GEM GK 350 - klávesy s automatickým doprovodem

GEM GK 350 - klávesy s automatickým doprovodem
GEM GK 350 - klávesy s automatickým doprovodem

"Milujete hudbu?Tak nyní můžete být hvězdou."

Ano, přesně takto zní slogan v katalogu italské firmy General Music, která jím propaguje řadu klávesových nástrojů s automatickým doprovodem pod řadovým označením GEM GK - Arranger Keyboards. V dnešním testu si představíme prozatím poslední model této řady: GEM GK 350.

 

Úvod

V této modelové řadě GEM GK nalezneme celkem tři modely. GEM GK 310, GK 330 a GK 350. A právě o tom posledně jmenovaném bude v dnešním testu řeč.

 

Zadní panel

Uspořádání zadního panelu vypadá následovně. MIDI trojice - in (vstup dat), out (výstup dat), thru (průchod dat), 1x damper - vstup pro připojení sustain pedálu (jack 6,3 mm), 1x aux out - výstup pro připojení do externího mixu či zesilovače (stereojack 6,3 mm), 1x phones - vstup pro sluchátka (stereojack 6,3 mm), 1x DC 9 -12 V - vstup pro adaptér s modelovým označením Santai SA66-90, 1x zaslepená zdířka pro volume pedál.

 

Napájení

Nástroj lze napájet adaptérem 9 - 12 V DC. Adaptér není bohužel součástí kompletu a je jej nutno dokoupit. Jeho cena je 740 Kč. Další možností je napájení nástroje bateriemi velikosti D - 6 ks (tzv. monočlánky).

 

Přední panel

Obsahuje 61 rychlostně citlivých kláves, 1x vypínač Power pro zapnutí a vypnutí nástroje, 1x tahový potenciometr pro nastavení Volume - hlasitosti, 2x tlačítko Pitch Bend pro ohýbání tónu (černá barva), 65 funkčních tlačítek, která jsou provedena ve čtyřech barvách (světle šedá, tmavě šedá, žlutá a červená). U některých funkčních tlačítek nalezneme také červeně svítící diody (celkem 7 kusů). Funkční tlačítka jsou uspořádána přehledně a logicky ve skupinách. Ve středu předního panelu je umístěn žlutozeleně podsvícený multifunkční LCD displej.

V pravé a levé horní části nástroje jsou umístěny dvoupásmové reproduktory 2x 5 W, které jsou chráněny mřížkou. Úplnou samozřejmostí je popis všech funkčních tlačítek, doprovodných stylů, zvukových barev a efektů.

 

Demo skladba

Nástroj obsahuje 1 interní demoskladbu, kterou lze spustit žlutým tlačítkem Demo. Vypnout ji můžete opět tlačítkem Demo nebo červeným tlačítkem Start/Stop. Demoskladbu nelze vysílat do MIDI!

 

Klaviatura

Má pět oktáv, což je 61 rychlostně citlivých kláves. Rychlostní dynamiku můžete vypnout či zapnout tlačítkem Touch. Tlačítkem Mode můžete navolit jeden ze čtyř režimů - Normal, Fingered, One finger a Split.

Při volbě režimu Normal lze navolit jednu zvukovou barvu pro celou klaviaturu, nebo jednu bicí sadu. Pokud zmáčknete tlačítko Dual - vrstvení, můžete k první zvukové barvě přidat i druhou, a to vše dle vašeho uvážení. Pro rychlou volbu piana můžete využít tlačítko Piano. Pokud zvolíte piano režim, nelze využít funkci vrstvení. Pomocí tlačítka Start / Stop můžete ke zvuku přidat bicí rytmus doprovodu. Využít můžete také tlačítka Key Start pro tzv. synchro spuštění.

V režimu Fingered je levá část klaviatury vyčleněna doprovodnému stylu. V tomto režimu musíte akordy plně vyhrávat. Nástroj rozeznává celkem 9 typů akordů (např. C, Cmi, C7, Cmi7, Cmaj7, Cdim, Caug, C6, Cmi6). Pro hru melodie je vyčleněna pravá část klaviatury. Navolit můžete jednu či dvě zvukové barvy. Dělicí bod na klaviatuře je volně přiřaditelný. Základní nastavení odpovídá klávese F#3 (55=fis).

Režim One Finger je de facto to samé, co režim Fingered. Jediná změna je ve vyhrávání akordů, které jsou v tomto módu značně zjednodušeny. Nástroj rozeznává pouze 4 základní typy akordů (př. C, Cm, C7, Cm7).

Posledním režimem je Split. V tomto režimu můžete pro levou část klaviatury zvolit jinou zvukovou barvu něž pro pravou. Vrstvení zvuků lze využít pouze pro pravou část klaviatury. I v tomto režimu můžete volně přiřadit dělicí bod klaviatury. Co se týče využití bicího rytmu doprovodu, platí to samé, co jsme si již řekli u režimu "Normal".

Transpose - transpozice, vám umožní transponovat vaši hru o 12 půltónů dolu či nahoru. Transpozice ovlivňuje doprovod i skladby hrané v reálném čase z diskety. Základní nastavení je 0.

Octave - oktáva, pomocí tohoto tlačítka můžete posunout hru na klaviatuře o oktávu dolů. Neplatí pro doprovodný styl!!

Tune - ladění, nástroj vám umožní tzv. jemné ladění ą50 centů. Základní nastavení je 0 = 440 Hz.

Klaviatura umožňuje vysílání dat do MIDI.

 

Displej

Třistapadesátka má žlutozeleně podsvícený multifunkční LCD displej, který je logicky a přehledně uspořádán. Displej vám zobrazí každou zvolenou funkci či akci na nástroji.

V kostce si nyní řekneme, co vše se na displeji zobrazuje. Značka na levém okraji displeje vám označí vámi vybraný Mode -> Normal, Fingered, One Finger, Split. Značka na pravém okraji displeje vám označí tyto zvolené funkce: Dual, Harmony Octave, Touch. Ve spodní části displeje je vyobrazena pětioktávová klávesnice znázorňující, co hráč právě hraje. To samé platí pro notovou osnovu s basovým a houslovým klíčem. Pokud budete nastavovat zvukovou barvu na displeji svítí Voice 1 nebo Voice 2 (dual) a dané číslo zvukové barvy. Při volbě Style platí totéž. Když budete pracovat s funkcemi Mixer, Midi, Beat, Utility, Harmony, zobrazí se vám v pravé části displeje zkratka dané funkce a hodnota (př. LO 12 = Lower 12, což značí zesílení levé části "Splitu"; nebo PAN 00, umístění ve stereu atd.). Pokud budete pracovat s doprovodným stylem a zapnete Start nebo Key Start, začnou na displeji problikávat doby daného rytmu v daném tempu. Tempo je znázorněno číslicově (30 - 240 bpm). Při hře v režimu Fingerd nebo One finger displej zobrazuje akordické značky. Jestliže budete při cvičení používat funkci Metronome, objeví se na displeji i ikonka metronomu. Při použití disketové mechaniky se na displeji zobrazí ikonka diskety s nápisem "Disk". Samozřejmostí je indikace daného režimu při práci s disketou. V horní části displeje se vám zobrazí 2 ikony. Jedna je určená pro Reverb a druhá pro Chorus. Hned vedle těchto ikon je indikace síly úhozu. Při volbě dělícího bodu ze při přidržení tlačítka Split / Lower objeví jméno zvolené klávesy (např. F#). Při volbě funkce Piano se i tento nápis objeví na displeji.

Tolik tedy v kostce o displeji.

 

DSP jednotky

Tento model má dvě DSP jednotky, které značně vylepšují zvuk nástroje.

Reverb (8 typů) - 3x Room, 2x Hall, 1x Plate, 1x Delay, 1x panning.

Chorus (8 typů) - 4x Chorus, 1x Feedback, 1x Flanger, 1x Short Delay, 1x Feedback Delay.

Pokud podržíte tlačítko Reverb nebo Chorus, můžete si navolit typ efektu a hloubku efektu. Levé číslo, které začne po přidržení problikávat, značí typ efektu (0 - 7). Pravé číslo pak hloubku efektu (0 - 7). Pokud nastavíte hloubku efektů na 0, je to to samé, jako když vypnete digitální efekt tlačítkem Reverb nebo Chorus.

 

Tónový generátor

Obsahuje 147 zvukových barev. Zvukové barvy 1 až 128 odpovídají MIDI normě GM level 1. Od 129 do 140 je zde přidána sada Oriental - tedy orientálních nástrojů, které jsou pro uživatele rozhodně zpestřením (namátkou Guzhen, Bangdi, Erhu atd.). Číslo 141 -147 je určeno bicím sadám, kterých je zde celkem 7 - Standard, Rock, Electronic, TR-808, Brush, Orchestra a Oriental. Polyfonie tohoto modelu je 64 hlasů, což není v této cenové kategorii běžným jevem. Volba zvukových barev je jednoduchá. Stačí zmáčknout tlačítko Voice + dané dvojčíslí. Pokud chcete volit zvukové barvy nad 99, musíte tlačítko Voice zmáčknout 2x a přidat zbytek trojčíslí.

Kvalita zvuků zcela odpovídá ceně nástroje a některé ji dokonce převyšují.

 

Harmony

Tento efekt umožňuje doplnění akordických tónů v melodii. Celkem jsou k dispozici 3 možnosti. Harmony 01 - přidává jeden hlas, Harmony 02 - přidává dva hlasy, Harmony 03 - oktávu. Harmony off je vypnuto. Harmony efekt funguje v režimu Fingered, One finger a Split.

 

Doprovodné styly

V ROM paměti nástroje je uloženo celkem 96 doprovodných stylů, seřazených v 15 skupinách. Skupiny mají buďto 4 doprovodné nebo 8 doprovodných stylů. Počet ve skupinách vypadá následovně: 8 Beat (4), 16 Beat (4), Funk (4), Rock (8), Greek (4), Turkish (4), Dance1 (8), Dance2 (8), Jazz (8), U.S. Trad (8), Trad1 (8), Trad2 (8), Latin1 (8), Latin2 (8), Latin3 (4). Pokud chcete navolit vybraný styl stačí zmáčknout tlačítko Styly a dané dvojčíslí a požadovaný doprovodný styl je navolen i s jeho tempem, které si můžete upravit dle své libosti. Kdybyste čirou náhodou chtěli cvičit s metronomem, stačí zmáčknout tlačítko Styly a navolit číslo 00 a metronom je vám k dispozici. Metrum metronomu můžete měnit dle potřeby pomocí tlačítka Beat (0 -9).

Doprovodné styly využívají 4 formálních částí - Intro (předehra), Normal (sloka), Var (refrén), Ending (zakončení). Samozřejmostí jsou přechody při zmáčknutí tlačítka sloky či refrénu. Místo tlačítka Ending můžete využít také tlačítko Fade, které postupně zeslabí konec skladby. Pokud ovšem rytmus nevypnete a zmáčknete toto tlačítko ještě jednou, rytmus ze začne opět zesilovat na původní úroveň. Pro synchrostart je zde určeno tlačítko Key Start.

Všechny styly jsou naprogramovány v 5 stopách. V sekci Mixer můžete nastavit hlasitost jednotlivé sekce doprovodu - Drums (bicí), Bass (basa) a Accomp (další 3 doprovodné nástroje). Úroveň můžete nastavit dvěmi tlačítky v rozmezí 0 až 31. Pokud budete chtít vypnout některý z partů, stačí zmáčknout obě tlačítka naráz. Pro opětovné zapnutí platí to samé. Nástroj pro doprovodnou sekci využívá dva režimy. Fingered - plně vyhrávaný (9 typů akordů) a One finger - zjednodušený (4 typy akordů). Mohu vás však ubezpečit, že testovaný nástroj v režimu Fingered reagoval i na další akordy, které nebyly v manuálu uvedeny (př. Cm7b/5, Ab7/#9, C7/13 atd.).

O obratech akordů ani nemluvě.

Pokud si nebudete vědět rady s výběrem zvukové barvy, stačí zmáčknout tlačítko Single Touch Play a vybrat si jednu ze 4 přednastavených možností.

Doprovodné styly nelze vysílat do MIDI!!

Musím ale říci, že mě velmi příjemně překvapila různorodost stylů a preciznost naprogramování, což se v této cenové skupině málo kdy slýchává. Prostě a jednoduše řečeno, nebude skupiny, kde si alespoň jeden doprovodný styl nevyberete!

 

Sekvencer

Nástroj obsahuje jednoduchý a snadno ovladatelný třístopý sekvencer se záznamem v reálném čase. Do stopy označené jako Accomp zaznamenáváte doprovod a do zbývajících dvou stop, označených jako Melody1 a Melody2, melodickou linku či vyhrávku. Poslech záznamu spustíte či zastavíte tlačítkem Play / Stop. Toto tlačítko také slouží pro spouštění skladeb ve formátu SMF z diskety. Do paměti nástroje můžete zaznamenat pouze jednu skladbu, kterou si nástroj pamatuje i po vypnutí. Skladba se dá vymazat pomocí inicializace. Inicializaci provedete následovně. Vypnete nástroj, podržíte tlačítka + - a znovu jej zapněte. Uživatelská nastavení se zruší a tovární nastaví.

 

Performance

Umožňují uložit do 6 pamětí vaše nastavení (styl, tempo, zvukovou barvu atd.) Výhodou tohoto modelu je, že pokud provedete výše popsanou inicializaci, nástroj se vrátí zpět do továrního nastavení.

 

Disketová mechanika

Model GEM GK-350 má disketovou mechaniku, která je umístěna na levé straně pod klávesnicí. Mechanika umí číst pouze diskety typu HD 1,44 MB formátu MS-DOS. Formáty DD 720 a MAC neakceptuje!!! Pokud tedy zvolíte režim F.Disk můžete využít tyto funkce: Save All, Load All, Direct From Disk.

Pokud tedy budete provádět zápis na disketu Save All, ukládá se 6 performačních pamětí + 1 nahraná skladba jako jeden soubor s názvem GK350.MEM. Pokud chcete čirou náhodou uložit na stejnou disketu nové nastavení, přepíše vám to původní, což značí, že disketa může obsahovat pouze jeden soubor s tímto označením!! Toto řešení je poněkud nešťastné a hlavně nepraktické!!! Myslím si, že by páni inženýři od GEMu byli určitě schopni vymyslet přijatelnější řešení než je to stávající.

Pokud použijete funkci Load All můžete z diskety zpětně natáhnout vaše uložená data. Opět 6 performančních pamětí + 1 nahranou skladbu.

Funkce "Direct From Disk" podporuje přehrávání skladeb ve formátu SMF / 0 i 1 (extenze .MID) v reálném čase.

 

MIDI

Jak jsem řekl v úvodu, nástroj má trojici MIDI konektorů in, out, thru. V MIDI sekci můžete nastavit vysílací kanál TX, nebo přijímací kanál RX. Základní nastavení vysílacího kanálu je 1, jinak si můžete vybrat kterýkoliv ze 16 kanálů. Základní nastavení přijímacího kanálu je All, tedy všechny kanály zapnuty pro příjem (tzv. multirežim). Můžete si však také nastavit jakýkoliv ze 16 kanálů. V tomto případě se nástroj z multirežimu přepne do mono režimu, v čemž nevidím velký přínos. Pokud 2x zmáčknete tlačítko TX nebo RX, dostanete se do režimu Control Change Filtr - filtr MIDI kontrolérů. Můžete jej zapnout či vypnout. K mému úžasu, ať jsem listoval, jak jsem listoval, nenašel jsem žádné jiné MIDI údaje, než které byly uvedeny v anglické části manuálu na str. 25. O implementační tabulce ani nemluvě. Pokud si dobře vzpomínám, MIDI norma ukládá každému výrobci tyto data v manuálech uvádět!! Myslím, že by vůbec nebylo od věci, kdyby tuto skutečnost dealeři firmě připomínkovali, jelikož zákazník má právo na úplné informace i v tomto směru!!!

 

Příslušenství

K nástroji je dodáván notový pultík, manuál v angličtině, italštině a češtině, seznam světových distributorů, registrační a dealerská karta a samolepka s logem GEMu.

 

Rozměry a váha

Hmotnost GK - 350 je 7,3 kg. Rozměry - 950 x 145 x 350 mm (šířka x hloubka x výška).

 

Závěr testu

I přesto, že se jedná o nástroj nižší cenové třídy, mně GEM GK - 350 velmi příjemně překvapil. Ovládání nástroje je zcela intuitivní a jednoduché, což značí, že manuál nebudete téměř vůbec potřebovat. Ve výbavě tohoto modelu jsou funkce, které mnohdy nenajdete ani na dražších nástrojích - 64 hlasů polyfonie, funkce Fade - ztišení, Harmony efekt, Metronom. Celkový zvuk nástroje na mně působil velmi vyváženě, ať již zněl z reproduktorů nástroje nebo z reproduktorů Tannoy, které mám ve svém ministudiíčku.

Myslím si, že i tento model si brzy najde své místo na našem trhu.

Koncová cena modelu i s DPH je bez deseti korun patnáct tisíc!!!

 

Info:

Jedná se o nižší třídu "Arranger Keyboards" - klávesový nástroj s automatickým doprovodem a disketovou mechanikou. Cena nástroje je 14 990 Kč.

 

Plus:

64hlasá polyfonie nástroje

efekty Chorus a Hall

funkce Fade

funkce Harmony

samostatný metronom s možností nastavení metra

disketová mechanika s možností přehrávání SMF skladeb ve formátu 0 i 1

intuitivní ovládání nástroje

celkově vyvážený zvuk nástroje

velmi dobrá cena nástroje v poměru k možnostem

 

Mínus:

chybějící MIDI implementační tabulka

absence možnosti pojmenování souboru při ukládání na disketu

Psáno pro časopis Muzikus