Euphonix MC Mix - DAW ovladač s osmi motorizovanými dotekově citlivými fadery
Firma Euphonix se ještě relativně nedávno věnovala pouze profesionálním DAW ovladačům, velkým mixážním stolům se zabudovanou klávesnicí, tracballem apod. Na veletrhu NAMM 2008 poprvé firma představila Artist sérii, která je určená i pro menší nahrávací studia.
V tuto chvíli Artist série obsahuje tři produkty - MC Mix (osm motorizovaných faderů), MC Control (čtyři motorizované fadery a doteková obrazovka pro ovládání DAW) a na letošním Musikmesse představený MC Transport (jog kolečko, numerická klávesnice, pár funkčních tlačítek a displej zobrazující Timecode).
Úvod trošku off-topic
Tak tohle bude zajímavý test (alespoň pro mě). Již nějaký čas připravuji téma měsíce o DAW ovladačích a sám ve studiu toto téma momentálně řeším. O Euphonix Artist sérii jsem si hodně přečetl, viděl řadu videí, pročetl manuál. A teď konečně se mi dostal do ruky fyzický výrobek. Musím říci, že jsem se na test vyloženě těšil. Člověk by ale neměl test začínat s přehnaným očekáváním. A tak jsem byl na začátku poněkud zklamán. Čím déle jsem ale s MC Mixem pracoval, tím častěji bylo slyšet mé: „Aha, tak to je fakt dobré“.
Mix
MC Mix nabízí, jako konkurenční produkty, poměrně klasickou výbavu ovladačů.. K dispozici je osm motorizovaných dotekově citlivých stomilimetrových faderů, pomocí kterých lze řídit hlasitost osmi stop. Vlevo od každého faderu jsou dvě tlačítka - Rec (pro aktivaci záznamu do dané stopy) a Sel (pro zvolení dané stopy). Nevím proč, ale umístění tlačítek vlevo od faderu mě nějak zaskočilo a neustále mne mate. Tato dvě tlačítka lze také použít v režimu se stisknutou klávesou Shift (jež je vlevo i vpravo dole) jako Auto pro přepínání různých režimů automatizace (Read, Write nebo Read/Write) a Assign pro vyvolání okna aplikace s uživatelským pevným přiřazením faderu konkrétní stopě.
Nad každým faderem jsou dvě tlačítka - Solo (pochopitelně zapíná solo dané stopy) a On (trošku netradičně označené Mute tlačítko, které svítí, pokud je stopa zapnutá). Nad tlačítkem Solo jsou další dvě menší tlačítka Sel (pro zvolení nějakého parametru, v Cubase třeba umí aktivovat bypass daného efektu; v Logicu se naopak používá tlačítko On) a On (třeba pro aktivaci efektu). Tato dvě tlačítka jsou multifunkční a funkce záleží na zvoleném režimu. Každá stopa má také vlastní otočný ovladač, který lze použít pro řízení panoramy nebo nastavení honodty parametru spuštěného Insert efektu. Tlačítka Solo a On pátého až osmého faderu lze v příslušném režimu (stisknutí tlačítka Shift) použít pro řízení pohybu v sekvenceru. K dispozici jsou tlačítka Rtz (skoč na začátek), Prev (předchozí Marker), Next (následující Marker), Rev (rychlý pohyb vzad), FF (rychlý pohyb vpřed), Stop, Play a Rec.
Nad celou touto sekcí jsou LCD displeje (na první pohled to vypadá, že se jedná o jeden displej, ale při jeho rozsvícení je ze strany vidět, že jde o osm samostatných malých displejů), které zobrazují názvy aktuálně přiřazených stop daným faderům (prvních osm znaků názvu stopy), čísla stop, názvy aktuálně přiřazených parametrů otočným ovladačům a měřák hlasitosti stopy na výstupu (mono, stereo, ale i 5.1). Displej je velice dobře čitelný a naprosto přehledný hned na první pohled. Na displeji se také zobrazuje aktuálně zvolená stopa. Barva zobrazování je žlutozelená.
Vlevo vedle tlačítek Solo a On jednotlivých stop jsou tlačítka < Page a Page >. Pomocí těchto tlačítek je možné listovat v různých stránkách, které obsahují například další parametry zvoleného Insert efektu nebo názvy Insert efektů 1, na straně 2 jsou Insert efekty 2 atd. Nad dvěma tlačítky Page je tlačítko Back, pomocí kterého lze rychle vystoupit do základního zobrazení MC Mixu.
Vpravo vedle tlačítek Solo a On jednotlivých stop jsou tlačítka < Bank a Bank >. Pomocí těchto tlačítek je možné rychle přepínat přiřazené stopy jednotlivým faderům po osmicích. První osmice tedy ovládá stopy 1-8, druhá 9-16, třetí 17-24 atd. S tlačítkem Shift lze tato dvě tlačítka použít pro funkce Home (tedy na začátek mixu - 1. fader bude řídit stopu 1, pokud není pevně zamčený pro jinou stopu) a End (skok na konec mixu - obvykle výstupy). Nad těmito dvěma tlačítky je dvojice tlačítek < Nudge a Nudge >. Pomocí těchto tlačítek se přiřazení jednotlivým faderům posunuje o jeden kanál doleva nebo doprava. Namísto přiřazení stopám 1-8 jsou po jednom stisknutí tlačítka Nudge > přiřazeny kanály 2-9, po dalším stisknutí 3-10 atd. S tlačítkem Shift lze tato tlačítka použít pro vyvolání okna Mix a nebo pro zavření aktuálně aktivního okna (to funguje pouze v sekvenceru Logic).
Pod těmito tlačítky je tlačítko Application, pomocí kterého lze rychle přepínat mezi všemi spuštěnými aplikacemi operačního systému. Se stisknutým tlačítkem Shift funguje tlačítko jako Workstation, kdy se lze virtuálně přepínat mezi různými fyzickými ovladači Euphonix. Naopak nad výše zmíněnými tlačítky je tlačítko Power pro zapnutí/vypnutí MC Mix.
Další funkce
Vlevo je sloupec pěti tlačítek. Horní tlačítko označené Chan přepíná mezi režimem, kdy jsou tlačítka a otočné ovladače přiřazené jednomu kanálu (a většímu počtu například Insert efektů v něm) a nebo pro celý mix (resp. zobrazených osm stop) a prvnímu Insert efektu (nebo jinému zobrazenému parametru). Na displeji se pak zobrazují buď Insert efekty 1 až 8 nebo Insert efekty 1 pro 8 zobrazených stop. S tlačítkem Chan tlačítko Shift vyšle Flip, tedy vymění přiřazené parametry otočného ovladače a faderu (otočný ovladač pak řídí hlasitost). Níže je tlačítko Inserts, zobrazující Insert efekty projektu. Pokud je zapnut režim Chan, potom display 1 zobrazuje Insert efekt 1, display 2 zobrazuje Insert efekt 2 atd. Příslušná tlačítka pak zapínají/vypínají příslušné Insert efekty. Pokud je Chan neaktivní, zobrazují se na displeji insert efekty v 1. slotu všech stop. Po přepnutí na Page 2 se zobarzují insert efekty 2. slotu všech stop atd. Při stisknut tlačítka Shift a Inserts se funkce mění na Input a je možné pracovat se vstupy stop. Následuje tlačítko EQ, které zobrazí ekvalizéry, pokud ve stopě jsou. Funkčními tlačítky pod displejem a otočnými ovladači lze ekvalizér opět nastavovat. Opět fungují režimy Chan zapnuto/vypnuto. Pokud je ve stopě více ekvalizérů, po stisknutí tohoto tlačítka se vyvolá ten první (ve slotu s nejnižším číslem). Při stisknutí tlačítka Shift se funkce změní na Dyn a vyvolají se dynamické insert efekty - tedy kompresor, případně expander, limitér atd. Opět se vyvolává pouze první dané stopy. Tlačítko Aux zobrazuje Sendy a s Shiftem se mění na Group a lze vytvářet různé skupiny mixu. Posledním tlačítkem je Pan, které otočnému ovladači přiřazuje parametr stereopozice a nemo s tlačítkem Shift jde o Mix a následně surroundový ovladač panoramy.
Zapojení
Na rozdíl od mnohých konkurenčních DAW ovladačů, které používají USB nebo ještě starší MIDI rozhraní, se všechny produkty firmy Euphonix s počítačem propojují pomocí ethernetového kabelu (krátký kabel je součástí balení). Kromě ušetření dnes velmi často využívaných a také přetěžovaných USB portů (na kterých obvykle bývá USB HUB a na něm navěšená řada dalších zařízení, která pak všechny omezenou rychlost USB sdílí), je ethernetové propojení výrazně rychlejší, což se projeví zejména na rychlosti odezvy MC Mixu a okamžité reakce DAW na změnu polohy faderu. Ethernetové propojení je dvěstěpadesátkrát rychlejší než MIDI a má osmkrát vyšší rozlišení. Navíc je pochopitelně možné přes ethernetový switch připojovat větší množství Euphonix ovladačů, stejně jako kdybyste připojovali další počítače do sítě. Připojení bylo naprosto bezproblémové. Přiřazení potřebné IP adresy proběhlo velice rychle a spolehlivě. MC Mix je napájen externím zdrojem patnáct voltů, které je součástí balení. Připojit lze nožní pedál, který následně lze využít pro spouštění záznamu nebo přehrávání.
Software EuControl
Pomocí softwaru EuControl je možné spravovat veškeré nastavení ovladače. Jednotlivá zařízení se zobrazují v seznamu. Po zvolení konkrétního zařízení (v případě, že jich je více) je možné nastavovat různé vlastnosti. Například, zda se má na monitoru počítače otevřít Insert plug-in, jestliže je editován pomocí MC Mix; aktivace/deaktivace zobrazování čísla stop na displeji; Solo režim (Solo in place, AFL nebo PFL) atd. Záložku pro pevné přiřazení konkrétních stop jednotlivým faderům lze vyvolat i přímo z MC Mixu. Jednoduchým způsobem lze poté u příslušného faderu zvolit stopu, která má být pevně přiřazena. U stopy se pak zobrazuje zámeček. Pochopitelně lze přiřadit i stopu hlavního výstupu, což je velmi praktické. V záložce Layout je možné vytvářet vlastní šablony. Stopy přiřazené MC Mixu mohou být ukládány jako šablony. Záložka Soft Keys se týká pouze MC Control zařízení.
Komaptibilita
Euphonix zařízení jsou nativně kompatibilní s aplikacemi Logic Pro, Cubase, Nuendo, Digital Performer, Maestro a Mio Console. V režimu Mackie Control lze ovladače použít i pro Final Cut Pro, Soundtrack Pro, Live a Reason. V režimu HUI lze ovladače používat i pro Pro Tools (HD/LE/M-Powered). Software EuControl je zatím k dispozici pouze pro operační systém Mac OS X, ale na Windows verzi se pracuje.
Práce s aplikacemi
MC Mix jsem vyzkoušel s aplikacemi Cubase/Nuendo, Logic a Digital Performer. Zejména propojení s Cubase/Nuendo a s Logic mi přišlo naprosto vynikající (každé v jiném ohledu a směru). Samozřejmě záleží na způsobu práce, na oknech, které má uživatel otevřená v projektu stále a která otevírá jen někdy, atd. U Cubase/Nuendo jsem nejvíce ocenil propojení při přepínání různých režimů mixu. Jakmile jsem na MC Mixu stiskl Inserts, zobrazily se na mixu Cubase/Nuendo Insert efekty. Záleželo i na zvoleném režimu Chan. V případě, že byl aktivní, zobrazilo se nastavení Insert efektů pouze u zvolené stopy a ostatním stopám zůstalo dříve zvolené zobrazení (třeba EQ). Stejně bylo možné přepínat třeba i EQ zobrazení, sendy, měřáky atd. Pomocí tlačítka Mix bylo skutečně vyvoláno okno Mix (klávesová zkratka F3) a po druhém stisknutí bylo okno zavřeno. Bohužel nefunguje tlačítko Close pro zavření aktivního okna. V Logicu (kde mimochodem není nutné vůbec žádné nastavení, stačí MC Mix pouze připojit a hned je možné pracovat) jsem naopak nejvíce ocenil práci se skupinami (Group) a možnost zavření aktivního okna pomocí tlačítka Close. Tlačítkem Mix se zobrazí konzole v Arrange (tedy hlavním) okně Logicu. Po druhém stisknutí se okno opět schová. Pokud je okno Mixer zobrazeno mimo Arrange, je po stisknutí tlačítka Mix schováno. V obou sekvencerech se mi velice dobře pracovalo se základními funkcemi, jako volba stopy, přepnutí stopy do režimu záznamu, Solo/Mute, přepínání mezi různými režimy automatizace. Ale také mě potěšilo, že pokud v sekvenceru některou stopu skryji, skutečně se na MC Mixu nezobrazuje. Pro Digital Performer a můj způsob práce s ním, nabízí MC Mix spoustu funkcí, které jsem neměl jak využít (mix mám zobrazený stále, zobrazují se všechny Insert efekty, auxy...). Ale i tak MC Mix práci zpříjemnil.
Ergonomie
Vzhledem k tomu, že tyto ovladače slouží k pohodlnému ovládání DAW hardwarem, měla by být tato zařízení velice ergonomická. Očekává se od nich pochopitelně časté, snad denodenní, použivání. Celá série Artist firmy Euphonix působí dojmem poměrně malých, nenápadných zařízení (na rozdíl třeba od výrazně robustnějších ovladačů Mackie Control). Uživatel tak není zbytečně stresován velkým množstvím tlačítek. Naopak, MC Mix působí jaksi „ domácím“ přehledným dojmem. Zvyknout si na způsob ovládání mi chvilku trvalo, ale práce byla potom velice příjemná, rychlá a intuitivní. Je ale pravda, že pro ovládání je potřeba používat skoro pořád obě ruce (stisknutí tlačítka Shift je poměrně časté), ale proč také ne? Není vůbec potřeba mít druhou ruku neustále v pohotovosti na myši nebo klávesnici pro nutnost ovládání dalších parametrů. Vše potřebné je možné „ nakroutit“ skutečně přímo pomocí MC Mixu. Přesto, že jsou všechna tlačítka poměrně malá, neměl jsem vůbec problém se na ně prsty strefovat. Různé barevné provedení urychluje orientaci. A hloubka stisku jednotlivých tlačítek je příjemně nízká. Jakýsi „gumový“ pocit z tlačítek nabízí přesnost stisku. Otočné ovladače jsou poněkud tužší, než bych očekával a preferoval. Mají hrubý povrch, takže v ruce nekloužou. A jsou dost daleko od sebe (a tlačítka pod nimi hodně nízká), takže přístup k nim je bezproblémový. Fader na mě působí poněkud laciným dojmem. Na obrázcích vypadají lépe než ve skutečnosti. Logo Euphonix šikovně zdrsňuje povrch, takže nekloužou. Na první dojem jsem měl pocit, že fadery jsou kratší než u Tascam US-2400 a Mackie Control, které mám v oku. Po přeměření jsem ale musel uznat, že jde pouze o optický klam. Fadery jsou také tužší, než bych preferoval, ale mnozí zvukaři tužší ovládání vítají - nebojí se, že si omylem do ovladače ťuknou a ten se rozjede. Hodilo by se asi říci, že MC Mix je možné mít na stole položený, takže je pak nízko a fadery jsou vodorovné (pokud máte vodorovný stůl) a nebo je možné přimontovat nožičky, což MC Mix zvedne a trošku naklolní. Nožičky jsou součástí balení.
Závěr
Euphonix MC Mix je asi jediným zařízením s osmi motorizovanými a dotekově citlivými fadery a plnohodnotným displejem v cenové kategorii do třiceti tisíc korun. Jako nejlevnější zařízení tedy vůbec není špatné. Naopak je možné jej směle srovnávat s produkty dražšími, a může dokonce v některých parmetrech (jako je mobilita, způsob propojení propojení s počítačem a ergonomie) směle vítězit. Osobně si myslím, že je celá tato kategorie cenově zbytečně vysoko. Od MC Mixu jsem očekával trošku více svobody ve smyslu větších možností uživatelského přiřazení funkcí jednotlivým tlačítkům a ovladačům. Proto jsem zvědavý, co předvede MC Control. Nicméně je třeba říci, že jakmile jsem si na pevně daný způsob ovládání zvykl a přizpůsobil se, šlo vše velmi hladce.
Info:
Euphonic MC Mix je DAW ovladač s osmi motorizovanými dotekově citlivými fadery (100 mm) a otočnými ovladači a řadou tlačítek pro ovládání sekvencerů. Doporučená maloobchodní cena je 25 796 Kč (s DPH).
Plus:
mobilní provedení
ergonomie
software pro nastavení
cena
Mínus:
hlučnější fadery
menší možnosti uživatelského nastavení, než jsem očekával
rozměry: 420 x 238 x 30 mm
hmotnost: 2,2 kg
propojení s počítačem: ethernet
napájení: externí zdroj, 15 V
počet faderů: 8
počet otočných ovladačů: 8
počet tlačítek pro každou stopu: 6 + tlačítko na otočném ovladači
displej: ano
možnost zamknutí stopy: ano
uživatelsky programovatelná tlačítka: ne