Fruity Loops Studio 8
Fruity Loops Studio 8 je Digital Audio Workstaion (DAW), postavené jako tracker, od firmy Image-Line Software. Vytvořen byl před více než deseti lety Didierem Dambrinem, což je hlavní programátor Image-Line dodnes. FL Studio je pro uživatele Windows již v osmé verzi.
Rozdíl mezi sekvencerem a trackerem je v podstatě nepatrný. Mnohé trackery se chovají víc jako sekvencery v pravém slova smyslu (tedy kombinováním sekvencí) než mnohé sekvencery. Tak pracuje i FL Studio. Z jednotlivých patternů (sekvencí), které jsou uživatelsky pochopitelně plně programovatelné, sestávají jednotlivé tracky. V jednotlivých tracích lze pracovat se zvukovými soubory (wav), tónovými generátory (virtuálními nástroji VSTi a DXi) nebo MIDI událostmi. Výsledným souborem může být opět wav, mp3 a nebo MIDI soubor.
FL Studio je od začátku stavěno s vizí otevřené architektury, která hudebním tvůrcům umožňuje pracovat s jejich vlastní fantazií bez omezení. Proto FL Studio pracuje s mnoha používanými standardy, jako jsou VST/VSTi/VST2, DXi, DXi2, Buzz, ReWire, MIDI, mp3, wav a OGG. Hlavní programátor k tomu poznamenal: „Nepokoušíme se jen kvůli marketingovým důvodům ochránit naše data a přicházet s vlastními novými formáty. Naplno využíváme stávající standardy, jak jen to jde, a umožňujeme, aby bylo FL Studio použito jako plug-in v jiných hostitelských aplikacích.“
Novinky ve verzi 8
FL8 obsahuje dvacet devět virtuálních syntezátorů poskytujících akustické i syntetické basy, elektrické kytary a strunné nástroje hrané trsátkem, samplované nástroje včetně zvuku Piano, základní samply, beat-slicing a řadu různých druhů syntézy, jako jsou subtraktivní, modelování, FM, granulární a aditivní. Nejnověji přidaným je FL Synthmaker - plně modulární nástroj, pomocí kterého lze vytvářet a sdílet vlastní FL nástroje a efekty bez nutnosti psaní kódu.
Přímo do FL8 lze simultánně zaznamenávat až šedesát čtyři audio stop. Prostředí FL8 může pojmout neomezený počet audio stop. Nástroje pro práci s audio daty nabízejí například time-stretch, pitch-shift, beat-slice, chop, edit a kreativní destrukci zvukového záznamu. Dále lze data upravovat pomocí zvukového editoru Edison, který obsahuje pokročilé nástroje, včetně spektrální analýzy, konvolučního reverbu, záznamu do smyčky, nástroje pro tvorbu smyček a další. Každá ze šedesáti čtyř stereo stop mixu může obsahovat až osm efektů (VST, DX nebo FL) a navíc může být signál routován na jakoukoli jinou stopu pomocí čtyř sendů. Čtyřiačtyřicet obsažených plug-in efektů nabízí Maximization, Limiting, Compression, Delay, Distortion, Equalization (graficky i parametrický), Filtering, Phasing, Flanging, Chorus, Vocoding a Reverb.
Kromě FL Synthmakeru a Edison editoru patří mezi další novinky již zmíněné plug-iny pro maximalizaci signálu, ale i Wave Candy - nástroj pro vizuální analýzu signálu pomocí osciloskopu, spektrální analýzy i peak metrů. Vylepšená byla podpora počítačů s větší počtem jader a přidán byl Online Panel pro rychlou možnost updatů. Do Mixu byl přidán „Selected mixer track“, což výrazně zpřehledňuje mix.
Updaty navždy zdarma
FL Studio má zajímavou politiku, co se updatů týče. Registrovaným uživatelům FL Studia, kteří si zakoupili Download edici s Lifetime free updates, slibuje zdarma update na vyšší verze FL Studia ve stejné produktové řadě (tj. Express, Fruity, Producer nebo XXL edice). Například majitelé FL Studia 7 si budou moci v budoucnosti zdarma stáhnout FL Studio 9, 10 atd. Uživatelé, kteří si zakoupí FL Studio v krabicové verzi, mohou dokoupit speciální Lifetime free updaty za malý poplatek. Nevím, nejsem marketingový specialista, ale pokud si všichni zákazníci koupí tyto Lifetime free updaty, kdo bude později platit vývoj nových verzí, když všichni zákazníci budou upgradovat a upgradovat vždy zdarma? Že by bylo tolik nových zákazníků? Placený upgrade má svůj smysl. Ale věřím, že to mají v Image-Line dobře spočítané a mě překvapí a ukážou mi, že to tak jde.
Rozdíly mezi edicemi
Na webové stránce výrobce (konkrétně: flstudio.image-line.com/documents/features.html) je názorná tabulka s rozdíly mezi jednotlivými edicemi Express, Fruity, Producer nebo XXL.
Minimální systémové požadavky
Pro chod FL Studia 8 je zapotřebí minimálně 2 GHz AMD nebo Intel Pentium 3 procesor s plnou podporou SSE1. Pracovat může ve Windows XP i Vista, a to na 32 i 64bitových verzích. Potřeba je 512 MB RAM a 130 MB volného místa na pevném disku. V případě použití nějakého VST virtuálního nástroje se nároky zvyšují podle nároků daného plug-inu. Potřeba je i zvuková karta s ASIO ovladači pro nízkou latenci. Uživatelé počítačů Mac mohou FL používat pouze ve Windows, tedy Botcamp.
Závěr
FL Studio již patří v určité hudební oblasti mezi standardy. Nové verze nepřinášejí zásadní změny, a uživatelé tak nejsou zbytečně mateni, ani nuceni neustále se učit „novým způsobům“. FL Studio v podstatě jen rozšiřuje již zažité postupy a možnosti. Několikrát jsem slyšel, že Fruity Loops má svůj specifický zvuk. Ten může být dán pouze v případě, že uživatel používá výhradně interní FL virtuální nástroje a efekty. Díky plné podpoře plug-inů VST (VSTi) a DX (DXi) už to ale nemusí být pravda. Přesto je ale pravda, že FL svou filozofií a stylem práce jaksi vede k určitém stylu s velmi si podovnými výsledky.
Info:
Fruity Loops Studio 8 je Digital Audio Workstaion (DAW), postavené jako tracker, od firmy Image-Line Software.
Plus:
modulární nástroj FL Synthmaker
otevřený systém
možnost upgrade zdarma (Plus pro uživatele, ale co vývojáři? Bude to plusem i v budoucnosti?)
Mínus:
způsob práce vede k určitým klišé
běží pouze ve Windows
Edice FruityLoops: Express, Fruity, Producer nebo XXL
podporované formáty plug-inů: FL, VST, VSTi, VST2 DX, DXi, DX2
možnost práce s ReWire: ano
maximální počet stereo audio stop: 64
počet efektů na jednu stopu: 8
počet Sendů na každou stopu:4
počet obsažených plug-inů: 44
podporované formáty souborů: MIDI, mp3, wav, ogg
podpora Windows: ano
podpora Mac OS X: ne
minimální systémové požadavky: 2 GHz AMD nebo Intel Pentium 3 procesor s plnou podporou SSE1; Windows XP/Vista 32 bitů/64 bitů; 512 MB RAM