Fender Joe Strummer Telecaster - kopie otlučeného telecastera Joe Strummera

Fender Joe Strummer Telecaster - kopie otlučeného telecastera Joe Strummera
Fender Joe Strummer Telecaster - kopie otlučeného telecastera Joe Strummera

Tentokrát se mi dostala do rukou opravdu speciální kytara – kopie léty ohraného a otlučeného telecastera Joe Strummera, lídra britské punkové legendy The Clash. Jedná se o klasický vintage model telecastera se speciální relic úpravou (tj. umělé zestárnutí) povrchu i hardware.

Úvod, popis

Tělo kytary je z olše a je velmi lehké – více, než je obvyklé. Jeho povrchová úprava se skládá z několika vrstev polyuretanu různých barev (vypadá to jako sunburst překrytý tmavomodrou vrchní barvou – což bylo u Fenderu jistou dobou obvyklé), který je následně na několika místech ošouchaný až na holé dřevo. Protože je vše dokonale hladké a vyleštěné, nepůsobí to sice příliš realisticky, ale vypadá to opravdu „cool“. Krk je klasický javorový s palisandrovým hmatníkem, lehce nažloutlé barvy a je rovněž uměle opotřebován, a to jak ošoupáním laku (polyuretan), tak i různými rýhami, důlky apod. Hardware je také relic a některé části jsou doslova rezavé – najdete zde totálně rezavé šroubky na pickguardu, rezavé kameny na kobylce, lehce rezavou ladicí mechaniku, a dokonce také rezavý výstupní jack. Mám ale pocit, že na rozdíl od výborně vypadajících dřevěných částí, kterým chybějící lak dokonce může přidat na kvalitě (nástroj lépe rezonuje a vyhrává se), rezavý hardware je spíše na obtíž, protože se tím snižuje jeho funkčnost a spolehlivost. Někomu se to ale třeba může líbit – holt relic je relic.

Prohnutí krku se nastavuje u těla, ne u hlavy (Fender se k tomuto systému ostatně vrací i při svých standardních modelech), profil (zaoblení krku) je vintage 7,25”, což je velmi pohodlné pro hraní akordů. Kobylka má kameny typu vintage, tj. intonace se nastavuje vždy pro dvojici strun současně. To může být zejména u dvou prostředních strun trochu problémem, a tak správné nastavení je věcí jistého kompromisu. Šrouby pro nastavení výšky strun se nacházejí mnohdy přímo pod strunami, což brání přístupu k nim, a tak musíte strunu vždy posunout vedle, upravit výšku, a pak zase strunu šup zpátky na místo – také ne moc praktické. To je ale všechno daň za autentické napodobení Strummerovy kytary, takže berte, jak je, anebo nechte být. Na kovovém kusu, kterým je přišroubován krk kytary (tzv. neck plate), najdeme vygravírovaný nápis Revolution Rock a hvězdu – to vše, jak jinak, lehce rezavé...

 

Zvuk, hratelnost

Kytara je osazena dvěma vintage-style AlNiCo singly, přičemž kobylkový snímač je bez krytu. Ovládání pozůstává z třípolohového přepínače a dvou potenciometrů Volume a Tone. Nástroj je nezvykle lehký, hezky rezonuje a hraje i akusticky pěkně cinkavě, jak se na správný telecaster patří, i když to není totéž jako vintage telecaster s tělem z jasanu, který by byl pravděpodobně zvukově ještě jasnější. Daný zvukový charakter se ale přesně hodí pro styl hry, který byl pro Strummera typický – rytmické hraní s lehce nakresleným, crunchovým zvukem. Snímače jsou opravdu ve stylu vintage a mají svůj vlastní zvukový charakter, který dobře funguje zejména s čistým zvukem anebo malým zkreslením a dynamickou hrou akordických doprovodů a riffů. Naopak při větším zkreslení se jejich zvuk stává lehce nepříjemný a hrubý, a tak mi nepřijdou na toto použití příliš vhodné. Zkrátka není to kytara pro tvrdší žánry a rockový nářezy. Má ale v sobě něco punkově syrového, k čemuž nemalou mírou přispívá i její design, a musím říct, že to vše dohromady působí velice inspirativně. Prostě tahle kytara má svou duši, hraje se na ni velmi příjemně a je schopna probouzet ve vás nové, netradiční nápady.

 

Závěr

Pro skalní fanoušky je navíc dokonce k prvním patnácti stům kusů k dispozici tzv. Art Customization Kit, který obsahuje různé nálepky a výtvarné pomůcky, kterými je možné si tento nástroj dále upravovat k obrazu svému.

Podtrženo a sečteno: Joe Strummer Telecaster je specifický nástroj pro kytaristy se specifickými požadavky a i přes některé zmiňované nedostatky související s relic úpravou ho lze všem vyznavačům příslušných hudebních stylů rozhodně doporučit. Vyrábí se v Mexiku.

 

Info:

Fender Joe Strummer Telecaster je originální signature model lídra britské punkové legendy The Clash. Doporučená maloobchodní cena je 28 000 Kč včetně DPH

 

Plus:

jedinečný design

zvukový charakter poplatný žánru

nízká hmotnost

 

Mínus:

relic úprava hardwaru ohrožuje jeho funkčnost

 

Technická specifikace:

menzura: 25,5” (648 mm)

šířka na nultém pražci: 1,650” (42 mm)

profil krku: 7,25” (184 mm)

materiál hmatník: rosewood (palisandr)

materiál krk: maple (javor)

materiál tělo: alder (olše)

ovládací prvky: Volume, Tone

snímače: 2 Vintage Style Single-Coil Tele, AlNiCo Magnets

lakpolyuretha: ne

počet pražců: 21 vintage style

kobylka/tremolo: vintage, strings-thru-body

struny: Fender Super 250R

pickguard: 3-ply mint green

ladicí mechaniky: Fender/Ping Vintage Style

další příslušenství: kufr Deluxe Black Hardshell Case

 

Jak to vidí Roman Helcl

Před časem jsem posílal šéfredaktorovi Muzikusu Vláďovi Švandovi e-mail. Psal jsem, že mám teď doma nového telecastera Joe Strummer a zda by na něj nechtěl napsat test. „Jdeš trochu pozdě. Už ho tady máme od Štefana Kostelného. Ale budu rád, když napíšeš do rámečku svůj názor. Hlavně na zvuk. Vybavení už tak nepopisuj,“ došla mi odpověď. Takže tady jsou mé postřehy z praxe.

Předem bych chtěl napsat, že Štefan Kostelný popsal kytaru velmi pregnantně. V podstatě to vidím úplně stejně. Takže připojuji jen pár poznatků, poté co jsem s ní už odehrál několik koncertů a mohl jsem ji porovnat i s jinými telecastery.

Fendera Telecastera Joe Strummer jsem vybíral ze tří kousků. Charakterem zněly všechny stejně a člověk měl s nimi pocit, jako by to byly vyhrané nástroje. Drobné rozdíly jsem však mezi nimi našel. Ten, který jsem si nakonec odnesl, měl největší sustain, vyrovnaný a hlasitý tón na sucho a byl tlustější ve středech. Po zapojení do aparátu pak vynikl jediný nedostatek, který jsem na kytaře pro sebe objevil, a to jsou snímače. Mám pocit, že se jim nedaří přenést ten příjemně tlustý a středový dřevní zvuk.

Kobylkový snímač je na můj vkus příliš uřvaný (což je zřejmě kvůli tomu, že na něm chybí kryt). Krkový zní naopak zase příliš tlustě. Tím pádem se špatně nastavoval zvuk na aparátu, který by seděl oběma polohám. Také mě překvapilo, že i přes velkou míru basů krkového snímače zněla mezipoloha tence, tedy skoro jako na modelech Fendera ’52 reissue a ’50 Nocaster Custom Shop. A to i přesto, že oba zmíněné nástroje jsou z jasanu a s javorovým krkem, což znamená, že jsou předurčené k ostřejšímu tónu.

Nakonec jsem Strummera porovnal i s telecasterem Gold Sparkle z Fender Custom Shopu, který má shodné dřevo a podobnou váhu jako testovaná kytara. Přestože měl Custom Shop hladší, kultivovanější a tlustější zvuk, nedal se mnohonásobně levnější Fender Telecaster Joe Strummer zahanbit. Jeho punkově drzý a špinavý zvuk mě taky dostal.

Nedostatky snímačů se pak celkem skryly v kapele. V ní zvuk kobylkového snímače krásně vynikl a ostrost a jedovatost nebyla tak markantní. K mému překvapení dobře fungoval i s větším zkreslením. Kytara se nakonec ukázala jako velmi univerzální. Díky jejímu velkému twangu s ní šly zahrát country licky, krkový snímač byl jako stvořený pro blues a nakonec nástroj bezvadně zapadl i do rockových písniček.

Kdyby mi někdo před časem řekl, že budu hrát na mexického Fendera, zřejmě bych se mu vysmál, ale... Fender Telecaster Joe Strummer je prostě dobrá kytara, a kdybych se měl rozhodnout mezi standardním americkým telecasterem a tímto nástrojem, určitě bych zvolil Strummera i přes jeho nedostatky ve snímačích, které se vždy dají vyměnit. Navíc pokud máte drahé vintage kytary, se kterými se bojíte jezdit v horkých létech na festivaly nebo létat letadlem, protože se mohou poškodit, pak je Strummer dobrá volba. Přestože je levný (v USA stojí 900 až 1200 dolarů), tak hraje velmi dobře.

Psáno pro časopis Muzikus