce kytarových reproduktorů anglická firma Celestion.

 

Závěr

HX Stomp přes své rozměry je velmi výkonný pre-amp a efektový procesor, který má skutečně stejnou zvukovou kvalitu jako všechny zařízení řady Helix. Zvuk má hloubku a dynamiku, tak se vám dostane do ruky opravdu univerzální zařízení, které pokryje celou škálu možnosti od zvukové karty, přes předzesilovač nebo možnosti využití jako multiefekt. Díky jeho velikosti není problém ho umístit do svého pedalboardu anebo použít metodu „4 cable“ a kombinovat ho se svojí oblíbenou aparaturou.

 

Info:

Line 6 HX Stomp je kytarový pedál, který používá firemní technologií DSP a HX Modeling a nabízí více než 300 různých modelu zesilovačů, reproboxů a efektů. Cena je Cena je 13 990 Kč.

 

Plus:

rozměry a váha

slušná zvuková kvalita simulací

všechny běžné efekty

jednoduchá obsluha a možnost editace přes Edit FX

cena

 

Mínus:

špatně umístění vypínač

externí napáječ

 

Technické parametry

Hmotnost 0,79 kg, šasí je vyrobeno z hliníku
Rozměry výška 66 x šířka 178 x hloubka 126 mm
Počet presetu 126 (42x3)
Počet zesilovačů 83
Počet efektů 213

 

Název Line 6 vznikl díky vynálezcům pánů Ryle a Doidic, kteří založili firmu Fast-Forward Designs, kde pomohli vyvinout několik zásadních zvukových zařízení, jako jsou Alesis ADAT, Quadraverbs a QuadraSynth a Digidesign SampleCell. Vzhledem k tomu, že v 80. letech bylo digitální zpracování signálu stále výkonnější a dostupnější, začali vyvíjet produkty pro kytaristy. Ryle vypráví příběh, že název Line 6 vznikl proto, že telefonní systém ve Fast-Forward Designs měl pouze 5 linek. Vzhledem k tomu, že nové produkty související s kytarami byly vyvíjeny v tajnosti, recepční použil Line 6 jako heslo. Když bylo použito, znamenalo to přerušení práce souvisejících s kytarou nebo zesilovačem, aby nemohla být zaslechnuta jinými klienty.

 

https://line6.com/hx-stomp/

Psáno pro časopis Muzikus