Korg RK-100S 2 - výborný nástroj pro všechny klávesisty, kteří chtějí stát v popředí s kytaristy

Korg RK-100S 2 - výborný nástroj pro všechny klávesisty, kteří chtějí stát v popředí s kytaristy
Korg RK-100S 2 - výborný nástroj pro všechny klávesisty, kteří chtějí stát v popředí s kytaristy

V sedmém čísle ročníku 2015 jsem pro vás poprvé otestoval keytar Korg RK-100S. Po pěti letech firma Korg na zimní NAMM Show v Kalifornii představila novou verzi tohoto zajímavého nástroje s označením RK-100S 2. Nyní se píše rok 2021 a já jsem dostal možnost opět otestovat novou verzi tohoto keytaru. Co vše dvojková verze nabídne, se dozvíte právě v tomto testu.

Co je v krabici

Keytar RK-100S 2 uložený v originál korgovské tašce. Po jejím rozepnutí v něm najdete vedle keytaru také šest tužkových baterií typu AA a

popruh, abyste nástroj mohli používat jako správní keytaristi. ;-) V sáčku je uložen uživatelský manuál, šest samolepek s logem Korg a karta s registračním číslem pro stažení softwarového balíčku.

 

Keytar vznikl složením dvou anglických slov (keyboard a guitar). Přesto že se tyto hybridní nástroje vyrábějí již delší dobu, termín keytar začal být používán až od roku 2012. Takto označila svůj první produkt firma Alesis. Model nesl označení Vortex - USB/MIDI Keytar Controller. První podobné nástroje se začaly objevovat již v sedmdesátých letech minulého století. Jedním z prvních propagátorů byl koncem sedmdesátých a začátkem osmdesátých let klávesista a skladatel českého původu Jan Hammer. Ten často používal keytar Royalex Probe, který také pomáhal vylepšovat. Další keytar, na který Hammer hrál, byl Lync LN-4. Dodnes je Hammer považován za jednoho z nejlepších keytaristů na světě. Od roku 1980 se na scéně objevila celá řada firem, která keytar vyráběla a vyrábí. Například Moog, Roland, Axis, Casio, Yamaha, Alesis a také v neposlední řadě Korg. Tolik tedy z mé nově připravované knihy Historie klávesových nástrojů.

Právě v ní se dozvíte o keytaru daleko více, než jste si mohli přečíst v dnešní ukázce.

 

První seznámení s RK-100S 2

Kdo zná předchozí model, zjistí, že u nového keytaru došlo k jistým designovým změnám. Dvojková řada mírně přibrala na váze i rozměrech. Z přední části zmizelo velké logo firmy Korg. Proto zřejmě ty samolepky v balení. Můžete si tak sami zvolit, zdali keytar ponese firemní logo, či nikoliv.

Ovládací prvky keytaru jsou rozmístěny podobně jako u jeho předchůdce. Nechybějí ani dva páskové ovladače. Jeden na madlu a druhý pod klaviaturou. Podobně jsou umístěny i vstupy a výstupy. Nechybí ani bateriová šachta, kam se vkládá šest tužkových baterií typu AA.

Nový model je nabízen ve dvou barevných provedeních, v čern=m (BK) a v červeném (RD). K testu dorazila černá varianta v plastovém provedení imitujícím lakované dřevo. Osobně se mi ale více zamlouvala ta červená.

Škoda je, že ani druhá verze „er ká stovky“ nemá k dispozici v základním vybavení adaptér. Pokud jej tedy budete chtít, musíte sáhnout do své peněženky a extra si jej dokoupit. Cena adaptéru je 1150 Kč, což není zrovna málo. Volba je pouze na vás.

 

Softwarový balíček

K tomuto keytaru také dostanete zelenou registrační kartu. Ta je určena pro syntezátory a keyboardy. Po registraci kódu z karty si pak můžete z uvedené webové adresy stáhnou softwarový balíček,Který standardně obsahuje tyto softwary: Pro iZařízení je k dispozici Korg Gadget 2 Le (DAW - hudební produkční software pro tvorbu současné taneční hudby) a Skoove (online piano, lekce hry na klavír). Pro macOS a Windows pak Korg Collection - M1 Le, UVI Digital Synsations, AAS Ultra Analog Session, což jsou vlastně tři syntezátorové zvukové moduly. Dále AAS Strum Session (zvukový modul s akustickými kytarami) a AAS Louge Lizard (zvukový modul s elektrickými piany). Dále je k dispozici Propellerhead Reason Lite (DAW - hudební produkční software) a iZotope Ozone Elements (Audio masteringový Plug-in).

Korg tak svým uživatelům nabízí zajímavě sestavený softwarový balíček, jehož součástí jsou další známí světoví výrobci hudebního softwaru, jako UVI, Applied Acoustics Systems (AAS), Reasons Studio nebo Skoove.

Věřím, že si každý z vás z nabídky určitě vybere. Co se týče odlehčených verzí s označením Le, tak ty můžete za nějaký malý peníz rozšířit na verze plné. Pro další informace doporučuji navštívit webové stránky výše uvedených firem. Třeba zde objevíte i další zajímavý software pro svoji práci.

 

Co vše nabízí nový model

Dvojkový model má jako jeho předchůdce 37 kláves s úzkou menzurou. Klaviatura má rychlostní úhozovou citlivost bez funkce aftertouch. Keytar je postaven na technologii MMT (multiple modeling technology). Tato technologie modeluje řadu různých typů syntézy.

Maximální polyfonie je rovněž osm hlasů. U parametrů Program došlo k malé změně. Oscilátor 2 nyní nabízí dvakrát Waveform - Saw, Pulse, Triangle, Sine. Vocoder, efekty i arpegiátor nabízí podobné možnosti jako jeho předchůdce. Efekty jsou nově zpracovány, což je poznat na celkovém zvuku keytaru. Nástroj má k dispozici 200 standardních programů. Zvukové programy byly přepracovány a celkově pozměněny. Najdete zde nově spoustu krásných syntezátorových i dalších sólových zvuků, které pokryjí jakýkoliv styl dnešní hudební scény. Díky nové čipsetové sadě zní nástroj daleko lépe než jeho předchůdce.

Rozepisovat se o detailech tentokráte nebudu. Pokud by vás přece jen zajímaly, mrkněte se na můj první test, který vyšel v Muziku 7/2015. Spousta věcí je totiž podobná, ne-li stejná.

Korg RK-100S 2 - výborný nástroj pro všechny klávesisty, kteří chtějí stát v popředí s kytaristy
Korg RK-100S 2 - výborný nástroj pro všechny klávesisty, kteří chtějí stát v popředí s kytaristy

Keytar v praxi

Miniklaviatura tohoto keytaru je příjemná a výborně hratelná. Rychle si na ni zvyknete. Protože ovládací prvky zůstaly na místě, keytar byl okamžitě ovladatelný. To platilo i v případě dvou páskových ovladačů. Krátký ribbon kontrolér využijete hlavně pro pitch band a modulaci u sólové hry. Díky němu získají vaše syňtákové a kytarové zvuky na autenticitě. Dlouhý riboon kontrolér lze využít různě. Například ke hře tónů, řízení filtrů, k plynulému sjezdu nebo výjezdu přes dvě oktávy atd. V každém případě obohatí styl vaší hry.

Pokud do ministupu připojíte například náhlavní mikrofon, můžete využít služeb vokodéru. Ten ve spojení s hlasem může výborně podpořit frázi sól.

K nástroji lze také připojit například mobilní telefon. Místo kabelu připojíte sluchátka a můžete pak lehce s podklady procvičovat hru na erkáčko prakticky kdykoliv a kdekoliv, aniž byste tím někoho rušili. To určitě oceníte například ve dvě hodiny ráno v hotelu, když vás přepadnou hudební múzy.

Korg RK-100S 2 - výborný nástroj pro všechny klávesisty, kteří chtějí stát v popředí s kytaristy
Korg RK-100S 2 - výborný nástroj pro všechny klávesisty, kteří chtějí stát v popředí s kytaristy

Závěrečné vysvědčení

Korgovský keytar RK-100S 2 nabízí nový design i barevné provedení. Nechybí zde staré osvědčené korgovské technologie, které byly upraveny a zdokonaleny. Velkým překvapením jsou nové zvukové barvy, znějící u tohoto modelu fantasticky. Přibyl také softwarový balíček. Ten se stal již jakýmsi standardem u některých korgovských nástrojů a ovladačů. Dvojková řada navázala přímo na svého předchůdce a vylepšila jeho možnosti hlavně po stránce zvukové.

Pokud chcete hrát na klávesy jako Jan Hammer nebo dělat show společně s kytaristy, může se stát RK-100S 2 zajímavou alternativou vašich klávesových nástrojů na pódiovém stojanu.

 

Info:

Keytar Korg RK-100S 2 (BK nebo RD) je výborný nástroj pro všechny klávesisty, kteří chtějí stát v popředí s kytaristy a podílet se na hudební show své kapely. Tento nový model se prodává na českém trhu za aktuální cenu 23 390 Kč.

 

Plus:

nový design

vylepšené technologie

celková koncepce keytaru

přepracované zvukové barvy

softwarový balíček

 

Mínus:

absence adaptéru v základní výbavě

 

Technická specifikace

polyfonie maximálně 2 hlasy, když je používán mód Layer, Split nebo Multi; maximálně 4 hlasy, když je používán vocoder; maximálně 8 hlasů při standardním použití
displej 7segmentový LED; 3 znaky
Programy a možnosti 200 programů z výroby; synt – 2 oscilátory a generátor šumu; wave shaping; multimodální filtry
vstupy a výstupy vstup – jack mono mini 3,5 mm (mono – dynamický mikrofon, linka)

výstup – jack stereo 6,3 mm (sluchátka, stereo, linka); MIDI Out

obousměrný – USB typ B

napájení baterie (6 ks – alkalické a  NiMH) , adaptér (DC–9 V)
rozměry 839 x 262 x 74 mm (šířka, hloubka, výška)
hmotnost 3,5 kg

 

https://www.korg.com/us/products/synthesizers/rk_100s2/

Psáno pro časopis Muzikus