Korg i3 - music workstation v černé i stříbrné variantě
Psal se rok 1993. Právě v tomto roce uvedla firma Korg svůj první nástroj s označením i3. Jednalo se o interactive music workstation. Byl to vlastně první korgovský profesionální aranžér. Na svou dobu nabízel model zajímavé možnosti.
Nástroj obsahoval stejný zvukový engine A12 jako tehdejší profesionální syntezátory této firmy, vícestopý MIDI sekvencer, automatickou doprovodnou jednotku s hudebními styly, která měla vylepšené rozpoznávání akordů, velký grafický displej a spoustu dalších drobností. Po více
než dvou desetiletích se na scéně objevuje opět tento retro název. Tentokráte však ve spojení s novým nástrojem Korg i3 Music Workstation. Právě tuto novinku si v dnešním testu představíme.
První seznámení s novým i3
Nástroj má nový moderní design, který nemá nic společného s tím původním z roku 1993. Model je nabízen v černém (super matte black) a stříbrném (super matte Ssilver) provedení. Osobně mne více oslovila stříbrná varianta, na které lépe vynikly popisy jednotlivých tlačítek, ovladačů, vstupů a výstupů.
Přední panel nabízí všechny ovládací prvky, které jsou přehledně a systematicky uspořádány do jednotlivých skupin přesně podle korgovské filozofie. Protože se nejedná o klasický profesionální aranžér ani klasickou pracovní stanici, nabízí nástroj z každé skupiny něco.
Zadní panel je klasika. Najdete zde vstupy, výstupy, úchyt kabelu adaptéru a tlačítko pro zapnutí a vypnutí nástroje. U testovaného kusu v černé barvě by výrobce mohl udělat popisy zadního panelu v bílé barvě, tak jak je tomu na čelním panelu. Zlepšila by se tím čitelnost popisů a orientace v zadní části nástroje.
Pravda je, že tento nástroj patří k nejlevnějším modelům v kategorii music workstation. Již na první pohled je jasné, že u tohoto typu bude nutné počítat s určitými kompromisy v rámci poměru výkon/cena.
Výbava nástroje
Korg i3 je jakýmsi hybridním modelem vycházejícím ze základního modelu aranžérů a pracovních stanic. Nástroj disponuje jednašedesáti klávesami s možností nastavení úhozové dynamiky. K dispozici jsou hned čtyři. Lehká (Soft), střední (Medium), těžká (Hard) a fixní, tak jako je to třeba u varhan.
K tvorbě zvuku nástroj používá stereo PCM zvukový generátor. Má 790 zvukových barev, 59 bicích sad, které jsou organizovány v 200 továrních setech. Jeden set nabízí až čtyři zvukové barvy. Tři pro pravou (Upper 1-3) a jednu pro levou (Lover/Split) ruku.
Nástroj má k dispozici i automatickou doprovodnou jednotku. Najdete zde 270 hudebních stylů. Nechybí ani klasické formální části jako předehra a dohra (Into/Ending), sloka a refrén (Variace 1-2 a 3-4), přechody (Fill, Coution, Break) i synchronizovaný start (Synchro Start).
Pro zvukové sady i hudební styly jsou k dispozici celkem čtyři digitální stereo multiefekty. Dva pro party klaviatury a dva pro doprovodné party. Multiefekt má celkem 173 variací různých efektů.
Není zapomenuto ani na MIDI sekvencer podporující formát SMF. K dispozici je také audio přehrávač. Přehrávat můžete audio soubory v mp3 i wav.
Takto v kostce vypadá výbava této hudební pracovní stanice.
i3 v praxi
Po zapnutí vás přivítá modře podsvícený displej, nabízející veškeré základní informace o nastavení nástroje, které budete potřebovat. Přehledně a systematicky je rozdělen do několika částí. V menších oddílech najdete zvolenou banku setlistů, tempo, jméno akordu, informaci o taktu, rytmu, připojeném USB flash disku nebo o vložených bateriích. V největším okně se podle volby zobrazují další potřebné informace. Například jméno zvukové barvy nebo zvukové sady, jméno hudebního stylu nebo položka a číslo nastavení. Displej je z přímého pohledu stojícího i sedícího hráče dobře čitelný a jeho modré podsvícení je pro oči příjemné.
Veškeré volby a nastavování se provádí pomocí tlačítek a alfa dial kolečka, umístěných na předním panelu. Většina tlačítek je podsvícena červeně nebo zeleně. Záleží na tom, jaký režim či funkci zrovna používáte. Podsvícení je výborný nápad a určitě ho při své práci časem oceníte.
Nástroj disponuje celkem čtyřmi pracovní režimy. Performance, Sequencer, Setting a Media. Nyní si řekneme, co jednotlivé režimy nabízejí.
Performance umožňuje hrát zvukovými barvami na klaviatuře i3 nebo využít možností automatického doprovodu při hře s hudebními styly. V tomto režimu můžete také svoji hru zaznamenat.
Sequencer umí přehrávat nahraný záznam nebo vaše podklady ve formátu mp3, wav nebo SMF. Během přehrávání můžete samozřejmě hrát své party na klaviatuře. Pokud zmáčknete tlačítko SEQ, vstoupíte přímo do režimu sekvenceru.
Setting nabízí veškerá potřebná nastavení nástroje. Můžete nastavit například odezvu klaviatury, dělicí bod klaviatury, polaritu sustain pedálu, automatické vypínání nástroje, úroveň pouštěného audiosignálu a další. Menu nabízí celkem osmnáct položek nastavení.
Media Mode umožňuje ukládání a načítaní uživatelských dat z USB flash disku. Nezapomeňte před používáním tohoto režimu zasunout do slotu USB to Device svoji „flešku“. Jakmile se zobrazí na displeji ikona USB flash disku, můžete začít tento režim používat. K dispozici je sedm funkcí. SetList uloží všechny seznamy setů na disk. SetList Restore načte všechny seznamy setů z flash disku. UserSong Convert převádí uživatelské skladby na SMF, které potom uloží na flash disk. Převést můžete jednu, nebo všechny skladby naráz. UserStyle Load načte zvolené uživatelské styly z USB disku. Používat můžete styly vytvořené pro i3. Media Speed Measures umí změřit rychlost zápisu na disk. Hned tak zjistíte, jestli je váš diskvhodný pro zápis. Media Format disk naformátuje. System Update umožní aktualizaci firmwaru. V době testu byl aktuální System Updater 1.5.
Nástroj nabízí také zajímavou vychytávk, a tou je ekvalizace, kterou si můžete nastavit dle svých představ. Na předním panelu najdete dva otočné potenciometry (Low a High), jimiž si nakroutíte požadovaný výsledný zvuk. To se vám může dobře hodit hlavně při práci s celkovým zvukem v reálném čase.
Dobrým nápadem je napájení ze sítě i baterií. Použijete-li šest kusů alkalických baterií typu AA tak, jak výrobce uvádí, můžete nástroj používat přibližně osm hodin. To určitě oceníte v místech, kde není možnost připojení k elektrické síti.
Je pravda, že si člověk musí na ovládání nástroje lehce přivyknout. Nejedná se ale o nic složitého. Celé základní ovládání je logické a intuitivní. Po dvou hodinách se vám bude zdát, že s nástrojem pracujete již léta.
Sekvencer
Své skladby můžete nahrávat v reálném čase. MIDI sekvencer má k dispozici je celkem 16 stop. Zaznamenat může 100 000 eventů a maximální počet skladeb je 999. Uživatelské skladby (User Song) se automaticky označují postupně během nahrávání (od 1 až po 999). Ukládány jsou v interním formátu nástroje. Ten lze kdykoliv převést na SMF 0. Díky tomuto převodu pak můžete s daty pracovat například v počítači ve svém oblíbeném DAW softwaru.
Protože se nejedná o klasický sekvencer, jsou MIDI kanály (Chanel = Ch) používané v režimech Performance a Sequencer jednotlivým partům přiřazeny následovně: Ch01 - part Upper 1, Ch02 - part Upper 2, Ch03 - part Upper 3, Ch04 - part Lower, Ch09 - part Bass, Ch10 - part Drum, Ch11 - part Percussion a Ch12 - 16 další party doprovodu. Pokud si toto schéma zapamatujete, můžete velmi rychle provést jakékoliv změny ve svých skladbách. Pro detailnější editaci bude vhodnější používat software pro DAW v počítači či tabletu. Ten toho umí daleko víc a je při úpravách rychlejší a pohodlnější.
Nahrávání a přehrávání nabízí dvě vychytávky: U uživatelských skladeb je možný overwriting u partů Upper 1-3 a Lower. Při přehrávání lze část skladby zasmyčkovat a opakovaně ji přehrávat. To se může dobře hodit třeba při procvičování určitého úseku skladby.
Dovolím si tvrdit, že jako základní pracovní prostředek pro zachycení momentálních nápadů je tento sekvencer plně dostačující.
Nahrávání a přehrávání Audio a MIDI dat
Po zapojení USB flash disku můžete nahrávat také audio data. Zaznamenat můžete samotnou hru na nástroj i přicházející signál z Audio In, kam připojíte například mobilní telefon s audio podkladem.
Nahraná data se ukládají do složky AudioRec na připojený USB flash disk.
Nástroj umí přehrávat různá hudební data jak z paměti nástroje, tak z USB flash disku. Podporovány jsou formáty mp3, wav a SMF 0/1. Během přehrávání samozřejmě můžete hrát na klaviaturu nástroje.
Pokud chcete mít jistotu, že vaše „fleška“ bude stoprocentně funkční, podívejte se na firemní stránky. Zde u nástroje v sekci specifikace najdete aktuální seznam podporovaných USB flash disků, které byly s tímto nástrojem otestovány.
Music workstation nebo professional arranger? Je docela zajímavé sledovat, jak se tyto dvě skupiny začínají víc a víc prolínat. V prvopočátcích bylo jasně definováno, co je music workstation a jakou výbavou má disponovat. To stejné platilo pro keyboardy, tedy nástroje s automatickým doprovodem. Dnes jsou tyto hranice úplně smazány. Svědčí o tom právě poslední nejlevnější model firmy Korg, i3 Music Workstation. Ať jej tedy nazveme tak, či onak, důležité je, aby vždy splňoval požadavky konkrétního hráče, potažmo uživatele.
USB flash disk
V praktické části jsem se zmínil o USB flash disku neboli „flešce“, jak se jí familiárně říká mezi uživateli. Ta slouží pro načítání a ukládání dat z nástroje. Ideálním krokem je naformátovat ji přímo v nástroji. Po naformátování se automaticky vytvoří složka i3. Do ní budou zapisována, nahrávána a kopírována veškerá data z nástroje i pro nástroj. Protože je podporována stromová struktura, doporučuji data ukládat do složek. Některé se vytvářejí automaticky v nástroji (SetList) a některé musíte vytvořit sami v počítači (Style, wav, mp3). Není totiž nic horšího než chaos v datech. A pamatujte: Zálohovat, zálohovat a zase zálohovat. Nejlépe v počítači. USB flash disk totiž není záložní datové médium, ale přenosné datové médium. :-)
Podtrženo a sečteno
Korg i3 Music Workstation, jak zní jeho celé jméno, je zajímavý hybridní nástroj, který v sobě spojuje prvky aranžéru i pracovní stanice. Najdete zde slušnou zvukovou výbavu, efektové procesory, automatický doprovod se základními funkcemi, sekvencer a další technologie dnešní doby. Nástroj umožňuje nahrávat a přehrávat audio data i MIDI data. Tento model je lehce přenosný a jednoduchý na obsluhu. Díky napájení ze sítě i baterií jej můžeme použít prakticky kdekoliv. „Itrojka“ se tak může stát ideálním partnerem na cesty, pro domácí studio, live vystoupení typu Street Stage a další. Skvěle se dá využít také jako rychlý záznamník vašich nápadů. Dovolím si tvrdit, že moc takovýchto nástrojů v této cenové kategorii nenajdete. Pokud vám tedy bude výbava tohoto nástroje vyhovovat a dostačovat, může se i3 stát jasnou volbou právě pro vás.
Info:
Korg i3 Music Workstation v černé i stříbrné variantě se prodává na českém trhu za 13 990 Kč.
Plus:
variabilita nástroje
zajímavá hybridní výbava nástroje
možnost záznamu i přehrávání v audio i MIDI formátu
rychlý záznamník hudebních nápadů
napájení ze sítě i baterií
Mínus:
Chybí čitelný popis zadního panelu u černé varianty.
Technická specifikace
klaviatura | 61 kláves keyboardového typu s rychlostní dynamikou |
polyfonie | 64 hlasů |
podporované audia formáty | přehrávání – Mp3, wav – oba podporují 44,1 kHz/16 bitů, nahrávání – wav – 44,1 kHz/16 bitů přímo na USB flash disk |
podporované MIDI formáty | přehrávání – SMF 0/1
nahrávání – interní formát nástroje s konverzí do SMF 0 |
vstupy / výstupy | vstup pro sustain pedál (1x mono jack 6,3 mm), výstup L/Mono & R (2x mono jack 6,3 mm), audio vstup (1x stereo jack 3,5 mm), sluchátkový vstup (1x stereo jack 3,5 mm), konektor MIDI Out, 1x port USB to Device typ A, 1x port USB to Host typ B, vstup pro připojení adaptéru |
obsah balení | nástroj i3, adaptér KA–390, rychlý návod v angličtině a karta s kódem k softwarovému balíčku. Poznámka: U českého dodavatele lze stáhnout volně manuál Rychlý start v češtině. |
volitelné příslušenství | sustain pedál DS–1H, nožní spínač PS3, klávesový stojan a obal dle vlastní volby |
rozměry | 1037 x 296 x 80 mm |
hmotnost | 4 kg (bez baterií) |