Framus Parlor Vintage Sunburst HP - akustická kytara typu Parlor

Framus Parlor Vintage Sunburst HP - akustická kytara typu Parlor
Framus Parlor Vintage Sunburst HP - akustická kytara typu Parlor

Německou firmu Framus, patřící do koncernu Warwick, jistě není třeba našim hudebníkům dlouze představovat. Zejména hráči na basovou kytaru jistě již nějaký ten kousek od Warwicků vyzkoušeli a ti šťastnější jej možná vlastní. Kytary Framus již tak obvyklé nejsou a vedle známější konkurence z USA nebo Japonska se prosazují jen ztuha.

Ačkoli továrna stojí jen kousek za hranicemi a tradice výroby se datuje v Markneukirchenu již do poválečného období z roku 1946, kytaru Framus v rukou některého známějšího muzikanta moc neuvidíte. Dnešní testovaný nástroj je plně akustický a dosti neobvyklý.

 

Parlor

Co je to vlastně ten parlor? Přiznám se, že až donedávna jsem znal jen ten název. Tedy souhrnně označující nástroje menších rozměrů, něco jako salónní kytaru, používanou v dobách minulých, tj. někdy v devatenáctém století. Po příchodu těžkotonážních dreadnoughtů firmy Martin tak trochu ustoupily do pozadí. Důvod je tak trochu nasnadě - dynamika. Malé tělo produkuje menší hlasitost, a tedy se i těžko prosazuje v kapelách. Kytara byla kdysi subtilním nástrojem, komorním, provázejícím akustický zpěv a jiné sólisty. Dnes, v dobách hřmotných, se ale parlory vracejí, dílem vlivem módy, ale také steskem po vintage atmosféře výrobci znovu oprášili staré modely...

 

Konstrukce

Nástroj je menších rozměrů, typický pro svou dobu, připomínající známý model Martin 000, osazený kovovými strunami. Co je velmi neobvyklé a na první pohled zřejmé, je materiál ozvučné desky. Zde je použit masivní mahagon, což zcela odporuje zákonům akustické logiky. Na akustické kytary se výhradně osazuje rezonanční smrk nebo cedr. Tedy dřeva patřící mezi měkká. Velí tomu mnohasetletá zkušenost výroby hudebních nástrojů. Tedy vrch měkký, spodek tvrdý. Parlor firmy Framus je celý sestaven ze dřeva mahagonového, dno a luby z laminátu, a vlastně i krk. Trochu podezřívám konstruktéry, že podlehli diktátu módy a taky tak trochu kráse na oko. Mahagon je velmi hezké dřevo. Tělo je na spoji ozvučné desky s luby lemované trojvrstvou plastovou výložkou. Žebrování ozvučné desky kopíruje zavedené X, což významně podporuje stabilitu v tahu kovových strun.

 

Krk má profil C, vyztužen je ocelovým nosníkem, palisandrový hmatník je osazený osmnácti pražci. Perleťové orientační značky jsou středově umístěné z kulatých puntíků. Spojení hlavice a krku je příčným řezem pod třetím pražcem. Lemování hmatníku je opět plastové. Na hlavici nese ogo firmy z přírodní perleti na palisandrovém plátku a jednoduchá rozeta kolem ozvučného otvoru je z mahagonu a ušně. Trochu neobvyklá a tvarově originální je kobylka z východoindického palisandru. Tedy krásně tmavého, s hustými lety.

 

Upínání strun je na kobylce klasicky kolíčky, eben a přírodní ušeň (abalon). Kompenzované sedlo kobylky na struně h je z kosti a nultý pražec také. Kryt neboli pickguard pod ozvučným otvorem je z černého plastu. Dvě rolny na uchycení řemenu. Mechaniky jsou tak trochu hybridem mezi typem na klasickou kytaru, s plastovými osami, ale kovovými úchyty tvaru ledviny. Kvalitní, pravděpodobně od Schallera.

 

Nástroj je osazen kovovými strunami .012-.053 Cleartone Acoustic. Celý finish je ve vysokém lesku na nádherném tmavém sunburstu. Kobylka nelakovaná, trochu „odfláklé“ začištění po fréze. Krk kryt matným lakem, což je dobré proti pocení rukou.

 

A jak vlastně ten Parlor hraje?

Zjednodušeně řečeno, dobře. Ač zde výrobci tak trochu porušili akustickou logiku konstrukce vrchní desky, kovové struny svou dynamikou a vyšším poměrem alikvotních tónů oproti nylonkám doženou požadovaný výkon. Kytara zní více středově a tak trochu temně (to ten mahagon) směrem k výškám. Má pěkný dlouhý sustain. Ale to je pochopitelné, chybí zde těžký kalibr velkého těla na basech a pevné výšky. Ale to jistě nikdo nečeká od tak subtilního nástroje.

 

Má jiné přednosti, je to kytara v každém případě velmi hezká, menší na stěhování, do určitých žánrů (blues, folk, jazz...) jako dělaná, cenově přijatelná (to ta krajina původu, takhle kousek od Čínského moře), pohodlná na hraní s kratší gibsonovskou menzurou a opravdu pečlivě vyrobená.

 

V příslušenství je přiložen klíč na seřízení krku a jeden náhradní kolíček do kobylky. Případný hudební zájemce si s ní nikde ostudu neudělá a právě neomšelý design se může leckde prosadit. Celkový dojem na mě kytárka udělala příznivý. Prostě taková milá společnice na večer u krbu s láhví dobrého vína. A vůbec bych se nezlobil, kdyby mi na ni hrála a k tomu zpívala krásná žena na kožešině před tím krbem. Totiž by se k sobě náramně hodily...

 

Info:

Akustická kytara typu Parlor, Framus Vintage Sunburst HP ze série Legacy osazená kovovými strunami a vyrobená v Číně. Cena je XXXX Kč.

 

Plus:

kvalitní dílenské zpracování včetně žebrování

design

kvalitní použité materiály

přijatelná cena - poměr ceny/kvality

velikost

zvuk v daných možnostech

 

Mínus:

Moc jsem toho nenašel, snad jen ta stopa frézy na kobylce, ale stačí jemný smirkový papír.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

  

Tělo celomahagonové, ozvučná deska masiv, dno a luby laminát
Krk mahagon
Žebrování smrk
Lemování plast
Hmatník palisandr
Pražce 18 (medium)
Kobylka palisandr
Sedlo kobylky kompenzované, přírodní kost
Nultý pražec přírodní kost
Perleť přírodní abalon
Mechaniky klasické s kovovými úchyty (převod 15:1)
Celková délka 970 mm
Šířka těla 360/255 mm
Výška lubu 97/95 mm
Menzura 328 mm
Šířka nultého pražce 45 mm

 

www:

warwick.de/en/Framus

Psáno pro časopis Muzikus