Korg nanoKEY Studio & nanoKONTROL Studio - zajímavé kontroléry

V dnešním testu si představíme dvojici mobilních MIDI ovladačů firmy Korg, které se vám mohou hodit při práci v terénu. Řeč bude o nanoKEY Studiu a nanoKONTROL Studiu.

Korg nanoKEY Studio & nanoKONTROL Studio - zajímavé kontroléry
Korg nanoKEY Studio & nanoKONTROL Studio - zajímavé kontroléry

Co je nanoKEY Studio

Mobilní MIDI klaviatura malých rozměrů, kterou můžete lekce přibalit do tašky či batohu a použít ji například s notebookem nebo jakýmkoliv iZařízením, kdekoliv se vám zachce.

Kontrolér nanoKEY Studio má uspořádány všechny ovládací prvky ve třech sekcích. V pravé horní části v první sekci naleznete osm knobů a šest

 

tlačítek. Druhá sekce v levé horní části nabídne osm trigger padů a dalších šest tlačítek. Mezi těmito dvěma sekcemi je umístěn touchpad o rozměrech 6 x 4,5 cm. Ve spodní, třetí sekci najdete klaviaturu v reverzním provedení. Na levé boční straně je umístěn minikonektor pro připojení USB kabelu. Na zadní straně je třípolohový vypínač. Ve spodní části se ukrývá šachta pro dvě baterie typu AAA.

Vše je přesně a jasně rozmístěno a popsáno. Nemusíte se tak bát, že ovládání nezvládnete. To zvládne i malý školák. :-)

Korg nanoKEY Studio & nanoKONTROL Studio - zajímavé kontroléry
Korg nanoKEY Studio & nanoKONTROL Studio - zajímavé kontroléry

Co je nanoKONTROL Studio

Mobilní MIDI kontrolér podobných rozměrů jako nanoKEY Studio. Na první pohled připomíná spíše mixážní mini pultík, což v podstatě je. Na rozdíl od klasických minimixů slouží například k mixování MIDI dat ve spojení se stanicí DAW v počítači.

Tento kontrolér nabízí dvě sekce. První, menší sekce, která zabírá pouhou jednu třetinu kontroléru, disponuje třinácti tlačítky, pěti LED diodami a jedním kolečkem alfadial. Druhá, dvoutřetinová sekce nabízí osm sliderů, osm knobů a třicet dva tlačítek (vždy po osmi - Mute, Solo, Rec a Select). Jedna šavle tak má k dispozici jeden slider, knoflík a jedno tlačítko Mute, Solo, Rec a Select. Co se týče USB mikrokonektoru, třípolohového přepínače a šachty baterií, tak ty jsou umístěny úplně stejně jako u nanoKEY Studia.

I u tohoto kontroléru je vše naprosto přehledné a jasné.

 

Připojení „nanoOVLADAČE“

Oba přístroje můžete připojit dvojím způsobem. První je klasický pomocí USB kabelu a druhý bezdrátově přes Bluetooth. Oba ovladače lze používat jak s operačními systémy mac OS, iOS, tak i s Windows. Vše jsem odzkoušel na mac OS Sierra, verzi 10.12.3.

Pokud tedy připojíte některý z nanoOVLADAČů pomocí dodávaného kabelu k počítači, stačí zapnout třípolohový přepínač (doleva) a ovladač je připraven k akci. V tomto případě je napájen z počítače. Pak stačí spustit DAW nebo nějaký virtuální nástroj (použil jsem Korg M1), nastavit v Preferences M1 MIDI IN Device, a můžete začít s hraním na nanoOVLADAČ.

Pokud chcete využít Bluetooth, stačí přepnout třípolohový přepínač doprava. Přístroj bude napájen pomocí baterií. V Bluetooth MIDI Connect, který je potřeba mít nainstalovaný v počítači, zvolíte záložku Connect Bluetooth MIDI Device, v okně zvolíte nanoOVLADAČ, zmáčknete tlačítko Device, a je hotovo. Pak už stačí zvolit v Preferences v záložce MIDI Setting MIDI IN Device - „nanoPŘÍSTROJ“ Bluetooth a můžete začít hrát bez jediného kabelu. Dosah vzduchem byl přibližně deset metrů.

Oba tipy připojení jsou skutečně velmi jednoduché a rychlé. Nejvíc jsem ocenil bezdrátové připojení, protože s sebou nemusíte tahat žádný kabel na propojení. Prostě vyndáte, zapnete a hrajete. Jedním slovem řečeno - luxus.

 

Co vše umí nanoKEY Studio

Ovladač disponuje dvaceti pěti rychlostně dynamickými klávesami, které jsou podsvícené. Protože se jedná o pouhé dvě oktávy, k dispozici jsou také tlačítka Octave Shift + a -. Celkem čtyři oktávy nahoru a dolů. Každá oktáva je na tlačítku plus nebo mínus barevně odlišena. První ± je bílá, druhá ± je růžová, třetí ± je červená a čtvrtá bliká červeně. Reset nastavení provedete společným zmáčknutím tlačítek ±. Samozřejmostí je půltónová transpozice. Podržíte-li tlačítko Shift/Tap, můžete pomocí tlačítek ± transponovat klaviaturu o ± 12 půltónů. Zvolená tónina je indikována podsvícením zadané klávesy. Nečekejte, že na klaviatuře můžete dělat bůhvíjak virtuózní kousky. Ale pro okamžité použití kdekoliv a  zaznamenání vašich nápadů je plně dostačující.

Ovladač má k dispozici také tlačítko Sustain, které vlastně nahrazuje klasický nožní pedál. Další tlačítka Touch Scale, X-Y Control a Pitch/Mod úzce spolupracují s touchpadem. Uvedu malý příklad: Protože ovladač nemá k dispozici klasický joystick ani kolečka, vše je zde vyřešeno následovně. Zmáčknete tlačítko Pitch/Mod a pohybem prstu po touchpadu směrem od spodu nahoru pracujete s modulací. Pokud chcete pitch bend přejedete směrem zprava doleva pro ohnutí tónu nahoru. Obráceně je to dolů. Pracovat můžete také s oběma efekty dohromady. Přejedete-li z dolního levého do horního pravého rohu, docílíte modulace a ohnutí tónu nahoru. Z pravého dolního do levého horního je to obráceně. S touchpadem si lze prostě hezky vyhrát. Myslím si, že je to elegantní řešení, na které si velmi rychle zvyknete. Ovládání vždy vidíte na svém virtuálním nástroji.

Nad výše popsanými tlačítky najdete osm programovatelných knoflíků, kterými můžete v reálném čase ovládat softwarové syntezátory, plug-inové efekty nebo mix v softwaru pro DAW. Každému můžete přiřadit specifickou funkci MIDI Control Change (CC). K dispozici je celkem osm scén.

Korg nanoKEY Studio & nanoKONTROL Studio - zajímavé kontroléry
Korg nanoKEY Studio & nanoKONTROL Studio - zajímavé kontroléry

NanoKEY Studio má také k dispozici osm dynamických padů. Ty můžete využít ke spouštění bicích zvuků, samplů, k zadávání konkrétních akordů (Chord Pad) nebo třeba spouštění arpeggií (Arp).

S těmito pady jsou úzce spjata tlačítka umístěná pod nimi: Scene, Shift/Tap, Arp (Arpeggiator), Chord Pad, Easy Scale a Scale Guide. V kostce si řekneme, k čemu jednotlivá tlačítka slouží. Výběr scény (Scene) nabízí osm uživatelem konfigurovatelných scén. Vše jsem vyzkoušel s Garage Bandem a fungovalo to stoprocentně. Pomocí Shift/Tap a padových tlačítek Scale mínus a plus můžete nastavit ladění. Nebo také tóninu. Zde pro nastavení použijeme místo padů tlačítka Octave ±. Tlačítkem Arp volíte režim arpeggiátoru.

K dispozici jsou různé rytmické šablony arpeggia. Chord Pad umožňuje využít pady pro hraní akordů. Easy Scale umožní hrát akordy nebo melodie ve zvolené stupnici (tónině). Scale Guide využívá podsvícení klaviatury, aby zobrazila dané tóny zvolené škály. Podrobnější nastavování rozebírat nebudu, protože by to vydalo na samostatný článek. Pokud vás budou zajímat detaily, můžete si stáhnout manuál v češtině, kde si vše lze podrobně prostudovat. A věřte, že budete překvapeni, co vše můžete nastavit.

Práce s přístrojem byla příjemná. Všechna tlačítka a pady jsou přehledně popsány a také podsvíceny, což je skvělé pro okamžitou orientaci a práci ve zhoršených světelných podmínkách. Po prvním rozbalení a uvedení do chodu pochopíte, jak tento kontrolér funguje. Některé akce v rámci nastavení se musíte ale naučit. Jsou totiž použity kombinace tlačítek. Bohužel to u takového malého zařízení jinak nejde.

Korg nanoKEY Studio & nanoKONTROL Studio - zajímavé kontroléry
Korg nanoKEY Studio & nanoKONTROL Studio - zajímavé kontroléry

Co vše umí nanoKONTROL Studio

Jak jsme si již řekli v úvodu, kontrolér připomíná malý mixážní pultík a je určen k ovládání systémů DAW a softwarových sekvencerů. Kompatibilní software je Gadget, Cubase, GarageBand, Logic, Studio One, Digital Performer, Pro Tools, Live, Sonar a další. NanoKontrol Studiem lze ovládat také například softwarové syntezátory. Rovněž u tohoto kontroléru jsem pro vyzkoušení použil GarageBand.

Než jsem začal pracovat s GarageBandem, bylo nutné z firemních stránek Korgu stáhnout plug-in nanoKONTROL Studio Surface, který je určen pro GarageBand, a ten potom nainstalovat. Před instalací plug-inu Surface musíte mít vždy nainstalovaný driver Korg USB-MIDI. Po instalaci těchto softwarů stačí spustit GarageBand, zvolit některý z režimů, a můžete začít s ovládáním aplikace. Vyzkoušel jsem vše ve dvou režimech, které chlapci od Applu nazvali „písničkář“ a „sbírka klávesových nástrojů“. V režimu písničkář NanoKontrol pracoval jak s audio, tak s MIDI stopami. Přehrával stopy, převíjel stopy vřed i vzad, vracel stopy na začátek, zesiloval dle požadavků jednotlivé stopy, pracoval se stereem (Panorama), odpojoval stopy (Mute) a umí i další věci. To samé platilo u režimu „sbírka klávesových nástrojů“, kde kontrolér pracoval pouze s MIDI stopami. Zde byla k dispozici sbírka virtuálních klávesových nástrojů a syntezátorů.

Jednou větou prostě řečeno: Spolehlivě ovládal vše, na co jsem sáhl, bez sebemenšího problému. Pokud si tedy někde v parku na lavičce vzpomenete přemíchat či upravit svůj výtvor v iZařízení, je nanoKONTROL ideálním partnerem.

 

Softwarový balíček

Tak, jak je u firmy Korg dobrým zvykem, naleznete v balení nanoKEY a nanoKONTROL Studia kartu pro stažení softwarového balíčku. U obou ovladačů je k dispozici stejný balíček. V něm najdete software následujících různých firem: Korg Gadget Le a Korg Module Le pro iOS. Legendární workstation Korg M1 Le pro macOS. Slevový kupón na Ableton „Live“ Series. Balíček firmy AAS (Applied Acoustics Systems) se třemi virtuálními nástroji - Lounge Lizard Session, Ultra Analog Session a Strum Session. Od švédské firmy Propellerhead je zde Reason Limited. A francouzský výrobce virtuálních nástrojů nabízí čtyři legendární syntezátory devadesátých let - Yamaha SY-77, Korg M1, Ensoniq VFX a Roland D-50.

Myslím si, že je to určitě zajímavý balíček. Nemohu se ale ubránit dojmu, že v případě Korgu by si firma  mohla dovolit dát těm, kteří si zakoupí jejich ovladače, plné verze softwarů Gadget nebo Module pro iOS. Je to tak trošku alibismus, protože obě aplikace si můžete stáhnout z App Storu volně i bez jakékoliv karty. Navíc je spousta dalšího softwaru, který firma pro iOS nabízí (například: Korg iMS-20, iWavestation, iPolysix, iM1, iDS-10 a další). Určitě to nemění nic na faktu, že ke kontrolérům dostáváte tento zajímavý balíček jako přidanou hodnotu, která jistě potěší.

 

MIDI kontroléry jsou v dnešním hudebním světě široký pojem. Patří mezi ně různá udělátka v podobě klávesových, dechových, bicích a kytarových ovladačů. Nesmíme zapomenout ani na speciální kontroléry dnešní doby. Jednu věc však mají tyto výrobky společnou: Jejich úkolem je ovládat a řídit v reálném čase různé přístroje, nástroje, zařízení a software v jakékoliv podobě. V počátcích se kontroléry propojovaly pomocí kabelu. Dnes už vše frčí bezdrátově (Bluetooth). Ovladače v dnešní době vyrábí spousta věhlasných firem, které nabízejí různé zajímavé a inovativní ovladače. Mezi ty inovativní patří například Roli se svým Seaborgiem, Haken Audio s Continuum Fingerboardem nebo NUmotion s Revo 1. Tyto unikátní přístroje mají ve své výbavě taková jména jako Jordan Rudenský, Marco Parisi, Ricky Špaget, Hans Zimmer a další. Někteří z výše jmenovaných se také přímo podílí na vývoji těchto kontrolérů. Že nevíte, kdo tihle lidé jsou? Výborní klávesisté, skladatelé nebo producenti, kteří je ke své práci každodenně používají.

 

Software potřebný pro běh kontrolérů

Pokud budete používat některý z těchto kontrolérů, je důležité mít nainstalován v počítači následující software, který je volně ke stažení na firemních stránkách Korgu v sekci podpora (Support). Software je jak pro platformu Windows, tak mac OS.

Potřebovat budete driver Korg USB-MIDI, který upotřebíte pro různé nástroje, přístroje a kontroléry. Jejich seznam je uveden u ovladače. Dále plug-in Surface pro macovský software GarageBand a Logic. Pokud budete chtít používat kontrolér v bezdrátovém režimu, musíte mít nainstalovanou aplikaci Bluetooth MIDI Connect.

Dobrým pomocníkem se vám může stát také softwarový Editor (Korg KONTROL Editor) pro počítač, který pomůže s různými nastaveními vašich ovladačů. Jedná se totiž o univerzální software, který je určen pro celou řadu kontrolérů. Například: microKEY, taktile, nanoSÉRII, microSÉRII a dalším.

Pro oba dva kontroléry je také k dispozici System Updator pro mac OS i Windows, který je rovněž zdarma.

 

Závěrečné vysvědčení

Oba kontroléry jsou výbornými pomocníky do terénu i do domácího studia. Můžete je použít prakticky kdekoliv. Za velmi příznivou cenu získáte korgovskou kvalitu s přidanou hodnotou v podobě softwarového balíčku. Každý jistě ocení možnost připojení jak pomocí kabelu, tak Bluetooth. Oba kontroléry fungovaly bez sebemenšího problému hned na první dobrou. V podstatě bez nutnosti používat manuál. Ovládání je skutečně intuitivní. Myslím, že by se pro oba kontroléry dobře hodilo přísloví: „Za málo peněz hodně muziky.“

 

Info:

NanoKEY Studio a nanoKONTROL Studio jsou zajímavé kontroléry. Pomohou vám s ovládáním spousty věcí, jak v domácím studiu tak na cestách. Oba se na českém trhu prodávají za cenu 3 990 Kč.

 

Plus:

malé rozměry

provoz na baterie

Bluetooth konektivita

možnosti kontrolérů

bonusový softwarový balíček

 

Mínus:

aplikace Korg Gadget a Module pouze ve verzi Le, které jsou ke stažení zdarma i bez karty

 

Technická specifikace

barva modelů černá
použitý tip baterií / výdrž baterií dvě baterie typu AAA, přibližně 10 hodin
Mac bezdrátová komunikace podporován Mac OS X – 10.10 Yosemite a vyšší,  Bluetooth 4.0 a vyšší
iOS bezdrátová komunikace podporován iOS 4 a vyšší, Bluetooth 4.0,podporované modely: iPhone 4S a výše, iPad 3 generace a výše, iPad mini a výše, iPad Air a výše, iPad Pro, iPod 5 generace a výše
Win bezdrátová komunikace OS Windows 8.1 (32/64bitové) a vyšší,  Bluetooth 4.0
Mac USB komunikace Mac OS X 10.8 a vyšší
Win USB komunikace OS Windows 7.1 SP1 (32/64bitové) a vyšší
obsah balení USB kabel, dvě baterie AAA, karta s kódem na softwarový balíček
rozměry nanoKEY Studio a nanoKONTROL Studio má stejný rozměr

278 x 160 x 33 mm (šířka, hloubka, výška)

hmotnost nanoKEY Studio 471 g

nanoKONTROL Studio 459 g

 

www.korg.com/us/products/computergear/nanokey_studio/

www.korg.com/us/products/computergear/nanokontrol_studio/

Psáno pro časopis Muzikus