Korg Pa4X NEXT - nový operační systém pro profesionální aranžér Pa4X

Od uvedení profesionálního aranžéru Pa4X s první verzí operačního systému 1.0 uběhlo již pár roků. Právě letos firma Korg představila novou verzi OS 3.0 NEXT, která je určena právě tomuto modelu. Co vše nabídne tato nová verze svému uživateli, si v kostce řekneme v následujících řádcích.

Korg Pa4X NEXT - nový operační systém pro profesionální aranžér Pa4X
Korg Pa4X NEXT - nový operační systém pro profesionální aranžér Pa4X

Trocha historie

Profesionální aranžér Pa4X s verzí OS 1.0 se dostal na trh v roce 2015. O dva roky později, v roce 2017, měli uživatelé tohoto modelu k dispozici další verzi s označením 2.0. V letošním roce (2019) představil Korg zcela novou, přepracovanou verzi 3.0, kterou vtipně nazval NEXT.

 

Firemní filozofie

Profesionální aranžéry firmy Korg byly prvními, které měly dotykové displeje a updatovatelný operační systém. Ten dovoloval vylepšovat možnosti jednotlivých modelů. Právě to bylo důležité pro snadnější a přirozenější komunikaci mezi hráčem a nástrojem. Díky grafickému uživatelskému rozhraní GUI (grafical user interface) se stalo ovládání korgovských aranžérů jednodušším a intuitivnějším. Firma vždy také reagovala na připomínky uživatelů a  snaží se je implementovat do aktualizací jednotlivých firmwarů.

Korg Pa4X NEXT - nový operační systém pro profesionální aranžér Pa4X
Korg Pa4X NEXT - nový operační systém pro profesionální aranžér Pa4X

Koncepce NEXTu

Třetí verze operačního systému (OS) s názvem NEXT dostala do vínku nové, tmavé grafické rozhraní, které je hned na první pohled daleko přívětivější pro zrak uživatele než jeho předchůdci. Úvodní obrazovka se svým rozložením téměř neliší od té předešlé. Grafika je v rámci rozdělení a orientace propracovanější. Změnily se i její barvy. Jeden nový prvek zde přece jen najdete. Je jím zámek v sekci Keyboard Set (KBD SET), kterým se dají okamžitě uzamknout či odemknout vaše přednastavené kombinace.

Pokud budeme procházet další jednotlivé stránky OS, najdeme zde větší či menší úpravy. Ty nejdůležitější vám nyní představím.

Dobrým nápadem je nové okno Record Edit Menu. V něm je sdruženo veškeré nahrávání, které nástroj nabízí. Okno je přehledně rozděleno do čtyř sekcí: Song, Style, Audio, Pad. Stačí si tedy vybrat, co a jak chcete nahrávat, a můžete jít na věc.

Dalším vylepšením je okno Quick Recordingu. Toto okno nabízí rychlý způsob, jak jednoduše vytvořit svoji vlastní skladbu pomocí doprovodného stylu, klávesových setů a padů. Nastavení je velmi rychlé a intuitivní. Skutečně dostojí svému názvu „rychlý záznam“.

Korg Pa4X NEXT - nový operační systém pro profesionální aranžér Pa4X
Korg Pa4X NEXT - nový operační systém pro profesionální aranžér Pa4X

Vylepšena byla také sekce Drawbars, která má nyní k dispozici celkem tři okna. Všechna okna obsahují virtuální táhla. Ta můžete ovládat jak přes displej, tak přes fyzická táhla na předním panelu. První okno nabízí sekci Rotary a Percussion. Druhé Tone, Noise a třetí Overdrive, Cabinet, Balance/Mic, Master FXB. Poslední dvě okna nabízí ještě funkce Rotary Percussion, Tone Noise a Rotary FX Set. Sekce se tak přiblížila hodně blízko skutečnému ovládání Hammondek. Takže velká pochvala.

Novinkou je také možnost rychlého kopírování setů Keyboard mezi různými hudebními styly nebo položkami SongBooku, což ušetří čas při programování jednotlivých skladeb.

Monofonní sólové nástroje díky vylepšeným parametrům Mono Legato a Portamento Time znějí při hře legata velmi reálně. Upoutají vás svým krásným sametovým a hutným zvukem, tak jak tomu bylo třeba v dobách starých analogových synťáků.

Ve výčtu dalších možností, které NEXT nabízí, bychom mohli pokračovat. Bohužel by to ale přesáhlo rozsah našeho dnešního testu.

 

Next. Říkáte si, kde že jsem to slovo jen slyšel? Napovím vám. NeXT Computers byla americká počítačová společnost sídlící v Redwood City v Kalifornii. Spoluzakladatelem byl v roce 1985 Steve Jobs, který tehdy rezignoval na svoji funkci ve společnosti Apple. V roce 1988 představil NeXT svůj první počítač. O dva roky později představil menšího bratříčka s názvem NeXTstation. Počítače měly k dispozici inovativní objektově orientovaný operační systém, který se jmenoval NeXTSTEP. První verze tohoto OS se dostala na trh 18. září 1989. Jeho prostředí bylo na svou dobu velmi pokrokové a inovativní. Dokázalo totiž kromě jiného spolupracovat v heterogenních sítích s různými operačními systémy. Tolik tedy v kostce k NEXTu.

Čerpáno z připravované knihy Bohuslava Boba Ziky s pracovním názvem Historie počítačů.

 

V čem je síla NEXTu

Operační systém nabízí zatím největší paměť uživatelských samplů. Oproti první verzi (400 MB) stoupla velikost o více než trojnásobek (1,5 GB). A pokud použijete korgovský kompresní algoritmus, dostanete rovné 3 GB. Trojkový OS také podporuje přímé čtení uživatelských samplů z disku. Je tedy nad slunce jasnější, že zvuková kvalita nástrojů a hudebních stylů šla u tohoto firmwaru opět nahoru.

Na nástroji najdete spoustu nových hudebních stylů. Původní styly byl přepracovány a vylepšeny, takže po zvukové stránce znějí velmi moderně. U stylů Dance můžete využít služeb přepracovaného KAOSS FX, který mají dnes také nižší modely Pa700 a Pa1000. U Pa4X byl již od OS 2.0!

Zvukové barvy byly díky zvětšené paměti postaveny na úplně nových samplech. Najdete zde například skvěle znějící Italien Grand Piano, které je zároveň novinkou. Ve výčtu bychom mohli pokračovat i v dalších sekcích, jako jsou varhany, saxofony, kytary, akordeony nebo syntezátory. Nechybí ani nové samply se s DNC (defined nuance control). Najdete je pod tlačítky Assinable Switches. Díky DNC samply získávají na autenticitě. Dvojnásobná je například i banka uživatelských bicích sad (256).

NEXT nově umožňuje přímý přenos MIDI přes USB Host. Snadno tak připojíte kontroléry, digitální piano nebo ovladače ze sérií Korgu Nano či Micro. Jak vše nastavit, najdete v uživatelském manuálu.

Nabízeny jsou i další vychytávky. Například bod rozdělení je nyní možné uložit pro každý set Keyboard zvlášť. Pokud používáte mikrofon, bude pro vás jeho nastavení díky detailnímu měřiči Mic Input daleko jednodušší. Chcete převádět hudební styly z podkladů ve formátu MIDI? V tom vám pomůže Style Creator Bot, který umí automaticky vytvořit hudební styl ze songu v MIDI. Zároveň také umí generovat Chord Sequence z akordů skladby.

Pokud by vás zajímaly detaily trojkového OS, můžete si u českého dodavatele stáhnout manuál Korg Pa4X - upgrade manuál 3.0. Zde se na 92 stránkách dozvíte, jak OS nainstalovat a jaké nové vlastnosti nabízí. A to nejdůležitější na konec: Je v češtině a zdarma. :-)

Korg Pa4X NEXT - nový operační systém pro profesionální aranžér Pa4X
Korg Pa4X NEXT - nový operační systém pro profesionální aranžér Pa4X

Pár slov na závěr

Korgovský operační systém 3.0 Next nám názorně ukazuje, jakým směrem se budou ubírat aranžéry. Trend je takový, že firma se snaží zachovat déle hardware (nástroje) a více obměňovat firmware (operační systém). Tento trend se dá očekávat i u ostatních světových výrobců. Poslední aktualizace nabízí NEXT ve verzi 3.0.1.

Ve finálním výsledku je NEXT kombinací nekompromisní zvukové kvality, intuitivního ovládání a inovativních funkcí. To vše uloženo v moderním, odolném a při tom stylovém hliníkovém šasi, které nabízí komfortní a moderní design.

 

Info:

Nový operační systém pro profesionální aranžér Pa4X s označením NEXT je pro všechny majitele tohoto modelu zcela zdarma a je volně ke stažení na firemních stránkách Korgu.

 

Plus:

nové tmavé grafické rozhraní OS

paměť uživatelských vzorků až 3 GB komprimovaně

přepracovaná okna OS v rámci uživatelské přívětivosti

vylepšené možnosti nástroje

celkově kvalitnější zvuk nástroje založený na nových samplech a vylepšených technologiích

 

Mínus:

Za tři týdny testování jsem nic, co by mi vadilo, nenašel.

 

Technická specifikace

instalace OS pro instalaci 3.0 NEXTu je požadovaná poslední verze 2.0.0
nové funkce OS 3.0 celkem bylo přidáno 25 funkcí v sekcích: uživatelské rozhraní, lokální zdroje, zvukové sady, táhla, přehrávání skladeb, nahrávání, editace zvuků, samplování, MIDI, audio výstup, kombinace, hudební zdroje (hudební styly, sady Keyboard i zvukové barvy)
použité technologie EDS-X (Enhanced Definition Synthesis – Expanded), DNC (Defined Nuance Control), Touch View (Graphical User Interface), TC-Helicon, technologie Waves Audio, KAOSS FX, SongBook

 

https://www.korg.com/us/products/synthesizers/pa4x/v3.php

https://www.korg.com/us/products/synthesizers/pa4x/v3.php

Psáno pro časopis Muzikus