Hammond SK1 - klasika v digitálním kabátě

Hammond SK1 - klasika v digitálním kabátě
Hammond SK1 - klasika v digitálním kabátě

Firma Hammond vyrobila své první ultrapřenosné varhany v historii...Tato věta má v sobě cosi zvláštního - snad pocit jakéhosi popření přírodních zákonů, nebo dokonce dematerializace. Mohou Hammondy opravdu vážit pouze sedm kilo? Ale ano, a dokonce mají oproti tradici ještě něco navíc!

Koncepce

SK1 je jednomanuálovou variantou jinak totožné, ale dvoumanuálové SK2. Nástroj označený jako stage keyboard je spojením dvou sekcí zvuků - varhanní (klasická tónová kolečka, tranzistorové i píšťalové zvuky) a extra (zvuky akustických a elektrických pian, klavinetu, žesťů apod., dají se i rozšířit pomocí upgradu přes USB). Každá sekce má vlastní hlasy polyfonie (varhanní sekce šedesát jedna nebo šedesát tři pro manuály a osm pro pedál, extra sekce dalších šedesát tři hlasů). Je tu několik typů efektů (tradiční simulace Leslie, dalé efekty vibrato, chorus, zkreslení, reverb, multiefekt a master ekvalizér). V paměti je sto továrních a sto uživatelských zvuků, které se dají ukládat na USB flash paměť. Dále tu najdeme zabudovaný hudební přehrávač formátu wav/mp3 a MIDI master keyboard funkce. Zkrátka vše užitečné, co by mohl takový stage nástroj potřebovat.

 

Design

Nástroj působí velmi seriózně, příjemně a nenápadně. Jeho charakteristickým znakem je to, že má ambici zabírat co nejméně místa při zachování pohodlného ovládání. Délka je dána jen klaviaturou a elegantními tmavými bočnicemi, vše se muselo vejít do prostoru nad tím. Ovládacích prvků je tu poměrně dost a mohou působit na první pohled až trochu stísněně, ale pohodlí při ovládání je zachováno.

 

Středem panelu je dvouřádkový LCD displej, vpravo od něj jsou kurzorová tlačítka a potenciometr zadávání hodnoty, vlevo tlačítka režimů hry a ukládání zvuků. Pod displejem je deset tlačítek předvoleb oblíbených zvuků. Levá část panelu patří varhanní sekci s táhly, ovládání Leslie/vibrata/chorusu, přepínání ovládání pro manuály, dále je tu ovládání hudebního přehrávače a potenciometr hlasitosti. V pravé části najdeme ovládání „ostatních“ zvuků, sekci varhanních perkusí, potenciometry efektů a master ekvalizéru.

Hammond SK1 - klasika v digitálním kabátě
Hammond SK1 - klasika v digitálním kabátě

Na zadním panelu najdeme hlavní vypínač, linkový a sluchátkový výstup, osmipinový konektor pro připojení externí Leslie, vstupy pro damper a expression pedál, nožní spínač, MIDI In/Out a USB terminál pro připojení flash paměti. Celkem slušná standardní výbava, ovšem u MIDI můžeme za určitých okolností postrádat i druhý vstup - pokud bychom chtěli připojit druhý manuál a varhanní pedál bez funkce MIDI merge, musíme použít externí MIDI merger nebo patchbay. Firma doporučuje firemní pedál, který funkci MIDI merge má, ale dovedl bych si představit i kombinaci s jiným pedálem, či dokonce zapojení třetího manuálu s kladívkovou mechanikou na klavírní zvuky (spolu s dvěma manuály varhan).

 

Nástroj má externí adaptér, což jistě trochu snížilo jeho hmotnost, nicméně je otázkou, zda je to takový rozdíl a zda by nebylo interní řešení s klasickým eurokabelem praktičtější. Zejména zapomnětlivější typy mohou mít o starost navíc, kde (zase) mohou adaptér zapomenout. Naštěstí je adaptér vyřešen tak, že nezabírá několik míst v prodlužovačce najednou a přívodní kabel je možno upevnit do svorky umístění vedle vstupu, takže se téměř vyloučí jeho náhodné vytrhnutí z nástroje.

 

Ovládání

Je příjemné, přehledné a manuál téměř není potřeba. Dvouřádkový displej pro informační potřeby stačí, vše podstatné o konkrétním rejstříku (včetně chytře vymyšleného zobrazení nastavení táhel) se vejde na jednu jeho stránku. Listování v menu a volba parametrů je přehledně provedena. Zvuky se volí potenciometrem Value, deset vybraných můžeme přiřadit na tlačítka Favorite pod displejem.

 

Varhanní táhla jsou trochu zapuštěna do panelu a mají vodící drážky, chodí tak akorát ztuha, aby se daly provádět i rychlé a razantní změny v nastavení zvuku. Člověk má při práci s nimi pocit osvědčené tradice a „rodinného stříbra“, přímo svádí k práci se zvukem. Nastavení je možno přepínat pro vrchní/spodní manuál a pedál. Bohužel pro pedál je možno nastavit pouze dvě stopy (16’ a 8’) místo všech devíti, což většinou stačí, nicméně zvukoví experimentátoři a maximalisté požadující možnosti „opravdu velkých“ Hammondů možná budou zklamáni. Sympatické je, že firma v uživatelském návodu poměrně podrobně rozebírá způsoby nastavení táhel a uvádí i příklady základních nastavení pro klasické i moderní styly.

 

Přepínání vibrata a chorusu je trošku netradiční, místo klasického otočného přepínače jsou zde tři tlačítka, ale dá se na to zvyknout. Přiřazení zvuků (zóny, vrstvy) se tvoří pomocí funkcí Split a Manual Bass, které vytvoří zóny na klaviatuře, ukládají do nastavení programu. Při vyvolávání programů z paměti lze zvolit, které parametry se budou vyvolávat - tak lze například načítat nastavení táhel pouze pro jeden manuál, což je praktické.

 

Klaviatura

I když firma označuje klaviaturu jako typ waterfall (čili lehký chod kláves), ve srovnání s klasickou hammondovskou varhanní klaviaturou je tužší a hlavně mnohem odpruženější. Vzhledem ke koncepci nástroje je zde pochopitelná snaha vyrovnat se i potřebám simulace jiných zvuků (zejména klavíry), ostatně počítá se tu i s úhozovou dynamikou. To ale může být dle mého názoru dost problematické, protože pak může být výsledek spíše „kočkopsem“ než brilantně provedeným jedním typem klaviatury. Je to věčné dilema, protože klavírní i varhanní klaviatura je z principu jiná. Takže otázkou je to, na co jsme schopni či ochotni si zvyknout, a jestli vlastně vůbec chceme tento kompromis. Já osobně vidím problém u této klaviatury zejména s hrou typicky hammondovských technik, jako jsou glissanda (prsty narážejí na poměrně velký odpor kláves), což je škoda (vzhledem k jinak výbornému zvuku a ovládání nástroje). Ale určitě se najdou tací, kterým to bude naopak vyhovovat...

Hammond SK1 - klasika v digitálním kabátě
Hammond SK1 - klasika v digitálním kabátě

Zvuk

Jednoduše řečeno, je to prostě Hammond... Příjemný, inspirativní zvuk, který člověka baví poslouchat. O varhanní sekci to platí beze zbytku - tonewheel, tranzistorové i píšťalové varhany jsou vynikající. Své samozřejmě dělá i šíře nastavitelných parametrů, která je téměř vyčerpávající - od typu tónových koleček přes parametry perkusí, Leslie, klávesového clicku apod. Subjektivně mám pocit, že tomuto nástroji sluší více „hodnější“ (spíše jazzovější) typy varhanních zvuků než velmi zkreslené nebo jinak experimentální barvy.

 

Nijak nezaostávají ani ostatní zvuky. Akustická, elektrická piana i klavinety znějí velmi slušně, výborné jsou žestě a akordeony, syntetické zvuky ujdou. Kombinace s varhanními zvuky znějí velmi dobře, po zvukové stránce se sladění různých sekcí do jednoho nástroje povedlo výborně. Kvalita efektů je dobrá (zejména Leslie), vzhledem k ambicím tohoto nástroje plně dostačující.

Firma Hammond nabízí na svých webových stránkách nové zvukové knihovny ke stažení zdarma, jejichž nabídka se bude časem rozšiřovat. Aktuálně to jsou poněkud nečekaně zvuky dřevěných zobcových fléten a japonských školních rákosových varhan Kaisr, ale to přispívá k neotřelosti nástroje a uživatelé se určitě mají na co těšit.

 

Resumé

Hammond SK1 je dle mého názoru vynikajícím nástrojem svého druhu, který díky své praktičnosti a vystižení potřeb mnoha klávesáků určitě získá popularitu. Firma rozšířila své tradiční kvality zvuku i ovládání o novou kombinaci, která rozhodně má smysl a může mnoha muzikantům splnit sen o ultrapřenosných, ale nekompromisních Hammondech a pianu v jednom nástroji. To vše za celkem slušné peníze. Doporučuji!

 

Info:

Hammond SK1 je spojením digitální simulace varhan a sekce dalších zvuků. Doporučená cena je 37 460 Kč

 

Plus:

pěkný design a provedení

dobré ovládání a možnosti programovatelnosti

celkově vynikající zvuk

nízká váha

 

Mínus:

poněkud tvrdší klaviatura

pouze jeden MIDI vstup

varhanní pedál má pouze dvě stopy

 

Tento nástroj, resp. jeho dvoumanuálová verze SK2 je téměř dvanáctkrát lehčí než nejslavnější typ firmy Hammond - B3 -, který vážil 190 kg. Může tedy potenciálně zvýšit nezaměstnanost mezi klávesovými bedňáky, nicméně pořád je tu stará dobrá Leslie (cca 60 kg), která může tato pracovní místa uchovat. :-)

 

klaviatura: 61 kláves (typ waterfall)

tvorba zvuku: VASE III, sekce varhan a sekce ostatních zvuků

počet zvuků: 100 presetových, 100 uživatelských

polyfonie: max. 63 + 63 hlasů

efekty: vibrato/chorus, Leslie, overdrive, ekvalizér, reverb, multiefekt

propojení: MIDI In/Out, USB flash, line out L/R, sluchátka, Leslie 8 pinů

rozměry: 894 x 303 x 99 mm

hmotnost: 7 kg

Psáno pro časopis Muzikus