Kurzweil SP2X - stagepiáno s kladívkovou mechanikou

Kurzweil SP2X - stagepiáno s kladívkovou mechanikou
Kurzweil SP2X - stagepiáno s kladívkovou mechanikou

Co na testování nástrojů s kladívkovou mechanikou oceňuji je, že si první dojem o nástroji uděláte již během jeho transportu do třetího patra. Vzhledem k tomu, jak jsme se s pošťákem zapotili, bylo ihned jasné, že firma Kurzweil na kladívkách nešetří.

Kurzweil není ve výrobě digitálních stage pian žádným nováčkem. Model SP88 na trhu sklízí úspěchy již nějakou dobu, a tak má SP2X rozhodně na co navazovat. Oproti svému staršímu sourozenci má nový model pochopitelně řadu vylepšení.

 

Na pohled

První věc, které si po vybalení nástroje všimnete, je nový design. Původní střízlivou eleganci nahradil moderní šedý a metalický povrch, přičemž zkosená křivka předního panelu působí dynamicky až agresivně. Možná to není ta úplně nejdůležitější funkce klávesového nástroje, ale na podiu toto stagepiáno musí vypadat hodně dobře.

Další změnou na ovládacím panelu je ovládání pitch/modulation, které se z ribbon navrátilo do klasických kolečkových kolejí, přičemž kolečko Pitch se tradičně navrací do středové polohy. Dalším přírůstkem jsou čtyři knoby pro ovládání parametrů doprovodů a efektové jednotky, které mohou být při ovládání jiného nástroje nastaveny na řízení libovolného parametru. Přínosným prvkem je jistě i tlačítko Tap Tempo, kterým se dá velmi komfortně nastavovat tempo doprovodů.

Zadní panel potom kromě klasických položek, jako jsou dva výstupy (left a right), headphones a dva pedálové vstupy, nabízí i kombinaci připojení MIDI in/tru/out i USB, což není tak obvyklé, a přitom velmi užitečné, neboť se s SP2X zjevně hodně počítá také jako s kvalitním master keyboardem. Oceňuji také dobrý sustain pedál, který je s nástrojem dodáván. Jeho problémem byl ale jack, který se ne a ne vejít do vyznačené dírky. Nakonec se dobrá věc podařila, ale byl to problém zcela nečekaný. Vzápětí mě trochu rozladila absence notového pultíku. Přeci jenom mnohý klávesák ještě hraje z not a tahat si po koncertech navíc zvláštní stojánek určitě není dvakrát praktické. Tady mi opravdu postup designerů nejde do hlavy. Naopak trojmístný display je příjemně veliký, a i když by se to mohlo zdát málo, k ovládání nástroje stačí bohatě.

 

Jak se na to hraje

Jak už jsem řekl výše, Kurzweil na klaviatuře nešetřil, a je to poznat. Po letech diskusí se mi zdá, že nástroje s kladívkovou mechanikou přestávají být pouhou nápodobou klavíru a získávají si vlastní nástrojovou identitu. A podobně je na tom SP2X. Nemůžu vám s čistým svědomím tvrdit, že rozdíl nepoznáte. Ale asi tak po pěti minutách jsem si na nástroj zvykl a hrálo se mi na něj velmi komfortně. Na trhu jsou nástroje, na které se hraje v první chvíli dobře, ale po chvíli už vás z nich začínají bolet ruce a celkový feeling není až tak dobrý. To rozhodně není případ SP2X. Hraje se na něj velmi dobře pořád. Klaviatura sice nepatří k nejměkčím, ale není rozhodně ani přehnaně tvrdá. Zkrátka se na ni hraje velmi přirozeně a má výbornou reakci. Když jsem si po hodině hraní na SP2X přesedl k akustickému piánu, málem se mi stýskalo. Přinejmenším jako cvičební nástroj by tedy rozhodně obstál.

 

Jak to hraje

Jestli by nástroj obstál i na pódiu, je otázka zvukových možností, kterým se budu na následujících řádcích věnovat. Co asi každého při výběru takovéhoto nástroje zajímá nejvíc, je zvuk klavíru. I tady je Kurzweil na velmi vysoké úrovní. Třístupňové stereo samply znějí přirozeně a nějaké náhlé přechody mezi vzorky jsem nezaznamenal. Asi nejlépe bych to vystihl slovem přirozenost.

Zvuk sám je pak dost bohatý a dobře se prosazuje i při hraní s kapelou. Tomu odpovídá dynamika, takže například jemná hra akordů v levé ruce a sólování pravou jde skvěle, podobně jako prudké jazzové akcenty. Citlivost je samozřejmě nastavitelná. Podobně jako u klaviatury, i u klavírních samplů hrozí na méně kvalitních nástrojích, že zvuk, zprvu obstojný, se velmi rychle oposlouchá, a potom je hráči na obtíž. U SP2X jsem však (po třech týdnech) na podobný problém nenarazil, což značí kvalitní samply.

Výrobce bohužel neuvádí konkrétní nasamplováné nástroje ani bližší specifikace, nicméně hlavní zvuk klavíru na mě působil jako velmi bohatý, spíše jasnější a přitom univerzálně použitelný v jazzu, rocku, popu či šansonu. Mezi dalšími sedmi klavíry najdeme jak zastřenější jazzové, tak třeba uhlazené popové zvuky s přidanými smyčci pro rozplakání děvčat. Každopádně v této sekci jsem nebyl zklamán, rozhodně se jedná o silnou stránku nástroje.

 

Zvuky

Pokud jde o zbylou zvukovou výbavu, nejlépe by ji vystihl anglický termín "mixed bag". Od všeho něco, a to v různé kvalitě. Celkově mě nenadchla sekce osmi elektrických pian, pro poněkud nezřetelné basy, i když na občasné použití to s trochou citu postačuje. Varhany se mi zase jevily vybrané příliš "full". Uvítal bych poněkud rozmanitější rejstříky a více varhan typu hammond, kteréžto jsou prezentovány jediným vzorkem. Naopak clavinety se na funk hodí velice. Totéž mohu říci i o těch nemnoha syntezátorových barvách, které mě potěšily. Moogovské sólo by tedy zahrát šlo. Smyčce se na SP2X nalézají od těch dramatických filmových až po jemné a zamilované. Neměl bych jistě zapomenout ani nástroje dechové či strunné, které nástroji rozhodně ostudu nedělají. Raritou je potom banka zpěvu, která vznikla spoluprací se známou vokální skupinou Take 6. Zařadil jsem si ji do kolonky nepoužitelné, ale zato velmi zábavné. Dostatek polyfonie umožňuje také pohrát si i se split/layer režimem, přičemž split point si můžete vybrat dle vlastní libovůle.

 

Co to ještě umí

Zvýšením polyfonie na šedesát čtyři hlasů se před nástrojem otevřely i další možnosti. Především pokud jde o hraní s doprovody. Bicích doprovodů je celkem šedesát a musím uznat, že jsou dost kvalitní, a to jak po stránce rytmické, tak po stránce zvukové. Rozhodně je to skvělá věc na cvičení a díky funkci Tap Tempo se dá využít i naživo. V doprovodné sekci nalezneme též metronom, který zvládá pouze metra 2/4, 3/4, 4/4 a 6/8. Holt Mahavishnu Orchestra s ním procvičovat nebudete. Zato velmi šikovné je ovládání poměru hlasitosti doprovod/nástroj s pomocí dvou knobů. Jeden knob ovládá také tempo.

Dalším ozvláštněním je kvalitní efektový procesor. Skládá se z části Effect, kde je možno nalézt efekty typu flanger, delay či distortion a části Reverb, kde se skrývají reverby. Obě části mohou být zapojeny naráz, ale zapnut může být pouze jeden efekt od každé z nich (takže například nikdy ne chorus a flanger najednou). Jedním potenciometrem se reguluje také úroveň efektu, ostatní parametry jsou pevně dané a od každého efektu je osm přednastavení. Co do kvality bych řekl, že zde platí ono okřídlené "méně je někdy více". V malých dávkách mohou efekty zvuk obohatit, například clavinet flangerem, ve větší množství už většinou působí až příliš uměle.

 

Shrnutí

Nástroj Kurzweil SP2X mě po dobu testování rozhodně nezklamal. Ba právě naopak, budu se s ním loučit velmi nerad. Už proto, že mi umožnil hrát i po nocích, což v případě akustického klavíru sousedé nesou bůhvíproč dost nelibě. Ale k věci. Pokud si vybíráte kvalitní stage piáano v dané cenové kategorii, SP2X rozhodně stojí za vyzkoušení. Každý klavírista je totiž zvyklý na jinou klaviaturu a na jiný zvuk a je jen těžké rozhodovat, která klaviatura je reálnější a jaký zvuk je věrnější a uchu více lahodící.

U nástroje v této kategorii se rozhodně nikdo nebude rozhodovat na základě několika funkcí, které má dnes každá samohrajka za zlomek ceny. Doporučuji tedy odzkoušet nástroj na kvalitním ozvučení a minimálně půlhodinku intenzivní hry. Pokud vaše prsty a uši zůstaly celé, nejspíš se nejedná o špatnou volbu. Pokud jde o mě, SP2X obstál velmi dobře. Mluví pro něj i dobrá schopnost komunikace s počítačem, MIDI i USB rozhraní a prvky ovládání v reálném čase, které z něj dělají velmi dobrý masterkeyboard do studia či na pódium. Takže je to nakonec stejně na vás.

 

Info:

Kurzweil SP2X je stagepiáno s kladívkovou mechanikou a osmdesáti osmi klávesami. Díky USB i MIDI a dobrým onboard ovladačům je nástroj vhodný i jako master keyboard. Doporučená maloobchodní cena s DPH je 29 930 Kč.

 

Plus:

klaviatura

zvuky klavíru

MIDI/USB

knoby a Pitch/Modulation kolečka

rytmy

 

Mínus:

některé zvuky, hlavně EP a varhany

špatný jack pedálu

u efektu možno regulovat pouze hladinu, ne parametry

absence pultíku

 

Technická specifikace:

počet kláves: 88

počet otočných ovladačů: 4

další ovladače: kolečka Pitch a Modulation, Volume Llider

vstupy: MIDI in, USB, 2 x pedál

výstupy: MIDI out, MIDI thru, USB, Audio out left, Audio out right, Headphones

polyfonie: 64

zvuky: 64

bicí patterny: 64

multitimbrál: 16

efekty: Reverb, Delay, Chorus, Flangers, Phaser, Shaper, Enhancer, Filter, Distortion, Mono>Stereo, Wide Stereo, Compressor, Panner, Rotarys a Stereo Tremolo

hmotnost: 22 kg

rozměry: 1247 x 338 x 126 mm

Psáno pro časopis Muzikus