Fender American Special Stratocaster HSS - Americká specialita
Novinka letošního ledna, série American Special, sestává ze tří kytar, dvou Stratocasterů a jednoho Telecastera. Stratocastery se liší osazením snímačů a použitým dřevem na hmatníku, první je klasicky osazen třemi singly a hmatník má javorový, druhý, který je předmětem tohoto testu, je pojatý rockověji a u kobylky nabízí humbucker, hmatník má pak palisandrový.
Vyrábí se buď v třítónovém sunburstu nebo v černé úpravě. Všechny kytary série American Special spojuje olšové tělo, javorový krk a buď javorový nebo palisandrový (pouze testovaný Stratocaster) hmatník. Všechny mají stejný rádius krku, jumbo pražce a Texas Special jednocívkové snímače. Všechny mají lesklý uretanový lak na těle a saténový uretanový lak na krk. Série dle slov Fendera přináší klasické americké kytary, zvuk a hratelnost za cenu, která vás nezruinuje. Je fakt, že cena je velmi zajímavá. Řada navazuje na sérii Highway One, která poprvé nabídla kytary made in USA za ceny blízké levnějším modelům z Mexika.
Kytaru dostanete v gigbagu (deluxe), velmi dobře použitelném, s užitečnými kapsami a solidním vystláním pro ochranu nástroje. Příslušenstvím jsou klasicky inbusy, šroubovací páka, prospekty.
Kytara
Tělo kytary je vyrobeno z olše, lakované černou barvou, s lesklým uretanovým lakem. Černý je i třívrstvý pickguard, kryty snímačů a potenciometry. Hardware je pak v kontrastu chromovaný. Snímače jsou v konfiguraci HSS, u kobylky je to Atomic Humbucker, ve střední pozici a u krku jsou to Texas Special Single Coils. Ovládání nepřekvapí, pětipolohový nožový přepínač nabízí kombinace kobylka, kobylka + střed, střed, střed + krk, krk. Zvuk upravujeme jedním potenciometrem hlasitosti a dvěma clonami. První je určena krkovému snímači, druhá kobylkovému. Oba jsou typu Greasebucket, což je obchodní označení pro potenciometr, který ubíráním výšek nepřidává basy, takže je zvuk méně zahuhlaný a, řekněme, hladší. Konektor nalezneme jako u většiny „strakáčů“ na horní desce, vhodnější spíše pro přímé než zalomené jacky. Kobylka je klasická, Vintage style, to jest destička šesti šrouby připevněná k tělu. Tah strun vyrovnávají tři pružiny přístupné na zadní straně nástroje. Páka je šroubovací a najdete ji v bagu. Struny jsou pochopitelně provlečeny skrz tělo a jde o poniklované kovové devítky. V tělu je čtyřmi šrouby připevněn krk. Ten je z javoru, moderního tvaru C. Na něm je v případě testovaného modelu hmatník z palisandru. Do něj je zabudováno 22 jumbo pražců. Krk je lakován saténovým uretanovým lakem. Tím se dostáváme k hlavě, která je velká (styl 70. let). Mechaniky jsou Fender, lité, zapouzdřené. Na hlavě krotí pnutí strun dva stromečky.
Dojmy
Jde o kvalitní kytaru, provedení, jaké očekáváme od renomované značky a zámořské výroby. Ani nevím, zda se vůbec mám pokoušet popisovat zvuk nebo hratelnost. Každý, kdo někdy hrál na Stratocaster, svou představu má, a i když se jednotlivé řady od sebe (více méně) liší, detaily odlišíte pouze delším hraním s kapelou. Jediné, co bych mohl uvést, je krátké srovnání s American Higway One, který jsem také testoval. Highway One se mi zdál trochu tenčí, více cinkavý, takový navoněný, z této kytary jsem měl opravdovější, zemitější dojem. Myslím, že to bylo i dřevem, tato kytara byla lehce těžší. Můj dojem, pokud si mohu subjektivně dovolit, velmi dobrá kytara za zajímavé peníze.
Info:
Elektrická kytara Fender American Special Stratocaster HSS, made in USA. Tělo z olše, krk z javoru, hmatník z palisandru, kobylka Vintage. Snímače Fender v konfiguraci HSS, Atomic HB, Texas Special SCs.
Plus:
zvuk
hratelnost
tónové clony
Mínus:
nebyl by od věci pevný case
menzura: 648 mm
struny: Fender Superbullet 009
profil krku: moderní C
materiál hmatníku: palisandr
materiál krk: javor
materiál těla: olše
ovládací prvky: Volume, 2 x Tone
elektronika: pasivní
snímače krk (v. n.): Texas Special Strat pickup (SC)
snímače střed (v. n.): Texas Special Strat pickup (SC)
snímače kobylka (výstupní napětí): Atomic Humbucking pickup (HB)
počet pražců: 22 jumbo
kobylka/tremolo: Vintage Style Synchronized
počet strun: 6
další příslušenství: Fender Deluxe gigbag
ladicí mechanika: Fender Standard Cast/Sealed
Většina z vás to asi ví, ale mimochodem dodávám, že firma Fender vydává svůj magazín, který se jmenuje Frontline, a je to docela hezké čtení. Pokud jste milovníkem značky, spolehlivě to předčí jakýkoli myslitelný erotický magazín.