Frontier TranzPort - DAW ovladač mnoha různých sekvencerů

Frontier TranzPort - DAW ovladač mnoha různých sekvencerů
Frontier TranzPort - DAW ovladač mnoha různých sekvencerů

Frontier TranzPort není klasickým DAW ovladačem s motoriovaným/mi faderem/fadery. Jedná se spíš o řešení do studia, kde je umělec, který data zaznamenává, zároveň i režisérem a potřebuje mít dálkový přístup k počítači. TranzPort je bezdrátový DAW ovladač.

Komunikace

TranzPort komunikuje s počítačem na dálku, bezdrátově. V samotném zařízení je vysílač a k počítači se připojuje USB kabel s malou krabičkou, v níž je přijímač. TranzPort komunikuje na volné frekvenci 2,4 GHz. Vysílač a přijímač se spárují pomocí tlačítka u LED diody Link (ta jak na vysílači, tak přijímači zobrazuje, že se obě zařízení vidí a mohou komunikovat). Díky bezdrátové komunikaci je možné použít TranzPort pro ovládání pohybu v sekvenceru velice univerzálně, a to buď při záznamu (pokud nechcete od mikrofonu nebo od nástroje neustále odbíhat k počítači - což se hodí zejména v případě, že jste jak interpretem, tak režisérem) a nebo i při přehrávání (například pokud jste zvyklí při poslechu chodit po místnosti; zařízení je poměrně lehké, takže to není problém, ale není moc jak ho držet).

 

Ovládacích tlačítek je na TranzPortu osmnáct plus tlačítko Shift pro přepínání funkcí a navíc kolečko Jog Dial. K dispozici jsou nejzákladnější ovladače pro pohyb v sekvenceru, jako jsou Record, Start, Stop, FWD a REW, ale i kolečko Jog. Dále jsou k dispozici praktická tlačítka, jako jsou například Undo a Redo, ale i Solo, Mute, Arm Rec nebo přidání markeru, Punch In a Out aj.

 

Pomocí tlačítka Shift lze přepínat mezi různými režimy tlačítek s dalšími funkcemi. Například tlačítko s označením Undo se po stisknutí tlačítka Shift změní v tlačítko Redo. Tlačítko Solo se naopak může změnit a vysílat událost Clr Solo (deaktivace všech aktivních Solo). Tlačítko Record se po stisknutí tlačítka Shift změní ve funkci Save (uložit) nebo tato funkce mění režimy automatizace. Tlačítko Play se po stisknutí Shift změní v Pause atd. Konkrétní funkce záleží na tom, jak jsou firmou Frontier přiřazeny v jednotlivých sekvencerech. K některým funkcím se lze tedy dostat pouze v jednom konkrétním sekvenceru.

 

Příslušenství

Samotný Transport musí být nějakým způsobem napájen. Aby byl opravdu mobilní a nevedl k němu žádný kabel, jediným řešením byly baterie. Zvoleny byly baterie AA a jsou potřeba čtyři (jedna sada je součástí balení). Frontier vydrží s jednou sadou čtyřech AA baterií přibližně sto hodin v provozu při vypnutém podsvícení displeje a přibližně padesát hodin při zapnutém podsvícení. Vyplatí se používat nabíjecí baterie, jinak může být při každodenním používání jejich spotřeba poměrně velká. A pokud to není potřeba (což přes den není), doporučuji podsvícení displaye vypnout.

K TranzPort lze připojit nožní pedál (spínač), pomocí kterého lze řídit například Drop In/Out. Pedál se připojuje pomocí standardního kabelu jack 6,3 mm - je to jediný kabel, který může být k TranzPort připojen.

 

Jako příslušenství lze dále dokoupit speciální držák, pomocí kterého lze TranzPort upevnit na mikrofonní stojan. To může být velice praktické v případě, kdy není kam TranzPort odložit. Klávesák má situaci jednodušší, může TranzPort položit na horní desku kláves (pokud není plná tlačítek a ovládacích prvků), ale kytaristé, zpěváci a mnozí další jsou na tom hůř. Stačí tedy TranzPort připevnit na stojan a ten si postavit kamkoliv po ruce. Součástí držáku je i redukce z malého na velký závit na mikrofonní stojany. Samotný TranzPort má zespodu malé gumové nožičky, takže může i pohodlně stát na stole nebo na desce nástroje (může být i maličko z kopce), aniž by se pohnul. Nožičky jsou vyvážené, takže se TranzPort nekolíbá.

 

Displej

Transport s uživatelem, kromě kontrolních LED diod u některých tlačítek (Record, Arm Rec, Mute, Solo, Cycle a Punch In), komunikuje také pomocí dvouřádkového displeje (každý má dvacet znaků), kde se zobrazují aktuální informace, jako například název aktuálně zvolené stopy (ve které lze pak například pomocí Jog kolečka nastavovat výstupní úroveň hlasitosti nebo panoramu), do které bude prováděn záznam. Dále se na displeji zobrazuje pozice v sekvenceru (takty, doby a tiky) nebo nastavená výstupní úroveň hlasitosti a stereopozice zvolené stopy či kontrolky úrovně signálu stopy. Displej informace zobrazuje černým písmem a je možné jej podsvítit (tím se pochopitelně spotřebovává více energie).

 

Ergonomie

Frontier TranzPort je výrazně menší, než jsem si jej na základě obrázků představoval. Vůbec to ale nevadí, i tak je mezi tlačítky dostatek místa a tlačítka jsou dostatečně velká, takže je ke všem pohodlný přístup. Pomocí displeje a kontrolních LED diod je vždy nad všemi potřebnými parametry skvělá vizuální kontrola. Tlačítka jsou bohužel hodně tuhá a mělká, stejně jako na ovladači Frontier Alphatrack. Výsledkem je poměrně hlasité cvaknutí při stisku tlačítka. Na jednu stranu má uživatel i hmatovou kontrolu nad tím, jestli tlačítko opravdu stiskl (což je výhodné, protože při ovládání na dálku nemusí být na monitor vidět vůbec a nebo jen špatně), ale ruší to pro muzikanta nejdůležitější smysl - sluch. Jog kolečko patří spíše k levným řešením - žádné přiměřeně těžké, vyvážené kolečko s plynulým pohybem, ale plastové kolečko s citelnými kroky. Pro základní pohyb v projektu, který je při záznamu potřeba, to ale bohatě stačí.

 

Frontier TranzPort pracuje se sekvencery Steinberg Cubase a Nuendo, Ableton Live, MOTU Digital Performer, Digidesign Pro Tools (M-Audio Pro Tools M-Powered), Apple Logic, Cakewalk Sonar, Reason, Tracktion, Audiotion, FL Studio, Samplitude, iTunes a dalšími. Pro použití v jednotlivých sekvencerech stačí z webu výrobce stáhnout příslušnou šablonu a podle návodu pak okopírovat příslušný soubor do příslušného adresáře.

 

Závěr

Frontier TranzPort je bezpochyby velmi zajímavým zařízením, k němuž se mi zatím nepodařilo najít konkurenční produkt (ostatně jedná si o první bezdrátový DAW ovladač). Bezdrátový přenos určitě ocení asi čím dál více muzikantů, kteří mají vlastní studio a jsou umělci i režiséry současně. Osobně bych preferoval méně hlučná a méně tuhá tlačítka (někomu jinému ale mohou vyhovovat), jinak bych nic neměnil (nahrazení Jog kolečka kvalitnějším by zase zvýšilo cenu, což by mohlo zapříčinit nedostupnost zařízení pro menší studia) a zařízení považuji za velice dobře použitelné, včetně továrně nastavených funkcí pro jednotlivé sekvencery (v Cubase a Nuendo je možné téměř každému tlačítku při stisknutí kombinace Shift + Stop přiřadit uživatelsky vlastní funkci; v Digital Performeru vysílají tlačítka klávesovou zkratku Opt + F1-F12, kterým lze v sekvenceru přiřadit libovolné funkce).

 

Info:

Frontier TranzPort je DAW ovladač mnoha různých sekvencerů, který s počítačem komunikuje bezdrátově. Cena je 6590 Kč.

 

Plus:

bezdrátové, mobilní řešení

všechny nejdůležitější funkce jsou po ruce

možnost položit na nástroj i postavit na mikrofonní stojan

přehledná vizuální kontrola

dostupná cena

 

Mínus:

tuhá a hlučná tlačítka

v případě nošení v ruce, není moc jak TranzPort pohodlně držet

 

Technická specifikace:

komunikace s počítačem: USB (vysílač a přijímač bezdrátově)

počet ovládacích prvků: 20

možnost programování vlastních funkcí: u některých sekvencerů ano

indikátory: Arm-Record, Mute, Solo, Any-Solo, Punch, Loop, Record a Link Status

displej: LCD: 2 řádky, 40 znaků, možnost podsvítit

napájení vysílače: čtyři AA baterie

napájení přijímače: USB

podpora sekvencerů: Acid, Pro Audition, Digital Performer, Cubase, FL Studio, Guitar Tracks Pro, iTunes, Live, Logic, Metro, Midi Translator, midiStroke, Nuendo, Pro Tools, Reaper, Reason, Samplitude, SAWStudio, SONAR, Tracktion a další

kompatibilní operační systémy: Windows 2000/XP/Vista 32 bitů a 64 bitů, Mac OS X (10.2.8 a vyšší)

maximální vzdálenost pro přenos dat: 10 metrů

rozměry: 17 x 14 x 5cm

hmotnost: 0,5 kg

Psáno pro časopis Muzikus