GEM GK-380 - svět arrangerů a keyboardů je vrtkavý...

GEM GK-380 - svět arrangerů a keyboardů je vrtkavý...
GEM GK-380 - svět arrangerů a keyboardů je vrtkavý...

Tyto nástroje totiž velice podléhají módním trendům. Moderní arrangery jsou téměř jednostranně zaměřeny na populární hudební styly, jako je pop, rock, funk, taneční, elektro styly a do jisté míry trendově sem patří i blues, swing a podobné. Hudební styly klasičtějšího rázu uživatel hledá jen obtížně. A když už najde, má na výběr doslova jen z pár variant. Keyboard GEM GK-380 je jiný, a je to důkaz, že i dnes existují nástroje, kde se klasičtější doprovodné party dají snadno objevit. Díky tomu jde o ideální klávesový nástroj pro výuku nebo inspiraci hudebních stylů a jejich postupů.

Zvuk

Vzhledem k tomu, že GK-380 patří do nejnižší cenové kategorie, rozhodně neokouzlí profesionála nebo hudebního požitkáře. Ale i tak svou výbavou postačí pro výuku nebo i leckterému muzikantovi obrážejícímu vesnické zábavy s "celou kapelou v jednom". Zvuk je poměrně ostrý a průrazný, což se zejména na tancovačkách hodí. Tam se ztratí i fakt, že nástroj trošku bručí a vzorky šumí (na konci zejména perkusních zvuků je slyšet klasické šumění a navíc podivné ukončování neprofesionálního vzorku). To však člověk postřehne především při hře na sluchátka. Pokud hraje do reproduktorů v běžně hlučném prostředí, šum se maskuje za okolní hluk, tím spíše na zábavě. Šum je také nejvíce patrný při sólovém hraní, jakmile spustíte doprovod, vše se opět dokonale zamaskuje.

 

Funkce

Funkce jsou klasicky "keyboardovské": start/stop, synchronizované rozběhnutí doprovodu se stisknutím klávesy, předehra, dohra, dva přechody, čtyři varianty složitosti doprovodu pro každý styl včetně přiřazení vhodného sólového nástroje. Stylů je k dispozici devadesát šest a jak již bylo řečeno, najde se mezi nimi řada klasických, které se třeba právě na zábavě hodí. Ale k dispozici jsou i moderní hudební styly stejně jako ty méně obvyklé, například Turk9/8; Turk7/8 a Turk5/8, kde čísla značí metrum daného stylu. Sólový zvuk může být duální, tedy skládající se ze dvou zvuků. Poměry hlasitosti obou zvuků, stejně jako poměry hlasitosti jednotlivých nástrojů doprovodu (bicí, basa, tři doprovodné složky zvuku a spodní zvuk - v případě hry bez doprovodu), lze libovolně nastavovat. Do paměti nástroje můžeme uložit až třicet dva vlastních nastavení a dalších osm vlastních zvuků, které lze do určité míry editovat. Editace se týká základních parametrů zvuku, jako je rozsah, hloubka a zpoždění vibráta, čas náběhu, poklesu a doznění. Kromě těchto je k dispozici 128 GM zvuků, děvet sad bicích a dalších čtyřicet variací základních GM zvuků. Celkem je tedy k dispozici 186 zvuků.

 

Efektová jednotka

DSP jednotka je v souladu se zbytkem nástroje, tedy jednoduchá, ale pro méně náročného uživatele dostačující. K dispozici je osm typů reverbu a osm typů chorusu. U každého efektu je možné zvlášť nastavovat jeho hloubku. Celou efektovou jednotku lze rychle zapínat/vypínat.

Veškeré parametry pro nastavování se zobrazují na modře podsvíceném displeji. Kromě názvu vybraného zvuku, stylu nebo skladby (v případě editace parametru pak zvolený parametr) se zde zobrazuje i zapnutí/vypnutí DSP, tempo stylu, číslo taktu, doba uvnitř taktu. Dále také právě stisknutý tón na klaviatuře (upřímně řečeno, tuhle funkci jsem nikdy nepochopil, cožpak nevidím přímo na klaviatuře, který tón tisknu? Snad je to kvůli přehmatům a nechtěným současně znějícím tónům?) i v notách a v případě hry s doprovodem i znějící akord.

 

Sekvencer

K dispozici je též jednoduchý sekvencer. Nahrávat lze až do pěti stop buď krokově a nebo v reálném čase. Obsah můžete uložit na disketu a pomocí externího sekvenceru data dále editovat. Zároveň je možné i MIDI data importovat, to umožňuje připravit celou skladbu v počítači. Pokud chce "kapela" odpočívat, může pustit některou z padesáti písní (Song), které jsou již v nástroji kompletně připraveny a lze u nich zapínat/vypínat melodii. To se může hodit i pro výuku. Pět demo skladeb slouží k předvedení možností nástroje.

 

Vstupy a výstupy

Výstup je evidentně myšlen především do vlastního ozvučení. Jedná se o čtyři reproduktory (respektive dva dvoupásmové) o výkonu 2 x 6 W. Ale výstup může mířit i do sluchátek nebo do aux výstupu. Pro ovládání některých parametrů pomocí pedálů jsou k dispozici dva vstupy. Připojit lze jeden kontinuální pedál a jeden spínač. Nechybí klasická dvojice pětikolíků MIDI In/Out. Díky možnosti softwarového oddělení klaviatury od tónového generátoru (Local Off) lze GK-380 použít třeba i jako řídicí klaviaturu. Klaviatura je sice jaksi "gumová", ale otrlý hráč si zvykne rychle. Parametr pitch bend lze řídit přímo pomocí kolečka vedle klaviatury, kde je i tlačítko na přepínání modulation/portamento.

 

Příslušenství

Do příslušenství nástroje patří uživatelský manuál v anglickém i českém jazyce, síťový zdroj (nástroj je možné napájet i pomocí baterií, které však nejsou součástí balení) a stojánek na noty.

 

Info:

GEM GK-380 je levný keyboard s omezenými funkcemi, ale hudebními styly, které nepodléhají módním trendům. Cena je 10 990 Kč.

 

Plus:

cena

nástroj nepodléhá módním trendům

disketová mechanika

sekvencer s nahráváním krokovým i v reálném časesólové zvuky šumí a je na nich slyšet cena nástroje

značné omezení editačních možností

Psáno pro časopis Muzikus